CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hani85

ASB VS Loan ASB: Mana pilihan anda?

airisa replied at 22-12-2019 09:03 AM
I think u missed the point ... u tahu tak, max asb limit bukan lah rm200k? Max limit rm200k adalah ...

So ASB loan boleh bantu untuk naikkan max limit. So whats your point? Kalau mampu bayar setiap bulan sampai 30 tahun, go ahead. Bagus lah.

And again, u missed my point, kalau dividen makin rendah apa jadi.

I have nothing agaibst ASB but loan ASB, yes, sekarang. Dulu ok je.

But whatever, orang bukan nak burukkan, nak ingatkan je. Duit u, so kalau dividen jatuh jadi 4% hope not to see u meroyan kat sini lah ye.

I ambik loan
Div simpan
Potong gaji setiap bulan
Target bila pencen dpt sekelepuk nanti
So lantak korangla nk kata apa pun
Yg penting bila pencen nanti i dpt duit selain dr graduity
Sekian

Edited by airisa at 22-12-2019 12:38 PM
hani85 replied at 22-12-2019 09:41 AM
So ASB loan boleh bantu untuk naikkan max limit. So whats your point? Kalau mampu bayar setiap bul ...

Max limit tinggi, boleh ada amount yg lebih di asb dan tidak hanya bergantung pada gratuiti or epf sahaja bila dah tak kerja..

Kalau dividen rendah sekali pun, still akan dpt asb loan amount at the end of tenure. Monthly payment tu, sebelum ambil dah kena study dulu own financial status. For me, kalau 4% dividen pun still ok sebab higher dari FD ..

Simpan kat ASB guna duit sendiri je. Loan buatkan aku tak boleh tido mlm. Itu aku la.

hani85 replied at 22-12-2019 08:51 AM
Ada juga orang yang faham point saya akhirnya haha. Mana tahu tetiba next year dividen jadi 4.5%,  ...

betul.. nampak mcm makin suram ja kedepan2 pn

hani85 replied at 22-12-2019 01:32 AM
Salah tu sis. Kena faham, orang buat loan ASB bukan semata2 nak force saving tapi nak return juga. ...

Salah tue sis. Kena tgk dulu matlamat nak buat tue utk force saving+pelaburan atau pelaburan semata.

Asb loan atau simpan sendiri hanya tools yg digunapakai utk matlamat tue.

Kalau kita nak return dr pelaburan semata so tool ASB financing tak sesuai. Better simpan direct ke ASB.

Tapi kalau matlamat lebih pd force saving, tool ASB financing lebih sesuai. Sebabnya kita dpt kumpul duit hasil dividen yg dpt setiap tahun.

Kalau nak force saving simpan direct ASB rsnya belum tentu kita akan dapat kumpul sepenuhnya selama 1 tahun tue.

Follow Us
airisa replied at 22-12-2019 05:07 AM
I buat asb loan sebab
1. Force savings
2. Utk dpt max caping asb limit

Nak tanya airisa la.. mana bagus beli rumah/property dulu @ buat asbf dulu.

Skrg sy duduk menyewa, dah ada beli rumah & sewakan tp skrg dlm proses jual rumah tue. So tgh fikir lg duit hasil jual rumah nak settle mana debt yg bole & beli rumah utk investment atau jadikan modal utk asb loan.

Sy menyewa sbb sewa rumah tue rendah compare dgn kwsn sekeliling plus tak jauh dr ofis. So selagi owner tak ambik mmg stay situ jer.

I think u missed the point ... u tahu tak, max asb limit bukan lah rm200k? Max limit rm200k adalah ...

Sy baca komen psl ASB nie, rata yg mengeluh tue mana yg baru bt Asbf masa rate bank agak tinggi.

Kalau yg buat dah lama lbh dr 4-5 thn rsnya masih bole sustain lg utk rolling. Lagipun kita bukan total rugi sbb principal masih ada pd bank.

