CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: polahdek19

Tengah sarat mengandung dan suami nekad mahu berhenti kerja

Aku ingat kakak aku, cita-cita mula tu nak jd doktor, masuk asasi UM, nak masuk tahun satu mulalah ada sesi membelah binatang, segala babi, ayam, kaki manusia yg dah kering kontang. Tengok darah berhambur keluar terus muntah, pitam. Tak tahulah berapa kali. Last-last dia buat U turn, tukar ke Sains, ambik pendidikan. Dgn kata lain cikgu. Ajar math.

Final year bf ajak kahwin cepat-cepat takut kena post pi pendalaman Sabah Sarawak, pelik takut sangat depa. Masa convo tak pergi sbb tunggu hari nak beranak. Lepas beranak dapat posting mengajar sekolah Sains di sekolah asrama penuh nunnn jauh di utara. Nasib dpt rumah quaters. Laki dia cikgu dah lama tapi dok pendalaman sangat. Nak sebutpun takut.

Mak aku susah payah pi jaga kat quaters sekolah tu, lepas tu mak mertua dia pulak nak jaga. Dulu telefon takda, tut-tut dapat surat saman dari kerajaan Malaysia, kak aku tak mengajar dah lebih 4 bulan Mak bapa dah lah susah nak menyara adik-adik lagi 3 orang, yg masuk U yg masuk asrama...

Arwah ayah aku pergilah jumpa depa di ulu sana. Bawa tok penghulu tanya apa masalah dia tak pi mengajar. Dia cakap tak da pengasuh. Ayah aku cakap kenapa tak bagitau, ayah aku boleh ja cari org utk mengasuh. Last-last menantu muka masam tu jerkah cakap suruh bini dia berhenti kerjalah kalau susah-susah sangat....huhuhu dgn gaji cikgu maktab tu nak bayar saman kerajaandgn duit apa?? Ngok kan. laki ni kdg-kdg jenih tak pikiaq panjang.. Yg cerdik ayah aku juga. Pi mahkamah, pi minta tukar sekolah dekat dgn laki dia. Pi cari kereta second hand utk depa laki bini.

Gaji kak aku sebulan tinggal seribu ja kot sbb kena bayar balik kat gomen, bayaq kereta, bayar upah budak mengasuh...Kita ni dalam kehidupan tetap Allah bagi ujian. Antara lambat atau cepat saja. Bila kita sedang dilimpahi kesenangan, masa itulah kita lagi kena ingat pada Allah. Bersyukur dan memberi kpd yg memerlukan sbb setiap rezeki yg Allah bagi ada bahagian orang-orang yg susah dan memerlukan.

Ini yg aku selalu ingat. Setiap doa yg kita panjatkan Allah akan dengar dan makbulkan. Setiap kesulitan pasti ada jalan keluar. Share masalah ni dengan mereka yg sepatutnya. Jgn pendam sorang-sorang. Ada beberapa saranan di atas tadi, ambil cuti, consult HR, minta cuti sakit dll. Tak perlu berhenti, rezeki tu dah ada tapi Allah cuit sikit supaya kita jangan jauh dari dia.

Orang mengandung ni jangan menangis banyak-banyak nanti berjangkit kpd anak, rajin-rajin baca Quran supaya hati tenang.   

Rate

1

polahdek19 replied at 27-11-2019 01:02 AM
Setiap kerja ada stress tersendiri.. Kerja doktor ni dia dealing dgn hidup dan mati.. Setiap kal ...

TT.. Kalau hati tisu jangan masuk public forum tanya pendapat orang...
Kalau nak dapat komen yang good2 je, tanya la pendapat orang berhati tisu juga..

I dah lama berkuntum dalam forum ni... Dari anak satu sampai la ni dah anak 4 pun...
Selama tu, dah bermacam luahan orang i baca... So nak bagi kesian kat suami TT pun macam malas sebab apa? Sebab dia lelaki, sepatutnya hatinya lagi kental dari ibu2 tinggal/tunggal yg dianiaya suami...

Mungkin sebab suami TT sedari sekolah asyik cemerlang aje kan...
Bila dah kerja, terasa ketinggalan mula la stress itu ini terus give up...senangnya..

