CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6427|Reply: 49

Usahawan muda

Saya baru habis study dekat UiTM Alor Gajah, Melaka. Saya ambil course business. So saya cadang nak buka kedai jual kasut bundle. Tp tulah modal tak berapa nak cukup... Saya ada kenal brother ni dia tauke business bundle ni juga and dia cakap paling kurang modal kena ada 30K... Termasuk harga modal beli brg and also bayar sewa kedai. Saya stay area puncak alam and sini banyak lot kedai yg kosong sbb kawasan sini baru nak naik... Masalah utama yg saya hadapi skrg is modal. Brother tu suruh saya buat loan je dulu utk start new business. Korang ada cadangan dkt mana saya nak ambil loan ni?

Rate

1

Edited by adila39 at 27-2-2020 02:22 AM

Tahniah dah habis study.

Jangan ambil loan bulat2 bila u xpenah pun start niaga.

Start dengan beli brg2 di kedai bundle tu.. kasut sikit baju sikit bag sikit.. ikut kemampuan modal personally

Lepas tu join car boot sale yg selalu ada di sekitar shah alam, puncak alam dan kawasan yg bersesuaian. Kat pasar tani shah alam tu ke, tesco ke or pj area

Timba pengalaman dulu. Now bundle trend bukan lagi baru. Ramai buat dah... so start small ok.

Tapi klu nak amek laon jgk bank xkan layan klu xd paper work atau experience or solid back up. Why not bother to start with what u have dulu.

meniaga kalau boleh jgn la amik loan..sbb br nk start kan biz
jd mula kecil2 dlu..buat on9 dlu..
bermula dr bawah..

Rate

1

kefahaman aku ko ni baru grad
setakat ni ada modal sendiri x?
kalo nk buat loan ko nk tunjuk apa utk meyakinkan diorg utk approve?
selalunya kalo bank akan mintak mcm2 dan diorg akan cek dulu bape yg diorg bole bg
silap2 5K pon x sampai

loan yg paling senang ialah loan fama
itu pon kene pandai bodek

alternatif lain bole cuba minta bantuan utk usahawan muda
kene start buat dulu modal kecik2 nanti dari semasa ke semasa diorg pantau
dan syarat2 diorg yg lain tu kene follow
detail x tau sgt
cuba cek.....KAT SINI

Rate

1

first rule: jangan sesekali buat loan kalau nak mula meniaga.
kalau untuk biz expansion, baru boleh dipertimbangkan, tu pun bukan  digalakkan.

bundle ada je kos rendah boleh rolling kecil2-an (market international)..bawah rm500/1k ada je..

sekali bantai rm30k (1 kontena), mana nak letak? ada warehouse? (rumah kedai sesak nafas juga) tenaga kerja nak susun2/saring/cuci/etc..

adalah lebih baik mula apa2 jenis yang generate income daily/weekly cash.. dari perjalanan hidup tu akan nampak peluang lebih berbaloi dengan kemampuan semasa diri sendiri..

pendapat den, le ni fast cash, biz jenis servis.. bukan orang malas, tapi orang tak sempat sebab kekangan masa dan kerja dan keluarga dan traffic jam dan etc.. goodluck.

Rate

1

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

Follow Us
Dik...akak nasihat, buat pelan2. Nak bisnes tak semestinya kena ada kedai dulu. Start jual online dulu. Rasanya ada je bundle yang jual 1 guni macam tu. Kos pun tak banyak. Cuba jual kat shopee. Akak tengok ada je orang jual bundle kat shopee tu. Yang bagus kat shopee tu, once u dah jadi prefered seller..postage untuk buyers pun akan jadi lebih murah. Win2 situation untuk seller n buyers. Nanti akak akan bukak satu tread khas untuk sapa2 yang minat nak bukak kedai kat shopee. InsyaAllah..sapa2 yang bersungguh2, pasti akan dapat hasil nanti.
Tapi 2-3 minggu ni busy sikit. Klau dah lapang sikit..akak bukak tread tu ye...

Nak start bisnes tak disarankan buat loan sebab duit sale belum tentu masuk and boleh byr loan. Tapi duit loan sudah pasti habis. Takut ntni duit loan habis tp bisnes xleh nak run. Xleh byr loan, jd satu hal nama blacklist.

Start bisnes dengan apa yg ada ditgn. Belajar menjual dulu baru belajar untuk set up kedai. Bukak kedai tapi takde skill menjual pun still sale xmasuk. Selagi takde pengalaman menjual jangan gamble untuk letak modal besar terus. Tkt nnti kita jatih terduduk dan takde back up.

