CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2922|Reply: 8

negara dan universiti pilihan untuk sambung PHD in engineering

boleh bagi cadangan or sapa2 yang dah ada experience boleh toong share tak prosedur, penalaman sambung PHD di newgara asing interm of their cultrure, people, work ethics, kerja sambilan, benefit di university, elaun from uni or anything. thank you.

Edited by bypassthecortex at 19-7-2016 11:24 AM

ko jurusan engineering apa bro, civil ke letrik ke mecha ker...

bypassthecortex replied at 19-7-2016 11:21 AM
ko jurusan engineering apa bro, civil ke letrik ke mecha ker...

bioprocess engineering, ha

juboqlembu replied at 19-7-2016 11:33 AM
bioprocess engineering, ha

aku cite yg kat US la bro, tempat lain aku tak tau, aku bukan engineering tapi hampir semua course bebudak melesia kat sini aku tau sikit2.....Beberapa isu ko kene pikir:
1. Duit (ko ade orang sponsor ke bro, setau aku sekarang ni kalau ko nasib teramat baik jer KPT sponsor), dia punya problem bukan ape, waktu nak apply visa nanti US embassy nak tengok ko ade duit tak atau ade orang sponsor tak....
2. visa J atau F, student PhD biasa visa jenis J. Visa ni lepas abih belajar ko kena balik melesia, dua tahun tak boleh masuk US, lepas dua tahun baru boleh masuk US balik...jadi kalu ko ade niat nak terus tinggal kat sini, ko mintak visa F......kena saman dek KPT itu pepandai ko lah nego camne nak bayar dengan diorang......aku tak ajar ko bro, aku just bagitau, benda ni kena pikir masak2, kang ko kena blcklist dek KPT ke JPA ke bukan ko yg susah, anak2 nanti tiba2 nak balik melesia nak apply pinjaman JPA nak study susah....aku dengar diorang blacklist waris sekali......
3. Kerja. Student PhD kebiasaannya memang kena serap jadi RA/TA (Research Assistant/Teaching Assistant), tak campur lagi kalu ko nak kerje kat walmart ke kat mana2 bioprocess punya company ker.......pepandai ko lah...janji ade permit kerje....sini keje kira per hour, biasa student PhD 20HRS per week klu jadi RA/TA....
4. Tengok iklan kekosongan Phd kat university. Kekadang univ memang dah sediakan topik e.g. bioprocess engineering for xxxxxx. dia akan iklankan dia sape2 yang nak buat xxxxx ni boleh apply. kalo xxxxxxx tu bidang ko, ko apply, dapat, memang sedap la sebab supervisor ko (sv) tengah banyak duit time tu.....
5. Sistem PhD US. Bukan macam Malaysia (masuk terus dapat student card, boleh kembang lobang hidung jadi calon PhD tunggu viva jer). kat sini, ko masuk ko kena lulus preliminary examination written and oral, Prelim ni pulak diorang tak bagi ko ambik cepat2, at least dalam 2 tahun lebih ke 3 tahun lepas ko start baru ko boleh ambik. In the meantime ko kena ambik banyak subject, English la, statistics la apa la, dan kena lulus....bila SV ko rasa ko dah ready baru dia suruh ko ambik prelim, prelim ni kalo ko lulus baru ko start tulis thesis ko.....in the meantime, ko tengok jugak requirement faculty ko, kena pegi conference ke etc....kalao faculty ko banyak duit, sedap la sebab semua tanggung, kalo faculty ko xde duit kadang2 kene tanggung sendiri...
6. Works ethic. Bullshits happen everywhere, ko gi mane2 pun kat Melesia ke kat England ke same je....kadang2 dapat prof yg curi hasil kerje ko, member satu lab jeles, member satu negara pi tikam belakang ko.....tapi kalo nasib ko baik, tak kena la semua tu....kat US ni whites ada problem, untuk jurusan STEM chinese & indian students control so kadang2 aku dengar cerita macam ada systematic but subtle attempt to suppress non-whites students supaya tak menonjol sangat......
7. Kalo ko kerja bawah prof yang dapat geran untuk buat sesuatu research, expect ko lambat grad lah, dia nak simpan ko selama boleh sampai siap research dia tu, bestnya prof gini duit banyak, ko memang sedap la keje bawah dia, yg tak sedapnye, bile masa ko nak dapat PhD?
8. Lain2. Enjoy your stay in this country, dalam news memang tengok macam war zone, tapi actually gaduh ni between blacks dengan establishment, kebetulan pulak whites yang control establishment, there are good whites, bad whites, good blacks, bad blacks....sama macam kita jugak melayu india cina sial pun ada, melayu india cina yang baik pun ada....kat semua tempat sama...

Orait bro, harap2 ada porumer lain boleh tambah...tang university mana yg power, ko kena cari sendirilah mana university yg bioprocess eng. dia power.....

bypassthecortex replied at 19-7-2016 12:09 PM
aku cite yg kat US la bro, tempat lain aku tak tau, aku bukan engineering tapi hampir semua course ...

thank alot bro. banyak info ko bagi aku.

