CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: copypaste

Edisi Zakat: Ke mana perginya wang zakat kita?

aku biasa kerja bantu co suppy barang utk orang miskin. puzat zakat beli barang lepas tu agihkan..aku lihat ramai betul orang 'miskin' terima bantuan siap komplen lagi barang tu chap ayam la..takde kualiti la..cuma yg betul2 miskin tak ramai. dari apa yg aku interview reramai yg miskin, diaorang kata JKKK yg cari golongan miskin kat kg mereka sendiri..tapi kalau orang tu miskin tapi JKKK tak suka so di nafikan hak dapat.. tu makcik miskin yg terima bantuan cakap kat aku pasal orang sebelah rumah dia tak dapat padahal sesama miskin..

Sumber dari Laporan Zakat 2009:

Agihan Zakat BaitulMal-MAIWP Tahun 2009
1. Fakir - RM36 juta
2. ...
JERONG_GERGASI Post at 9-8-2011 09:54

aku heran jugak...kalau ikut hukum setiap golongan ni dapat 1/8 dari  hasil zakat..kenapa ada lain? dan setau aku gak kalau zakat tahun ni kena habiskan tahun ni juga..takde simpan ke, invest ker....

yup betul tu, sometimes family sy pun mcm tu juga. tp ktaorg tetap byr wang zakat rm7 tu.. ...
annadellia Post at 9-8-2011 09:38

Perkiraan Zakat Fitrah berbeda utk setiap individu.
Perbedaan nya mengikut jenis beras yg dier makan.

Kalau dok makan beras Pony Taj Mahal................takkan nak bayor RM7 gak.
Itu sendiri mau fikir laaaaa

So, ini formula yg komer bley ikut.

1 gantang Baghdad = 2.7 kg

Kalau guna beras yg harga sekilo RM2.70, maka jumlah yg perlu di bayar utk miker ialah RM7.29

p/s bior lebey, jangan kurang.

Perkiraan Zakat Fitrah berbeda utk setiap individu.
Perbedaan nya mengikut jenis beras yg dier  ...
niceghost2005 Post at 9-8-2011 11:22

betul2x.. tx for that info.. hope pas ni umat islam sedar tentang pentingnya ilmu tentang zakat ni. nisbah dan asnaf yg layak.

Post Last Edit by cikilala at 9-8-2011 11:41
aku heran jugak...kalau ikut hukum setiap golongan ni dapat 1/8 dari  hasil zakat..kenapa ada lain ...
Z77 Post at 2011-8-9 10:48 AM

Baru nak cakap bende yang sama...setau aku kena ada kelulusan dari pihak mufti ...
    Masalah kat tempat aku plak duit zakat bagi asnaf fakir dan miskin sampai tak cukup nak diagihkan...tu yang sampai masuk dalam paper kes mintak bantuan pd gereja..wallahu'alam

nk tergelak bile ada org pertikaikan maza asyik hentam jais...
yg maza hentam tu mmg relevan malah  ...
shiro_gunners Post at 8-8-2011 22:13

saya setuju sama kamu.
saya pun sering bersuara namun siapa yang ambil peduli setakat saya yang bersuara bukan?

Follow Us
aku biasa kerja bantu co suppy barang utk orang miskin. puzat zakat beli barang lepas tu agihkan..ak ...
Z77 Post at 9-8-2011 10:46

JKKKKKKKK tu akan kene la kat dalam kubo nanti. menjawab la sampai hari kiamat kene siksa masuk nuraka.

-bukan situasi sebenar,..hanya rekaan semata-mata-
aku perlukan bantuan utk meniaga.....nak mintak dgn TEKUN tak dpt-dpt
so boleh tak kalau ada dptkan dari gereja?  at least gereja tak simbah cat merah macam along buat.... camne tuh? tapi aku kena aa gi kalau ada majlis diorg,sbb nak menghormati org yg suka membantu..... dan bila cukup duit ,gua offer bayar balik aa... bukan aku nak murtad pun ..

camna tu??  .... share pendapat anda... (nak maki ? fikir balik,,,camtu ke cara ko menasihat org,,,maki-makian tu yg aku rasa buat mereka2 tu nak  murtad or jadi free thinker...)

