CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Terlibat kemalangan lepas nikah bini no 2

Saya sukacita dapatkan penjelasan  ttng pembahagian/tuntutan harta sepencarian, semoga ada forumer yg arif dpt memberikan informasinya.

Apa yg saya pelajari dan fahami ialah pembahagian faraid terpakai apabila berlaku talak ba-en dan tuntutan harta sepencarian hanya diaplikasikan apb ada talak raj'ie.  Tak pasti samada pembahagian harta secara 'harta sepencarian'
tetap digunapakai dlm soal talak ba-en atau tetap shj merujuk kpd faraid.  Mohon pencerahan kpd mereka yg alim ttng perkara ini, jika ada.  Terima kasih.

nolya replied at 6-2-2016 11:04 AM
Solidaritas puan kepada para wanita tinggi dan dikagumi.  Tetapi ada beberapa fakta yg saya kira p ...

Sis tak payahlah sis cuba nak bersihkan bau tahik faraid tu, tak terkejarrr sis. Hakikatnya bila ada kematian ibubapa, ala2 automatikkk segala mala akan difaraidkan, tiada keadilan utk anak2 pompuan, mcm second class pulak jd anak pompuan dlm family didiskriminasi secara terang2 an oleh sistem rekaan pak ereb yg sememangnya terkenal tak tahu hormat pompuan ni.

Orange1 replied at 6-2-2016 02:01 PM
Sis tak payahlah sis cuba nak bersihkan bau tahik faraid tu, tak terkejarrr sis. Hakikatnya bila a ...

Puan, saya menulis tidak dgn agenda sendiri tetapi menulis berdasarkan kpd hukum yg saya pelajari.  Faraid adalah hukum ketentuan Allah swt seperti firman-Nya dlm surah An-Nisa, ayat 11 - 12 dan ayat 176.  Mungkin puan boleh semak dlm tafsir al-Quran (versi Melayu atau Inggeris).  Therefore hukum faraid bukanlah karangan pak arab yg mendiskriminasikan kaum wanita (as what u claimed) dgn melebihkan bahagian lelaki.  
Dlm Islam, lelaki diutamakan.  Itu sebab nasab dikira drp sebelah lelaki.  Lelaki diangkat sebagai wali, pelindung,  menjadi pemimpin dlm rumahtangga dan memikul lebih tanggungjawab. samada sbg suami, ayah dan tanggungjawab akan beralih kpd sdra lelaki bila ketiadaan ayah. Itu sebab hanya lelaki yg dibolehkan menjadi imam dan hak talaq juga digenggam dlm tangan lelaki.   Sungguhpun begitu, Islam tidaklah pula mengenepikan hak kaum wanita malah mengangkat martabat wanita shng Allah ciptakan surah An-Nisa yg mengatur segala haknya termasuklah hukum poligami dan faraid.  Dgn itu belum tepat jika puan katakan hukum faraid menjadikan wanita kelas kedua hanya kerana waris pompuan mendapat kurang bahagian drp sdra lelakinya.  
Wbgmnapun, hukum faraid boleh dirombak untuk dibahagi mengikut perkiraan sama rata dgn persetujuan ahli waris.  Perkara ini mungkin boleh dirujuk/diminta nasihat drp pegawai amanah raya.

Bila kita bercakap ttng sesuatu hukum-hakam Islam, jgnlah kita gopoh untuk merumuskan sesuatu hukum mengikut fikiran/emosi sendiri sedangkan peraturannya sudah termaktub dlm al-Quran.  Ketidakadilan yg ditanggapi dan ditempik2kan manusia itu sebenarnya tidak sama dgn keadilan yg sudah Allah swt aturkan. Sesungguhnya Allah itu maha mengetahui. Yg baik itu datang drp Allah dan yg buruk itu adallah perbuatan manusia sendiri.  Apabila kita berbincang, ayuhlah kita berhujah secara hemahnya supaya sesuatu persoalan yg diperkatakan dpt dijadikan sebagai satu wadah ilmu yg boleh kita kutip manfaatnya.

Saya menulis semata2 berdasarkan kpd masalahah hukum dan tak ada maksud untuk menyeleweng peraturan yg sudah ditetapkkan. Mungkin kalau ada pendapat saya yg tidak tepat, maka boleh saja sesiapa yg lebih arif membetulkannya......... silakan. Pun begitu, pada akhirnya terpulanglah kpd diri sendiri /ramai untuk menerima atau menafikan.  Pilihan ada dlm benak kita, tepuk hati tanyalah rasa.

