CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6945|Reply: 46

Terima kasih-boleh delete or close

Close [Copy link]
Edited by rosasinensi_88 at 16-12-2016 07:51 PM

Thanks semua,atas faktor sy xnk mengaibkan sesiapa..and kami dah decide untuk membiarkan abg sy membuat keputusan sendiri..terima kasih atas cadangan dan juga yang melahar.

Edited by bunga_lestari at 15-12-2016 12:10 PM

sumbangan duit secara tidak langsung tu duit yg mcmana? maksud saya kos2 yg mcmana? utk kos guaman ke? atau utk deposit ke? biasanya kos2 mcmtu ada resit, boleh dijadikan bukti dsb..

kalau utk kos renovation, mgkin boleh tuntut kos2 berkaitan laa..

ada pengeluaran kwsp? kalau takder hitam putih saya rasa agak payah suami nak dapatkan hak rumah tu.. mksdnya nama dalam snp tiada, nama dalam loan pun tiada.. nak keluarkan kwsp nama pd snp mesti ada.. bila ada nama dalam snp, ada kelayakan utk tuntut hak, tp still depends pd byk mana kos yg dikeluarkan oleh Z.. sebab dia hya menyumbang kos kwsp shj..

nak tuntut harta sepencarian atas isteri agak berbeza berbanding suami.. kalau isteri nak tuntut hak, kalau takder keluarkan kos pun still layak sebab atas dasar ikatan suami isteri, berbeza sedikit berbanding suami nak tuntut harta isteri walaupun mereka pernah berkahwin..

tp ni sepemahaman saya laa.. mgkin ada yg lebih pakar boleh tlg jawabkan.. wallahuallam..

kalau boleh cuba la kumpulkan bukti yg dia pernah spent duit utk rumah tu.
berapa harga rmh tu? nak tau jugak sbb tt ckp ex kakak ipar bagi 15k sbb dia yg tanggung bayaran rmh tu. rasanya dh cukup banyak dah tu. ke ada cerita yg lebih detail yg boleh dikongsikan spy kami lebih faham cerita sebenar.

Edited by rosasinensi_88 at 15-12-2016 02:44 PM
yanasan21 replied at 15-12-2016 12:12 PM
kalau boleh cuba la kumpulkan bukti yg dia pernah spent duit utk rumah tu.
berapa harga rmh tu? na ...

kos secara tak langsung tu hanya dalam dokumentation and Miscellaneous cost berkaitan rumah tu...secara tunai, cash deposit bank in ke acct wife,
Z cakap kemungkinan susah nak korek balik bukti. KWSP Z pernah dikeluarkan semasa rumah pertama, tapi rumah tu dah lama jual sebelum bercerai dan sebelum ambil anak angkat ni,selepas jual pun x dapat profit sebab kawasan rumah tak hot (sebelah kuil), kemudian mereka menyewa di kawasan berdekatan sedikit dari tempat kerja, sehingga ex wife tamat belajar dri middle east, barulah Ex wife membeli rumah.
Saya nak tanya, adakah mahkamah tidak mengambil kira sumbangan protection yang diberikan Z semasa hidup bersama..or sumbangan Z sehingga apa yang ex wife kecapi sekarang, mendpt Phd dan sebagainya?...kalau xdapat nak tuntut ..saya rasa mungkin xde rezeki abang..cume sy kesian...Abg selalu ckp, xpe Allah ade..Sy rse nak mohon deduction RM600 tu pun cukup( Boleh ke?),,,sbb sy rase sama ada dapat tuntut rumah, or dapat kurangkan nafkaf anak, sbb kawan saya ckp 10% of salary pun ok, or nafkah mengikut pembesaran anak tu. Sy yakin dengan gaji ex wife dia tu, lebih daripada cukup nak menyara anak dia if abg sumbang 10% drpd gaji .Bukan berkira or kedekut, saya fikir abang masih mempunyai masa hadapan untuk mempunyai keluarga and anak lain, bukan kah menjadi bebanan kalau nak simpan duit beli rumah lain(utk bakal keluarga baru,insyaalah), sampai bila nak duduk rumah mak..,sebab kalau tolak komitmen abang plus duit nafkah mak, nafkah anak,loan kereta, minyak kereta, makan minum,sy kira tinggal 800 sahaja .