Hati tu kena kental, semangat juang tu kena kuat. Susahnya kita sekarang, ada lagi yang lagi susah hidupnya... Stress kerja kita sekarang, tetap juga kita hidup selesa sebab pulangan lumayan....padahal, ada orang lain kerja stress juga tapi pulangannya sekadar cukup makan..

Moga2 suami TT terus tabah...
Dan TT jangan jemu bagi sokongan..
Biarlah dia nak berhenti kerja, kalau itu yang dia rasa boleh lepaskan diri dia dari stress...
Tak kerja nanti pun stress, takde duit pun boleh stress, anak meragam pun stress jugak...

Rate

1

Edited by aiva at 29-11-2019 10:49 AM
polahdek19 replied at 24-11-2019 05:57 PM
Perempuan mmg wonder woman.. Berbeza dgn lelaki huhu, rasa menyesal tak kerja dahulu before kawin..  ...

tengah sarat mengandung perbanyakkan bacaan surah surah pilihan

pilihan surah seperti Al-Waqiah (surah mengundang rezeki)
surah Al Mulk
surah Yassin
surah Al Kahfi
antara surah surah yang mengundang rezeki dan membantu menenangkan masalah seperti tekanan dan fitnah

jadikanlah amalan
untuk baby - surah luqman , surah Yussuf, surah Maryam

solat dhuhah, tajahud

solat lima waktu jangan tinggal
dunia dunia jugak akhirat jangan lupa yer

Rate

1

syukur la masih ada kerja..
soal stress tu biasa la..u have by hook or by crook face that situation..jgn pernah lari dari masalah

Rate

1

alahai siannya TT, betul la tu husband culture shock xpenh kene maki hamun kje over time semua tu. bad time will pass. learn how to rest but not to quit. dengar ckp forummer lain amik cuti sebulan dua untuk menilai balik keputusan nak berenti tu.

Allah bagi ujian for a reason. awak pulak jangan la risau untuk dia. doakan Allah jaga suami awak. cakkap mcm senang ye dak but my sister is in same position like your husband. dulu siap nak uturn nk keje jadi cikgu. tapi i told her apa salahnya kje macam ni for now? i dont know but dia xjadi quit but everyday juga la dlu dpt call dia menangis. itu 10 years back tau. now she is MO and oky je. memula je mcm tu , lepas tu kalau nk relax lagi suh laki awak apply g keje dkt klinik kesihatan pula

sabar ya TT, for now focus nak beranak je

Rate

1

Suami sy dulu hari hari blk keje stress dan xde mood. Pastu ckp nk brenti sbb tak tahan. Hari hari migrain. Sy suh dia brenti je. Cari keje lain. Rezeki Allah ni luas. Dia ada pendidikan, ada pengalaman..insyaallah ada rezeki. Tp dia xbrenti jgk sbb pk nanti xde keje lg stress.
Pastu ada offer keje gaji lumayan tp berjauhan ngn sy pulak. Sy suh dia pegi je. Xpe berjauhan pun. Asalkan dia dah x perlu hadap keje yg menstresskan dia.

Kalo sy jd tt, sy rela suami benti keje drp tgk dia stress mcm tu. lgpun dia ada pendidikan, blh ikhtiar cabang lain utk bekerja.

Smntara ni tt slalu slalu la call dia. Igtkan pasal agama. Takut karang dia buat benda bukan bukan.
Good luck tt

Rate

1

Follow Us
Kalu husbd tt xleh nk deal dgn patient, suh dia sambung buat master bhg makmal mcm microbiology ke..hematology ke..
Ce mintak jadi trainee lecturer universiti.senang email je HOD dept tanya ada post kosong x.medical lecturer ni bole pilih nanti nk kpi utk research ke, service ke, xde la hadap patient dah.ward round pun mungkin icu la tgk kes2 infection je.
ada org rapat dgn i, mcm hb tt gak.
kat lab verify blood test, antibiotik sblm doc klinik bg tau patient.dia dah xsanggup nk gaduh dgn sedara mara patient, xsempat tido, sempat tido jap dlm toilet, n dipersalahkan bila ada kes kematian..mcm2..last2 dia buat bhg lab je.aman2 hidup.

