CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7934|Reply: 26

PERNAHKAN ANDA MEMBUAT BAJET PENDAPATAN BULANAN?

Beberapa bulan ni, hati dok runsing memikirkan perjalanana masa hadapan. Ye la, covid-19 ni memang banyak memberi kesan kepada kita semua terutamanya dari segi financial. I pun tak lepas dari dugaan ni.

So, di sebabkan keadaan gaji pun kemungkinan akan di potong, maka perbelanjaan pun terpaksa lah di hadkan buat sementara waktu ni. Dulu masa time gaji keliling pinggang, I rajin jugak buat budget bulanan. Nak tengok mana duit mengalir dan berapa yang patut di belanjakan bulan2. Tapi bila kewangan dah satbil sikit, mula la culas.

Ni nampak gayanya kena startkan balik la.

Nak start balik ni bukannya mudah. Sebab I ni bukannya dari background acc ke apa. Tapi kalau ikutkan survey, hanya 1/3 je dari kita yang buat bajet bulanan ni. Tapi ni survey kat us la. Kalau kat malaysia I doubt sikit...ha..ha..

Macamana nak start budgeting ni? Pertama sekali, kita kena tahu apa goal kita untuk buat bajet ni. Samaada:
1.Mencari kaedah untuk menjimatkan lebih banyak wang
2.Mengurangkan perbelanjaan berlebihan di kawasan masalah
3.Menamatkan segala perkelahian dengan pasangan
4.Memastikan perbelanjaan anda mengikut apa yang anda tetapkan
5.Memecahkan kitaran gaji-ke-gaji
6.Mengelakkan menghabiskan wang yang tidak anda miliki (penggunaan kredit kad)
7.Keluar dari hutang
8.Berterusan menuju matlamat kewangan jangka panjang

Salah satu survey yang dilakukan mendapati, sesiapa yang biasa membuat bajet bulanan, biasanya akan lebih bebas hutang. So..di sebabkan matlamat utama I adalah untuk mengelak dari membuat hutang di masa akan datang. So I nak mulakan bajet bulanan bermula dari bulan ni.

Sesiapa yang ada idea..bolehlah curahkan kat sini ye..Jom kita bantu membantu ke arah hidup bebas hutang...

Rate

1

penah
iols mmg ada buku rekod kewangan sendiri
aku buat table...Date/Item/Debit/Credit
kalo beli pakai credit card, ie: Dolly Dim Sum CC 89.90
mmg aku tulis CC tu
so aku tau aku beli apa kalo gUna CC tu
org pinjam duit aku pun aku tulis dlm buku tu
aku bleh trace balik duit keluar masuk

Rate

1

and kalo gaji bulanan lak, aku mmg ada kategori sendiri...lps dpt Gaji bersih (lps tolak epf,pcb,zakat,kelab sukan bodo kampeni )
aku ada kategori:
hutang Bank
savings - ASB,TH,emergency fund
expenses - Utilities (TNB, Unifi etc)
food - groceris + barang dapur
bagi parents - anak solih

Rate

1

cmf_premierleag replied at 4-7-2020 12:15 PM
penah
iols mmg ada buku rekod kewangan sendiri
aku buat table...Date/Item/Debit/Credit

Sepatutnya memang kita kena buat macam ni kan. Rugi beberapa tahun dah i ni. Ilmu yang sepatutnya kena praktikkan semua orang. I baru terhegeh2 ni. Patut kena start awal2 bila dah start bekerja. Patutla simpanan pun ciput aja...harap2 boleh tunjuk ajar kami kat sini.

cmf_premierleag replied at 4-7-2020 12:20 PM
and kalo gaji bulanan lak, aku mmg ada kategori sendiri...lps dpt Gaji bersih (lps tolak epf,pcb,zak ...

