CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NamaKuMawar

Tips menabung / menyimpan

airisa replied at 1-6-2020 11:24 PM
Alhamdulillah.. suka dgr muda2 dah tunaikan haji. Insya Allah lebih mudah nak menyimpan sebab dah  ...

Alhamdulillah, my mum potong gaji bulan-bulan RM50 utk kami 4 beradik masa sekolah dulu + duit saku + duit raya. Bila cukup umur, duit nak pergi haji pun cukup. Giliran pun sampai sebab dah daftar dari kecik.

Jauh lagi target ni, nak belajar pasal ASBF, emas and FD

Kak-Leen replied at 2-6-2020 12:08 AM
Congrats! Pandai menyimpan ni! Dari belajar lagi dah menyimpan. Hat’s off to you, soul.

Tq kak. Saya memang jenis ‘kedekut’ hahaha. Rasa puas dapat tgk figure makin bertambah, terus rasa nak kerja lagi keras kumpul duit

bestnya thread ni.. share la lagi..
nak record tips2 semua..
pandainya semua menyimpan.. murah rezeki...

soulskull replied at 2-6-2020 01:08 PM
Tq kak. Saya memang jenis ‘kedekut’ hahaha. Rasa puas dapat tgk figure makin bertambah, terus ra ...

We learnt the hard way. Susah nak jadi kedekut ni. Ada kawan yg kedekut tp tanah sawit dpt beli 20ekar. Cash money dlm bank dekat 1M dah. X campur lagi saham2 yg dia beli sejak bujang dulu. Tp memang kedekut la.. Anak2 nak makan sedap, datang rumah akak sebab kami x reti nak kedekut. Dan kami x seberharta mcm dia. Hehehe..  Tp tetap syukur.. Ada pro & cons nya atas setiap sifat kita kan. Kita ambil yg baik dan terus usaha utk ubah kpd yg membantu kita di masa depan.

soulskull replied at 2-6-2020 01:04 PM
Alhamdulillah, my mum potong gaji bulan-bulan RM50 utk kami 4 beradik masa sekolah dulu + duit sak ...

Pelan2 kayuh ... i pun belajar sikit2.. never too late ... yg penting berusaha

Kak-Leen replied at 2-6-2020 01:57 PM
We learnt the hard way. Susah nak jadi kedekut ni. Ada kawan yg kedekut tp tanah sawit dpt beli 20 ...

Bab ni i tak setuju ... kedekut kena bertempat. Nak makan sedap, boleh tapi bukan setiap hari .. allocate amount setiap bulan.

Arwah My colleague sorg ni, mcm tu la, total cash shj more than 1mill.. tapi, masa hidup berkira ..masa kitorg travel sekali on business trip, dia tak spent makan kat tempat mcm i sebab dia nak simpan meal allowance tu.. dia bawa bekal la apa la .. Allah jemput dia awal dlm early 50s, dapat duit kat anak2 .. habis diorg enjoy sekejap je abis. Beli kete mewah la, migrate oversea la.. Sedangkan dia punya la hidup berjimat cermat. I pulak, bila travel on business trip, i tak kesah nak belanja makan kat tempat yg ok2 sebab i kira meal allowance yg co bagi tu is a free money to spend & splurge on myself.
Kalau tak travel pun, i still enjoy makan & beli apa yg i nak ..dulu, langsung tak kira,  skrg ni kira sikit within allocated budget

Follow Us
Edited by lurve82 at 2-6-2020 05:13 PM

Bagus menabung.....cerita aku pulak yg baru 11 thn keje...

Mula2 dulu aku tak brape menabung cash...setakat ada la rm1k je kot dlm TH sbb daftar haji...bila baru keje aku dah kawen time tu..terus beli rumah dgn kereta...lepas tu loan asb rm100k... tp bile dpt dividen terus joli pegi travel...salah aku kat sini...sbb masa tu muda lagi...aku fikir klu aku simpan byk2 buat apa..dah tentu2 keje gomen dpt pencen...klu meninggal awal pun anak2 kurang umur 18 thn atau masih belajar still dorg dpt duit bln2... dan selagi laki aku hidup pun akan dapat duit bln2 tu...gitu pemikiran aku dulu...lepas tu aku suka beli emas...hah time aku sesak2 tu la aku jual emas balik..dah cash xbrape nak ada...

Lepas 5 thn keje terus tukar kete besar lain...lpas tu terminate loan asb...beli tanah plak pki loan gomen...beli rumah dulu tu join loan bank dgn laki...dia keje swasta...beli tanah sbb masa tu anak dah 2...so rumah2 ni nak bg anak2...tp anak2 tetap byr tp rege aku beli dulu...klu taknak..aku jual je nanti..tgglkan 1 rumah je utk berteduh masa tua...so kesedaran nak menabung ni dari 3 tahun lepas...aku start simpan rm1k-2k sebln dlm asb...skrg ni belum cecah rm100k...tp dah ada 6bln dari gaji...sebelum2 tu memang byk aku joli...travel sana sini...

