CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: NamaKuMawar

Tips menabung / menyimpan

Cuba menabung, tetapi bila macam sudah banyak sikit, mesti akan dipergunakan untuk benda-denda yang x bermanfaat contoh beli dyson, smeg mixer dan lain-lain, akhirnya memang duit tabung x pernah penuh sebab memang kawan x berdisiplin

NamaKuMawar replied at 29-5-2020 09:03 PM
Syoknye..mcm2 cara akak simpan ye..saya ni sejenis yg kurang berminat sgt dgn emas..ade pun 2 urat ...

Kena buat pelbagai cara, mawar. Akak x bekerja. Quit teaching many years ago masa anak sulung kecil lagi sebab kesihatan dia. So, kena la..
apapun, selamat menyimpan ya. Akak nak cuba try amanah hartanah maybank pulak. Isnin boleh gi tanya kat bank.

I simpan asb, loan asb pun ada tapi now rasa nak cancel kan loan tu sbb tak dpat dividen yg bagus every year. Tak lah banyak saving tp boleh lah buat bayar depo rumah 10%. Now fikir nak simpan atau beli 2nd house. Tapi kalau dah beli 2nd house kang takde saving dah.

nefnefnef replied at 29-5-2020 09:40 PM
Suka baca perkongsian Kak Leen. Memang nampak cara usaha nak dapat savings tu walaupun Kak Leen ka ...

Kena kreatif, nef. X boleh nak harap kpd elaun yg suami beri je. Mesti susah nak tambah2 simpanan yg setoet tu.

Mak & MIL sentiasa dihati akak. Walau x bekerja, Alhamdulillah, x pernah lupa duit jajan, hadiah dan barangan dapur utk mereka. Tiap bulan akak yg ingatkan suami sebab dia kalau bab kerja je dia sangat mudah ingat. . Dan akak dari dulu insisted kalau belikan mak2 ni, kena beli mcm yg kita beli. Maksudnya kita pakai minyak naturel kat rumah. Utk mereka pun kita kena beli at least naturel juga. MIL hidup susah dari muda. Sejak akak kahwin, akak tengok dia guna minyak dlm plastik tu aje. Dia marah bila kami belikan minyak Naturel tp akak cakap, Mak kena guna apa yg kitorng guna sebab kitorng sayang Mak. Pelan2 dia adapt. Alhamdulillah. Mak akak pula, kami dari family senang so xde masalah. Tp dia yg segan sebab akak x bekerja tp akak tetap tunaikan tanggungjawab kepada dia. Ada yg bekerja tp culas. Akak cakap, mungkin dia ada banyak commitment, x macam aka. Semua suami yg sediakan. Susah kita jgn kita sebut kat mak2 kita. Itu rahsia rumahtangga. Selagi suami jaga kita, bertanggungjawab, melayan kita dgn baik, senyap2 sudah.

green~tea replied at 29-5-2020 11:00 PM
haa.. pelan2 kayuh sis.. u muda lagi... i ni dah tua dik mawar, nak jejak 40 dah pun

Green, akak dah nak jejak 50 lagi 2 tahun ni. Hats off to you!

akies replied at 29-5-2020 11:11 PM
Simpan dlm tabung haji.
Anak2 ada akaun sspn dan tabung haji juga.
Duit tabung, duit rya simpan ka ...

Ya. SSPN sangat membantu. Walau anak2 dah masuk uni, tp suami akak tetap terus potong gaji utk mereka. Yg di uni sorang RM200. Yg bongsu Form 3 RM100 sebulan. Akak pun pastikan cucu ada sspn.

Follow Us
NurAlia14 replied at 30-5-2020 10:17 AM
Korg pnh jumpe manusia yg lgsg xde simpanan? Kalo sesak die minx je mak bapak die tanpa rasa berslh  ...

Ada. Huhuhu..
Adik dia jadi mangsa..

green~tea replied at 29-5-2020 08:52 PM
Utamakan mana yg paling bagus.... ini in terms of simpanan ye... i susun ikut priority, dividen  ...

asb1 tu mampu amik loan 100k je. ingat nak top up nnt bila gaji da naik.  kalau dlm tu ada 100k++ (loan +div yg xusik), kalau top up loan baru kiranya tambah loan 100k la ye utk maxkan duit dlm tu?

asb2 xleh loan ek? ingatkan boleh. so situ kira kita saving sendiri ye?

amanah hartanah tu mcmn ek.. kita masuk duit sendiri dan minimum RM mcmn plk. kena saving bulan2 ke? sbb 1st time dgr benda ni.

fix deposit pnh buat ke? non bumi byk buat FD ni kan?

airmineral replied at 30-5-2020 10:50 AM
asb1 tu mampu amik loan 100k je. ingat nak top up nnt bila gaji da naik.  kalau dlm tu ada 100k++  ...