Edited by nolya at 6-2-2016 06:08 PM

sorry, an error occured for double posting

Edited by Orange1 at 6-2-2016 06:20 PM
nolya replied at 6-2-2016 06:04 PM
Puan, saya menulis tidak dgn agenda sendiri tetapi menulis berdasarkan kpd hukum yg saya pelajari. ...

Puan, puan citalah mcm mana pun konon lelaki sbg pelindung bla bla bla n pompuan juga diangkat derjatnya bla bla bla, hakikatnya kebabangsatan faraid ni yg menindas kaum wanita tak dpt ditutop dgn ayat2 manis tu, tak kiralah faraid tu sapa karang sekalipun, atau mmg tohan punya hukuman or setan sekali pun, hukum faraid tu mmg bangsattt! Period. Takde nya anak2 jantans nak pikir bahagi secara adil sama rata klu dah ada hukom mcm ni, jrglah kita dgr kes bg sama rata ni, semua otometikk faraidddd....bangsatttt sgt sapa yg buat faraid ni!

Orange1 replied at 6-2-2016 06:17 PM
Puan, puan citalah mcm mana pun konon lelaki sbg pelindung bla bla bla n pompuan juga diangkat der ...

Saya hanya dpt memberi pendapat seadanya.  Kalau sudah sedemikian keyakinan dan pendapat puan ttng hukum faraid trs. maka saya tidak dpt berkata banyak lagi. Hukum dan peraturan sudah ada dan jelas maksudnya.  Samada mau terima atau tidak, pada akhirnya kita semua akan kembali kepada DIA  dgn keyakinan dan bekalan masing2  seadanya. Mudah2an ibadah kita diterima-NYA.

With this,  I shall rest my posting. Thank u.

Follow Us
pseudo_kl replied at 4-2-2016 10:16 AM
" LELAKI BELUM TENTU BOLEH TINGGALKAN ROKOK WALAUPUN HARAM"

" PEREMPUAN BELUM TENTU BOLEH TERIMA  ...

Lelaki belum tentu boleh adil ikut hukum bila berpoligami,biasanya tahu kawin lebih ikut sunnah,tp xtau kewajiban nafkah berlaku adil.tanggungjawab kelaut..lepastu minta isteri tolong paham dia.

sarahmirza replied at 4-2-2016 03:20 PM
Sebab itu jika suami berniat nak berpoligami, siap-siap failkan harta sepencarian sebelum suami ni ...

Betol..mcm akak satu taman aku..madu 4..isteri bila suami pandai bermadu ketahui lah..xmustahil dr 2 akan jd 4.

Bygkan akak ni senang hidup,tetiba dimadukan..suami ada masalah kewangan,dia jd mangsa,lpstu kena krje pula.nasib bijak,sebelum tu rumah,kereta semua pindah nama dia.lepastu bini 3,lepastu bini 4..mmg meniaga..gaji 15k pun bahagia 4 dgn anak melamvak ko ngt cukup? Xkn bini nak kena bekorban sbb nafsu kau.

Akak ni nampak kuat redha,sbb dia baik ngn semua madu,tp bila bcerita sampai nangis..sbb dia ckp apa buat dia kuat dia anggap dia dah xda suami.dia ckp yg buatkan dia geram balik2 suami bgtau abang dah kawin lg.muka selamba..dia marah suami dia..suami siap ckp alah awk ni dh tua2 xpayah marah2 buruk muka..sambil berlalu pg lepastu.akak ni makan hati sbb dh buat salah madukan,itu ini xmampu,buat muka seposen xda perasaan lpstu salahkan dia marah

fire_place replied at 6-2-2016 08:02 PM
Betol..mcm akak satu taman aku..madu 4..isteri bila suami pandai bermadu ketahui lah..xmustahil dr ...

jantan giler xde perasaan mcm tu..
bongok, sian akak tu, kuatnya dia

mak_wa95 replied at 6-2-2016 08:09 PM
jantan giler xde perasaan mcm tu..
bongok, sian akak tu, kuatnya dia

Mmg kesian..hadap jual goreng pisang sbb besarkan anak.laki dia mmg kaya lah,niaga..tp kalau 4 bini..anak paling sikit 5 org dia lah tu. Belum yg lain2 lg..dr kehidupan senang terus gitu.

