CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_iddine

Balik Kampung Tapi Tidur di Hotel

Close [Copy link]
utk aku plak... terbalik.... kesnya, my MIL dok umah pusaka parentsnya kat kg, so setiap 2 tahun, adik bradik dia nak le balik tido umah tu. So, mmg ramaila. Mula2 dah divide dah, yang lelaki sume tido kat serambi tak kira dah kawen ke lum, yang pompuan lak tido kat area bawah dari serambi. Kalo nak ikut, cukupla tempat, tapi my MIL has 2nd thought... anak2 dia yang dah kawen ni, 3 couples la kira, kena dok umah homestay....

Aku lak yang tak mau... ntah ngape aku tak ske... maybe sbb aku dah biasa tido beramai2 dgn my own family n my own cousin kat umah opah.... so kalo balik kg ni nak kena tido asing2 dari orang ramai mcm tak feel lak.... baik aku tido kl camtu. Lagipun anak2 aku n aku sendirila ngan ipar2 aku kamceng belaka. Kalau balik kg, mmg tak tido ngan aku. Ini gara2 my MIL dah biasa trainkan ank2 dia yang kecik2 dl (adik2 ipar de 10 orang..... mase kawen, yang 3 last tu still bdk2 sekolah rendah n tadika lg) bergaul rapat nagn aku (aku menantu sulong). Mana2 mmg bwk bdk2 ni jalan2. n biasakan adik2 ipar aku jg anak2 aku mcm jg adik2 deme sendiri.

So, kalau blk kg xleh gossip2, tido sesama cam x sah.... so aku 1st person protest xmo tido homestay hahaha..... Last2 FIL campo tangan, dia pun kata x payah nak sewa homestay. Kalo tak cukup tempat, yg mana lelaki tu dia suh pasang khemah luar umah, buat bon-fire tros....

mmm... dr pengalaman/pemerhatian i pulak, selalunya kita ni klu family belah kita sendiri, mmg kita sonok/rela kumpul ramai2, tpi bila dah kena balik belah MIL ni yg kita nak tidor hotel...mmm... sbb i sendirik pun cam g2...kekdg terpk x fair pd hb...

Reply 133# lepapilon

sepanjang umur 25 tahun yg lepas..keadaan aku hampir serupa ngan keadaan mu. setiap tahun (x penah missed blk kg abah walopun sekali) wajib balik kg raya kecuali bila dah berkawen ni dah x balik dah. 25 tahun punye memori balik kg tido bergelimpangan sampai ke dapo merupakan tradisi biasa bg kitaorg sume. adik badik abah ku seramai 12 org hokey. x sume lah yg balik. kalo yg balik kg 6 famili pun dah sesak. waktu i zaman kanak2 ribena rumah opah masih lg belum renovate. alah umah kg perak tiang tinggi tu. bawah rumah der buai jala (bukan buai besi tu) buat baring2 malas sampai tertido. bila tahun 1995 kot dia renovate , yg tgkt bawah bubuh buai jala tu dah x de. dah jadi bilik tkgt bwh umah tu. dulu buleh masuk kete 2 bijik lah.
keadaan sebelum renovate mmg padat. ngan sepupu skit punye ramai , 1 camera x muat.

opah i ada rak almari old skool yg jenis berkaca punye lah. dia simpan pinggan mangkuk yg old skool ada printed gamba bunga besar atas pinggan. yg bestnye kan...dulo2 zaman kanak2 riang bila balik kg paling syok jumpa geng sepupu sepapat abis main kejar2 dlm umah. bila lari dlm umah bunyi pinggan dlm rak berlaga2..mmg lah kena marah. tp yg peliknye 1 pun x penah pecah. bila i punye geng dah besar..dah xmain kejar2 dah...generasi adik2 plak main kejar2 dlm umah opah...masih berbunyik pinggan berlaga dlm rak kaca tu tp masih kukuh x pecah sampai sekarang tau !

walopun famili belah abah amatlah besar tp kami x penah merungut rebut bilik ayor. x penah merungut makan kena catu ke hape ker.(kami makan lauk rendang ngan lemang 2 ari 2 mlm sampai boring2..balik2 lemang..balik2 lemang..wakakka !! makanan sentiasa ada je ataih meja, ada ajele makcik2 ku memasok) sape kena cuci pinggan ke. pasai ramai sgt yg sukarelawan nak memasak cuci pinggan even membasuh(laundry). x penah pulak i dengar my mom merungut ke makcik merungut ke. mungin sbb didikan arwah atok yg sgt mementingkan kekeluargaan. sume pakat2 baik  je. x de sorang adik badik abah bergado masam muka langsung sampai ke ari ni. (ini terbukti apabila ada je kenduri kawen sanak saudara hampir 3/4 famili abah berkumpul dah sama byk ngan tetamu yg hadir)

