CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Ramai belajar dari kesilapan silam ketika PKP. Masa sebelum PKP berjoli sakan dg

capiloton replied at 29-5-2020 08:50 PM
terpaksa. minimalist lifestyle, pakai kereta lama ni, duduk sorang2 boleh ler.
nak ada partner io ...

Hahaha... ikut la pandangan masing2 .. poket sendiri

Iols pun pakai waja yg dah 16 tahun ... tukang racun ramai utk tukar kete.. nak pakai bmw or merc boleh, tapi iols ada target nak penuhkan asb2 dulu. Kiranya mcm gunakan amount dpt dividen asb n asb2 bayar kete (walaupun sebenarmya tak usik pun dividen tu)

Hasil dari rumah2 n tanah yg ada tu insya Allah cukup la utk belanja bulan2 di kala umur bersara nanti.

MeghanK replied at 29-5-2020 01:57 PM
majoriti bebudak muda la yang baru belajar pakai cc..lagi2 zaman skang semua orang nak flex kat so ...

aku kadang senyum sinis je tengok budak2 budget hipster zaman skrg. Gaji tak seberapa tp gaya mesti mo lebih. Aku dulu umur mid 20s fikir cari duit utk beli rumah. Keta masa tu pun takde. Gi kerja naik bus & LRT. Pastu dpt beli motor dari kawan,2nd hand. Dah bersyukur byk. Aku gi kerja tapau lunch dan breakfast dari rumah sebab nak jimat duit utk benda yg lbh perlu. Takde aku nampak sifat sifat ni pd BBNU zaman skrg. Starbuck, Coffee Bean tu, dari zaman aku muda smp skrg blh kira dgn jari berapa kali aku pergi. Aku rasa sgt membazir nak spend duit byk mcm tu demi secawan kopi. Sekali sekali takpe tp bukan every week atau every month

Kak-Leen replied at 29-5-2020 03:30 PM
Kalau public transport kita seefficient di Japan & Switzerland , akak pun x nak beli kereta.. Tp d ...

Betul kak. Aku pun berpendapat yg sama. Nasib juga KL ni ada MRT, LRT. so byk kali pergi town atau certain area aku tak perlu drive. Tak blh bayangkan org yg berada di luar KL takde kereta. matilanak!!

Suchi replied at 29-5-2020 06:33 PM
Betul tu, mcm acik yg iols borak tu g ulang alik jaga anak dia tu pun naik bas je sbb bas bebetul  ...

kan?? aku pun klu pigi supermarket dekat rumah jalan kaki je. klu bawa kereta susah cari parking. jalan kaki tak jauhlah. less than 10 minutes walk. ikut short cut blkg rumah. Tak risau orang jahat sebab area tu ramai org lalu lalang sebab ada kilang, ada warung mamak, ada center poslaju. Tp klu jln sunyi takut aku nak jln kaki.

shernazz replied at 29-5-2020 07:40 PM
Uols sama dgn adek iols..
Adek iols neh mmg ada disiplin..
Dia ambil 3 kredit card tapi semua cl ...

aku pun ada 3 credit card dr bank berbeza. Biasanya aku guna cc ni klu pigi obersea bercuti sebab tak mau bawa cash bebanyak. Aku call bank minta ksh upgrade credit limit sebab nak pi oversea. sebabnya aku klu pigi oversea agak lama. sebulan ke 45 hari. so gila nak bawa cash byk2

yuki812 replied at 29-5-2020 06:22 PM
ppuan skrg sume pandang keta memula.

eleh..cakap je biar dapat pakwe naik axia...asalkan poket ...

aku masa memula kenal wife, aku naik motor buruk je. Kawan2 dia siap ckp kat dia, bf ko bawa motor?? klu aku, aku ludah je lelaki mcm ni. Tak layak jd suami. Takde duit takde kereta. Tp bini aku pandai, dia tau aku ada rumah sendiri masa tu sedangkan masa tu most lelaki seusia aku rumah pun msh menyewa. skrg siapa ludah siapa. hahahaha!!

Follow Us
Peterpan17 replied at 29-5-2020 01:17 PM
oh!! mcm tu pula kesahnya. So apa cerita selanjutnya?? PL ko tak abis lagi?? Tanah tu ko buat apa  ...

Belum abis la cite dia.. Huhuhu.. Tanah tu beli skali ade kepala sawit..

ibu_haritz replied at 29-5-2020 09:42 PM
Belum abis la cite dia.. Huhuhu.. Tanah tu beli skali ade kepala sawit..

Selama ni tanah ni memberi ko hasil tak?? klu ada hasil yg lumayan should be able to pay off the loan kan.

Peterpan17 replied at 29-5-2020 09:43 PM
Selama ni tanah ni memberi ko hasil tak?? klu ada hasil yg lumayan should be able to pay off the l ...

Alhamdulillah ade lah jgk..tp taulah sawit ni kejap mahal kejap murah..

capiloton replied at 29-5-2020 07:56 PM
ada, antara City or Vios.
kalau tak tukar kereta, mmg takkan kawin la iols jawab nya

maaf nyampuk tapi musim covid + recession yang akan datang ni takyah la beli kereta..ya faham nak impress gegirl sebab nak kawen tapi rasa iols ada je gegirl yang ada otak, bukan pandang kereta semata..jangan disebabkan nak impress orang (yang belum tentu kompem dalam hidup) kita yang merana berhutang sana sini

shernazz replied at 29-5-2020 07:41 PM
Pegi bank
Cakap kita nak settle.pl
Nnt dia akan bg plan balik..maybe dpt diskaun lah..

