CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NamaKuMawar

Tips menabung / menyimpan

NamaKuMawar replied at 30-5-2020 11:49 AM
Menyimpan setakat mampu je..sikit2 pun takpe..janji menyimpan jugak..

Tu la.. pasni nk masuk th plk.. mesti dia rindu duit aku.. senduuu.. hahahaha

Utk yg nak mula menyimpan ... better kalau ada target n tujuan simpanan supaya cara simpanan tu lebih bermakna dan mudah dicapai.

Contohnya
1. Utk tunaikan haji ... buat target umur brp nak pergi & giliran haji.. pastu kira brp lagi yang diperlukan berbanding simpanan skrg .. pastu kira berapa sebulan perlu simpan. So, dgn cara u akan capai target simpanan pada masa giliran dan u akan jadi susah nak keluarkan sebab takut tergelincir dari planning

2. Downpayment rumah .. kira 20% dari harga rumah - sebab 10% downpayment dan 10% lagi utk stamping fees la lawyer fees la ..if developer offer free legal n stamping fees, amount tu boleh guna utk masuk rumah. Sama juga kira target & amount bulanan yg perlu.

3. Emergency fund .. at least kena ada cukup utk cover expenses 6 bulan. Keadaan skrg ni .. yg ini kena start awal dari dua di atas tu

4. Simpanan hari tua .. kena ada target berapa u perlukan sebulan .. dan simpanan boleh di tabung amanah harga tetap pnb - asb, asb2, asb3, asm, asm2 dan asm3 dan juga th. Selain dari tu, as variation setelah penuhkan asb & asb2. Ini on top of your normal epf contributions.

In my case, i started simpan duit lambat.. i came from very conservative family dan kami bukan kaya duit. i focus pada hartanah, sambil tu kumpul duit pi haji. Masa pi haji, kawan2 yg tahu terkejut sebab i pi menggunakan pakej yg agak mahal dan dekat sgt2 dgn semua lokasi ibadah. Pada i, kalau boleh habiskan duit berpuluh ribu pi jenjalan overseas, kenapa nak berkira utk keselesaan beribadah. Alhamdulillah, dapat bersama ibu tunaikan haji bersama2. Malu juga sebab dlm pakej i tu, mostly tan sri, dato, prominient people dan org2 politik tapi, pedulikan, janji mak i selesa dan alhamdulillah kami dipermudahkan segala urusan olehNYA.

Lepas balik dari haji, baru i fokus utk simpanan hari tua dan juga i buat simpanan khas utk tunaikan umrah bersama mak dgn cara yg selesa setiap tahun. Alhamdulillah, walaupun sgt2 lambat i mulakan, asb dah penuh (loan 200k dan cash utk penuhkan my quota), asb2 soon.
The only reason kenapa i ambik loan asb 200k adalah sebab i nak tinggikan limit asb i dgn cepat, i ada target nak capai 1mil in asb in sekian2 tahun. Almaklumla dah start lambat kan .. kena cari jalan shortcut.

Rate

1

airmineral replied at 30-5-2020 10:50 AM
asb1 tu mampu amik loan 100k je. ingat nak top up nnt bila gaji da naik.  kalau dlm tu ada 100k++  ...

Maximum loan asb rm200k. Tapi, u kena tgk berapa ur max limit asb available.. Cara nak tgk, download myasnb, pastu pi register kat any asnb agent. Dari situ, u boleh monitor.

Lets say, your limit rm250k ..tapi u dah ada loan rm100k, cash 60k .. so, balance u boleh ambik loan rm90k. Tapi .. kalau u nak ambik rm100k loan, u kena keluarkan cash rm10k dari asb tu masuk ke dlm acc asb2.

green~tea replied at 30-5-2020 09:29 AM
Ehm.. koperasi usually kalo masuk menyimpan kalo nak keluar, kena keluar keahlian.... yg boleh baw ...

Ooo..kalu koperasi kakitangan dulu saya penah la masuk..buat simpanan sikit n insuran yg asas je..pastu saya dah tak keje situ..dapat la dlm 2k lbh..keje 8 thn jgk..rasa mcm sikit je..tapi jadi la..dpt pulak dekat2 nak raya..dapat la bagi family kat kg lebih sikit..

green~tea replied at 30-5-2020 09:35 AM
U bleh gi tengok kat website maybank.. amanah hartanah bumiputera

Ok..terima kasih kaka..

loladaily replied at 30-5-2020 08:51 AM
Meols memula kerja dulu tak menyimpan. Now baru sikit sikit. Antara nya meols simpan duit syiling dp ...