Alhamdulillah...suka mendengar bab anak soleh tu..terbaik la dear..

julia5094 replied at 4-7-2020 12:33 PM
Sepatutnya memang kita kena buat macam ni kan. Rugi beberapa tahun dah i ni. Ilmu yang sepatutnya  ...

despite zmn skang ada apps utk manage duit, iola tetap old skool ya..masih pakai lejar book
beli buku nota biasa je
pastu lukis garis2 dgn pen dan pembaris je
walau pun kedengaran agak skema dan nerd, tp ni je cara yg aku rs terbaik yg bleh aku buat utk manage duit sendiri
and mmg aku print sume resit and filingkan resit
sbb i learn fr lesson fr my fren...dia kene dende dgn lhdn few yrs ago sbb katanya dia claim tax utk medical parents...around 70k gak
and lps few yrs, mmg lhdn suruh dia bayar tunggakan puluh2 ribu sbb kononnya lhdn x percaya psl medical claim tu
sbb tu kene simpan resit
dia buat rayuan n ask for the bill balik etv etc fr hospital...so dpt la reduce tunggakan dr puluh2 ribu ke ratus2 jah

Rate

1

Follow Us
so smpi skang aku simpan sume resit2 penting
sbb x nak menyusahkan diri in d future nanti
mmg nampak mcm payah and leceh
tp dh lama2 nanti, mmg dah terbiasa

Aku mmg simpan resit resit dalam file. Hujung bulan lekat di kertas sama sama buat time hantar claim dgn syrkt.
Aku tak pasti mana aku pergi dalam waktu tertentu. Dari resit tu aku bole trace perjalanan ku. Kadang laki aku tanya bila last kita tukar tayar, tukar minyak kereta. Aku refer ja itu resit. Hujung tahun baru aku scan semua tu. Kena hati2 juga sbb ada resit yg tulisan da pudar. Tp sepatutnya scan setiap bulan jugalah cuma aku malas nak scan bulan2. Aku buat notes ja kat resit tu kalu berpotensi pudar.

xyah pakai buku
pakai apss je... 1 saat selepas bayarr terus ketik dalam appso

Aku jenis suka catit perbelanjaan
Asben jenis bg aje duit kat tangan, tau smua settle. Kalau x catit kdg rasa cuak kot tetiba lari bajet, sbb tu dr dulu aku suka catit sgala tok nenek yg aku belanjakan.

Loan asb tu ok ka skrg kalau kita apply?

Aku kalu tulis kompom hilang tatau letak mane. So aku letak dlm excel. Sume expenses even service kete pon aku letak dlm tu. Tp tiap thn tuka la excel lain mcm thn ni 2020. Thn dpn 2021 bukak yg utk 2021 plak gitu la smpai ajm. Aku xde la detail sgt mcm korg buat tu sbb aku pemalas. Tp tau la mane duit tu pegi

cmf_premierleag replied at 4-7-2020 01:01 PM
despite zmn skang ada apps utk manage duit, iola tetap old skool ya..masih pakai lejar book
beli  ...

I ni memang bab simpan benda ni, memang berterabur sikit. Resit simpan, kadang2 lupa letak kat mana. Bila time nak buat e-filing mula la kalut cari. Memang nak cari satu sistem yang boleh simpan semua resit2 i tu.

I memang kagum dengan orang yang jenis teliti, pandai simpan brg ni..kipidap. I pun nak berubah la lps ni. Cincai je selama ni..

saya bajet ikut ni 50/30/20 rule by elizabeth warren

bahagikan gaji kepada:
50% untuk keperluan asas 
(sewa rumah, loan kereta, barangan dapur, insurans)
30% untuk kehendak, kemewahan atau keinginan 
(gym, makan di luar, Netflix)
20% untuk simpanan atau bayaran balik hutang 
(asb, tabung kecemasan)

pastu i guna apps free 'fudget' & rekod setiap perbelanjaan

Rate

1

dianasofia replied at 7-7-2020 10:41 AM
saya bajet ikut ni 50/30/20 rule by elizabeth warren

bahagikan gaji kepada:

Gud info dear...actually i dah install satu apps kat laptop. Apps timely bills. Tapi i main letak je bajet..tak ikut rules 50/30/20 tu hi..hi..nanti nak perincikan balik semua ni. Cukup ke tak la duit gaji i untuk simpan 20% ni..hu..hu..