Edited by mbhcsf at 20-7-2016 03:41 AM

1) tengok SV - dari profiles sampai publications2) tengok minat anda - ni amat amat penting sebab kalau usuka apa u buat you tak akan rasa terbeban walaupun cabaran memang menguji kesabaran dan u can treat your office like 24/7 sebab genuinely insya allah you minat dan i am telling you bila buat phd - ego or apa yg negatif semua push aside , dan niat kena betul - lillahi taala

3) dah pernah buat undergrad overseas ke- kalau yes ini helpful sebab u hae to know nak sesuaikan diri dan expcetation mat salleh ni especialy kita sian ni macam mana  attitude kita , communication kita , kalau dah biasa automatic you akan adapt senang.

4) bukan tengok ranking uni ye - ni serious tengok SV - sometimes prof tu kat uni yg best tapi SV tu bukan ada maa pun nak pantau dia lempaq you je  , pepandailah hidup
sebab tu  faktor ' rapport' sangat penting . risik risiklah

5) buat masters dulu untuk form grounding untuk phd you bukan for the sake of doing master bidang ntah ape ape...then buat PhD

6) i dont think MARA  sponsor lagike? KPM sponsor lagi ke? tapi doakan je.

well in that case pilah tulis email kat potential SV you - tengok dia ada kasi funding ke or appoint you jadi research fellow?
if not duit sendirlah kot
if you mampu then tengok fees international students  
dan tanya bench fees ada tak - if you nak buat kajian yg memang guna alata atau apparatus/ tool  ke like mri ke , u know etc etc contoh je ye
7) adakah anda berkeluarga - if  YES think think carefully when pursuing PhD because you drag depa sama okay?

8) know the system

if aussie i suggest ausie bagus actually untuk full guidance and good Supervisory activity tapi yuran tu well ada setengah uni masa write ups pun suh bayaq fullyuran ni  awak kena find out ye

if Uk - ada uni yg kalau u dah habis phD experiment apa semua - write up periso u just bayaq say £ 200 je ( contoh je ye )

UK = ada viva , ada transfer PhD ye

so jgn ingat pi uK bila register tu dah automatic PhD student awak kena lalui proses proses nilaian yg melayakkan you jadi PhD candidate depending on Uni lah
edinburgh lain
soton lain etc etc lain
so find out tanya tanya org ye

aussie uyou have to be good in writing sebab anda tak ada viva
so pros and conslah

jangan ikut sangat ranking tengok kepakaran supervisor ye

lelain tu
find out visa for students
find out ielts requirement ni juga rubbish exam actually pandai je britishnak ambik duit u see sebelum masuk jejakkaki lagi tapi  i gues scruvial kot sebqab ada uni yg conduct internal academic english sendiri sebab ielts tu bagi depa bukan examine keupayaan you sebenar

so yes ...

hmm....

tulah kot

Follow Us
Hahaha...setuju sesangat pasal IELTS dengan TOEFL ni benda mengarut....serious memang university satu dunia berskandelicious dengan IELTS & TOEFL ni, dapat elok mana pun bila dah register nanti kena suruh amik English balik sebab you bukan native speakers....cisss...orang putih mengeja pun kekadang tunggang langgang..........

bypassthecortex replied at 20-7-2016 06:29 AM
Hahaha...setuju sesangat pasal IELTS dengan TOEFL ni benda mengarut....serious memang university sat ...

hahaha my consultant pun eja nama pun terbalik hahahah weng ...i lagilah tungang terbalik but well forum ...hahaha
kan? depa suruh ambik balik sebab reason di ataslah...so kalau boleh bagilah 8.5 ke atas sebab jgn habiskan duit sendiri dan uni. seriously depa nak duit je sebab as u saidlah lepas tu visa , haa tulah lagi satu  hahaha sebelum jejak je dah ..u know tapi to be on the fair side kita yg nak pi negara depa so  tapi tulah ...tuyg brexit tu ... tapi now yg i have to say - uni puny alecturer kat sini pun depa asyik nak kejar KPI - dan u know depa pressured sebab depa dinilai basd on funding depa dapat per year dan  jenis funding, kalau sv tu bagus , passionate ngajar , atau bagi supervision pun kalau tak bawa funding habis jugak kena tukaq atau kontrak tak dibaharui
so la ni i dok tengok kan thread dok kejar funding....

sebab tulah sedih jugak bila nilai materi tu > tanggungjawab sebenar  tapi at the end i boleh fham jugak depa nak kejar survival

ada satu uni satu senior prof bunuh diri sebab kontrak dia tak dibaharui - kesian tapi kalau dengaq inside story  kesian lah. dan u knwo pengjarannya bagi saya - akhlak mesti seiringlah dengan ilmu i mean i ingatkan diri i sendir aptah lagi bila i dengaq ingat balik citer tu ...pity him but it happened u know.

mbhcsf replied at 20-7-2016 07:22 AM
hahaha my consultant pun eja nama pun terbalik hahahah weng ...i lagilah tungang terbalik but well ...

tak dapat tenure lah tu, tu yg suicide tu kot....... kat US sampai ada researcher yg masuk jail sebab palsukan data (kira federal criminal offence sebab funding duit government, tahun lepas klu tak silap kes ni, satu researcher Chinese American palsukan findings pasal AIDS kena sentence penjara), bulan lepas yang kat California , ex-student tembak bekas supervisor sebab dia tuduh supervisor curi hasil kajian dia (link kat bawah)........dulu ai ingat politik kat opis je brutal, academic politics pun lagi brutal hehehe

http://www.dailymail.co.uk/news/ ... mitted-suicide.html