CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jetonkepoh

Terbeban sgt ke jadi cikguh ni??!!! ikuti luahan lelaki ini

chazey replied at 27-9-2016 10:16 PM
Dulu2 akak camni. Sekarang ini lantak kau la nak jadi apa. Yang penting SPM nanti subjek akak ka ...

Sama la kak..sy pun ngaja utk score je.masa baru posting ye..beria menasihat ngalahkan kaunselor aku. Last2 lantak ko la. Mak ko smart fon beribu, top up x putus tp buku kerja anak, duit pibg pun berkira. Nak buat apa lg.

Kalau mesyuarat pibg x pernah nye datang time amik duit bantuan awal persekolahan beratur pulak tu. Anak nya dah lama x datang, surat ponteng da kuar tp disebabkan duit, mau disuruhnya anak tu datang skolah.

Sebelum dapat duit janji nak bayar buku, kelas tambahan. Bila da dpt duit maknya amik buat bayar bil api.

Drama sgt lah manusia skang..mana2 kerja pon ada mudah ada susah..agak2 nk sng hidup kau bunuh diri abis cerita

prettyuglybabe replied at 27-9-2016 03:46 PM
cuba tanya cuti tahunan cikgu berapa banyak compare dengan pekerja gomen dan swasta lain..

Even cuti sekolah pun tasenye cikgu kene g sekolah... Kan?

ak rase cikgu cikgi sebenarnya operation team je kat gomen sector..... yg management nye plan bukan2.... pastu suh cikgu cikgi execute.... pastu bangga yg plan dowang menjadi.... dowang x tau suffer nyer operation  team nk buat...

Jajabeans replied at 28-9-2016 01:47 PM
teringat cikgu add math aku.. lelaki. masuk kelas ajar sikit2 selebihnya berceramah psl hari kiamat  ...

Result add maths ko OK tak? Lain macam cikgu ko tu...     

Aku sebagai cikgu nak menyampuk la ye. Beban x terbeban cikgu2 ni bergantung atas beberapa faktor.

1) implementasi dasar pendidikan
2) pengetua
3) anak murid
4) integriti cikgu tu sendiri

Faktor 1 tu bergantung pada faktor no 2 dan 4. Kalau dapat pengetua yg tegas dan dia nak semua dasar mak nenek dari vle flog, ithink, KBAT dll diimplementasikan di sekolah dia, cikgu tu akan jd 100% lebih beban dari sekolah yg pengetuanya x de la tekankan sangat dasar2 ni. TAPI kalau cikgu tu sendiri yg berintegriti WALAUPUN pengetuanya x tekankan dasar2 ni diikut, dia pun akan terbeban (kurang cikgu gini, walaupun ada).

Faktor kedua ni kalau pengetua wat lek wat pis, kebanyakan cikgu pun akan watlek wat pis. So xde la bebannya. Kecuali faktor 4 tu lah.

Faktor ketiga ialah jenis anak murid yg ko dapat kat skolah. Kalau dapat kawasan elit, mak pak anak murid pun lebih pandai dari cikgu, so beban kerja tu banyak la. Ada la input2 tambahan yg di demand oleh mak pak anak murid. So cikgu kena kerja lebih. TAPI kalau dapat anak murid yg ko ketuk baru nak jalan, ilmu disuap dalam mulut pun x mau dia mengunyah n telan, pengetua plak xde la nak kejar ranking sangat, jadi x terbeban la cikgu2 ni. TAPI lg, kalau cikgu tu integritinya tinggi, akan kena usaha 100% lebih berbanding cikgu2 yg anak muridnya sedia pandai. Cikgu2 mcm ni ramai.

Faktor 4, inilah yg menjadikan cikgu terbeban ke tidak. Dapat lah jenis yg mcm mana pun no 1,2 dan 3 tu.kalau cikgu jenis x amik port, takdelah terbeban.

Semua faktor2 dia atas berkait antara 1 sama lain. Jadi beban cikgu ni sangat subjektif. Sekolah2 di seluruh malaysia x bleh disama ratakan. Ada sekolah wawasan la, sekolah bistari la, sekolah cluster la.mcm2.

Beban cikgu pun sama.mcm2 juga.

Sekian luahan cikgu skolah.

Sorry bahasa x cantik.aku bukan cikgu bm.

