CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sarah82

Melayu itu sendiri yg menjemput Islam ke Nusantara

nurrlisa replied at 13-6-2019 09:14 AM
Tapi di Sg Batu sekarang memang ada findings arkeologi kan tentang perusahaan besi. But then tak t ...

Dari apa yg USM buat kajian.. Candi lembah bujang ada 3 lapisan.. Lapisan pertama adalah yg paling tua iaitu bersifat animism menyembah alam. Contohnya matahari. Lapisan kedua dan ke3 bersifat keagamaan Hindu/Buddha tapi masih bercirikan seni budaya Melayu.

Rate

1

sarah82 replied at 13-6-2019 12:27 PM
Ikutkan logik akal ang.. Makna nya.. Melaka, kedah, pattani ada pelebur besi..tapi sapa yg meroyan ...

So tunjuk la Mana Kilang Rentaka kau tu.

Takda Kan...nampak sangat Kedah Tua tu hanya dimajukan oleh Pedagang India...India dah takda Kilang Rentaka Pon tutup...

Rate

1

Malaysia.Doom replied at 13-6-2019 01:37 PM

Takda Kan...nampak sangat Kedah Tua tu hanya dimajukan ...

Alooooo.. Kesian..
Soalan aku belum dijawab.. Ang pusing sana sini.

Panas bontot ya sebab dah terdedah pembohongan ang selama ni tentang melayu

Tak faham thread ni satu. Sebab limited knowledge in this matter.

Tapi tak faham jugak pertikaian dalam ni. Sejarah telah berlalu. Siapa yang menang pertikaian pun bukan bermaksud betul. Sejarah di tulis mengikut persepsi penulis. Teringat saya pada sorang kawan, diluar ni. Dia ni mati mati kata Syiah sesat. Saya kata kalau you duduk sebelah orang Shiah, berani ke you kata depan depan dia, heh, sesat!

Dia kata berani. Telah terbukti Syiah ni sesat. Satu masa dulu seorang ulamak Syiah telah berdebat dengan ulamak Sunni. Ulamak kita telah menang. Saya pun speechless. Menang bukan tanda betul. Siapa yang declare the victory?

Tak faham apa Bugis dengan Melayu duduk bertekak sangat ni. Remember menang pun bukan maknanya betul. I believe history will change with time, as more and more evidence are uncovered. Even Shakespeare tu sekarang orang kata the real writer to his plays and poems is Francis Bacon. Contohnya. History will change.

Rate

1

nurrlisa replied at 13-6-2019 02:17 PM

Tapi tak faham jug ...

Kami bertekak sbb dia melampau sgt claimnya.

Bila diberikan fakta tetap tak boleh terima.

Self low esteem yg membuatkan dia selalu hina Melayu..

nurrlisa replied at 12-6-2019 09:54 PM
Hahaahaha saya tak lah rasa rendah diri pakcik. Cuma saya terfikir, kenapa aku tak tahu benda bend ...
Saya suspek mereka ni historians kecuali bro system failure tu maybe he is in the navy sebab dia pandai peta pelayaran.  Puan Sarah ni definitely historians maybe teaching or working in a museum, or at least archeologist. Habis kurang pun students researching in history hahaha. En Pokai tu teaching juga.

yepp... aku pun saspek bang pokai dan sarah adalah = cikgi historian..
tapi aku bukan historian..

aku cuma seorg penanam anggur berjaya, disamping memilik 10 buah kereta ferrari mainan, dan memiliki 20 buah istana pasir, serta memiliki 4 org isteri yg cantik yg bernama nelofa, mira filzah, maya karin dan ara johari..  sila jangan jeles hokehh...

They sound boring hahahaahah gurau lahhhh

yer.. memang aku sound boring.... sbb aku bukan peminat sejarah... aku cuma minat mengorek idungz serta mengentel tahi yg melekat ke baju sesape je yg aku suka...