Jd yg buat asbf pun kena tau strategy kewangan masing2.. tau timing utk terminate & reapply semula.

bab asw2020 untuk non bumi tu saya setuju
majorit kelig saya ramai chinese..dorang pin memang rajin monitor fund tu sebab berebut nak beli

iols amek jugak loan asb ni tapi bukan untuk force saving sebab iols memang disiplin menyimpan dari memula start keje dulu..iols cuma nak kan amount principal yang besar untuk dapat div banyak dan tak plan untuk guna dividend tu..

planning untuk 2020 macam nak tambah loan tapi ada plan nak beli rumah jugak..maybe plan nak tambah asb loan kena bring fwd to 2021

lostnfaun replied at 22-12-2019 01:03 PM
Salah tue sis. Kena tgk dulu matlamat nak buat tue utk force saving+pelaburan atau pelaburan semat ...

Saya jenis yang sangat disiplin menyimpan. Jadi saya rasa reason force saving tu macam tak berapa kena. Mungkin pada org lain perlu paksa baru nak menyimpan. Hmm saya no comment.

Tapi tak apalah, masing2 punya cara. Sama2 belajar.

lostnfaun replied at 22-12-2019 01:19 PM
Sy baca komen psl ASB nie, rata yg mengeluh tue mana yg baru bt Asbf masa rate bank agak tinggi.
...

Yes exactly. Yang dah buat lama actually masih untung dan boleh sustain. Saya setuju dengan kebanyakan poin sis. Kena faham matlamat kewangan sendiri.

Bagi yang baru setahun dua buat mmg sakit actually. Sebab itu pun tujuan thread ni dibuka just untuk perbincangan umum. Tak semua dah 5 tahun buat loan ASB. Ada yg baru setahun, ada yang mungkin baru plan nak buat.

Yang baru buat terutamanya kena fikir dividen2 akan datang. Adakah masih berbaloi? Ataupun hanya sekadar buat simpanan ASB biasa lagi berbaloi.

Ada org dalam thread ni saya nampak, walaupun dapat duit sikit walaupun tak untung banyak, pun cukup lah. Sebab kalau nak harap simpan sendiri, mereka tak da disiplin yang kuat.

Saya pula terbalik. Sebab saya memang jenis disiplin kuat jadi terkejut jugak ada orang macam ni haha. Sebab my aim ialah return bukan force saving.

Tapi tak apalah, macam2 karakter orang saya belajar dari sini. Benda baru juga tu.

Jadi akhirnya tepuk dada tanya selera.

lostnfaun replied at 22-12-2019 01:19 PM
...

Yes exactly. Yang dah buat lama actually masih untung dan boleh sustain. Saya setuju dengan kebanyakan poin sis. Kena faham matlamat kewangan sendiri.

Bagi yang baru setahun dua buat mmg sakit actually. Sebab itu pun tujuan thread ni dibuka just untuk perbincangan umum. Tak semua dah 5 tahun buat loan ASB. Ada yg baru setahun, ada yang mungkin baru plan nak buat.

Yang baru buat terutamanya kena fikir dividen2 akan datang. Adakah masih berbaloi? Ataupun hanya sekadar buat simpanan ASB biasa lagi berbaloi.

Ada org dalam thread ni saya nampak, walaupun dapat duit sikit walaupun tak untung banyak, pun cukup lah. Sebab kalau nak harap simpan sendiri, mereka tak da disiplin yang kuat.

Saya pula terbalik. Sebab saya memang jenis disiplin kuat jadi terkejut jugak ada orang macam ni haha. Sebab my aim ialah return bukan force saving.

Tapi tak apalah, macam2 karakter orang saya belajar dari sini. Benda baru juga tu.

Jadi akhirnya tepuk dada tanya selera.

misc replied at 22-12-2019 11:43 AM
Simpan kat ASB guna duit sendiri je. Loan buatkan aku tak boleh tido mlm. Itu aku la.

Ok sebenarnya loan ASB ni. Dulu lah. Tapi sekarang personally bagi saya lebih berbaloi simpan sendiri.

misuke replied at 22-12-2019 12:42 PM
betul.. nampak mcm makin suram ja kedepan2 pn

Yap. Sebab tu saya rasa simpan sendiri dalam ASB lagi bagus dalam situasi sekarang. Kecuali kalau Bursa Saham rancak kembali, ekonomi stabil semula, mungkin boleh expect higher return dividen ASB.