Follow Us
sheqim replied at 27-9-2016 11:09 PM
Mujurlah dlu jdk cgu ganti kat skolah berprestasi tggi..bebudak takdelah hazab sgt..dgr cite kwn2  ...

Sekolah aiol budak2 hansuang tapi akademik ok la juga. Bukan sebab bebudak pandai blaja tapi guru2 pandai mengajar.

Fyi tempat aiol ada 12 sekolah menengah, 1 sekolah asrama penuh. Walau sekolah aiol kategori pedalaman 1, weol tiap tahun menten ranking top 3 daerah result SPM ngan PMR/PT3. Sekolah aiol juga top 20 negeri untuk SPM. Pelajar memang majoriti stok2 memeningkan kapla namun ai think result bagus sebab guru2 sekolah majoriti dedicated n komited abis. Ai antara yang paling pemalas kat sekolah apatah lagi masa awal2 posting dulu (ai tak minat lansung bidang pendidikan ni tapi mak paksa jadi cikgu. ) namun jadi rajin la juga bjla bergaul dengan guru2 di sekolah ai.

ninnakarinna replied at 28-9-2016 04:13 PM
Sama la kak..sy pun ngaja utk score je.masa baru posting ye..beria menasihat ngalahkan kaunselor a ...

Begitulah realiti dunia weol  dik.. Bertabah sahaja.

Joannalee replied at 28-9-2016 04:27 PM
Even cuti sekolah pun tasenye cikgu kene g sekolah... Kan?

Cuti la panjang mana pun kalau keje x siap memang kena pegi skolah.tp xyah punch card.

Masalahnya keje cikgu ni banyak. So kemungkinan pegi skolah waktu cuti sgt tinggi.

Kecuali cikgu yg betul2 nak cuti panjang lama tanpa pegi skola (aku la tu). Kalau mcm ni memang selalu stayback kat skola smpai petang hampir setiap hr. X dapat la merasa balik pkl 2 ptg.

So, pusing2 sama je.

Org yg pernah keje private sector then pas tu jadi cikgu je tau heaven nye keje cikgu ni... dari segi cuti, kenaikan pangkat,  gaji dan bebanan keje...

Next!

Edited by tripleid at 2-10-2016 05:51 PM

klau ada yg ckp cikgu malaysia ni pekerjaan paling over rated sekali ,mesti ummah marah

sorilah ak mmg x respek org yg jd cikgu ini..overrate sgt sis

aku ni bukan cikgu wpun pi memana strangers selalu panggil aku cikgu sbb katanya muka aku ni muka cikgu (???).. mmg aku pernah dpt offer utk smbg study dlm bidang perguruan tp aku x sanggup sbb aku aku bukan org yg sabar dgn karenah budak2... x nak anak org trauma dpt cikgu mcm aku..

tp bab org dok mengata cikgu ni 1 keja yg heaven sbb bnyk cuti, gaji tinggi n cpt naik pangkat mmg aku x setuju.. sbb bnyk kekwn aku yg jadi cikgu even abah aku pun dulu asalnya cikgu.. complaint ttp benda yg sama... bayangkan, kita sbg mak bapak pun kekdg penat nak layan anak yg mcm2 perangai.. ni kan plak cikgu yg nak kena mdidik brp puluh org anak org yg mcm2 karenah... plus perangai mak bapak lg.. brp kali keta kwn2 aku yg kena calar dek students yg x puas ati kena tegur or bila dibagi homework lebih skit??? bukannya blh cliam kat sekolah nak cat balik keta tu.. beban keja cikgu pun memcm skrg ni.. patutnya ada assistant educator mcm yg bnyk western country dah bkurun buat di sekolah2 diorg.. at least, guru xde tbeban dgn hal2 admin sekolah  n blh fokus utk mengajar dan semak homework students...

