CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: widad11

jirannnnnnnn

widad11 replied at 12-1-2017 02:13 PM
aah tau xpe.. kite if ade baby kite fhm org tu, de baby mane bule bising2.. xhormat org.. tu yg hu ...

Laki hang kalau nk jaga ht jiran blh je ckp elok2 kat bdk tu..skrg x boleh main. Tunggu kul 6 baru main. Baby acik nk tido. Makcik penat nk rehat.
Nak dgn tidak je. Laki ko jaga sgt ht org. Org x jaga pn ht dia. Sanggup biar bini stress. Apa punye laki daa

...u are having problem ngan a 6 year old and also your hubby...and if u decided to confront his parents...then be prepared to have problem no. 3...

...ginilah sis...i can empathise with your situation and problem...tapi...cubalah work on this boy dulu sebelum ko buat perkara2 drastic yang lain...

...ok...u have a 6 year old boy yang appears to be very happy coming over to your place and play with your kids...

...but...bila dia ada di rumah ko...dia seems to be the leader of the pack...anak2 ko ikut cakap dia...ikut perbuatan dia dan dengar cakap dia...to the extent even bila ko bersuara anak2 ko dah tak dengar dah...

...bila dia datang...dia boleh buat apa yang dia suka...kluar masuk sana sini...and he can have whatever toys yang dia mau...played for so many hours and he can stay at your place selama mana yang dia mau...

...so...do u get the drift why this 6 year old likes to come over to your house??...

...so...as the intelligent adult...u need to set some ground rules la...such as...

...telling him that he can only come over during specific days and time saja...nie terpulang kat ko lah nak izinkan dia datang on which day and time...

...bila dia datang kat rumah ko on the day yang ko specified tu...ko kena bilang kat dia yang he can stay sampai sekian2 jam saja...sebab anak2 ko kena rehat...

...if he comes on days yang ko tak izinkan...then dont let him in...

...on the days yang dia boleh datang bermain...remind him to bring his own toys and tablet...if dia datang sehelai pinggang...dont let him in until he brings his own toys...this is to ensure that dia tak conquer mainan anak2 ko dan they can play games together...

...bila dia ada dalam rumah ko...ko kena bilang kat dia which area yang dia boleh kluar masuk dan which area yang off limits to him...kalau dia langgar aturan...let him know yang he will have to leave your house immediately...

...bila dia ada dalam rumah ko...ko kena bilang kat dia yang he must not shout...he must not climb...he must not roll...he must not fly around your house...he must sit quietly and enjoy playing games or watching tv with your kids...let him know the moment u hear them screaming and shouting....see them climbing...rolling or flying around...then he must leave...

...and on the other hand...if he obeys all your instructions and rules...u will:

...prepare for them delicious snacks and drinks...

...buy books and educational toys for them to play together...

...take them out for ice-cream...

...take them out to the playground...

...something like that la...

...bear in mind sis...he is afterall a child...treat him just like how u would like your child to be treated by others...love him just like how u would like others to love your children...teach and guide him like how u would like others to teach and guide your children...in sha Allah...he will be a blessing to u and your family...

...good luck!...

Edited by sebu at 13-1-2017 08:25 AM
widad11 replied at 10-1-2017 08:47 AM
hai semua....
nak tye pendapat korang ni.. 1st aku intro dulu, aku ade ank laki 3 org berumur 5thun ...

Stress gile aku baca cerita kamu tt. Aku mmg jenis keras hati walau semua orang ingat aku lembut baik. Dulu ada anak2 jiran aku yg mula nk lepak rumah aku dan anak aku nampak suka bila ada kawan tapi bila aku tengok kelakuan mereka yang mcm pengotor berpeluh dan main barang mainan anak2 aku sampai bawak balik diam2 terus tu je sehari aku bagi masuk rumah aku. Hari kedua mereka nk masuk terus aku.kata sorry makcik X boleh bg main dam rumah. Nak main semua kena keluar termasuk.anak aku dan x boleh bawak mainan    dan mmg aku ckp nada tegas dan kuat biar mak bapak dia dgr Aku peduli hape
Tapi.kes kamu kamu biarkan lama dan sampai buat suami serba salah.payah juga tu.apakata berbincang dgn suami elok2 minta dia cara penyelesaian .
Alhamdulillah suami aku jenis suka dgr masalah aku dan dia akan suruh aku bercerita sampai habis sementara dia tekun dgr tanpa menyampuk dulu dan dia bagi cadangan penyelesaian.

Rate

1

Hana replied at 10-1-2017 09:58 AM
uihhh jangan biarkan rumah dgn anak2 + jiran + laki.
nanti kita balik, rumah jadi kapal pecah, pa ...

kucing aku dh kena bantai pn dia berak gak merata. mcmaner tu hana?

blackmore replied at 13-1-2017 02:08 AM
...u are having problem ngan a 6 year old and also your hubby...and if u decided to confront his par ...

