CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mbhcsf

Perihal Al Masih Dajjal dan rupa bentuknya

JAWAPAN

Dalam menjawab isu ini, kami kemukakan pandangan Imam al-Qurtubi dalam al-Tazkirah. Antara lain katanya:

Dajjal adalah fitnah yang amat besar sehingga Rasulullah SAW sering membaca doa memohon perlindungan daripada Dajjal dalam setiap solatnya. Perkara ini berdasarkan pada hadis sahih: Daripada Aisyah Ummul Mukminin, bahawa Rasulullah SAW pada setiap solat (setelah tahiyat akhir) membaca:

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ القَبْرِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَسِيحِ الدَّجَّالِ، وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْمَحْيَا، وَفِتْنَةِ الْمَمَاتِ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مَنَ الْمَاْثَمِ وَالْمَغْرَمِ

Maksudnya: “Ya Allah, sesungguhnya aku berlindung pada-Mu daripada azab kubur, aku berlindung pada-Mu daripada buruknya fitnah al-Masih al-Dajjal, daripada fitnah hidup dan mati. Ya Allah aku berlindung pada-Mu daripada dosa serta hutang yang sukar untuk dibayar.”

Riwayat al-Bukhari

Edited by mbhcsf at 19-1-2017 05:22 AM

• Disunahkan membaca doa pada akhir solat sebelum memberi salam menurut hampir semua ulama dan bahkan ada ulama yang mewajibkan membacanya.

Secara terperinci, ciri-ciri Dajjal dapat dilihat dalam beberapa hadis berikut:

• “Tertulis di antara dua matanya perkataan kafir yang dieja oleh Rasulullah SAW jaf, fa’, ra’ yang dapat dibaca oleh setiap mukmin yang pandai membaca mahupun oleh mukmin yang buta huruf. Menurut kami, perkara ini tidak akan tersembunyi (meragukan) lagi bagi sesiapa sahaja.”
  • “Ternyata dia seorang lelaki yang berbadan besar, merah, berambut kerinting, dan bermata sebelah.”
    Riwayat al-Bukhari daripada Ibnu Umar
  • Dalam hadis riwayat Thabrani daripada Abdullah Ibnu Mughaffal dinyatakan, “Dajjal berkulit coklat dan dan berambut kerinting.”
  • “Sesungguhnya al-Masih al-Dajjal adalah seorang lelaki yang pendek, hujung telapak kakinya berdekatan, sedangkan tumitnya berjauhan, berambut kerinting, bermata sebalah dengan mata yang terhapus.”

Riwayat Abu Daud daripada Ubadah bin Somit dan Ahmad
  • “Sesungguhnya kepala Dajjal itu dari belakang kelihatan tebal dan berkelok-kelok.”
    Riwayat Ahmad daripada Hisyam bin ‘Amir
  • “Pada matanya yang sebelah kanan, seakan-akan ia adalah satu biji anggur yang terapung.”
    Riwayat al-Bukhari daripada Ibn Umar
  • “Bukanlah sesungguhnya dia itu bermata sebelah dan tertulis di antara kedua mata Dajjal itu perkataan kafir, yang dapat dibaca oleh setiap mukmin.”
    Riwayat Muttafaq ‘Alaih , daripada hadis Anas
  • Tertulis di antara dua matanya huruf kaf, fa’, dan ra’.
    Riwayat al-Tirmizi daripada Anas
  • “Dajjal itu adalah mata kirinya buta dan rambutnya kasar; dia mempunyai syurga dan neraka yang syurganya itu sebenarnya adalah neraka, sedangkan nerakanya sebenarnya adakah syurga.
    Riwayat Huzaifah
  • “Sesungguhnya aku mengetahui sifat Dajjal itu; dia mempunyai dua buah sungai, yang satu mengandungi air putih sedangkan yang lain mengandungi nyalaan api. Jika seseorang yang melihat sungai yang mengandungi nyalaan api itu, maka hendaklah dia menutup matanya dan mendekati ke arahnya, maka dia akan dapat meminum air sejuk darinya. Ciri-ciri Dajjal itu adalah mata kanannya buta, kukunya kasar dan di antara kedua matanya tertulis perkataan “Kafir” yang dapat dibaca oleh semua orang mukmin yang melihatnya, baik yang boleh menulis membaca mahupun tidak.