MeghanK replied at 22-12-2019 01:37 PM
iols amek jugak loan asb ni tapi bukan untuk force saving sebab iols memang disiplin menyimpan dari  ...

Kalau dah lama buat ok lah tu.

Mesti dah berjuta2 dividen.

lostnfaun replied at 22-12-2019 01:09 PM
Nak tanya airisa la.. mana bagus beli rumah/property dulu @ buat asbf dulu.

Skrg sy duduk menye ...

Sebenarnya terpulang pada strategi kewangan sendiri..
I. Kalau rumah tu utk duduk sendiri, lokasi cantik & jika kadar sewa agak hampir sama dgn beli, better beli. Tapi, jika sewa way lower than bayar bulanan loan & tak pasti samada itu rumah akan jadi rumah "fallback" .. maka continue sewa. But, looking at situation property skrg ni, price agak bagus since kenaikan agak kurang banding2 tahun2 sebelum ni .. take opportunity utk beli. Buat masa bank hanya benarkan 2 rumah utk dpt 90% financing pada satu masa, rumah ke 3 financing cuma 70-75%. Max kan tenure loan repayment tu. Jika ada duit lebih every year (i.e bonus ke, untung main share ke, apa2 je la), boleh buat bayaran prinsipal lebih dan boleh jimatkan kadar interest (berdasarkan pengalaman sendiri selesaikan 2 loan rumah dlm masa 5 thn dan 10 thn, setiap satu loan tu dpt jimatkan lebih dari rm250k interest banding settlekan habis ikut tempoh masa loan)

2. ASB .. apa matlamat simpanan di sini .. sekiranya setakat utk simpanan tanpa matlamat, simpan guna cash bulanan. Tapi, jika matlamat utk persaraan, tambah menggunakan loan supaya max asb limit bertambah setiap tahun jika dah ada rm200k in your asb acc dan by the time u reach 40/50, dah ada certain amount which can makes u comfortable utk retire tanpa bergantung sepenuhnya pada epf. Makes sure payment bulanan asb loan adalah amount yg memang boleh put aside tanpa korek other savings. One way, jika makan gaji, gunakan amount kenaikan gaji tahunan tu, lets say rm100 sebulan, cari loan yg repayment rm100 sebulan.

Bab kadar dividen asb menurun, itu lumrah bila kita bincang hal investment. Sedangkan unit trust pun, tak semua fund untung .. semuanya bergantung kepada keadaan ekonomi. Tapi, utk asb loan, ia masih menguntungkan sebab ia akan berikan amount seketul diakhir tempoh, dividen dapat lebih jika dibandingkan simpan sendiri dlm tempoh yg samal di samping tinggikan asb limit.

Lula2 replied at 22-12-2019 07:21 AM
I pun ambik asbf..
Dan i percaya org yg ambik asbf dh mengambil kira risk..i tak pernah ambil divid ...

Sama la sis. I pun buat asbf. I buat dgn cimb without insruans. I mmg tak usik dividen tu. Start buat  bln 4 hari tu. So far lepas i kira dividen tahun ni + surrender value mmg masih untung lg bersih dlm 1500 lebih jugak. Compare saving biasa mmg dpt lg sikit la.

Every month i akan rekod brp principal amount yg i akan dpt. (Loan statement dlm cimb clicks) Base i punya projection kalau dividen jatuh bawah 4.5% better stop jer asbf. Kalau atas 4.5% jer proceed mcm biasa. I rasa awal tahun dpn ramai yg pergi terminate asbf diorang sebab diorsng rasa rugi

Kaalu nak return tinggi melabur la dlm koperasi.  I baru dpt dividen 10%. Bonus 7 %. Koperasi di rahsiahkan. Rajin2 la buat research. Boleh tgk senarai 100 koperasi terbaik suruhanjaya koperasi malaysia.

Yg leceh nya koperasi ni lambat nak tunggu dpt duit balik. Nak jual saham tu amnik masa 3bln board meeting dll.

iwan007 replied at 22-12-2019 02:58 PM
Kaalu nak return tinggi melabur la dlm koperasi.  I baru dpt dividen 10%. Bonus 7 %. Koperasi di rah ...

U ambik koperasi apa?
Kena buat loan ke