Level hang lain darleng......stray cats hang nampak on the way balik dari opis pun hang angkut bawak balik rumah......Tapi Yang kena ngadap bukan hang....Mat takrawwwwwwwwww jugak......hang bila balik Dari hang nye graveyard shift....Bom meLe TOP dalam rumah pun hang tak Akan dengar...janji your 10 hrs princess sleep hang dapat cukup..
Hang nak manak sambung lagik?????

cmf_jy77 replied at 13-1-2017 10:55 AM

Treat your cat with love....nescaya it will reciprocate....hang ingat kucing takda sense Kah?????

Nak manak sambung lagik????

Follow Us
sebu replied at 13-1-2017 08:24 AM
Stress gile aku baca cerita kamu tt. Aku mmg jenis keras hati walau semua orang ingat aku lembut ...

hang amalkan mentera apa utk "jinakkan" laki hang, sebum?????

blackmore replied at 13-1-2017 02:08 AM
...u are having problem ngan a 6 year old and also your hubby...and if u decided to confront his par ...

dear, i xde mase nak entertain budak n ajar budak dear.. da suruh bwk mainan dan tab die.. die kate mak die xbagi... jenis cakap 10 kali pon, centu jugak.. i penat dear.. bukan die sorang nak ajar.. ank2 i same jugak tu.. even die xde rumah pon, i biase akan larang ank2, kuatkan suare sikit.. tapi bile die ade, i kuatkan suare jangan bising, if bising keluar, mak ayh die dengar dah sentap...

i bagi makan semua.. kadang beli ais krim.. but u know, die makin rase its ok untuk buat bising n main lompat keluar masuk bilik macam rumah dia.. sebab maybe parents die ok.. i x... sejam je dia main kat umah.. rasenye kena larang 20x like tat.. urghhhhh... bukan i xpenah bagi mase percubaan.. failed...las i salahkan parents dia la.. didikan stat dr rumah.. i bukan nk poyo.. cer suruh ank i pergi masuk umah org.. xnak dorg, sebab da di didik...ni kena didik plak, xboleh bagi org masuk rumah plak..

sebu replied at 13-1-2017 08:24 AM
Stress gile aku baca cerita kamu tt. Aku mmg jenis keras hati walau semua orang ingat aku lembut ...

bes ek dpt husb gitu.. husb aku skrg baru fhm ckit.. tp die tu kdg je fhm, kdg xfhm juge, hahahah

i memang lepas xbg ank jiran masuk, aku suruh main lua kat porch dgn ank aku.. tp smpai ke tgh ari pon xbalik2.. dengan bising2 jerit2.. same je.. sebab rumah aku tu kecik, mmg dengar jelas ape pon... baby mane dpt tdo, terkejut2..suruh balik xnak.. i bagi step by step.. bile aku dgr mak die pon perli cakap kat ank die, xde sape nak kawan dengan ko de.. aku macam, ok, pasni anak2 aku xkan kawan da.. aku bg main ptg je, bukan xbg kawan dollll

cmf_jy77 replied at 13-1-2017 10:55 AM

kucing tu dah degil tahap tepu tu. patut buang negeri aje tu.

widad11 replied at 10-1-2017 11:09 AM
da cakap da... laki aku kate fhm, tp die benci rase serba slah tu.. mcm ritu die selalu borak2 dgn ...

aku rasa masalah kau adalah masalah melayu yang common, iaitu tak berani nak berterus terang, dan tak tau macamana nak tegur anak orang lain dalam masa yang sama parents budak tu tak terasa.  Dan orang melayu termasuk emak aku, akan marah anak sendiri sedangkan yang sebenarnya mereka marahkan anak atau mak orang lain tapi tak berani nak berterus terang.

Aku ada ramai kawan Arab dan mereka guna cara berterus terang cakap direct dengan budak tu di depan parents budak tu sendiri.  Masa mula2 memang aku terasa, tapi dalam masa yang sama mereka tetap baik dengan kita, selalu jemput makan2, selalu hantar makanan,  dan tak masam muka dengan kita.  Jadi aku tau teguran itu untuk anak aku, bukan pukul anak sindir menantu, sebab mereka buat macam tu dengan anak2 orang lain juga.

Pertama, buang dulu rasa sakit hati pada parents sebab susah nak bercakap dengan baik dalam keadaaan sakit hati.

