CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tellnolies

Korang bagi duit kat parents tak?

mak i tinggal dengan i, tetiap bulan memang bagi je dia duit untuk dia beli apa dia nak atau dia nak buat simpan...kalau ada rezeki lebih, dapatlah bagi lebih..kalau tak bagi jugaklah.. walaupun makan, minum, baju, keperluan macam sabun dll tu dibelikan, rasa kalau dapat bagi sikit duit kat mak tu macam dapat keseronokan pada diri sendiri.

Alhamdulillah sejak aku kerja tak pernah lagi miss bagi duit kat mak aku..awal2 keje dulu duit tu aku bahagi separuh utk mak separuh abah. Pastu abah aku ckp tak payah bagi kat dia..bagi semua kat mak coz bapak aku ada pencen..lagipun duit yg kitorg adik beradik bagi tu memang mak aku guna untuk keperluan kat rumah termasuk bapak aku..kiranya mak aku menteri kewangan rumah tangga la

Perkara yg paling aku terharu tiap2 bulan time aku hulur duit kat mak, depan aku mak aku tadah tangan doakan aku dunia akhirat..tak terbalas rasanya jasa parents aku walau berjuta kami belanja sekalipun..doa dan tengok muka mak hepi anak2 berjasa kat dia tu yg mahal..hargai la parents selagi ada

Aku belikan rumah utk parents aku. Adik2 yg lain bg belanja dapur. Adil  x mcm tu?

MissyMolly replied at 7-8-2020 02:47 PM
Kaka..u la legend tu eh?hahaaa sonoknye jumpa sis kat sinih..

legend apa dik? kak jarang masuk forum tak tau cerita sangat.

kaksarah66 replied at 18-12-2020 05:51 PM
legend apa dik? kak jarang masuk forum tak tau cerita sangat.

Hahaa ad baca kak sarah dpt laki muda hahaaa tu depa kata kaka lejen sy pn baru join porem so baca2 gitu la.. kt benang mana pon dah lupa tp rasa mmg sis la orgnya hahaa

MissyMolly replied at 18-12-2020 05:58 PM
Hahaa ad baca kak sarah dpt laki muda hahaaa tu depa kata kaka lejen sy pn baru join porem so baca ...

Hah.. sbb tu ke? Mungkin agaknya kak. Suami kak 18 thn muda dr kak. 2 minggu lps kami sambut anniversary yg ke 15 .

Follow Us
kaksarah66 replied at 18-12-2020 06:08 PM
Hah.. sbb tu ke? Mungkin agaknya kak. Suami kak 18 thn muda dr kak. 2 minggu lps kami sambut anniv ...

Hahahaa smg kekal till jannah sistur.. apa rahsia tuh.. sbb sis lembut kah? Sbb tok laki xbyk sogeh kah ahahaa bossy mode onzzz

MissyMolly replied at 18-12-2020 06:16 PM
Hahahaa smg kekal till jannah sistur.. apa rahsia tuh.. sbb sis lembut kah? Sbb tok laki xbyk soge ...

Takde rahsia dik. Sama mcm org biasa je. Mungkin rezeki kak ada suami yg bersyukur dgn apa yg ada. Haha

kaksarah66 replied at 18-12-2020 06:19 PM
Takde rahsia dik. Sama mcm org biasa je. Mungkin rezeki kak ada suami yg bersyukur dgn apa yg ada. ...

