CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Peminjam mampu bayar loan bank tapi tak nak bayar loan PTPTN

kalau malas bayar..PRU kali ni pangkah la mana2 parti yg bagi harapan nk hapuskan ptptn..gst..apa? klu depa menang pun gerenti depa x hapuskan? kalau ada yg dh pandai meramal masa depan..apa salahnya yg lain mencuba nasib..

lps ni lahir je anak..simpan la duit utk pelajaran depa..duit raya depa jgn la sebat buat isi minyak kereta korang..masuk tabung utk depa belajar..

Alhamdulillah..aku x sempat merasa ptptn ni..hutang dgn mara je..aku selesaikan dlm 2 tahun lps dpt kerja..

ellejo replied at 17-7-2017 09:45 PM
aku ada kawan, duit ptptn dia mak bapak dia amik utk bayar downpayment kereta family. alasan dia ana ...

Habis tu your friend guna duit mana utk study?

Edited by ellejo at 17-7-2017 11:21 PM
fatinz replied at 17-7-2017 11:08 PM
Habis tu your friend guna duit mana utk study?

duit keje part time jaga cyber cafe.
masa tu dapat 3.5k satu sem. hari2 makan telur. malam makan biskut. kitorang satu bilik, satu kelas.

memang aku pangkah mak bapak dia.

masa tahun akhir, aku dapat tau bapak dia buat bayar loan rumah.  

Adik ipar i dpt ptptn beribu2 padahal blaja uitm je..diploma plak tu. Brapa sgt yurannya. Dgn dpt hostel. Ada dewan mkn semua. I nasihat amik la takaful. Umur muda2 bayar murah je. Tak nak dengar. I nak ckp lebih2 kang ipar2 n mil ckp i agen plak. Kita ni fikir nak bg dia senang masa depan. Last2 3 tahun dip. Habis duit mcm tu je. Beli make sephora. Baju branded2. Haihh..

aritu aku lupa bayar sebulan sebab dalam pantang.

tau2 nak apply loan kene reject

Ptptn i lg 7k++ tak byk dah. Byr je la bln2. Tinggal loan, ptptn n rumah je. Loan keta n kad kredit dah setle. Lega sgt.

Personal loan lg 3 thn lebih. X sabar nak setle hutang ni. Lepas ni tobat. X nak amik dah personal loan ni. Dia mcm kad kredit jgk. Berhantu.

Follow Us
Heyy iols budak uitm yuran rm530-580 okkay.. Mana ada rm400.. Zaman register je dah rm630-700 cmtu.. Motip iols dah nyanyuk figure sebenar Tapi still murah lah dari uni lain #syukuralhamdulillah

Btw soalan serius n noob, mcmana fresh grad nak bayar pt ye? Kalau bayar tiap2 bulan confirm dia tolak ke dari jumlah kita pinjam? I punya ujrah. Kang byr tiap2 bulan bila check nanti baki hutang tak bergerak matilanakk huhu

eyansss replied at 17-7-2017 12:11 PM
tanak bayar ptptn pastu merempan sana sini... hahaha... padahal hutang ptptn tu sama je konsep cam h ...

Tarik sijil lah. Rasainnn  

Iols planning gaji kerja (doakan iols dpt keje ye uols ) nnt nak tolak duit sewa, utilities,bagi mak ayah, mkn n transport.. Lebih simpan. Lupa pulak bahagian ptptn ok now masuk list kereta no no no tgk 2 3 tahun lg. Naik grab pun byr singgit dua je sbb asek ada promo

kalo yang dah keje tu tak guna gak tarik sebab dia dah keje...  dan yang masuk dalam artikel ni adalah peminjam culas yang dah bekerja siap dah ada loan rumah kereta segala...

callalily05 replied at 18-7-2017 12:47 AM
Iols planning gaji kerja (doakan iols dpt keje ye uols  ) nnt nak tolak duit sewa, utilities,bagi  ...

chaiyok chaiyok callalily!!!  insya Allah semoga ko dapat keje yang ok...

callalily05 replied at 18-7-2017 12:29 AM
Heyy iols budak uitm yuran rm530-580 okkay.. Mana ada rm400.. Zaman register je dah rm630-700 cmtu.. ...

yes, once ko bayar dia akan update dalam sistem...  but make sure ko bayar amount yang sepatutnya la...  kata la pinjaman rm150 tapi ko bayar rm100...  baki rm50 akan dikira tunggakan dan akan dikenakan penalti...  so, kalo rasa total patut bayar tu macam tak mampu nak bayar, sila ke HQ ptptn untuk reschedule balik pinjaman ko...