part yg paling best mandi kat bilik ayor luar. bilik air dlm sempit. kat luar tu luas tmpt membasuh sekali lah siap ada kolah yg besar. tu yg paling syok. i terjun dlm kolah tu lantak ler kena marah pun. cam swimming pool kekdahnye. walopun kena rotan ngan abah ke atok ke opah ke, ku tetap syiok punye !!~   tp ada benda yg skeri dlm bilik ayor tu. oleh kerana bilik ayor ni old skool punye. dinding nye pun atap zink aje pun dinding pun papan aje...lubang flow air mandi pun kampung made punye..jenis letak batu seketui kat lubang tu...pasal nak block mahluk melompat masuk kot lubang tu lah...lompat si katak lompat..hahahhaa. kalo aku terjumpa mahluk tu dlm bilik ayor tu ...kem salam la aku nak masuk !!~ gelii...beso gile katoknye !!

kalo bab tilam ke gebor ke itu sume no worries punya hal. mmg stok byk bersusun dlm blik tido. opah ku akan tmbh bilangan tilam kekabu nye ngan bantal tiap2 tahun !!~  cuma kena 'chop' cepat2 lah nak tilam feveret mana bantal feveret mana. pasai bantal baru opah buat agak keraih kekabunye. best yg dah lembik2 lunyei tu. hehehhe   sampaikan kitaorg plak yg import bantal dr kg..balik kl je kete jd penuh bantal punye hal hahaha..

nowadays dah x balik dah (4 thn kawen sepanjang tu x penah balik dah). en laki tamo jenguk opah ku itu. dia jenih org bando..kg dia bando aje. takut dia boring katenyelah...sampai ler sekaghang opah ku sibuk nanye diri ku ni bila nak balik kg..i missed my kg. mmg betul2 kg. jamban mak limah tu masih ada. bunyi meriam buluh sampey ke pagi. lawan kg sebelah. pastu mlm2 sejuk cam kat genting x yah kipah2 dah. sejoook sgt..time nak mandi lah kena queue. rindu pulak kat kg...yg plg i x boleh lupa..tiap kali masuk waktu solat...arwah atok ngan selambanye nutup sius tv daa...sendiri mau ingat lah...

Reply  lepapilon

sepanjang umur 25 tahun yg lepas..keadaan aku hampir serupa ngan keadaan ...
BeeHaa Post at 24-8-2011 22:14

walau apa pon semua tu kenangan kan ..seronok bila kenang smula.. walopon nenek dh meninggal (atuk memang dh lama arwah) semua family abah tetap berkumpul kat rumah tu time raya dan tido sana.. mak plak amek aleh masak memasak.. cuma kali ni masak stail byak2.. xde lagi dh tol time amek lauk, rindu plk bila kenang tapi ada pak cik yg nakal akan melaung satuuuu sorang ja ayamm..jgn amek lebih! saja nak bagkitkan memori lama.. i pon dh dapat bilik kalau balik kg

uii....skrg ni ada lagi jamban pesen gitu??  

ha ha...gila kijam dan kering hati ko neh ...
ruffleen Post at 24-8-2011 13:48

Aku memang kijam ruff, ha.....ha....

rumah aku lak memang tempat family semua berkumpul masa raya...except kakak sulung, sbb dia nak bera ...
cmf_Kimmy Post at 21-8-2011 21:17

terbaekk

Follow Us
Kampung ku indah tercinta, walaupun jauh di ceruk desa,  itulah tinggalan warisan bangsa, apakan daya , melayu mudah lupa, adat di buang asalkn jiwa bahagia.'

Sebenarnya, kita ni tak rasa apa2, bila kita dah tua, anak menatu kita buat macam tu, masa tu barulah kita terasa...

Setakat 2,3 hari tidur sempit2, panas sikit, tak boleh buat ehem, bukan masalah. Kalau banyak sangat duit nak bayar hotel 2,3 hari, baik hulur kat mak pak, tambah bilik dan barang2 keperluan.

Kebanyakan saya baca, semua jenis balik kampung setahun sekali, dah lah balik setahun sekali, tidor hotel. Saya yakin dan percaya, kalau orang tua kata ok, maknanya die terasa. Janganlah kita mengajar anak kita pengderhakaan, kerana bayarannya nanti waktu kita dah tua.