Insurans untuk family aku mmg dah ada...aku pki prudential dgn etiqa..2 insurans...situ pun dah ada saving...tapi aku tak amik pot sgt...aku rasa time aku tua nanti aku taknak tinggalkan byk sgt cash..sebab anak 2 orang je...mungkin banyakkan sedekah je nanti...anak2 pun ada isspn dgn TH dlm rm5k sorang...dok letak duit raya...duit saving blanja skolah...dorg kecik lg...harap2 time nak masuk univ dapat la rm20k sorang...

Tahun ni disebabkan plan aku nak travel semua musnah..jadi duit2 tu pun aku joli..beli emas la...beli ipad la..beli periuk noxxa yang baru tu la..sebab fikir macam dah selesa...tapi jeles pulak tengok korang banyak betul cash...

Mcm laki aku sekarang gaji mmg dah sedap...duit dia campur dgn kwsp masuk cwa dgn kenchana...aku tak amik pot sgt sbb duit dia...tapi dia la dok cerita brape untung brape rugi...aku tak faham sangat saham2 jenis camni...sebab aku masuk asb je senang...takyah pening2...

Kalau nak kata sekarang cash kat luar...ada dalam 5 angka...cc pun ada...bila rasa tenang2 macam ni tu yang gatal asyik nak membeli....lepas tu dah plan lagi 3 tahun nak buat rumah banglo dkt tanah aku beli pakai loan gomen tu dgn beli kete baru...budak2 yang baru nak keje yang nak cash banyak2 jangan ikut macam aku....tapi aku xpenah berhutang dengan parents, adik beradik dan org lain..kita susah senang dgn partner je....

Untuk mak aku mmg bagi duit tiap2 bln..klu balik pun bwk gi pasar gi beli barg basah...Aku selalu balik...paling tak pun sebln sekali....untuk mak aku pun aku penah belikan cincin emas...sama untuk mertua aku...biler balik umah mertua nanti dia tunjuk la cincin yang aku bagi tu...kembang hidung aku tgk mertua aku pakai...gaji bulan depan mcm nak belikan lagi cincin untuk dorang sebab dapat duit kgt...harap2 Allah perkenankan niat aku...

Rate

1

for me, tiap tiap bulan time gaji, 10% masuk akaun lain. tu memang untuk menabung
tiap tiap hari, duit syiling simpan kat balang. bila dah full, gi masuk dlm bank. syukur ada dalam 200-300

Kak-Leen replied at 2-6-2020 01:57 PM
We learnt the hard way. Susah nak jadi kedekut ni. Ada kawan yg kedekut tp tanah sawit dpt beli 20 ...

I rasa be moderate is better.. reward ourself a little bit.. belanja utk keselesaan... simpan sikit... tp jangan terlalu mengikut kehendak lifestyle

awanysss replied at 2-6-2020 01:39 PM
bestnya thread ni.. share la lagi..
nak record tips2 semua..
pandainya semua menyimpan.. murah rez ...

Iols jadi beringat nak menyimpan cash sbb pernah terciduk sis.. alhamdulillah lesson learnt, even the hard way, i bersyukur mampu bangun balik, ada support system

msamyrazi replied at 29-5-2020 11:56 AM
i pulak :
1) tabung haji ( tapi kekadang kena keluar kan jugak sebab kes kecemasan eg kereta buat p ...

Ketagih beli buku takpe sistur,  nanti hjg2 leh claim e filing. Iols lama tak beli buku fizikal ni. Dok baca e book jah

Dulu2 dok kumpul duit rm5 ngan rm20. Tp kalu skali withdraw dpt rm20 berhuhuhu jugaklah. Bencilah dgn diri sendiri, selalu takleh istiqhomah simpan duit gini.

So far just ada savings kat salary account ngan tabung haji. Tambah ngn savings kan insurans takaful dan sspni untuk anak3.

green~tea replied at 2-6-2020 09:46 PM
I rasa be moderate is better.. reward ourself a little bit.. belanja utk keselesaan... simpan siki ...