Riwayat Muslim

Ibn Umar mengatakan bahawa suatu kali Rasulullah SAW menceritakan mengenai Dajjal kepada kami lalu baginda berkata, “Sesungguhnya Allah SWT matanya tidak buta sebelah; ketahuilah bahawa Dajjal itu buta mata kanannya.”

Ibn Umar juga mengatakan Rasulullah SAW bersabda: “Ketika aku tertidur di Kaabah, aku bermimpi melihat seorang yang amat gagah rupanya, lurus rambutnya serta berminyak, sedang tawaf mengelilingi Kaabah. Maka aku pun bertanya kepada orang, “Siapakah orang itu?” Mereka menjawab, “Dia adalah al-Masih bin Maryam (Nabi Isa AS).” Kemudian aku lihat lagi di belakangnya seorang yang amat buruk rupanya, buta mata kanannya dan kerinting rambutnya, juga sedang tawaf mengelilingi Kaabah. Maka aku pun bertanya kepada orang, “Siapakah orang itu?” Mereka menjawab, “Al-MAsih al-Dajjal (Dajjal).”

Rasulullah SAW bersabda, “Salah satu mata Dajjal seperti kaca berwarna hijau dan berlindunglah kamu daripada azab kubur.”

Riwayat Ubai bin Ka’ab  

Akhukum fillah,

Datuk Dr. Zulkifli bin Mohamad al-Bakri

Mufti Wilayah Persekutuan

06 Zulkaedah 1436H bersamaan 21 Ogos 2015

sj nak up!

jeng jeng jeng

dovob replied at 16-8-2017 07:34 PM
sj nak up!

jeng jeng jeng

awat nizam
dah kembali syok sendiri ke

tak nampak pun hang dinaikkan pangkat
dok tahap lama je - celah ketiak aku

orangbesi replied at 16-8-2017 09:48 PM
awat nizam
dah kembali syok sendiri ke

apa kes dgn sangkaan awak itu ye? syok layan nafsu ye

sy nak up pun tak boleh ye?

cuba cerita sikit, apa yg berlegar-legar di dalam nafsu awak itu ye?

hehehehe.

badut sarkas ye

Follow Us
dovob replied at 16-8-2017 10:05 PM
apa kes dgn sangkaan awak itu ye? syok layan nafsu ye

sy nak up pun tak boleh ye?

setahu aku lah
org yg berakal kalau nak up post2 kat sini, mereka hurai/bicara/tulis ttg sesuatu

ni hang hanya Up je - cam budak tadika je nampak
pasal tu aku tanya - napa nizam ooiiiiiii
syok dgn kisah2/cite2/trajedi dajal dan kedajalannya ke
tak yah lah nizam ooiii - hang jauh leeeeeee

orangbesi replied at 16-8-2017 10:21 PM
setahu aku lah
org yg berakal kalau nak up post2 kat sini, mereka hurai/bicara/tulis ttg sesuatu
...

jk sy huraikan, post kali ini akan masuk dalam bin simpanan aje. reserve property ye. tak berbaloi pun ye. kerana sy boleh terangkan hakikat dgn sejelas-jelasnya apa yg dimaksudkan syurga dan neraka dajjal dizaman ini ye.

nak sgt tahu ke?

dovob replied at 16-8-2017 11:42 PM
jk sy huraikan, post kali ini akan masuk dalam bin simpanan aje. reserve property ye. tak berbaloi ...

tak yah dok perasan lagi lah nizam ooiiii
tak da manfaatnya kalau tahu ttg semua tu
kalau perangai dok merapu je lagi

yg lagi penting - bila lagi hang nak AMALKAN KITABULLAH ni nizam ooiiii
AYAT2 ALLAH tuuuuuu
PERINTAHNYA kannnnn
kalu hang tak ambil/tak buat/tak amalkan - dah kira KAFIR kan
.....takkan HUKUM TUHAN yg mudah camni pun hang tak tau kot nizammmmmmm