...

family sya dulu dok dekat ng kampung abah.. tapi pas pindah, bile raya, tak ley la nk balik hari, kene bermalam, mak pulak jenis tak suke la tido bergelimpangan, pastu nk share 1 toilet  dengan 10 orang mmg dier tak selesa la.. jadi kami pun opt utk dok hotel.. akibatnye, sampai sekarang bergado besar ng family pakcik tu.. huwahahaha.. tapi arwah opah pun dah takde, jadi kami tak balik kampung abah dh utk raya, tukar balik kampung mak pulak, sebab mak dah tak de parents before dier kawen lagi, so tiap2 tahun mmg balik kampung abah utk raya pose ke, raya haji ke, tabah betul mak tak byk songeh sepanjang berbelas2 tahun tu.. kalo sya mesti meroyan.. even takder parents nk beraya pun, adik bradik pakcik makcik still ada kan??.. anyways, yg pasal hotel tu, arwah opah pun tak kesah, tapi family pakcik tu pulak yg lebih2 mengata nye.. sekarang, bile dh berpatah arang berkerat rotan dengan satu2 nye abang dier, abah pun tawar hati nk balik kampung dier, dier pun dok syok round kat kampung mak pulak.. hehe

rufleen tumpang bertanya skit. dari ciri-ciri u citekan mengenai kedudukan jamban di rumah opah u itu , kebetulan lebih kurang sama position jamban tersebut di rumah opah ku jua....kang terkantoi bersepupu plak !!~  jap aku ngah pk ada ke aku kazen wanita single mingle...mike kg mane ?
BeeHaa Post at 24-8-2011 21:15

eh!!! ko jangannnnn ko kenal tak wajah kat avvy aku tu?

Aku memang kijam ruff, ha.....ha....
gticute Post at 25-8-2011 00:07

Post Last Edit by afja at 25-8-2011 08:42

Reply 163# BeeHaa

pi la balik menjenguk opah tu.. sementara masih sempat....
balik ari pun jd lah... try pujuk suami tu...

Reply  lepapilon
nowadays dah x balik dah (4 thn kawen sepanjang tu x penah balik dah). en laki tamo jenguk opah ku itu. dia jenih org bando..kg dia bando aje. takut dia boring katenyelah...sampai ler sekaghang opah ku sibuk nanye diri ku ni bila nak balik kg..i missed my kg

pe kejadah ko kawen dgn orang bando tebiat tak menahan cenggini? :@
sebagai orang kampung yg berasal dari negeri yg sama dgn mike...ni teman nak berkabo...sementara opah mike tu masih ada ni le mike kena rajin2 menjenguk dia....esok2 bila opah dah takde mike jangan nak menyesal.....cer mike ingat balik cemana opah tu melayan mike dgn sepupu sepapat masa kecik.....mike tau dak, bila dah bergelor atuk/nenek ni, cucu2 tu la syurga bagi deme....sbb tu walau nakal cemana pun cucu, atuk nenek sanggup backing....bila mak abah hambat, belakang sapa kita menyorok??? belakang atuk nenek jugak khen....so nasihat teman, pegi le jenguk opah tu sementara hayat dia masih ada...kalo dah tinggl 2 bijik batu N tu mike nak teroyak ayor mata darah pun tak gune dah!!!

sekian edisi laharan di hari terakhir kat pejabat. ampun maaf jika terkasar bahase

nampak cam eksyen jah tdor  hotel balik kampung

Reply  lepapilon

sepanjang umur 25 tahun yg lepas..keadaan aku hampir serupa ngan keadaan ...

beehaa... OMG... bestkannnn.... teringat zaman2 kecik2 dulu samala... kolah bawah beso mmg boleh wat swimming pool! Ate hampir sume perakians jenis ghumah cenggini n pengalaman sama cenggini... rindu tulllllll..... tapi kome balikle nengok opah tu barang sehari dua.. sian opah... teringat opah aku yang sorang de lagi. Aku pakse je laki aku balik jengok opah.... brape lama pun orang tua tu nak hidup... setahun sekali je jumpa... moh pegi mohhh

Reply 174# shahilashaari

ate orang Perak juge le ni? hahaha..memang betoi bebenor.....design umah kampung Perak memang cenggitu, bile dah ramai2 berkumpul memang tak hengat dunia...part menjengok opah tu memang teman setuju bebenor...orang tua tu punye le sabo melayan ragam cucu masa kecik, takkan le bila dah beso panjang ni kita nak buat tak tau je kat deme?? teman selaku cucu peberet opah (yg belah mak) ni lagi le.....nak kenalkan mata ayor (calon pakwe) pun bukan takat mak ngan abah....ngan opah pun teman wajib kenalkan!! kiranya kalo opah tak approve, teman sanggup let go tak kira sayang cemana pon kat jantan tu...pada teman, boipren/laki boleh dicari, opah teman tak mandang gantinya...huahahahahaa
kejor yob kejor......moh kita balik beraye~~

Reply 172# ruffleen

sempat lg tuh melahar sblm bercoti...

Reply  ruffleen
sempat lg tuh melahar sblm bercoti...
afja Post at 25-8-2011 09:51

hehehe.....gini le gayanya bile dah jumpe member sekampung

tolong stick ngan thread content yer adik2 dan akak2 gojes kebabowwwww..

tolong stick ngan thread content yer adik2 dan akak2 gojes kebabowwwww..
ParinAmat Post at 25-8-2011 10:04

masih dlm lingkungan topik balik kampung bang ~~

Reply 179# ruffleen

kg + hotel yer dik kikiki.. ni dah melalut smp jamban la..