Betul. Walau x hartawan mcm org lain tp kami masih reward oneself once a while. Bab makan &  belajar x berkira. Tu sebab suka bila anak2 juran dtg rumah belajar dan makan apa saja yg ada dlm fridge dan di meja kunyah kitorng tu.Sebab kami percaya, kongsi rezeki dgn org lain utu lebih afdhal.Dan suka tengok bila diaorg seronok makan ramai2. Rumah akak memang open utk anak2 jiran semasa di Kuantan. Di Kluang ni, duduk kawasan org pencen. Kalau ada pun anak2 jiran, diaorg kebanyakannya duduk asrama. So, kebiasaan tu dah x dot diteruskan, kecuali bila kawan anak2 ni dpt keizinan utk datang rumah. Bukan makan2 aje budak2 tu. Siap masak2 beramai2 lagi. So, dlm kita berjimat cermat, ada bahagian orang lain juga.

airisa replied at 2-6-2020 03:27 PM
Bab ni i tak setuju ... kedekut kena bertempat. Nak makan sedap, boleh tapi bukan setiap hari .. a ...

Husband akak pernah  tegur dia tu. Jangan jadi hamba duit. Hari2 sebelum atau lepas balik kerja dia akan kelaurkan semua buku2 simpanan dan geran2 tanah. Lepas tu kira berapa total dia ada dlm RM. Sampai wife dia pun stress. Nak beli buku anak oun sangat berkira sebab  dia kata mahal..Sudahnya akak cakap, nak belajar, datang rumah dan share buku dgn anak2akak.

2 tahun lepas dia sakit. Bisul di punggung dan dah dalam sangat. Banyak duit habis utk minyak kereta ulang alik buat dressing. Banyak supplement yg dia kena beli atas doctor’s recommendation sebab insurance company x cover utk supps. Terduduk la dia sebab dua tahun juga bisul tu asyik bernanah walau dah operate dan dressing di hospital.

Bila balik Kuantan dan ziarah dia, dia mengeluh ttg duit yg dah habis sepjg dia sakit. Akak cakap, bayangkan akak dah sakit selama 18 tahun. Tapi x rasa kesal sebab itu bahagian dan dugaan kita. Dan kita kena tengok juga hikmahnya.

Conclusionnya, jgn jadi hamba duit. Menyimpan tapi jgn terlalu berkira, especially dgn isteri dan anak2 serta orang tua. Benda yg perlu, kita keluar la duit tu sikit..

Kak-Leen replied at 2-6-2020 10:50 PM
Husband akak pernah  tegur dia tu. Jangan jadi hamba duit. Hari2 sebelum atau lepas balik kerja di ...

Dah kenapa hari2 duk kuar buku simpanan and geran tanah... mcm mental je

green~tea replied at 3-6-2020 12:33 AM
Dah kenapa hari2 duk kuar buku simpanan and geran tanah... mcm mental je

Entah le.. Dok kira hari2. Akak pernah tegur yg amount RM & keluasan tanah x berubah kecuali pergi bank buat transaction atau beli atau jual tanah je. Tu yg suami akak tegur dia jgn jadi hamba duit. Hehehehe.

green~tea replied at 29-5-2020 08:52 PM
Utamakan mana yg paling bagus.... ini in terms of simpanan ye... i susun ikut priority, dividen  ...

Sukanya I baca ni. Senang faham.

nini_azmi replied at 29-5-2020 01:47 PM
Menabung ni,
1st : kesedaran
2nd : displin

moga saya juga istiqomah mcm u

green~tea replied at 2-6-2020 09:59 PM
Iols jadi beringat nak menyimpan cash sbb pernah terciduk sis.. alhamdulillah lesson learnt, even  ...

bg la tips ke doa2 utk murah rezeki..
iols krg ni tujuan nak hidup senang je.. utk parents iols..
hari2 stress mikir lambat nau nak kayooo

Edited by green~tea at 3-6-2020 03:25 PM
awanysss replied at 3-6-2020 02:44 PM
bg la tips ke doa2 utk murah rezeki..
iols krg ni tujuan nak hidup senang je.. utk parents iols.. ...

I honestly tak pernah doa spesifik or amalan spesifik utk nak kaya... iols doa murah rezeki, dipermudahkan urusan je.... tp one thing for sure i always believe rezeki ni kita perlu kongsi... kena selalu tolong orang susah...

1. Selalu hulur duit utk ibu bapa.. this is given tau... wajib kasi walau diorg dah ade duit sendiri

2. Selalu bank in duit utk sedar mara yg OKU atau memerlukan.. i mmg ada sedara OKU, i mmg buat standing instruction masuk acc dia sejak 2010

3. Cari maahad tahfiz or pusat anak yatim, amek "anak angkat" yang u tanggung pengajian dia. I mmg buat ni sejak 2006 potong gaji direct from HR (ada skim utk amek 2 orang or beberapa orang anak angkat yatim utk kita biaya setiap bulan)

4. Selalu hadiahkan al-fatihah utk rasulullah, ahli keluarga kita yg dah meninggal etc setiap kali lepas solat....

Rate

1