Tapi best jugak timely bills ni. Kalau kita set date bil kita perlu bayar sekian2 waktu, bila kita terlepas tarikh tu...dia kluar notification. Boleh bukak kat web jugak. 1st month ni iols kadang termiss jugak. Sbb tak biasa lagi. Kadang2 belanja, lupa nak masukkan. Adeh...

Lagi satu, iols campur acc meniaga sekali dgn acc gaji. Dah bkk acc maybank, nak asingkan...tapi lupa password pulak. Sebab lama tak guna...

Lepas ni nak jadi lebih teliti bab ni..

julia5094 replied at 7-7-2020 10:53 AM
Gud info dear...actually i dah install satu apps kat laptop. Apps timely bills. Tapi i main letak  ...

timely bills eh..okayy, i check nanti hehe. tulah sekarang sales everywhere sometimes susah nak control bajet ni ha

dianasofia replied at 7-7-2020 11:00 AM
timely bills eh..okayy, i check nanti hehe. tulah sekarang sales everywhere sometimes susah nak co ...

Tu la pasal... Ni dekat raya haji pulak ni..dugaan betul..ha..ha.. Kat penang hari ni public holiday, heritage ke apa ntah. Awal2 lagi sembang dengan anak2 nak kluar ronda..ha..ha..means bakal ada aliran keluar wang la..

Ingat nak p diy skali..cuci mata...cuci duit...

Buat both, bajet bulanan dan bajet tahunan.

Utk bajet bulanan ada 4 bahagian:

1. fixed items - instalment kereta, sewa rumah etc.
2. Variable items - groceries, petrol etc
3. Tabung utk bajet tahunan
4. Saving asb

Utk bajet tahunan pula ada beberapa kategori:

1. Kereta - insurance, maintenance & wear and tear
2. Bajet utk bercuti
3. Bajet utk raya
4. Bajet utk shopping baju/gadget etc
5. Bajet utk dinner/weekend getaway 3-4 kali setahun

So utk bajet tahunan tu setiap bulan kena set aside fixed amount so that takkan kacau duit saving

Rate

2

zafley81 replied at 4-8-2020 04:39 PM
Buat both, bajet bulanan dan bajet tahunan.

Utk bajet bulanan ada 4 bahagian:

Wow...bagus ni. Tapi disebabkan phone dah full dengan macam2 gambar yang tak larat nak del & pelbagai apps. So i install kat laptop. Satu hal pulak nak update kat laptop pulak. Kadang2 termiss apa yang dah dibelanja hari2. Satu lagi, duit meniaga satu acc pulak dengan duit gaji. Ni baru nak asingkan. Berteraburnya rasa hidup ni...i need a new phone..

Edited by airisa at 12-8-2020 02:46 PM

i ni old school sikit, my budget ni i buat dlm excel ... satu tab utk setiap bulan, so, every year, i just copy paste je la ..

Front tab tu, summary utk all year long - dari gaji, potongan epf, income tax semua ada di situ.

setiap bulan, memang i dah list kan all my commitments. so, setiap kali bayar, i akan catit tarikh bayaran and most the times, bayaran guna online banking. senang nak trace transaction sebab semua receipt simpan dlm satu folder. ini utk elakkan termiss bayar commitments. ada yg SI ada yg tak

belanja runcit2 yg lain selain dari monthly commitments i tak catit melainkan yg huge amount mcm more than rm500 & cash payment. yg less than that & within my monthly "duit suka2 enjoy", i tak tulis.  

Credit card i ada 3 (kalau masuk company card, jadi 4, sebab sebelum covid i kena travel overseas sebab keje). Hanya 1 card je yg i guna utk kegunaan ho ha horey2 ... so, pandai2 la budget bila swipe card tu.  

Rate

1

12Next
Return to list New