Reply 148# mehmet

u nak mintak bantuan dorang memang boleh..... sama jugak u g mintak bantuan dengan ur fren yang bukan muslim....memang takde pblem tu.... tapi kalau dengan church ni... takutnya if kita mintak bantuan ngan depa...depa akan kenakan berbagai syarat yang mungkin melanggar hukum syaraq / hukum agama islam.....

ada gak jkkk yg tak amanah, tamak serupa iblis....org2 kg yg nak daftar sebagai org miskin ...
c===8 Post at 8-8-2011 11:33

Yang ni aku percaya...kampung aku pun camni gak..sahkan duit orang miskin..barang barang bantuan banjir pun nak dikebasnye...last alst sekali pernah sekali bot hantar barang tu terbalik..nasib baik tak arwah tuk penghulu tu........
dia bagi anak sedara dia je..bila dah kecoh baru nak buat kerja..cam lahanat pun ada.........

ilmu agama & ibadah banyak pun blom tentu masok sorga..
imam barshisha yg kuat beribadah tak p ...
capiloton Post at 9-8-2011 09:30

cite ko beh,,ko cite lak dulu2 org dok sibuk dok bincang pasap pompuan wajib khatan ke tidak,,zaman tu lagi aa aku rasa pelik camne lh naik isu tuh

Aku ikhlas nak bertanya...

apa hukum kita bayar zakat pendapatan dan whatever zakat ni terus kepa ...
Cakkkk....aaaa Post at 8-8-2011 12:37

betulke berdosa? baru aje called seorg ustazd ni di jab agama satu negeri ni.saya tanya ttg cucu sedara yg kena kanser dah terminal tunggu hari aje lagi,

nak tau layak tak dia menerima zakat. sbbnya saya mmg cari sendiri asnaf

yg layak dari dulu so dia beritahu yg cucu sedara ni layak dan boleh terus bagi
tak ada pulak dia ckp berdosa sbb tak melalui pusat zakat.

saya & family selalunya tak bayar zakat kat pejabat zakat...

kitorg hanya kira berapa jumlah  ...
cingai Post at 8-8-2011 19:55
samalah kita..fitrah je bayar kat amil. zakat pendapatan

cari sendiri asnaf. tak susah pun sebenarnya ramai yg layak.
dan lebih afdal cari dari kalangan kerabt, keluarga & dlm kg sendiri.

betulke berdosa? baru aje called seorg ustazd ni di jab agama satu negeri ni.saya tanya ttg cucu s ...
arasham Post at 16-8-2011 21:54

nak cari asnaf payah gak, kena pegi ke serata ceruk, nak cari ashna senang.. bolehkah saya membayar zakat kepada ashna..??

Post Last Edit by arasham at 17-8-2011 05:10
nak cari asnaf payah gak, kena pegi ke serata ceruk, nak cari ashna senang.. bolehkah saya  ...
slippergombak Post at 16-8-2011 23:03

kalau dia mualaf boleh kut...... tak susah mana pun paling afdal cari sekeling kita.tanya guru-guru sek ank kita. insyaallah kalau niat baik dan ikhlas allah swt
permudahkan..

kalu nak byr zakat byr jer kat org sarawak ngan kelantan, sbb kerajaan ckp dorng ni susah

akupun terfikir bab ne semalam..mana perginya juta yang dikutip? ke rumah anak2 yatim ke? kemana ka? ...
nazadiyah Post at 8-8-2011 11:39
yapiem pun mintak derma potong gaji tau...datang pula bagi ceramah..mintak buat sedekah u potong gaji..betul kata korang..duit zakat mana pergi smpaikan yapiem dtg mintak org derma melalui potongan gaji

betul ke aku eja yapiem tu..

Raja dah takde duit...apa nak buat...rakyat dah mati baru nak agihkannya...standard ler...glamourous tak boley miss

kene tunggu masuk TV sambil tunjuk azab hidup depan kamera...
barula pegawai2 zakat ni nak datang j ...
copypaste Post at 8-8-2011 10:57

dah masuk tv pun. "bersamamu" .yg dok hulur bantuan pon syarikat beras, sbb nak lari dari income tax. jabatan agama
islam negeri haram tak muncul. bos dok opis gentel telo.