Kalau aku yang berada di luar rumah masa budak tu nak masuk dan bapa dia ada sekali, aku akan cakap elok2 pada budak tu, depan bapa dia, boleh main tapi bukan sekarang.  Sekarang masa untuk anak2 makcik tidur/berehat/makan. (pilih mana satu).  Datang semula pukul 6.30 petang nanti, boleh main sama2.  Kalau budak tu degil nak masuk juga,  cakap lembut aje tapi firm, minta maaf tapi bukan sekarang.   Main dulu kat rumah adik, anak2 makcik bangun tidur nanti baru main sama2.

Rate

1

bersabarlah sampai masa budak tu x kan kaco TT lagi.

based on my experience...

kalau aku jadi ko

1. blk keja masuk rumah cepat2, dlm keta dh pesan siap2 kat anak2 xboleh main kat luar mama nk buat keja payah kalau adik x tido(anak 5 tahun akan fhm bila kita ckp so dia boleh ckp kat adik yg 3 tahun tu). rutin aku mc ko jadi aku fhm kalau sampai umah baby x tido alamatnya apa keja pun x siap.

2. hari minggu/tak keja lock grill  n gate. kalau laki ko nk keluar tenung pokok, belai keta moto sila buat dgn gate yg di lock. if dia nk nyembang, insist nk bukak gate no hal, ko suh anak2 main kat porch ko lock grill.. kalau laki ko nk pape, air ke haus ke apa, suh mintak ngn jiran.

3. bila ptg ko kuar je lah mcm biasa, riadah dgn anak2 sekali ngn anak jiran ko tu. bolayan mak dia yg tak fhm bahasa tu. apehal ko nk sentap sedangkan ko yg takde adab perli2 org padahal ko yg xtau adab berjiran. #silameninggal

4. educate anak ngn laki ko skali. ko bukan nk jadi singa tetibe. ingat blk keja x penat ke, mana nk urus rumah, masak jaga anak bagai. eh ingat tak letih ke jadi tarzan marah2 ni. renjis air kat muka laki ko suh dia sedar sikit, sebelum kehadiran jiran belah kanan ko ni hidup korg sekeluarga aman2 je.. bukan nya jiran lain xde anak kecik mcm uols tp dorg tu tau adab berjiran. kot ye pun jumpa geng nyembang jgn sampai hubungan laki bini plak yg berantakan. laki ko mcm laki aku, biar hati sendiri yg terasa, jgn bg org lain yg terasa ngn perbuatan n kata2 kita. pfffftttt

aku, ko mcm tipikal melayu lain.. mmg xkan ckp depan2 sbb xnk keruhkan keadaan tp sebenarnya pendekatan paling bagus adalah berterus terang depan parents budak tu. ko ada rules ko n they have to follow. aku tak suka budak2 buas takde adab and aku ingatkan diri sendiri tuk didik anak2 aku jgn jadi mcm tu.

Rate

1

saranan aku tu lebih kurang je mcm forumer lain suggest kat atas2 tu. harap2 berkesan la kat ko. sape suka stress ni, blk umah nk happy2 ngn laki n anak2.. gini plak jadi nya

aurorae replied at 13-1-2017 12:56 PM
aku rasa masalah kau adalah masalah melayu yang common, iaitu tak berani nak berterus terang, dan  ...

win komen awk ni.. yup betul sgt2... ok, aku akan ckp gitu, memandangkan esok cuti kan

ixaraalya replied at 13-1-2017 02:34 PM
kalau aku jadi ko

1. blk keja masuk rumah cepat2, dlm keta dh pesan siap2 kat anak2 xboleh main k ...

yes.. tq2... plg tepat saranan ko ni, mmg nmpk beno ko lalui ape yg aku sdg lalui..

widad11 replied at 13-1-2017 03:11 PM
yes.. tq2... plg tepat saranan ko ni, mmg nmpk beno ko lalui ape yg aku sdg lalui..

yg sama nya part laki lembut gigi ngn rutin harian tu.. aku takde anak jiran yg suka suki masuk umah..

kalau ada aku rasa aku tak jadi singa dah, T-rex kot.. haha

tp aku fhm apa yg ko lalui ni.. sape2 pun akan stress..

ixaraalya replied at 13-1-2017 02:34 PM
kalau aku jadi ko

1. blk keja masuk rumah cepat2, dlm keta dh pesan siap2 kat anak2 xboleh main k ...

geli hati baca ekeke. Rata2 xde yg tak jd singalah kalau berada di tempat TT  

mannaakaatau replied at 13-1-2017 10:59 AM
Treat your cat with love....nescaya it will reciprocate....hang ingat kucing takda sense Kah?????
...

ish hang ni, aku sayang kucing aku tau, sbb tu la aku cari apa punca dia berak merata. hang ni tau nk tuduh org ja.

Hana replied at 13-1-2017 12:20 PM
kucing tu dah degil tahap tepu tu. patut buang negeri aje tu.

sian la nk buang2 psl berak merata hana oi.