CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: elirasputia

Harta peninggalan

elirasputia replied at 17-2-2020 01:37 PM
duit khairat kematian

Duit ni macam untuk dari koperasi. Tiap tahun bayar keahlian. Jadi, bila ahli meninggal, penama akan dapat duit 10k sebagai bantuan untuk menguruskan jenazah atau kelangsungan hidup sementara. Kiranya ahli tulis la siapa penama yang dia nak bagi. Macam kes sepupu iols, arwah suami daftar zaman bujang. Jadi, penama semua adik beradik dan mak ayah. Koperasi keluarkan cek terus atas nama penama

Rate

1

CatMiow replied at 17-2-2020 01:11 PM
Hibbah ikut faham saya menurt Islam. Hanya terjadi jika pemberian diberi sebelum simati meninggal, d ...

Ni betul. Orang kita beranggapan penama ialah pewaris harta. Sebab tu la jadi masalah kalau penama tak amanah. Pernah pergi ceramah tentang penama untuk ASB. Penceramah cadangkan suruh semak semua simpanan atau insurans dan update nama pewaris. Sebab terjadi banyak kes, penama tak nak serah duit. Dia bagi contoh satu kes. Duit arwah suami ada lebih 200k dalam ASB. Arwah letak penama adik ke abang sebab masa buat tu dia bujang. Tak tukar sebab rasa adik beradik boleh percaya.

Bila meninggal, penama tak nak serah duit tu dengan alasan duit tu dihadiahkan kepada dia. Wife arwah suri rumah. Anak 3 orang. Yang sulung darjah 1 ke 2 camtu, yang adik bongsu setahun lebih. Menangis wife ni jumpa pegawai ASB tapi diorang tak dapat tolong apa sangat. Mampu beri nasihat sahaja. Hasil usaha isteri tu, penama setuju nak beri duit. Tapi 50-50%. Isteri tu setuju je janji dapat duit.

Duit bukan segala- galanya.. tapi segala- galanya boleh berubah sebab duit.

Rate

1

Suka baca topik ni. Harap ada lagi ahli- ahli forum share cerita. Sangat menjadi pengajaran

mobic replied at 17-2-2020 06:24 PM
Betul. Sebab tu sepupu iols bagi juga duit pencen tu kat mal ayah arwah. Sebab dia fikir hidup arw ...

Alahai sedihnya.

SEkrng dh ok ke?  Ke masih suam2 kuku.

Pasal harta ni jangankan hubungan in law,  adik beradik pun boleh bergaduh berparang bagai... Kisah benar juga,  mak ayah nampak jiran gaduh gini,  sampai panggil polis.

Tu pun sebab msh nak bg rumah,  cakap guna mulut je,  tak ada hitam putih.  

mobic replied at 17-2-2020 06:38 PM
Ni betul. Orang kita beranggapan penama ialah pewaris harta. Sebab tu la jadi masalah kalau penama ...

Betul2...

Banyak juga pasal penama2 dengar cerita.  Kita jadikan ikhtibar je la.

Dulu ada mkcik ni meninggal,  ada anak,  lepas tu khabarnya,  emak dan abang arwah berpakat  keluarkan kwsp arwah,  tak tahu mcmna mereka buat.  Duit dpt kat mereka,  sikit pun tak bagi kat anak2 dan suami. Tapi yg ni khabar angin je la. Sebab tak tahu kesahihan,  tak dengar pula mereka kecoh2 kat kg ni.

Kemudian,  nak di jadikan cerita,  arwah mkck saya buka akaun th atas tiga nama,  dia, saya dan abang. Mungkin masa buka akaun tu dia msh bujang.

Kami tak tahu apa2 sampai la mkck meninggal dah dua tahun ke tiga tahun.  Tak ingat dah.  Tup2 suami dia bw kmi sign surat untuk lepaskan hak kpd pewaris di TH.  Surat 2 berkaitan dia dah urus dah surat kat mahkamah syariah.

Saya sign je, sbb malas nak bersoal jawab,  lagipun masa tu umur masih awal 20an.abng saya pun no hal,  sebab katanya suaminya pun jenis jaga sembahyang.

Cuma yg jadi persoalan saya n makcik lg 1, kenapa arwah tak tukar nama th tu ke nama anak2 lepas dah kawen? Dia meninggal tu pun anak dah 3 paling tua masa dia meninggal 10 tahun atau 11 tahun.  