mungkin cuti sekolah ujung tahun tu panjang.. tp percayalah berapa kerat cikgu yg blh cuti dgn aman sampai abis? seminggu sblm buka sekolah, dah wajib utk balik ke sekolah sbb nak bersihkan kelas, settlekan bab buku2 murid, etc.. tu x kira bab duit sendiri yg kena kluar utk bg cantikan kelas dan dahulukan duit utk byr yuran anak murid yg miskin... mcm tu gak bila hari sukan, usahawan, etc.. bg cikgu besar atau yg dilantik jadi warden. lagi haru sbb hidup dikelilingi murid setiap masa.. histeria, sakit, bergaduh,... sapa yg nak handle kalo x cikgu? guru besar mcm abah aku dulu, dlm keadaan kaki injured pakai tongkat pun tpaksa gi asrama kul 4 pagi sbb anak murid histeria.. dah la bdn lemah sbb demam n menahan sakit kaki, kena hadap plak students yg kena rasuk.. member aku plak sampai menangis sbb dah lama x blh blk jenguk mak bapak di kg.. sbbnya dia bujang dan mcm ada unwritten rules di sekolah dia yg lebih utamakan guru berkahwin utk bcuti dgn aman time cuti sekolah or weekend n cikgu bujang plak kena cover cikgu yg bkeluarga ni utk xtviti sekolah... cuti 7 hari setahun? ingat senang nak dpt? ko merayu kat dpn pengetua sekolah pun blm tentu dia layan... esp dapat pengetua sekolah yg kejar anugerah sampai cikgu2 jadi kuli buat benda2 yg dia arahkan utk nak dpt anugerah tu... kes kwn aku, pengetua x benarkan dia amik halfday utk balik tgk makcik dia meninggal.. bukannya apply cuti tanpa rekod ke apa, just pelepasan halfday je pun... sbbnya nak dia settlekan hal bkaitan anugerah yg pengetua dok aim tu... x sakit jiwa kwn aku tu dgn pengetua dia ni...

senang naik pangkat? apa yg senang dgn time based.. abah aku kata untung aku yg bukan skim cikgu ni.. x sampai berbelas tahun keja, dah naik gred lebih kurang dgn dia.. pdhal dia 5-6 thn nak dkt pencen baru dpt gred tu.. adik aku yg sama skim dgn abah aku pun sama... dah btahun gred 41.. x naik2 lagi... gaji pun x tinggi mcm sestgh skim sbb bukan tdiri daripada skim kritikal..

apapun semuanya depends pada sekolah n peranan pengetua sekolah.. dpt yg aktif dan jaga kebajikan guru, mmg lenang skit keja cikgu.. ataupun jenis cikgu yg hazab, org luar akan nampak keja cikgu ni senang.. bg org yg kenal dgn cikgu yg btl2 berdedikasi, akan anggap kerja cikgu ni bukan senang... tepuk dada tanya selera...

Edited by mujer_in_espejo at 4-10-2016 09:41 PM

satu ja nak ckp, bodoh sgt penulis ni sebab mengukur bebanan sorg guru dari segi MASA. Dia ukur beban cikgu guna kira2 masa cikgu di sekolah. Masa cuti.. blahh..blah.. stupidnya lahai. Aku malas nak ulas panjang2. Cukupla sekadar aku ckp ko bodo, bias, dan minda tertutup. Moga kau dpt psgn cikgu, tak pun anak2 jadi cikgu.. etc..etc... takpun, bawak2la jadi guru ganti sebulan. Tak byk, SEBULAN JER. Teringin aku nak tgk muka kau lepas sebulan tu camna..

Nak pesan: tak perlu nak pikir secara mata kasar skop kerja seseorang, sebab kau tidak akan tau kepayahan sesuatu kerja tu kalau kau langsung tak pernah buat kerja org tapi hanya sekadar guna logik, masa silam, dan pnglaman bini kau, sepupu kau, abg kau yg konon keja ckgu, jiran kau, bla,,bla,,

kerja cikgu slalu org anggap mcmni, selain tu suri rumah jgk org slalu anggap "mengangkang" jak di rmh.. tp hakikatnya? mata org buta dan penuh hasad dengki dan ketidak puas hatian..jgn la menghakimi isi cerita ssuatu buku dari muka buku depan.

Tak habis2 kutuk cikgu.. Tak hormat cikgulah, cikgu low class lah.. Sedara mara aku dan kawan2 ramai yg jd cikgu.. Tapi bagus je diorang.. Balik rumah cuti sibuk tanda buku kertas semua..cuti2 pun bukan sempat keluar sangat pun.. Sibuk je manjang nak ajak keluar pun kadang2 payah..nak2 musim exam

Nak mendidik murid dan nak bagi murid dengar dan faham subjek yg dipelajari juga bukan kerja mudah..aku pun tak sanggup kot.. kalau dengar cerita kawan2 aku tu.. kadang2 pening jugak diorang nak cari cara nak tarik perhatian murid supaya mudah faham..tapi seronok jugak aku tengok diorang bersemangat tukar2 fikiran carik idea..  Yg beli lcd projector pakai duit sendiri pun ada.. Bukan murah2, ribu2 tu tapi langsung tak berkira.. Bila rosak beli pulak yg baru..aku tahulah sebab aku pernah temankan kawan aku tu pi beli...

