CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: I.am.PH

[Tempatan] Locked Up in Malaysia's Lockdown. Video laporan Al-Jazeera mengenai nasib migran

yang cerca Al Jazeera ni dah tengok belum report tu?

cer citer sikit apa yang wartawan tu kata.... nak tanya tu ja dulu...

Nahnukutu replied at 6-7-2020 02:36 PM

cer citer sikit apa yang wartawan tu kata... ...

Lobaicai mana reti inglis.

Rate

1

pyropura replied at 6-7-2020 02:09 PM
Hampir.semua non Melayu boleh cakap Melayu. Apek tak sekolah jual.sayur pun boleh cakap. Yg tak re ...

Ini tak berapa betul lah pyro..

aku yang duduk bandar dan tinggal di kawasan bermajoriti non-Malays sejak kecil, belajar di IPTS yang majoritinya non-Malays, dan sekarang kerja di company dan persekitaran non-Malays di bandar,...dengan konfidennya aku boleh cakap tak ramai non-Malays boleh cakap Melayu. Dan kalau yang boleh pun, tak ramai boleh construct BM dengan betul...

Tapi nak cakap bab bahasa ni,
kalu non-malays tak reti BM,
yang Malay pula menghancurkan BM dengan bahasa rempit dan bahasa pondan lorong mereka..

Bagi aku 2x5..semuanya penghancur bahasa...

Nahnukutu replied at 6-7-2020 02:36 PM

cer citer sikit apa yang wartawan tu kata... ...

aku dah tengok, dan pandangan aku lebih kurang sama dengan majoriti kat sini.

Kau dah tengok kan? jadi apa pandangan kau pula?

Peterpan17 replied at 6-7-2020 02:01 PM
khen!!!! mcm si Capiliton ckp, Msia perlu seorang Donald Trump utk hapuskan agen agen komunis dan  ...

Tgk la black people dkt us sana over nak mati. Yg omputih pon bodoh jugak backup lebih2

~boolean replied at 6-7-2020 03:51 PM

aku yang duduk bandar dan tinggal di kawasan bermajoriti non-Ma ...

Td tengok interview astro awani sebelum presscon DG Dr Noorhisham. host tv tu interview 1 pompuan cina nama dia Jenny Leong ke lbh kurang tu. Sebab aku tengok pun dah separuh ngam ngam baru smp rumah. Dia punya BM, klu tak tengok tv, kita dengar dia ckp, mmg 1st class sebijik mcm orang Melayu tulen.  Aku rasa orang Melayu pun yg budak2 generasi muda tak blh olah ayat yg dia guna. Pompuan tu agak berumur. aku nak skodeng balik FB atau twitter Astro awani nak chk sapa minah tu.

Aku punya kawasan perumahan, persekitaran kerja pun mostly Chinese. Yg blh ckp BM lurus mmg blh kira dgn jari. Jiran aku dr block sebelah, cikgu sekolah. Cina. Tp dia punya BM mmg terbaik. Kdg kdg dia pula betulkan ayat penduduk dlm group whatsapp kami. Bagi aku orang India takde masalah dgn BM. Most Indian aku kenal BM derang mmg boleh tahan. Lancar, fasih dan ayat tersusun. Yg paling teruk jiran bawah rumah aku. Susahnya aku nak komunikasi dgn dia. BM tak reti, BI tak reti. Kita org ckp mcm ayam itik. Psl aritu tandas aku bocor so air turun ke bawah. dia nak bgtau aku tp ckp Mandarin. aku ckp englishlah klu you tak blh ckp BM. No english juga. ayoh!! last last panggil jiran cikgu cina yg fasih BM tu. Nak kata orang dr Tanah Besar, lahir dan besar kat Msia. Ada Mykad dan passport Msia. heh! ntahlah.

Follow Us
anony-mous replied at 6-7-2020 04:03 PM
Tgk la black people dkt us sana over nak mati. Yg omputih pon bodoh jugak backup lebih2

Human right! human right memanjang. Ujung ujung merusuh dan kes covid mencanak naik. Aku dah bosan dgn ayat human right ni

~boolean replied at 6-7-2020 04:00 PM
aku dah tengok, dan pandangan aku lebih kurang sama dengan majoriti kat sini.