Yg kami rasa syng sngt masa tu insuran la. Tak reti nak claim,  Ni anak dia cakap la. Kalau tak dpt juga pmpsn dia nak belajar. Mungkin masa tu kurng ilmu, bukan mcm skrng,  tak reti nak menuntut.

Rate

1

Edited by Meiizu at 28-2-2020 09:23 PM
zehra2 replied at 16-2-2020 03:46 PM
aku yg single takde anak.. tkde suami pun beringat2..
dulu aku risaukan emak.. sbb aku yg amik mak  ...

Dua kali aku baca ni..1st tahniah bagi duit kat anak arwah adik -insyaallah tu doa anak soleh sampai kat kamu.
Yg lain2 tu mohon kita porumer mehhh leee tu tiru kamu.baik kita urus harta ke amal jariah..drpd esok sapa2 tah berebut

Follow Us
Edited by Meiizu at 28-2-2020 09:30 PM

Sebut pasal anak buah..kdg sayu hati ni.tapi diam simpan dlm hati..takmolah orang tahu.sambil tenung muka diorang tido,usap rambut,bagi mandi,cium diorang yg 3org tu hati sayu laaa bukan anak sendiri
Dlm islam kata kita mati tinggal ilmu bermanfaat,sedekah jariah & doa anak soleh.
Aku haraplah jugak boleh ke kalau anak2 buah sayangkan aku & sudi doakan aku bila dah tak ada & harap Allah terima doa wpun bukan anak dari rahim sendiri...tahlaaaaa apa laaa aku merepek nihhh

...  PM umur sis berapa tahun .. hehe

nak tanya jugak .... istilah JUTAWAN tu dikira dari cash yg seseorang tu ada ke cmpurg sekali cash + nilai aset ?

saja jer. nak tahu .. kepochi ...

Klu takde ank, baik buat hibah, tukar nama siap2 atau wasiat klu nk bagi banyak kt bini.. sebab bini dpt 1/8 je dr pusaka. Isteri boleh mintak harta sepencarian. Suami pegi dlu,  klu ade adik beradik lelaki dan pompuan kne bagi juga. Mak bapak klu ade pun kne bg juga.

mienina replied at 30-6-2020 04:55 PM
Klu takde ank, baik buat hibah, tukar nama siap2 atau wasiat klu nk bagi banyak kt bini.. sebab bini ...

Eh u nak tanya la cth mcm husband haku x dibesarkan Ngan bapak kandung die sendiri pas kematian mak die pastu husband duduk Ngan nenek sampai la kami kahwin n duduk sendiri... Dari husband kecik sampai la sekarang die MMG x rapat Ngan ayah kandung nyer apatah lg adik badik perempuan sebapa x seibu means bapak die kahwin lain dpt anak perempuan 5 org? N cth Kalo husband meninggal faraid mmg bg kat bapak kandung cikit + adik badik perempuan jugak ke? Walhal husband mmg x rapat pun Ngan dorg? Explain uuu...

acikhan replied at 1-7-2020 01:17 AM
Eh u nak tanya la cth mcm husband haku x dibesarkan Ngan bapak kandung die sendiri pas kematian ma ...

Rapat atau x rapat takde issue disitu klu ikot faraid. Klu ikot wasiat lain cerita. Husband left early dr bapak dia n bapak dia ade ank lain sama bapak namanya masih berhak terima pusaka. Sebab bapak sama. Kecuali bukan sebapak. Mmg x dpt. tp ni klu husband takde ank ya. Tak applicable klu ade ank. Klu ade ank lain kira. Bagi ank2 kandung, bini sikit, bapak sikit mak sikit. X dpt kt adik beradik Klu ade ank lelaki. Klu ade ank pempuan je pun harta tu masih kne bahagi antara bapak, dan adik beradik husband sama bapa dan mak. Isteri masih dpt sikit juga. Tp dia boleh mtk harta sepencarian juga dan pusaka.

mienina replied at 1-7-2020 02:16 PM
Rapat atau x rapat takde issue disitu klu ikot faraid. Klu ikot wasiat lain cerita. Husband left e ...

My mom adik beradik pempuan semua. My grandma bagi siap2 harta semua masa hidup. Tukar nama siap2 sama byk.  Bila dia meninggal dia tinggal sekeping tanah utk adik lelaki grandma sbg faraid. Suami dia tak applicable sbb tok ayah indh meninggal dlu