Ok2.. Sis.. Tq

ibu_haritz replied at 29-5-2020 09:47 PM
Alhamdulillah ade lah jgk..tp taulah sawit ni kejap mahal kejap murah..

Takpelah. slow slow. At least ko blh byr loan ko tu dgn hasil jualan. Tak byk sikit pun ada. Takdelah sakit sangat.

Peterpan17 replied at 29-5-2020 09:30 PM
aku kadang senyum sinis je tengok budak2 budget hipster zaman skrg. Gaji tak seberapa tp gaya mest ...

tu la kadang risau tengok bebudak kat opis ni berbelanja..kita tau gaji dorang banyak mana tapi jenis nak minum kopi mahal, nak lunch kat cafe..boleh je tak salah kalau mampu tapi kalau sampai nak minum kopi kena pinjam duit siap janji bayar bila dapat gaji apa citer..kadang halalkan je la kopi tak berapa ringgit tu tapi rasa tak best la..bukan sebab kita kedekut ke apa tapi sebab financial management tu fail..fresh grad berhutang sana sini sampai hujung bulan takde cash dalam tangan tu memang big fail bagi iols

konsep iols live within your means..tak salah kalau tak ikut trend..biar la orang nak kata kita kedekut pon..duit kita, kita yang manage sendiri..yang penting hidup bebas hutang

Peterpan17 replied at 29-5-2020 09:38 PM
aku masa memula kenal wife, aku naik motor buruk je. Kawan2 dia siap ckp kat dia, bf ko bawa motor ...

tu ko dating zaman bila??
70an..80an..ni dah zaman millenium..dah wawasan 2020 dah...
ko tak baca ayat2 ppuan sekarang..
nak kawin kena cek ccris..ctos bagai semata2 yakin takde hutang..berharta semua..
complete laki pakej lengkap bagai..
tapi diorg pun tak sedar, laki yg kaya raya pun..berharta pun nak ppuan yg berharta semua..
pun complete pakej lengkap..
ko tgk anak2 org kaya..mana ada nak cari pasangan ank kampung sememeh.

yg perempuan..ok lah skrg dah dapat laki perfect 10..
ala2 lelaki kiriman tuhan...berharta..hensem..beriman..bla..bla..
sekali tuh dah kawin..hujung2 laki tu rupanya bkn ngan perempuan jer malah ngan laki pun ditala gak..
bukan takat gay..one night stand pun biasa rupanya..sadiss lagi penunggang agama.
yelah..lelaki dah berduit kan. biasanya laki gini..keburukan yg gini mmg tutup rapat.
ingat laki banyak duit takde kelemahan ker.

kesimpulannya..apapun pasangan kita..sebelum nak kawin istikharah banyak2.
hidup sederhana..terima seadanya..asalkan membahagiakan..alhamdulillah..

Peterpan17 replied at 29-5-2020 09:30 PM
aku kadang senyum sinis je tengok budak2 budget hipster zaman skrg. Gaji tak seberapa tp gaya mest ...

Setuju...tgk bdk2 muda skrg yg fresh grd..bru kerja...bergayanya bkn main..handbg jenama x kalah...ootd bj raya tak raya semedang dlm ig yg mahal2 ikut trend katanya. Bila dah ada ank brg2 anak dr stroller..car seat semua branded...kdg2 terpikir brp la gaji dorg laki bini ni...kita yg dah kerja berbelas2 thn pun pikir byk kali nak beli brg branded ni wpun ada la juga beli tp itu pun sbb dah lama kerja...

Lagi satu .. tak paham dgn org yg gaji pun asyik berkira utk cukupkan sampai next gaji, bila dpt bonus ..beriya2 pi beli costume jewellery - swarovski la, thomas sabo la ..rege perghhh ... baik la pi beli emas walau kecik atau nipis sekalipun.. sesak2, boleh gadai

Dulu, setiap kali naik gaji, pi beli cincin la, rantai la.. skrg ni, tak nak dah .. penuh dah jari dgn cincin kalau pakai semua sekali

Peterpan17 replied at 29-5-2020 09:49 PM
Takpelah. slow slow. At least ko blh byr loan ko tu dgn hasil jualan. Tak byk sikit pun ada. Takde ...

Tulah.. Tq bro

habis PKP
habis PKPB
kalau ada yg tak ambil pengajaran dari sudut finance
memang malang la

Peterpan17 replied at 29-5-2020 09:34 PM
kan?? aku pun klu pigi supermarket dekat rumah jalan kaki je. klu bawa kereta susah cari parking.  ...

aku tau.ko mesti pegi AEON Maluri kan

Edited by cmf_premierleag at 29-5-2020 10:25 PM
yuki812 replied at 29-5-2020 09:58 PM
tu ko dating zaman bila??
70an..80an..ni dah zaman millenium..dah wawasan 2020 dah...
ko tak bac ...

ye.aku mmg nak cek ctos ccris pun
sbb nak tau apa komitmen dia dgn bank
tu je
sbb sume org mmg berhutang dgn bank
berharta? ye aku sendiri berharta.aku mula keje as engineer petronas since 18 yrs ago and aku kawen lambat dan opkozz aku ada harta sendiri, rumah sendiri, kereta dh habis bayar, Epf, asb, th, etc
and aku travel obersi sana sini gak blaja psl budaya lain
so salahke kalo aku demand???