Edited by dovob at 19-8-2017 09:35 AM

yg ni hebat tak?
[youtube]BgFZuxaX6yU[/youtube]

akan tetapi, ALLAH bg kpd sy lebih hebat dari itu.

alahai, hebat mana pun mati jua akhirnya. lebih baik jadi biasa ye.

hehehehe.

sy nak tahu, berapa ramai sultan yg sudah kembali kpd ALLAH? dah berapa ramai perdana menteri kembali kpd ALLAH?

sj nak tanya, dajjal-dajjal mati gak akhirnya kan? sy? uih, sebelum ni ada yg nak sy mati tu. tapi akhirnya MATI KUTU ye lepas itu ye. ada magic tak? hahaahaahah.

mcm mana? lum habis baca surah Albaqarah dan Ali-Imraan ye? generasi LEMBAM cam tu lah ye. bodoh dan tolol tapi perasan diri reti baca Alquran. gamak baca dua surah tu pun sangkut, bodoh sgt le tu ye krn tak faham hakikat sebenar ye?

hahahahaha. berapa jam nak ambil masa membaca ye? 4 jam ke 12 jam tak habis baca tue? hahahaha. jenis bodoh suruh orang beramal sedangkan diri sendiri pun TERHEGEH-HEGEH tak mampu nak habiskan bacaan 2 surah itu ye.

nampak mcm ALLAH dah lama bodohkan awak semua tak? subuh apa mcm? subuh gajah ke subuh t-rex.

hahahahaha

bagus! ada usaha nak baca 2 surah itu ye.

hehehehe

tak sampai lg ayat 200 ye?

heheheehe

kejap lagi sy nak baca surah Albaqarah ye. tunggu awak semua baca, lembam semacam aje ye. keje byk ye? mlm semalam kalut sgt nak berforum ye.

jemput minum ye. seb baik ALLAH bg rezeki kpd sy ye. syukur hanya kpd ALLAH ye.

oh ya. waktu baca tue, jgn kelam kabut sgt ye. hehehehe.

cuaca pun belum gelap dan hujan ni ye. bacalah dgn tartil ye.

okeylah. sy gerak dulu ye. nak gi ulang baca 2 surah itu ye. lagi pun, sy bukan pandai sgt baca Alquran ye.

Alhamdulillah.sy baru aje selesai baca surah Albaqarah. tak sampai 3 jam pun ye.

awak semua busy lagi ye? lum habis baca lagi ye? heheehee

dasar kote, baca sikit pun dah merungut.

PUIH!

syaitan sembang kata apa waktu baca tadi? tu pun nak cuak sembang mcm ler gheti baca Alquran ye. terhegeh-hegeh nak ajar sy. diri sendiri pun PEMALAS aje ye. PUIH!

habiskan surah Albaqarah tu hari ini juga. lepas itu surah Ali-Imraan.

takkan lah mengaku aje Islam, Sunnah Rasullullah pun takat SEMBANG AJE DALAM FORUM ni? puih! bodoh mengalahkan keldai ye.

syaitan dalam diri pun TAK KENAL. nak sembang hal syaitan ye? podah ler tambey!

oit jebon dan jebin sekelian.

dah habis belum baca surah Albaqarah tu? hahahaha. takkan ler nak sambung esok ye? dasar ayat syaitanlah tu ye. tu pun tak sedar sembang disini gaya SYAITAN.

wahahahaha. ngaku aje lah awak itu bodoh ye. krn, sembang aje lebih, praktikal pun GAGAL!

hahahahaha.

ops ya! mereka kata, org baca Alquran ni sifat warak. mcm le awak semua WARAK.  LAWAK ada lah ye.

apa mcm ye? ada rasa kentut tak waktu tengah baca surah Albaqarah.

tu tanda SYAITAN bersama awak ye

sembang bab syaitan lah itu lah ini lah. diri sendiri syaitan pun TAK SEDAR-SEDAR.