Rate

1

polahdek19 replied at 24-11-2019 02:21 PM
Saya rungsing sbb barang2 baby ada yg tidak mencukupi, dan kalau dia berhenti saya tak pasti dia aka ...

Suami awak HO ke MO? Lepas awak jawab nanti saya advice apa yg patut

Pengalaman saya. Masa saya sarat mengandung, suami berenti keja sebab stress la. Lalu saya pun stress sebab dia tak kerja (saya kerja). Lepas dia berenti keja, dia cari kerja lain dan terus bekerja.

So, andai suami tt nak berenti sebab stress saya memang memahami. Berenti dan cari lah kerja lain. Jangan memilih kerja dulu buat masa ni.

** Saya pun pernah berhenti keja sebab stress dengan kerja. Tapi masa tu single. Dan rezeki, harini berenti esok dpt ofer kerja lain.

Rate

1

Dah tulis surat berhenti kerja ke?

cekgihani replied at 29-11-2019 05:56 PM
Suami sy dulu hari hari blk keje stress dan xde mood. Pastu ckp nk brenti sbb tak tahan. Hari hari m ...

baguslah awak...keyakinan yang tinggitak sanggup melihat suami stress dari melihat diri stress sebab suami tak ada keja....

pawie replied at 5-12-2019 12:10 PM
baguslah awak...keyakinan yang tinggitak sanggup melihat suami stress dari melihat diri stress seb ...

Sbb sy tau suami sy jenis yg bertanggungjawab. Dia xkn duduk goyang kaki kt rumah. Keje blh dicari asalkan ada kemahuan.

Edited by Hana at 5-12-2019 10:05 PM
polahdek19 replied at 27-11-2019 03:26 AM
Cuma skrg ni saya just rasa menyesal sgt2 jadi housewife.. Sbb saya tak terpikir akan tiba2 jadi mcm ...

semoga tabah TT.  Husben u jenis student cemerlang dan tak penah fail. susah sket la dah selalu ada kat TOP tiba2 menjunam, hari2 kena marah cam student fail. gitu la kot husben u rasa. orang hari2 kena marah ni utk student/pekerja yg fail/tak perform aje.

Tahun 2017 (mid year) pun i stress sgt sampai rasa nak quit (rasa aje tapi sayang gaji hahaha) sebab HOD i monitor grup i cam helang. Tiap2 minggu ada meeting & pastu confirm kena marah lepas presentation. hahahaha. Masalahnya, kitaorg takde masa nak buat slide prensentation sbb kitaorg ni admin- operational work kan. hari2 ada task kena clear. Bangun pagi2 buat keje ofis. gila kan? dlm 4am gitu.sbb mlm dah buat keje2 umah pastu mengantuk sgt utk wat keje. Nasib anak2 i dah sekolah rendah. takde toodler or baby nak menyusu ke apa.
Ppuan lain bangun pagi2 masak breakfast pastu upload FB.

aku wat keje. OMG bukan dapat bonus 8 bulan pun. 3 bulan pun jauh sekali. "INI" takat utk dapat siapkan data2 & analyze utk presentation.
Waktu ofis hour tak dpt buat sebab bz buat keje2 harian.

Lepas abis tahun 2017, masuk 2018 dah ok sbb ada bos baru. HODivision pun dah berkembang empayar, dia focus grup lain pulak utk dimarahi. hahahahaha. HOD cakap kat grup kitaorg, good, you all still survived under ME.
mm..bangga la jugak wp mengutuk HOD tu tiap2 minggu. rasa hell dari mid 2017 (lupa) sampai nov 2017. okla. jangkamasa cam kejap tapi nak melalui nya terasa lama. OMG. cuma i tak gila la. i cuma meroyan meracau time buat keje slide utk presentation.

Husben u baru MO kan? dia rasa gaji dia kecik sgt nak compare hari2 kena marah kot.

at least husben u dah cuti kan? okla tu. biar dia bertenang & bagi dia masa utk pikir. Cumanya, u boleh ckp la kalau lah husben u berjaya harungi "cabaran INI" lepas duration abis tu, rasa bangga riak gila tau. boleh riak kat orang2 lain. "aku dulu teruk gak tapi ok aje lepas. ko tu manja sgt" gitieww.
Itu aje kalau lah Berjaya harungi. tapi tak sure la berapa lama. 3 bulan ke. 6 bulan ke. setahun ke. 2-3 tahun ke. susah nak cakap.

kalau dia dah tenang pun kata nak behenti keje, u kena support aje la. takde choice. sorry atas nasihat kejam ni.
u boleh majukan diri u shj. spt start cari keje ke. start guna pil perancang ke. u yang kena jadi planner. terpaksala. itu la garam2 masala umahtangga.

tu la. sebenarnya best jadi single. masalah nya 1 aje - blum kawen. bila nak kawen.