BIL aku keje arabkan so ipar aku cite lah..kwn2 laki dia bbeza dgn lelaki yg bermadu kat malaysia ni.mcm kwn dia tu..isteri sorg suami bg butik tudung,isteri k2 suruh niaga kedai2 kuih kerepek sbb bini dia suka gitu..mmg adil orgnya.bini pun ngam masing2

Bg aku perempuan ni kalau lelaki jenis adil,berkemampuan mungkin akan terima,tp lelaki tak nak terima sebab knp perempuan benci,sbb lelaki tahu dia membenarkan perkara yg mmg dia xmampu.

dino replied at 3-2-2016 03:03 PM
108 km tuh.... sanggup ulang2 alik.... aku yg jarak office... 30km pun dah mengeluh

Demi merasa puki fresh sis.

fire_place replied at 6-2-2016 10:47 PM
Mmg kesian..hadap jual goreng pisang sbb besarkan anak.laki dia mmg kaya lah,niaga..tp kalau 4 bin ...

Kenapa akak tak faham apa yang sis bebel kan ini? Bahasa melayu sis hauk atau akak yang bimbo?

fire_place replied at 6-2-2016 10:47 PM
Mmg kesian..hadap jual goreng pisang sbb besarkan anak.laki dia mmg kaya lah,niaga..tp kalau 4 bin ...

biasa hat tak mampu galak berpoligami ni..

pendapatan mampu sara 1 family nak buat 3,4 family..

sudahnya hidup xberkat, daripada senag menjadi susah

Changa replied at 6-2-2016 11:20 PM
Kenapa akak tak faham apa yang sis bebel kan ini? Bahasa melayu sis hauk atau akak yang bimbo?

Mmg hauk sikit kak changa.rasany dh bnyak yg tegur.ampun..

mak_wa95 replied at 7-2-2016 12:35 AM
biasa hat tak mampu galak berpoligami ni..

pendapatan mampu sara 1 family nak buat 3,4 family.. ...

Betol..tp aku rasa bangga dengan akak tu,anak dia semua bijak,sayang dan amat perihatin pasal perasaan dia.dengan rezeki goreng pisang tu anak semua berjaya.

Bapak pula jangan marah,bila bapak balik anak keluar sbb tak nak tengok muka bapa.mungkin sakit hati.akak ni baik orangnya sbb kat taman aku dia ni macam contoh keluarga bermadu.

Sebab madu dia duduk agak berhampiran.cuma yang sorang luar johor.jd mcm tak sangka dia tiba2 luah perasaan masa bwk anak main kat playground.aku pikir dia bahagia je.dan aku rasa mungkin dah lama memendam rasa tu lega bercerita sambil menangis dia

fire_place replied at 7-2-2016 12:43 AM
Betol..tp aku rasa bangga dengan akak tu,anak dia semua bijak,sayang dan amat perihatin pasal pera ...

allah tarik kebahagian dgn suami,
allah bagikebahagian dgn anak2..anak2 berjaya..
ramai dgr citer mcm2 tu..anak2 mangsa ayah xbertagjwb ni, kalau jenis xbising mulut, dia akan melarikan diri..
benci tp terluah,tua nanti jgn terasa kalau anak2 krg mesra dgn ayah..

pompuan ni kadang2 terpaksa redo demi anak2..
dah laki xmampu bg nafkah, xmampu adil

Penat OT nak sara 2 bini
Harapnya bini pertama redha

Ape pun kalo tkde btina yg jnis gatai puki tkde nye laki nk berbini dua..??? Nie smua sbb jnis ade btina gatai faraj tkt gelaran ank tua laki org pun ambik..alsan di beri sudah takdir, pdhl ckp je puki dah tk tahan nk konek

Decaffeinated replied at 3-2-2016 02:55 PM
macam deja vu pulak...

dulu ada kes lebih kurang sama yakni lepas nikah no 2, tempat pun lebih ku ...

bkn dejavu kot.. taun lpas ada kes gini gak tp baru blik nikah je kete tu xcident skli ngn mak laki tu.. arwah laki tu keje ospital n arwah bini kedua dia nurse.. yg tu mmg bini prtama dia xtau laki dia nikah lain n sdg sarat mngndung

nolya replied at 6-2-2016 11:22 AM
Saya sukacita dapatkan penjelasan  ttng pembahagian/tuntutan harta sepencarian, semoga ada forumer y ...

apa beza talak baen dan talak rajie?