tu pun KONON kenal ALLAH ye. kalau dah tahu terkentut-kentut tadi tu ye, gi ambil semula wudu'. baca semula ayat ketika syaitan terkentut-kentut hingga tak der kentut-kentut ye.

hahahahahaha. sembang aje lebih. bodoh tak reti adab nak baca Alquran

Edited by dovob at 19-8-2017 03:31 PM

Imam Bukhari mengatakan, Al-Lais pernah berkata bahwa telah menceritakan kepadanya Yazid ibnul Had, dari Muhammad ibnu Ibrahim, dari Usaid ibnu Hudair r.a. yang menceritakan: Ketika dia sedang membaca surat Al-Baqarah di suatu malam. sedangkan kuda tunggangannya dalam keadaan tertambat di dekatnya, tiba-tiba kudanya gelisah: lalu ia berhenti dari bacaannya, maka kudanya pun diam. Ia meneruskan bacaannya, ternyata kudanya tampak gelisah lagi. Maka ia berhenti dari bacaannya, dan ternyata kudanya tenang kembali. Kemudian ia meneruskan bacaannya ternyata kudanya tampak gelisah. akhirnya dia menghehtikan bacaannya sama sekali, lalu bangkit ke arah anaknya —Yahya— yang berada di dekat kuda tersebut. Ia merasa khawatir bila anaknya terdepak oleh kudanya. Ketika ia mengambil anaknya, ia mengarahkan pandangannya ke langit (ternyata ia melihat sesuatu yang aneh) hingga sesuatu itu tidak tampak lagi. Pada pagi harinya ia menceritakan hal tersebut kepada Nabi Saw. Beliau menjawab, "Mengapa engkau tidak meneruskan bacaanmu, hai Ibnu Hudair?" Ia menjawab, "Aku merasa khawatir terhadap Yahya, wahai Rasulullah; karena dia berada di dekat kuda itu. Ketika aku menghentikan bacaanku dan aku menuju kepada Yahya, lalu aku memandang ke arah langit. tiba-tiba kulihat sesuatu seperti naungan di dalamnya terdapat banyak cahaya seperti pelita-pelita yang gemerlapan. Lalu aku keluar ke tanah lapang dan terus memandangnya hingga hilang dari pandanganku." Nabi Saw.-bertanya, "Tahukah kamu, apakah itu?" Usaid ibnu Hadir menjawab, "Tidak." Nabi Saw. menjawab: Itu adalah para malaikat yang turun karena suaramu. Seandainya kamu membaca(nya terus hingga pagi hari), niscaya para malaikat itu tetap ada sampai pagi hari; semua orang akan dapat melihatnya dan tidak dapat menyembunyikan dirinya dari pandangan mereka.
Begitu pula menurut riwayat Imam Abu Ubaid Al-Qasim ibnu Salam di dalam kitab Fadailil, dari Abdullah ibnu Saleh dan Yahya ibnu Bukair Dari Laits dengan lafaz yang sama. Akan tetapi, dia pun telah meriwayatkarmya pula melalui jalur lain dari Usaid ibnu Hudair, seperti hadits diatas.
Hal yang sama pernah dialami pula oleh Sabit ibnu Qais ibnu Syimas ra, yang kisahnya diriwayatkan oleh Abu Ubaid. Abu Ubaid mengatakan telah menceritakan kepada kami Abbad ibnu Abbad, dan Jarir Ibnu Hazm, dari pamannya—Jarir ibnu Yazid— bahwa para syaikh di Madinah telah menceritakan kepadanya bahwa Rasulullah saw mendapat berita.”Tidakkah engkau melihat rumah sabit ibnu Qais Syimas? Tadi malam rumahnya terus-menerus memperoleh cahaya pelita yang gemerlapan." Nabi Saw. menjawab.”Barangkali"; dia membaca surat Al-Baqarah." Lalu aku (perawi hadis) bertanya kepada Sabit, dan Sabit menjawab, "Aku memang membaca surat Al-Baqarah."
Sanad hadis ini jayyid, hanya saja di dalamnya masih terdapat nama perawi -yang tidak disebutkan dengan jelas (ibham), kemudian hadis ini berpredikat mursal