Takpe..sikit2..lama2 jadi bukit..gituuu..

Follow Us
Kak-Leen replied at 30-5-2020 10:23 AM
Kena buat pelbagai cara, mawar. Akak x bekerja. Quit teaching many years ago masa anak sulung keci ...

last year saya walk in tanya ahb tu. dia ada quota kak. isnin ni akak pergi kalau ada quota lagi pls inform kat sini yea. saya pun target ahb ni dari last year lagi

Scheherazade replied at 30-5-2020 09:42 AM
Aku setuju menabung/menyimpan ni penting. Perlu ada disiplin selain kesedaran berbelanja ikut kemamp ...

Aku pun sama..dulu2 masa tak disiplin sgt..buku asb tu aku bg ayah aku pegang jugak..paham2 jela kan..

Aku pun anak sulung..dulu2 adik2 belajar..bg duit jela kat ayah..pastu sekarang ni adik2 ada yg dah keje n ada yg bg duit kat ayah..aku paksa ayah aku buka akaun TH..aku dok masuk duit kat situ..sama jgk utk mak aku..mana la tau..sikit2 yg aku simpan tu bleh jugak bawak mak ayah aku pi tunai haji ke kan....duit brg dapur bg jugak..

Lula2 replied at 30-5-2020 10:02 AM
Dr thn lepas i simpan rm50 sebulan dlm tabung tin yg susah nak korek tu..plan hujung tahun nk korek  ...

Dulu2 masa aku baru mula2 nak menyimpan..aku buat jugak yg simpan not rm20 n rm5 ni..masa tu baru nak stabil sikit..sebulan dapat dlm rm300+-..hujung bulan aku masuk dlm akaun..ada la berapa bulan aku buat..pastu aku tak buat dah..bila dapat gaji..aku terus transfer jumlah tu ke akaun TH..

Bagi aku..jumlah kita nak simpan tu tak kisah berapa..ikut kemampuan kita..asalkan ade buat simpanan..

Lula2 replied at 30-5-2020 10:03 AM
Yg penting aku takde simpan duit kt bank biasa. Sbb selalu akan guna. So hujung bukan duit dlm bank  ...

Betul..kena simpan kat akaun lain..kalu simpan kat akaun yg dpt gaji tu..mmg senang sgt la nk kuar duitnye..

Edited by NamaKuMawar at 30-5-2020 06:58 PM
NurAlia14 replied at 30-5-2020 10:17 AM
Korg pnh jumpe manusia yg lgsg xde simpanan? Kalo sesak die minx je mak bapak die tanpa rasa berslh  ...

Penah..n aku penah hidup bertahun2 dgn org mcm ni..tapi dia bukan mintak kat mak pak..aku la yg bantu..

Supersirap replied at 30-5-2020 10:19 AM
Cuba menabung, tetapi bila macam sudah banyak sikit, mesti akan dipergunakan untuk benda-denda yang  ...

Bab mixer tu memang kena batang idung iols. Berangan ni tengok kitchen aid la... Paling koman pun ssodd yang colourful cantik menawan tu. Tapi iols dok pujuk hati jangan beli dulu. Ciknef bukan baker hari2 nak baking kukis. Mixer yang ada pun ok.

Sesungguhnya perjuangan savings iols ni memang banyak memujuk hati dan disiplin mau tinggi. Sangat terinspirasi tengok kawan2 forummers mcm2 cara buat simpanan

airisa replied at 30-5-2020 02:23 PM
Maximum loan asb rm200k. Tapi, u kena tgk berapa ur max limit asb available.. Cara nak tgk, downlo ...

Sis, thanks for the good sharing. Iols still studying nak simpan dlm ASB or buat ASB loan. Currently simpan dlm TH.

NamaKuMawar replied at 30-5-2020 03:25 PM
Penah..n aku penah hidup bertahun2 dgn org mcm ni..tapi dia bukan mintak kat mak pak..aku la yg ba ...