Kau dah tengok ka ...

1. Laporan itu devoid of puji2an melambung. Sesetengah orang Malaysia batak like so kalau tiada pujian rasa macam penghinaan. actually benda ni normal untuk western journalism.

2. Dia bagi ruang untuk banyak pihak - Migrant workers (bangladeshi business owners, indonesian cleaners), NGO's dan orang perseorang (nama Alex. too bad bukan Ebit Lew), Pengerusi (?) persatuan yang menggajikan orang tempatan (lupa nama), menteri (fair translation of press briefing. Note Al Jazeera ada request for interview but was turned down)

3. Dia tunjuk footage bagaimana ujian saringan dijalankan. Nampak professionalism front liner di situ. viewer boleh nilaikan sendiri.

4. Ada dia tunjuk pusat tahanan imigresen. Tak ada pulak dia buruk2an imigresen Malaysia.

5. Dia highlight mounting racism dalam social media. and it's true !

A fair reporting memang susah nak kata sedangkan a fair trial pun orang dispute.
Overall aku rasa the reporting was quite comprehensive. Al Jazeera viewers satu dunia dan bukan orang bodoh.
Orang Malaysia ja yang kaki sentap sejak azali.

Bagus lah PHundek2  ni sanggup bagi pendatang asing haram duk rumah mereka. Have fun..

~boolean replied at 6-7-2020 03:51 PM

aku yang duduk bandar dan tinggal di kawasan bermajoriti non-Ma ...

Melayu pun manaa ada yg becakap Melayu dgn betul. Tengok perutusan khas Muhyidin tu pun banyak tak betul penggunaan bahasanya.

Banyak yg tak tengok habis yer bideo.Jazeera nih. Ke tak paham. Yg dikata rasis tu sebab foreigners yg legal pun dikaut sekali membuta tuli sama macam Pati illegal,  lepas tu baru dilepaskan balik. Paham dak lobaicai semua woii i

Rate

1

spesis setan spt ni tunggu masa je nak kena angkut.  korang mmg nak negara ni huru hara kan?  

I.am.PH replied at 5-7-2020 12:37 PM
Tidaklah perlu sampai meletak pendatang ini di rumah persendirian.

Cukuplah memilih pemerintah  ...

sesungguhnya bodoh itu anda...

Peterpan17 replied at 5-7-2020 09:47 PM
Ko sibuk sibuk nak tuduh kerajaan PN bersikap jahat dgn illegal migrants. Nah!! ko tengok sendiri  ...

Arab layan east Asian lagi macam hamba abdi tau? Tengok jer la macam mana mereka layan maid Indon, maid pinoy kat sana. Tak payah kata Malaysian jahat.....kejahatan mereka layan pekerja asing mereka dah berzaman sampai bunuh dan dera semua.

slavehunter replied at 9-7-2020 06:58 PM
Arab layan east Asian lagi macam hamba abdi tau? Tengok jer la macam mana mereka layan maid Indon, ...

Kan?? aku pernah nampak video pak arab sebat maid dgn cemeti. smp menjerit jerit maid dia. Elok bangla bangla ni semua termasuk si kabir di hantar ke sana. Baru derang rasa

pyropura replied at 6-7-2020 02:06 PM
Jazeera tu agensi berita. Bila depa puji Msia ko suka pulak kan. Normal lah tu, setiap negara ada  ...

Isunya memfitnah. Kau suka ke org cakap bukan2 psl negara kita?

Tak sapa minta puji kalau perkara tak betul.
Dah kalau ada pihak memfitnah negara kita, salah ke kita tegur? Aku rasa betul dah tindakan netizen kecam Aljazeera.

Kalau ada spesis yang rasa tak kisah negara difitnah pada aku agak pelik.

Potpouri replied at 10-7-2020 11:36 AM
Isunya memfitnah. Kau suka ke org cakap bukan2 psl negara kita?

Tak sapa minta puji kalau perka ...

Ada bukti ke depa fitnah?

Tt baik pindah afrikA..