Follow Us
Edited by system_failure at 13-6-2019 05:06 PM
pokaibanktokyo replied at 13-6-2019 09:51 AM
Aku dah katakan sebelum ini: sela masa pelayaran tak boleh dijadikan kaedah mengukur jarak..
Mar ...

Aku masih lagi nak carik pasal dgn bang pokai..
Masih tak puas hati lg nih....

Ni adalah point2 yg diketengahkan oleh dr.takashi :

Accoring to Coedès, the Kudukan Bukit inscripion is dated 683 CEHowever, unfortunately the "Xin (New) Tang Shu" says the first tribute of Si-li-fo-shi (Srivijaya) was during 670-673, and Yi-Jing recorded that he went to Shi-li-fo-shi in 671.

so..
batu bersurat Kedukan Bukit tak layak dijadi kayu pengukur yg tepat. Sejarah adalah ditulis oleh org indons busuk.. maka perlu cross check dgn sumber catatan pihak lain..

According to the “Zhu-fan-zhi“(諸蕃志=”Records of BarbaricNations”) written by Chau-Ju-ka (趙汝适,1225), Palembang was one of fifteen dependencies of San-fo-chi and not San-fo-chi itself.

Yi-Jing (義浄)and the “Xin (New) Tang Shu (新唐書)” wrote that Shih-li-fo-shi was located in the northern hemisphere, in other words in the 'Malay Peninsula'

so..
rekod dari Itsing dan Xin Tang Shu sendiri kata --> hemisfera utara

Ho-lo-tan(or Kha-la-tan=訶羅単) is believed by many historians in Java, but in the fifth century, there was not so developed Buddhist state in Java. It must be Kelantan, now on the east coast of Malaysia.

Kalau betul la bang pokai ni cikgu cikgi...
so.. baca la sendiri hasil kajian dr.takashi.. --> http://www7.plala.or.jp/seareview/newpage6Sri2011Chaiya.html

aku tak fhm knpa bang pokai mengagung2kan fakta bahawa srivijaya = bermula dari benua indons..

Hasil kajian oleh Georges Coedes (yg digunapakai byk historian indons) tu dah lapuk dan byk mistakes...
Guna la hasil kajian dr.takashi yg lebih uptodate..

Rate

1

system_failure replied at 13-6-2019 08:47 AM
Aku masih lagi nak carik pasal dgn bang pokai..
Masih tak puas hati lg nih.... :lo ...

Aku dari mula lagi dah kata palembang adalah mangsa sriwijaya dan bukannya pengasas sriwijaya. Seperkara lagi....aku bukan cikgu

Nama raja sriwijaya yang menghantar surat kepada khalifah umar itu tak pernah diketahui. Jangan tertipu konon namanya indrawarman

nurrlisa replied at 13-6-2019 06:17 AM

Tapi tak faham jug ...

Ye betul tu lisa. Limited knowledge about this membuatkan pakcik tak tau nak mencelah dari mana.  

system_failure replied at 13-6-2019 04:13 PM
tapi aku bukan histo ...

Idak.. Aku kerja pengasuh org tua..

sarah82 replied at 13-6-2019 06:44 PM
Idak.. Aku kerja pengasuh org tua..

Haha..sabaq sis XD

Terima kasih Mak @noraidil_06

tapi aku bukan histo ...

X senonoh! Rase nk potong credit je

nurrlisa replied at 13-6-2019 09:11 AM
Thank you sis, interesting information. Seram sejuk baca! I percaya aja tentang jin ni. In fact I  ...