Fd ni kalau duit tu nk guna dlm certain tempoh, boleh la simpan. Mksdnya bkn utk jangka pjg. Interest dia x tinggi. Kurang tempoh, rendah la interestnya. Aku dulu simpan kt fd contingency fund aku. Aku amik yg 6 bulan punya, pastu aku renew buat bbrp thn. Pastu dah mls dah. Kalo nk savings long term, baik masuk asb & sebaiknya simpan sendiri, x encourage amik loan walopun aku phm mekanisme ni berkesan utk sesetgh org.

Kak-Leen replied at 30-5-2020 10:17 AM
Bank akan display details setiap item spt apa jenis (rt=rantai tangan, rl=rantau leher dll), berat ...

kak terima kasih byk2. bertambah ilmu baru. org kata beli emas utk investment dgn akhir2 zaman ni kan
saya cuma ingat beli emas kat kedai emas tu je
rupanya ada lagik tempat bole dpt emas murah.
thanks kak

3480 replied at 30-5-2020 07:18 AM
Syoqnya dengaq chuol menyimpannn.. aku ni br smlm p pos opis simpan asb aku n anak2 setelah laamaaaa ...

Menyimpan setakat mampu je..sikit2 pun takpe..janji menyimpan jugak..

asb1 tu mampu amik loan 100k je. ingat nak top up nnt bila gaji da naik.  kalau dlm tu ada 100k++  ...

I rasa additional 100k loan ke apa u kena consult sendiri bank tu... sbb ada pengiraan dia sendiri how much cash + loan investment dalam asb tu...

Hanya ASB1 je yg boleh loan.. yang lain2 pakai cash je la... max 200k gak initial limit

Kak-Leen replied at 30-5-2020 10:33 AM
Kena kreatif, nef. X boleh nak harap kpd elaun yg suami beri je. Mesti susah nak tambah2 simpanan  ...

Bagusnya cara pemikiran Kak Leen. Mak dan MIL kena guna apa yang Kak Leen and family guna sebab Kak Leen sayang mak dan MIL. Simple statement tapi bermakna. Sangat thoughtful dengan orang tua. Ailaikkk

Edited by green~tea at 30-5-2020 12:43 PM

amanah hartanah tu u gi je Maybank bukak acc investment situ... tinggi wey dividen dia.. 2X setahun plak tu... dah siap tolak zakat plak tu...

https://www.maybank2u.com.my/mbb_info/m2u/public/personalDetail04.do?channelId=INV-Investment&cntTypeId=0&cntKey=INV02.01.00&programId=INV02-UnitTrust&chCatId=/mbb/Personal/INV-Investment

Tiap2 bulan bila masuk je gaji i terus asingkan 30% gaji utk saving. Saving pulak i bahagi 2, 10% kat asb yg tak boleh disentuh, 20% kat tabung haji utk kecemasan.

Mula2 perit gak nak disiplinkan diri sebab selalu rasa kedekut nak asingkan duit macam tu. Terpaksa berkorban banyak nafsu handbag n kasut mahal, makan mewah2. Tapi sejak kes anak i keluar masuk sepital sampai habis duit insurans pastu sampai i terpaksa korek habis saving yang seciput masa tu, terus i insof.

Rate

1

NurAlia14 replied at 30-5-2020 10:17 AM
Korg pnh jumpe manusia yg lgsg xde simpanan? Kalo sesak die minx je mak bapak die tanpa rasa berslh  ...

Aku le mcm ni dulu......

green~tea replied at 29-5-2020 10:59 PM
Ala.. i pun belajar dari family... and dari pembacaan buku... u beli je ebook rm11 pasal asb inves ...

Found the book! Iols dah masuk wishlist takut terlupa. Thanx sis green tea

nefnefnef replied at 30-5-2020 01:12 PM
Found the book! Iols dah masuk wishlist takut terlupa. Thanx sis green tea

Yeszaaà.. and at same time dia kasi free buku pasal investment emas... kupasan terperinci termasuk hadis2 palsu puak2 ejen pendokong pelaburan emas

green~tea replied at 29-5-2020 08:52 PM
Utamakan mana yg paling bagus.... ini in terms of simpanan ye... i susun ikut priority, dividen  ...

Aku pun plan mcm ni tp aku ni keje mkn gaji ja. Jd xde la dpt fulfil semua tu - asb ngan th je, tu pun  duit x baper byk kt dlm tu.  Kalo ada rezeki lebih, AHB tu menarik bg aku. Tp hmm, mcm tak tercapai je.

Utk bumi, return fd rendah berbanding asb, asb1.