Kalo dh xde ape2 tu agaknya laki la kot kn? Cm ner la rase tiap2 bln kne bg duit kt org yg pdhal keje elok je

nefnefnef replied at 30-5-2020 03:58 PM
Sis, thanks for the good sharing. Iols still studying nak simpan dlm ASB or buat ASB loan. Current ...

Bg aku better xyah buat loan asb tu..brapa ramai yg rugi kwn2 aku buat..baik simpan mcm biase je kt asb..lgpn loan asb tu dikira sbg high komitment jgk kn..sory kalo slh info..tp tu la yg aku dgr..n antara th dgn asb, baik simpan bnyk2 kt asb sbb lately th punya dividend sikit kn..anyone?

NamaKuMawar replied at 30-5-2020 02:39 PM
Takpe..sikit2..lama2 jadi bukit..gituuu..

Hehehe boleh la dr takde kan

NurAlia14 replied at 30-5-2020 04:18 PM
Bg aku better xyah buat loan asb tu..brapa ramai yg rugi kwn2 aku buat..baik simpan mcm biase je k ...

Sebenarnya, tak rugi loan asb kalau u memang mampu utk simpan byk tu setiap bulan. Yg jadi rugi, bila org pikir nak guna dividen utk bayar balik loan. Satu yg org tak nampak, dgn loan asb, your asb limit akan meningkat dgn kadar bayaran dividen .. bende ni u akan rasa rugi bila selepas 5-10 tahun.

Contoh .. loan asb rm100k .. katakan approve n masuk acc before 1 june .. so by dec .. calculation dividen katalah 5% .. u akan dpt dividen rm2500.
Your asb limit akan naik rm2500. Bayangkan kalau dah 10 tahun.. dah betapa your asb limit naik?
Banding dgn simpan bulanan rm700 .. your dividen sgt sikit, jadinya your asb limit pun naik sikit.

I baru belajar benda ni sebab bila tersedar rakan2 sebaya dah ada rm600k ke atas dalam asb... sedangkan limit i baru je melepasi rm300k. Rupa2nya sebab diorg guna asb loan utk bantu naikkan asb limit. I dulu pun tak faham kenapa perlu ambil loan ni. Lain la kalau anak2 org berada, memang parents terus letak rm200k on the day bukak acc asb.

Lain org lain pendapat. Tapi i strongly suruh org ambik loan asb kalau memang u mampu utk put aside byk tu dan tak gunakan dividen utk bayar loan. Bende ni akan terkesan bila u dah ada gaji yg byk n mencari2 ruang utk menyimpan dgn pulangan yg melebihi FD.

Rate

1

nefnefnef replied at 30-5-2020 03:48 PM
Bab mixer tu memang kena batang idung iols. Berangan ni tengok kitchen aid la... Paling koman pun  ...

I pun masih tertangguh nak beli kitchen aid tu .. tapi januari aritu i dah beli slow juicer rm3k .. skrg ni mixer i yg rm300 tu masih berputar dgn jayanya .. walaupun setiap minggu dia bekerja. I suka baking.. dah bake pastu share2 dgn kwn2 hasil. Suka bake tapi tak brp suka makan.. hahahah

Supersirap replied at 30-5-2020 10:19 AM
Cuba menabung, tetapi bila macam sudah banyak sikit, mesti akan dipergunakan untuk benda-denda yang  ...

Dulu2 saya pun pernah mcm ni..tapi lama2 baru ada kesedaran nak menyimpan..maksudnye yg kita tak kacau simpanan tu..

Takpela..slow2..pelan2 kayuh..didik diri utk menyimpan n kawal berbelanja benda yg bukan keperluan..

Kalu mixer tu..ok la kot..mmg guna kan..hehehe

Kak-Leen replied at 30-5-2020 10:23 AM
Kena buat pelbagai cara, mawar. Akak x bekerja. Quit teaching many years ago masa anak sulung keci ...

Tula kak..saya nak simpan dgn cara beli emas tu..mmg tak pandai..bukan tak tau..tau lama dah..tapi mmg tak pandai..sekarang ni mmg simpan dr duit gaji n main kutu je..

Kak..nanti kalu ade info pasal Amanah Hartanah tu, sudi2 la share kat sini ye..