Selamat sore sis Lisa, harini Kim dah start sibuk dan melemang jugak

Kim terpengaruh dengan penulisan sejarahwan nusantara seperti ATBM (even unverified authors) dan maksud Candi Borobudur sendiri. Patung Buddha candi tu sebenarnya Nabi Sulaiman bertapa. Warkah yang Nabi Sulaiman hantar kat Ratu Balqis tu dicacah atas emas dengan header Bismillah. Diorg jumpa emas tu dekat Candi Borobudur

Baru google Elephanta Cave. Bestnye.. Detailing dia superb, macam keluar acuan. Pernah terbaca jin bina pakai laser. Diorg ada ilmu antigraviti, batu besar jadi weightless. Batu tu transport secara terapung

Kim start kaji bangsa jin bila Allah kata dia jadikan jin dulu sebelum manusia. Terkejut bila tau jin berusia berjuta tahun, manusia pulak ada banyak jenis

Rate

1

KIM.K replied at 14-6-2019 12:04 AM

Kim terpengaruh dengan pen ...

Dalam Bible memang Ada sebut Ada satu bangsa manusia Dan Jin yang kahwin Dan ajar Kan manusia tentang ilmu pertanian dll.

@chazey ke @cmf_shalom pernah cerita pasal bangsa tu.

Rate

1

KIM.K replied at 13-6-2019 11:17 PM
Haha..sabaq sis XD

Ahaks.. Sebenarnya kerja mengasuh org tua mmg mengajar erti sabar.. Plan nak buka daily nursing.. Tapi skrg belajar dari bawah selok belok mengasug org tua..

tapi aku bukan histo ...

Fuyooo.. Wife secantik mira filzah. 4 org pulak tu.. Mmg hidup dlm utopia gitu.

Edited by sarah82 at 14-6-2019 02:42 AM
Malaysia.Doom replied at 13-6-2019 01:37 PM

Takda Kan...nampak sangat Kedah Tua tu hanya dimajukan ...

KILANG RENTAKA LELA DI TERANGGANU - THOMAS JOHN NEWBOLD penulis POLITICAL & STATISTICAL ACCOUNT OF THE BRITISH SETTLEMENT IN THE STRAITS OF MALLACA.

Dia ada mencatatkan kilang yg sama di Minangkabau, Aceh dan Jawa..
Dlm catatat yg direkodkan oleh De Burros dianggarkan lebih kurang 3000-8000 senjata api pelbagai saiz termasuk sebuah meriam yg lebih besar dari mana2 meriam yg dimiliki oleh Portugis dan Sepanyol semasa portugis berjaya menakluk Kota Melaka. Dicatatkan juga tanah melayu mempunyai sistem persenjataan tercanggih di alam Melayu..

Mcm aku tulis sebelum ni, Melayu tak payah canang sini melayu hebat kerana masa dan sejarah yg menceritakan utk Melayu.

Sebab tu la aku katakan.. Masa ang berbangga dgn bugis main besi abad ke 14 kami dah ada senjata api yg dianggap lebih baik dan canggih berbanding senjata Sepanyol yg dianggap terbaik di Eropah.

Nak bangga pada bangsa ang tak salah tapi yg menjadi salah bila ang menghina bangsa lain utk nampak bangsa ang hebat.

Bila diberikan fakta meroyan kata tamadun melayu tu keling.

Bila aku tanya ang.. Dah kata keling/Chola yg bina.. Kenapa chola hanya wujud pada 3 Masihi manakala Sungai Batu dah terbukti wujud 2500 tahun lampau?

Kalau ang kata tak boleh kaitkan Melayu lama since depa bukan islam dgn melayu baru sebabkan kami islam.. Jadi ang pun tak boleh guna sejarah bugis kuno yg bukan islam.. Tapi sejarah bugis kena bermula bila mana Daeng berlima 5 mendarat di tanah Melayu yg mana.. Still beratus tahun ketinggalan dari Empayar Melaka.

Rate

1

KIM.K replied at 14-6-2019 12:04 AM

Kim terpengaruh dengan pen ...

Mak kan kim, sangat2 kagum dgn binaan borubudor tu. When i first lay my eyes on it. Jantung serasa terhenti. Finally here i am. Mak sll impikan utk retire di Jogjakarta. Such a beautiful place.