CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Kos membesarkan anak tinggi punca utama kadar kelahiran Cina rendah

buat pe la beranak ramai ramai
mak pak pun nak enjoy cikcur sana sini
mmg standard anak 2 je sekarang ni.

Nak beranak ramai2 ni kena tengok 2 perkara
1. Support System yang kuat - ada mertua ke mak sendiri ke yang anytime standby jaga anak saat2 kecemasan or jaga terus lagi bagus.hahaha
2. Kawasan persekitaran yang harga yang munasabah affordable utk  kos babysitter & transit & van. kalau la balik lewat or jem luarbiasa, rasa nak nanges aje kalaupikir hal OT.

aku ni salah orang orang yang pikir cost dulu.
orang2 melayu akan cakap, aku ni menidakkan rezeki anak.
nasib FIL aku tak join porem. hahahaha.

spiderman80 replied at 17-7-2017 12:17 PM
Buat anak senang dan sedap.
Nak menjaga mereka saja susah.

Ujung ujung bila mak bapak ligat cari duit anak anak terbiar jadi mat rempit , mat dadah dan bohsia. Menempah bala je

ala puak sakai kat selatan tu rilek je beranak ramai
tau beranak je.. lepas tu rterbiar lajak basikal
mampus kne lenyek dengan kereta tgh malam

R2D2 replied at 17-7-2017 12:35 PM
tapi bukankah GST menurunkan harga barang
tu kan janji BN

Meme la rega ada turun...tu pon kalo ada sale atau dh nk x'pired(jer)....

zmn la ni ank sorg pon jdi la

Follow Us
-electrifying- replied at 17-7-2017 01:44 PM

Akak maximum nak anak 4 dek...supaya populasi bertambah 2 kali ganda..

Penat memang penat nak layan abang kau tu....tapi bila fikir kalau dapat jantan mati pucuk lagi mati akak dik.

Zaman skrg semua mahal..mak bapak kena kerja,malam dengan hjung mggu je ad masa dgn anak2..2pon kdg2 ad bapak yg buat part time so anak ramai2 dah tak praktikal lagi..Selain itu,rumah landed pon bukan semua mampu..kalau duk flat bersesak lah law anak ada 5 org..anak ramai juga susah nak diberi perhatian oleh mak bapak yg kerja siang mlam..nanti brlaku hal pilih kasih,xpuas hati sesama sdiri..makbapak yg beranak ramai ni selfish sbnarnya..period..

nobito replied at 17-7-2017 12:08 PM
Akak rasa punca utama Cina Kapir banyak takmo kahwin dan kahin xda anak...sebab diorg LGBT

LGBT t ...

Parti dap memang menyokong kuat lgbt, nak jadi kokosen laaa kononnya

taikor replied at 17-7-2017 12:21 PM
tidak setuju. statistik menunjukkan ini adalah trend zaman moden yg berlaku dimana2 negara dan bangs ...

mesti follow with the times la kan? dulu2 mungkin xde masalah kewangan kalau anak ramai...
dari rumah, tanah, makanan, education, kesihatan semua....bleh survive lagi...walaupun ayah keje kerani mak surirumah...

banding dgn skrg...semuanye makin mahal...sampai mak & pak kena keje...full time nak tanggung segala..
anak2 pulak.."terabai"...semuanye utk duit....duit is king...people are slaves...itu la cara hidup org zaman skrg...

Depend pada mentaliti jua lah. Ada jugak kawan aku Cina yg kerja professional tapi anaknya ramai. Cuma kebetulan majoriti pikir duit dulu sblm beranak. Lagipun kesedaran utk pakai contraceptive di kalangan org Cina lebih tinggi berbanding org Melayu. Org Melayu ni jgn kata org kawin, yg belum kawin pun bareback selamba jer. So kebarangkalian beranak tu tinggi lah kalau tak pakai contraceptive.

nishikido replied at 17-7-2017 02:02 PM
Zaman skrg semua mahal..mak bapak kena kerja,malam dengan hjung mggu je ad masa dgn anak2..2pon kdg2 ...

i rs some of them mungkin xde awareness tentang perancangan keluarga ni...