Oh harga rumah tu semasa beli 10 tahun lepas 180K plus...sekarang Market value 300K..(Menurut cerita abang).

rasanya kalau budak umur 4 tahun dalam rm500 dah memadai. tapi kalau mahkamah dah putuskan tak boleh buat apa la. tinggal budi bicara dari ex je kalau abg xdpt bayar nafkah anak. berkenaan rmh tu mmg xboleh tuntut harta sepencarian c isteri. kalau c ex dah sanggup bayar 15k, rasanya dah memadai. kita tak tau cerita sebenar dari c abg tt.

abg tt ada tlg bayar jugak ke rmh tu? biasanya rmh kalau loan 180k, monthly nya dalam rm 900 atau 1k lbh. mgkin c ex yang tanggung bayar. mungkin jg abg tt cuma bayar maintenance atau apa2 renovation.

hakikat sebenar, kalau rmh tu atas nama si suami, isteri berhak tuntut. tapi sekiranya harta atas isteri, isteri hanya bayar ikut budi bicara yang mana sekiranya c suami pernah membantu meringankan bayaran rmh tsbt.

Edited by sarahmirza at 15-12-2016 01:35 PM

Apa maksud sumbangan protection semasa hidup bersama, sumbangan secara langsung & tak langsung tu semua?  Dalam agama tanggungjawab suami yang paling wajib sekali ialah sediakan tempat tinggal, sediakan makan minum pakaian dan memberi perlindungan.  

Bagi I, mencukupi jika bekas isteri nak beri rm15k sbg balasan selama menjadi suami. Sebab harta yang dituntut bekas suami itu sebenarnya memang tanggungjawab si suami untuk sediakan tapi atas ehsan bekas isteri maka berumah sendiri juga mereka. Bekas isteri ehsan membantu suami, rumah di beli oleh isteri, maka itu memang hak isteri. Dah la tak berapa laksana tanggungjawab, bila bercerai nak buruk siku bab tanggungjawab pulak?

Nafkah anak I no komen la. Tak pasti pulak adakah berterusan tanggungjawab bapa angkat tu. Kalau anak kandung, tak perlulah nak berdalih yang gaji bekas isteri cukup nak tanggung anak. Kaya atau miskin si bekas isteri itu, nafkah anak tetap wajib atas si bapa.

Follow Us
Kalau nak masuk court, nak juga tuntut harta sepencarian rumah tu, perlu ada bukti untuk menguatkan tuntutan.. contoh dokumen
1. Bukti resit keluar duit untuk down payment rumah itu
2. Bukti pengeluaran duit KWSP utk membiayai rumah itu.
3.  Bukti resit menggunakan duit bekas suami untuk kos renovation rumah itu.
4. Bukti resit cukai tanah, cukai majlis yang di bayar suami untuk rumah itu.

Kalau dapat pun, ikutkan berapa RM yang dikeluarkan. Resit bayar hutang kat bank untuk rumah tu tak kira rasanya sebab itu memang tanggungjawab suami sediakan tempat tinggal untuk keluarganya.

Kos  nak masuk court kena tanya lawyer la.

sarahmirza replied at 15-12-2016 01:33 PM
Apa maksud sumbangan protection semasa hidup bersama, sumbangan secara langsung & tak langsung tu se ...

maaf dan terima kasih, mungkin faktor dia tinggalkan abang n mintak penceraian untuk bersama suami orang agak mengangggu saya untuk membezakan yang mana betul and tidak. terima kasih sedarkan saya...Betul juga point awak, itu memang tanggungjawap abang menyediakan tempat tinggal and sebagainya, cume isteri juga banyak pengabaian terhadap suami semasa proses perkahwinan..ok,itu mungkin cerita lama yang mereka saja tawu. terima kasih..saya akan kongsi dengan mak.

yanasan21 replied at 15-12-2016 12:54 PM
rasanya kalau budak umur 4 tahun dalam rm500 dah memadai. tapi kalau mahkamah dah putuskan tak boleh ...

Terima Kasih.

rosasinensi_88 replied at 15-12-2016 12:25 PM
kos secara tak langsung tu hanya dalam dokumentation and Miscellaneous cost berkaitan rumah tu...s ...

rm800 lebihan setiap bulan tu jadi saving mcm dah banyak je..tak banyak ke

tiramisuu replied at 15-12-2016 03:13 PM
rm800 lebihan setiap bulan tu jadi saving mcm dah banyak je..tak banyak ke

alhamdulillah ok la..tp kalau balik kampung ade kenduri or kematian.., xcukup..sbb abang ni abg sulung..dia je da kerje and byr kos minyak, kos toll, kos bagi duit kat nenek or saudara.saya kdg tolong byr duit touch and go dia. selalu akhir bulan, selepas kerje dia akan balik lambat buat uber.

takpe..kalau mmg bukan hak n rezeki abang,sy mampu doakan saje.