dah2lah busuk hati tu.. Tak payah lah nak mengutuk kerja org sangat... apa2 kerja pun ada keburukan kebaikan tersendiri.. Semua tu ketetapan tuhan dan dah tertulis Rezeki masing2...kalau cikgu2 yg korang kenal tu tak bagus, jangan ko anggap semua cikgu tu tak bagus.. Tak payah nak butt hurt sangat.. Kalau betul cikgu tu buat kerja tak padan dengan gaji, biar tuhan jelah membalasnya ya.. tak payahlah nak fikir masalah orang.. Apa kerja buat kita ni dah perfect sangat ke? Baiki diri sendiri dulu sebelum nak judge orang itu ini

makkenits replied at 4-10-2016 04:43 PM
aku ni bukan cikgu wpun pi memana strangers selalu panggil aku cikgu sbb katanya muka aku ni muka ci ...

Betul sangat.. Suruh jelah org yg butthurt sangat dengan cikgu2 ni jadi guru ganti sebulan dua baru diorang tahu..

ninnakarinna replied at 28-9-2016 04:36 PM
Aku sebagai cikgu nak menyampuk la ye. Beban x terbeban cikgu2 ni bergantung atas beberapa faktor.
...

Yg ni setuju...bergantung pd cikgu n sklh....penah jd cikgu ganti n ngaja belah ptg kt sebuah sklh pendalamn. Sblm jd cikgu ganti penah keja kt syarikat swasta...rasa beza keja swasta n cikgu bg aku la....mungkin aku keja cikgu ganti utk 3 bln je kot. X terasa sgt bebanannya...kenangan paling x bleh lupa ngaja kelas bdk paling nakal....kuar masuk kelas masa tgh ngaja.....tp kt luar sklh baik btul....hormat....smpai skrg pggil cikgu walau ngaja skjap je...kwn2 aku byk cikgu....yg dia ngadu psl cikgu2 dorang je...jarang dgr mngadu psl pljr2...kwn2 aku cikgu x byk sgt merungut psl keja dorang...smua keja ada cabarn sendri.....

mudahnya berkata , sembang je lebat..

yg kata xterbeban tu pergi la jadi cekgu kemudian baru komen..

cuti banyak....aku senyum jer laaa..

Levespa replied at 7-10-2016 12:37 AM
Tak habis2 kutuk cikgu.. Tak hormat cikgulah, cikgu low class lah.. Sedara mara aku dan kawan2 ramai ...

Ya..betul..jgn sorang dua cikgu yg nmpak rileks, nak disamakan dgn cikgu yg tertonggang tonggek buat keje. Percayalah ckp aku, kalau cikgu tu rilek, samada dia buat keje laju gile atau dia x buat keje.

Sebab aku sebagai cikgu, all year round keje x penah abis.

Ayat keramat untuk cikgu2 yg pengetua akan ulang2 pesan:

Kalau kita jaga anak org dgn baik, insyaAllah anak2 kita dpt cikgu yg ajar mereka dgn baik juga.

Dan aku mcm nampak benda ni. Ada cikgu skolah aku mmg balik pkl 3-4 ptg hari2. Cuti skolah tanda spm tiap tahun. Jawatan banyak sgt. Kat skolah, jd PT PPD, ada yg peringkat negeri. Belum turn dia jd pengawas spm lg. Anak2 4 org. semua menjadi. Tengok dia mcm jarang dpt tumpukan perhatian kat anak2. Tapi hikmahnya anak2 dia pandai2 n mgkin juga dpt cikgu yg baik juga.

cocoagirl replied at 7-10-2016 01:03 PM
Yg ni setuju...bergantung pd cikgu n sklh....penah jd cikgu ganti n ngaja belah ptg kt sebuah sklh ...

Saya pun sama..balik umah slalu ngadu kat somi pasal cikgu..   

bagi sy sebab anak murid la sy dtg keje. Bdk2 hati bersih x banyak dosa mcm kita. Diorang sgt jujur. X pandai nak fake2. Kalau apa2 dia akan ckp terus terang. Nak2 yg kalakar. Terhibur hati.