munchkin replied at 17-7-2017 10:57 PM
Bestlah korang nak sponsor anak2 belajar. I pulak takde sponsor sponsor. Klau hutang belajar bayar s ...

aku pun takde sponsor segala ni...  tapi serik la nak settle ptptn...  sebab tu aku nak saving untuk pendidikan anak, lagipun tu tanggungjawab kita sebagai parents kan...  tapi aku hanya akan usahakan part yuran dan menda  basic yang penting je la...  nak lebih2, sila buat part time...  aku dulu pun nak duit lebih gigih la buat part time kat expo la, exhibition la, kedai makan la... hahaha...  memang bapak aku ajar usaha sendiri untuk perkara tak perlu

ellejo replied at 17-7-2017 09:45 PM
aku ada kawan, duit ptptn dia mak bapak dia amik utk bayar downpayment kereta family. alasan dia ana ...

kejisnya alasan...  tak baiknya buat anak cenggitu...  sian kawan ko...  setiap sem punya ptptn ke mak ayah dia rembat?

eyansss replied at 18-7-2017 01:01 AM
chaiyok chaiyok callalily!!!  insya Allah semoga ko dapat keje yang ok...

Tenkiuuuu kaka eyansss

eyansss replied at 18-7-2017 01:02 AM
yes, once ko bayar dia akan update dalam sistem...  but make sure ko bayar amount yang sepatutnya  ...

Oo kena bayar lumpsum ke? Huhu.. Kalau yg bayar bulan2 tu kira reschedule la ek?

Edited by callalily05 at 18-7-2017 01:49 AM
eyansss replied at 18-7-2017 01:07 AM
aku pun takde sponsor segala ni...  tapi serik la nak settle ptptn...  sebab tu aku nak saving unt ...

Iols dip amek ptptn.. Ni semua terikut2 ngan orang n galakan parents hehehe walaupun masa nama kena panggil untuk sign n matikan stem ngan pegawai ot yg dtg u tu iols sempat msg mak tnya patut ke tak ni amek pt? Hahahaha

Masa degree iols try minta jpa, bank rakyat sbb result iols ok la jugak n aktif koko. Tapi takdak rezeki.. Last2 iols decide taknak amek pt huhu..

Segan pulak orang baca citer iols   kang kantoi ada kaum kerabat kenal nick iols takmauuuu hhahahaha okbai

callalily05 replied at 18-7-2017 01:10 AM
Oo kena bayar lumpsum ke? Huhu.. Kalau yg bayar bulan2 tu kira reschedule la ek?

macam ni...  kalo ko bayar tetiap bulan tanpa gagal dengan amount yang dah ditetapkan, takkan ada masalah... kata la camni (ni akak kasik contoh amount ye), total hutang ko RM20k...  ptptn tetapkan bayar rm200 setiap bulan (ni kira dia dah kira la ujrah segala) untuk 10 tahun...  so ko jangan la miss bayar tetiap bulan rm200...  kalo ko miss atau kurang bayar (kata la ko bayar rm150 je), yang miss atau tak cukup rm50 ni yang akan dikenakan penalti...  tu yang tetiba ada jugak tunggakan walau dah bayar, padahal bayar tak cukup...
kalo bayar cantik rm200, ko akan nampak hutang ko bergerak...  ko akan dapat penyata setiap 6 bulan...

nak bayar lumpsum pun ok...  kalo epf acc 2 cukup, boleh apply...  or ko memang ada cash cukup...  nak bayar lumpsum ni mintak ptptn advise berapa total hutang then ko proceed la bayar or keluarkan epf...

callalily05 replied at 18-7-2017 01:16 AM
Iols dip amek ptptn.. Ni semua terikut2 ngan orang n galakan parents hehehe walaupun masa nama ken ...

bagusnya ko tak berkira dengan family...  mostly ngan mak bapak ko...  percaya la dek, murah rezeki ko kalo ko maintain macam ni...  kita ni bila bersedekah terutamanya dengan ahli keluarga, rezeki insya Allah melimpah ruah...  takpun, rezeki takkan pernah putus...  janji Allah tu pasti...

eyansss replied at 18-7-2017 01:16 AM
macam ni...  kalo ko bayar tetiap bulan tanpa gagal dengan amount yang dah ditetapkan, takkan ada  ...

Ohhh okayy baru faham tapi iols rasa da hilang laaa dokumen pt dip dulu huhu.. Rasa ada nampak kiraan bulan2 dlm dokumen tu brp. Xbyk pun bwh 15k je inshaaAllah harap dapat setel less than 7 years cehh macam installment kereta