Edited by manjalara_01 at 17-7-2017 02:23 PM
-electrifying- replied at 17-7-2017 01:44 PM

kalau sorg nnt lonely pulak..so at least minimum 2 or maximum 3 ...

Muntz replied at 17-7-2017 02:15 PM
Depend pada mentaliti jua lah. Ada jugak kawan aku Cina yg kerja professional tapi anaknya ramai. Cu ...

Sekarang anak akak dah sepasang...abang nak tambah lagi 2...tapi belum masa lagi katanya, nak tunggu 2 orang tu besar sikit...tapi memang bareback je skang ni..abang memang tak suka pakai kondom..akak makan pil perancang je sekarang ni...pada masa sama akak kena jaga bentuk badan...takut abang cari lain kalau akak dah bulat.

Tapi bila ambil pil perancang tu memang berselera makan betul.   

Hana replied at 17-7-2017 01:22 PM
Nak beranak ramai2 ni kena tengok 2 perkara
1. Support System yang kuat - ada mertua ke mak sendir ...

pedulikkan org nak cakap ape..kalau nak offer duit free...ade jgk faedahnye
lain org lain cara..la kan nak hidup...? x salah pun kalau duk fikir kira2 kos ni...
rezeki anak ni ade mcm2 kategori...senyuman dari jiran2 pd anak pun rezeki..

cina pentingkan kualiti anak,satu  atau dua dan diberi pendidikan sampai uni ,tak boleh lokal hantar oversea. Balik bila kerja jadi ketua atau ceo atau niaga.Melayu anak ramai,tak cukup budget, ada yg menjadi ada yg merempit.last2 kerja dengan cina tadi.

Cina byk lgbt tu terpaksa sokong. So kurangla kelahiran. Sbb rata2 kawan cina i di perumahan, office and gym mempunyai anak 3-5 org which is i rase itu adalah normal quantity. So penurunan quantity bukanla sbb quality pun

terbantut niat nak tambah anak lagi sorang..padahal yang sedia ada ni pun sorang je
ok tak jadi anak tunggal? siapa2 ada pengalaman anak tunggal?
kalau ok mzz tak jadi lah nak tambah lagi sorang

aku suka komen topik2 gini tp di kalangan kwn2 aku..aku akan nmpak jahat...nmpak seolah2 menolak rezeki allah...
aku rs org yg paham n berterus terang aje yg agree n paham apa maksud aku
ye, mmg anak tu rezeki, aku pun xdeny...tp usaha perlu ada..kalau ko pegi balik keje on time..wkend tido seharian...xde rs nk buat pape utk extra income..xde rs nk keje lebeh ms tnjuk kegigihan kt bos supaya naik pangkat...so mana usaha ko utk rezeki lebeh dtg ke ko??
"rezeki anak" tu asalnye dr kerajinan makpak gak utk mengubah idup ke lebeh selesa..bkn lahir je anak titibe ko jd kaya raya kan? bkn titibe bini ko beranak, ko leh trus beli rumah xsemena mena?
melainkan jenis LUCK ye la maybe akan dpt durian runtuh but not smua n ko sndiri xtau luck ko cane kan..
so pape pun, plan tu perlu ada..plan nk ngandung ke..plan xnak ngandung ke..tu smua kena ada
jgn ko xplan ngandung titibe ko ngandung pastu nk acah2 happy rezeki nbk brtambah pdhal dlm hati dh resah pk cost belanje
ntah ler, byk lg sebenarnye issue ni...xlarat nk hujah kt sini..tp aku xsuka betol org beranak pinak bg alasan anak tu rezeki tp bile bab holiday ke, nk beli brg keperluan ke, g pasar ke..mula la ko bg alasan anak ko nakal la...laki keje la,xde sape nk tgk kan anak ke..dh ko bg anak ko asa alasan lak...ms peknen ko ckp rezeki bagai xingat ke

mzzenma replied at 17-7-2017 02:36 PM
terbantut niat nak tambah anak lagi sorang..padahal yang sedia ada ni pun sorang je
ok tak jadi an ...

Abg i ada anak tunggal...problemnye dia selalu ajak parents dia main sis....kesian juga tengok papa nye...macam budak dah jadi nye...mungkin dah besar sikit baru dia faham kot.

Biasanya dia akan cari abang/ kakak angkat jua di sekolah.