Rate

1

Jemahjemah replied at 5-3-2020 12:48 AM
Nak start bisnes tak disarankan buat loan sebab duit sale belum tentu masuk and boleh byr loan. Tapi ...

Yap...agreed with this. Yang penting ambik pengalam dulu. Meniaga kecil2, paling penting ialah pengurusan duit. Kalau perniagaan masyuk, tapi kita tak buat proper acc pun, kita tak nampak kemana hala bisnes kita tu.

oh banyak dah org buat business bundle ni... Dkt area puncak alam yg famous is bundle lynn generation... pergi lah tanya dia mcm mana dia start business hahah

Nak start bisnes tak disarankan buat loan sebab duit sale belum tentu masuk and boleh byr loan. Tapi ...

takpelah dia nak buat loan janji tiap bulan dia byr ah... Tak kisah byr guna duit gaji ke duit EPF ke hahaahah

julia5094 replied at 3-3-2020 11:42 AM
Dik...akak nasihat, buat pelan2. Nak bisnes tak semestinya kena ada kedai dulu. Start jual online du ...

rajin akak ni nak buka kelas thread business hahahah jual online leceh ah asyik nak kena g pejabat pos je. At least kena ada physical store gak org dtg tengok brg and puas hati

tikahabubakar replied at 6-3-2020 11:04 AM
rajin akak ni nak buka kelas thread business hahahah jual online leceh ah asyik nak kena g pejabat ...

Dik..sekarang ni, kalau produk kita laku keras, boleh suruh orang pos mai ambik barang kat rumah...tapi kena capai target harian la. Maksudnya kalau setakat 1-2 pos sari dia tak mai la...

Sekarang akak buat dropship kat shopee. Bila dapat customer, suruh supplier je poskan. Akak cuma duduk depan pc je..

julia5094 replied at 6-3-2020 02:32 PM
Dik..sekarang ni, kalau produk kita laku keras, boleh suruh orang pos mai ambik barang kat rumah.. ...

Yes betul. Ada banyak platform yang pick up barang dari kita sekarang. Ninjavan ada. Siap bole buat cod lagi. Nak bisnes bukan nak bisnes sehari dua je. Kalau boleh nak bisnes sampai boleh di legasi kan kt anak2. So kena fikir panjang la before start bisnes. Xleh main agak2, main terjah je hehehe

Rate

1

Amboi, ramai gile yg berhutang kete, kete pakai mewa sgt kot. Kita yg dah kumpul duit ni nak beli asik tertangguh je, sayang nak hilang duit dah kumpul lama - lama. Naik public transport je tau, tak tau lagi jimat ke tak. Tggu lah malas nanti.

Kalau dah kena blacklist bank, tak boleh nak buat loan lagi kalau tak silap saya, pernah baca thread sapa hari tu, even lepas clear nama pun diorg pikir jugak  nak bagi pinjam ke tak hehe. Sampai sekarang pikir nak buat credit card, takut pulak tak terbayar hehe. Maklumlah kaki shopping.

julia5094 replied at 6-3-2020 02:32 PM
Dik..sekarang ni, kalau produk kita laku keras, boleh suruh orang pos mai ambik barang kat rumah.. ...

Wu, terbaik, boleh la akak bukak thread beniaga di shoppee versi baru, hehe. Saya pernah cuba nk buat berniaga kat shopee tapi sbb ta istiqomah dan putus asa, tggl mcm tu je laa. Kerja pun byk susah nak focus kat niaga.

Rate

1

NuiraWarni replied at 7-3-2020 08:45 PM
Amboi, ramai gile yg berhutang kete, kete pakai mewa sgt kot. Kita yg dah kumpul duit ni nak beli  ...

gila kau kereta baru nak byr cash? anak menteri takpe gaji 70k sebulan hahahaha kita ni anak org kampung mmg berhutang leee cite dia. Kau nak jimat sangat naik motor jelah. Naik public transport pun tak jimat sgt senanya

NuiraWarni replied at 7-3-2020 08:47 PM
Kalau dah kena blacklist bank, tak boleh nak buat loan lagi kalau tak silap saya, pernah baca thre ...

jarang lah bank kasi loan dkt org yg blaklist... sampai mampos dia tak kasi hahaha. Saya syorkan awak takyah lah guna kredit card. Laki saya kena blacklist sbb ada hutang kredit kad ni lah

NuiraWarni replied at 7-3-2020 08:50 PM
Wu, terbaik, boleh la akak bukak thread beniaga di shoppee versi baru, hehe. Saya pernah cuba nk b ...

kalau dah kerja buat business kecik kecik jelah... mcm saya dulu before kawin kumpul duit buat side income jual brg preloved... Boleh ah topup topup sikit duit kawin heheh