Rate

1

Edited by Kak-Leen at 6-12-2019 10:01 AM

Kasihan pulak membaca luahan tt..
Cuba jumpa psychiatrist dulu. Tengok apa dia diagnosed. Then boleh dapat MC utk satu tempoh yg sesuai. Selain tu kena belajar utk manage stress tu. Stress management tu sangat penting walau apa kerjaya sekalipun..
Akak harap tt selamat melahirkan bayi dan jaga diri betul2. At the same time, boost up self confidence suami tt dan selalu2 dengar apa dia nak luahkan. Biar la dia ulang kali luah benda yg sama, x apa. Yg penting selepas tu tt kasi semangat dan pastikan yg dia sentiasa sedar tt sentiasa ada dgn dia.
Nak buat apa2 pun, suami kena fikirkan keluarga.. Jgnlah quit. Dia dah sampai ke tahap ni, jgn disia2kan.. Cuba cari dimana kekuatan dia dan work on that. Jgn pandang kelemahan dia.. Bila dah kuasai kekuatan dia, kelemahan tu akan hilang sedikit demi sedikit.
This could be a very long and hectic journey for both of you. ...

#Rupanya husband tt dah dpt cuti, dah consult, dah dpt locum contract dan tunggu permohonan bertukar je. Alhamdulillah.. Just always be there for him but never leave yourself aside ya...

Rate

1

polahdek19 replied at 27-11-2019 03:11 AM
Tula, kita tgh down... Baca lagi down, hmmm.. Mungkin tak kena dekat batang hidung sendiri boleh ...

Kalau parents dia sejenis yg sentiasa beri moral support dan dia selalu turn to them for any advice sebelum2 ni, mungkin boleh clearkan keadaan suami tt yg sebenar. Tp kalau jenis yg akan tambahkan stress suami, x apa la.
Moga urusan suami tt dipermudahkan..

polahdek19 replied at 24-11-2019 05:57 PM
Perempuan mmg wonder woman.. Berbeza dgn lelaki huhu, rasa menyesal tak kerja dahulu before kawin..  ...

Jangan cari alasan. Start cari keje..kerajaan pun ada bg initiatif utk company n pekerja yg masuk alam pekerjaan setelah menganggur lebih masa tertentu kan..

Iol suggest uol start kerja skrg n may be 2 3 years akan datang dah stabil..

Husband uol pun mcm dah teruk sangat depressnya..even kalau skrg boleh bertahan..may be in future akan jd something..

So at that time kalau uol baru nak start kerja lagi susah..

Jangan cari alasan lagi..pergi mula bekerja..

Rate

1

kalau dia nak resign, tapi ada back up kerja lain contoh bawa Grab ke, rider Grabfood ke okay jugak. Tapi nak resign takde plan, emmm

Rate

1

teringat pulak, kita sorang sorang je..semua cari sendiri.. duit or even gi check up alone. ok je. ulang alik kedai.. my therapy cry in the car on d way back home. everyday.. penah i stop car malam malam tepi higway nkve tu.. dah puas nangis balik rumah and forget everything.. continue for past few months. Nanti lega. N i suka selawat and ayatul kursi. Rajin berbual dgn anak and motivate diri. So truth is a mother with child can do wonders. Panjang akal, and stay calm

Rate

1

adila39 replied at 10-12-2019 05:50 PM
teringat pulak, kita sorang sorang je..semua cari sendiri.. duit or even gi check up alone. ok je. u ...

Sedihnya...lain manusia...lain ujiannya dan lain cabaranya

mohon sabar bnyk2 la sis... Doa bnyk2..Doa2 Ibu tgh mgandung nie mustajab.... Inn shaAllah di permudahkan segalanya....Aaaaamin Ya Mujib...