Anak angkat pon jd tanggungjawab bapak angkat ke bila cerai?  Tak boleh tolak ye...sama macam bapa kandung jgk ye

berapa umur bekas isteri
sy rasa kalau ada phd dan dah lama kerja dan dah jadi ketua jabatan busuk busuk pun 9k gaji bekas isteri kalau campur elaun

pandangan sy sama macam yg lain je terima sahaja 15k tu, mungkin Allah bakal memberi ganjaran yg lebih besar, kalau nk menolong abang pun mungkin dari aspek lain tanpa membabitkan bekas kakak ipar tu

yang silapnya kat sini abg TT x cabar nusyuz kat ex tu
kalau cabar nusyuz hak penjagaan anak jatuh pd abg tt, so jimat dah kat situ bila bela sendiri
tapi tetaplah rumah yg dibeli tu xdapat dituntut sbb mmg rumah ex yg beli

tim87 replied at 15-12-2016 03:46 PM
Anak angkat pon jd tanggungjawab bapak angkat ke bila cerai?  Tak boleh tolak ye...sama macam bapa k ...

Abang saya sangat sayang anak tu sama macam anak sendiri, sampai hari ni tak pernah fail tengok anak setiap minggu and bri nafkah 600 kat anak.Saya dan keluarga pun sayang anak tu, sebab dari bayi dah jaga.

Mengenai RM15K, nanti saya nasihat, nth dia nak ke tak, sebab dari cara dia, dia macam tak berape eager, xde tunjuk nk follow up dengan ex or lawyer ex, .Saya dengan mak yang risau over sikit.

ini pandangan saya..
tidak mudah seorang isteri meminta cerai.....kecuali dia memang dah patah hati....atau patah semangat untuk terus bersama sama....
mungkin ada hikmahnya......anyaway....banyak beri semangat pada abg.....bina kehidupan baru.....
cari kan dia calon isteri muda....supaya dapat zuriat...darah dagingnya.....itulah nikmat rezeki yang besar......setiap orang ada cara dan matlamatnya dalam kehidupan......

onexox97 replied at 15-12-2016 04:00 PM
berapa umur bekas isteri
sy rasa kalau ada phd dan dah lama kerja dan dah jadi ketua jabatan busuk ...

umur 40 an juga, dia ade sabit kes nusyuz dekat isteri, tapi atas faktor tertentu, ditarik balik nusyuz tu.
X silap sebab faktor keluarga mertua and lain2. abang ni jenis baik2 sikit, hati dia xsampai hati, masa cerai pun dia x lafaz, mahkamah yang mintak dia sign and cerai jatuh khuluk 100.Walhal klo ikutkan bukti memang sangat kuat abg ade. saya kene belajar jadi mcm abang.,

pawie replied at 15-12-2016 04:10 PM
ini pandangan saya..
tidak mudah seorang isteri meminta cerai.....kecuali dia memang dah patah hati ...

Amin.. semoga dia bertemu jodoh and mendapat zuriat.

Terima kasih atas pendapat n pandangan awk.

kalau tengok gaji macam dh cukup 3800 usia 46 tahun, dh boleh beli rumah lain,tapi bila komitmen nafkah mak anak minyak tol baki 800
mungkin kena revise balik perbelanjaan tu

rosasinensi_88 replied at 15-12-2016 04:13 PM
umur 40 an juga, dia ade sabit kes nusyuz dekat isteri, tapi atas faktor tertentu, ditarik balik n ...

baik kena ikut abang
kuat semangat nak develop carieer kena ikut kakak ipar
perangai tak semenggah kakak ipar berskandal kenalah dijauhkan

tapi kenapa xdok anak masalah dari abg ke kakak ipar?
kalau abg ipar ada masalah dia kena kawen dgn org yg dh x berhasrat nak ada
kalau dia xda masalah eloklah dia kawen dan melahirkan zuriat penyambung keturunan dan melupakan kelakuan si ex tu
anak angkat tu takpayah la dimanjakan sngat anak angkat je pun bukan dibin kan kat dia
bg je kat kakak ipar tanggung semua