Alhmdulillah..betul jika konsep syukur itu dihadam dgn baik, mk biklah jua kejadiannya hukhuk..may Allah bless chuols kak..doa2kn kami2 di porem ni bjaya menerapkan konsep syukur jua yach!

aku tkde bg mak duit bulan2..
cuma ada beberapa thn lepas, aku tumpang acc mak 60ribu.. lps tu ntah apa nya sibuk bebenor nak bwk mak gi bank
jd aku pesan pd mak. duit gratuti dia beratus ribu tu simpan elok2.. 60 ribu tu pun mak simpan je lah. kot aku yg mati dulu, mak guna duit tu upah org dtg jaga mak.
atau mak pindah je ke rumah org tua yg elok skit.. bila kita ada duit, org pun senang hati nak jaga.

tp mak aku ada pencen RM2400.. bulan2 dia bg duit dapur 300.. aku simpan dlm sampul dlm beg kertas tepi pintu sebelah kiri (ni mcm nak panggil perampok jek ni)

dah berapa ribu la agaknya... aku takde berapa guna pun.

zehra2 replied at 19-12-2020 01:55 PM
aku tkde bg mak duit bulan2..
cuma ada beberapa thn lepas, aku tumpang acc mak 60ribu.. lps tu ntah ...

byk duit siap dpt kumpul mcm tu lagi,
kalau aku duit mcm air.....

pada saya memang patut bagi... sebagai tanda terima kasih... sedekah... makin murah rezeki kita insyaallah... bagi ler ikot kemampuan.

tapi tak dinafikan mmg ada parents yg SANGAT demand.
bagi sikitlah... ada yg saje nak berebut dengan menantu... tak boleh tengok anaknya belikan isteri hadiah... die pon nak juga.... hahahaaa...
pantang dengor anak naik gaji... nak
anak dapat bonus .... nak
anak naik pangkat... nak

kena pikior... anak pon ade keluarga... nak beli rumah...kereta... tanah... perbelanjaan anak2... nak menyimpan pegi haji, umrah, hari tua... etc...

ayat biasa mak bapak... nak murah rezeki kena bagi mak ayah duit banyak...

hhmmmm....

tellnolies replied at 25-7-2020 11:00 PM
hmm terima kasih u..

tu la i dilema juga kerana duit gaji i bukan la beriban2 plus walaupun I t ...

Kalau sudah toxic sebegitu, bagi seikhlas hati shj.. tak guna bagi lebih tapi dalam hati sakit sbb diungkit itu ini..  seakan tiada pahala pula perbuatan itu. You must remember, ibu bapa itu manusia, so mereka tidak akan sempurna & buat silap pada anak2 juga. Kenali ibu bapa anda dan act accordingly. Saya kalau beribu kan toxic people i will distant my self, live on my own, ambil tahu mana yang perlu shj. Tak kuasa nak layan banyak drama.

tak mampu bagi banyak.  mampu ziarah tiap bulan,  cuci rumah,  bagi pun dalam 50-100 je dan tambah duit barang dapur je..adik beradik lain pun bg juga.  kadang bagi dgn beli peralatan rumah.  tolong repair rumah etc.

mak ade pendapatan sendiri.  duit anak2 dia simpan beli mas.  buat kenangan katanya

sejak 1st salary sampai lah sekarang.. mmg kasi duit kat tangan bila berjumpa.. bank in pun buat kalo lama x dpt balik (contoh cam MCO haritu)...

iols balik kampung 2 kali sebulan... and setiap kali tu hulur laa seikhlas hati... ayah i kadang2 bising.. "pesal ko nak kasi duit kat papa selalu sgt haaa" entah, dah jadi culture.. rasa pelik tak hulur apa2

groceries pun beli sbb budak2 ramai kan.. anak i pun membantai food kemahen bila balik kg...

Mmg bagi dulu masa arwah my mum ada lagi. Tapi rasa sedih lah jugak masa hayat arwah masih ada, tak mampu bagi as much as I could now.
Skrg bagi father i pulak

Yes yes yes
Bkn paksaan tapi mmg pilihan
Walaupun deyols tak nak
Tp tetap jugak beri

Kalau gi rumah dia jer aku bagi...ku mmg akui aku tk mesra dgn mak aku..sbb aku masih hidup dlm kenangan silam tp aku ajar ank2 aku korang kena bg aku duit dn bg kasih syg kat aku...mcm aku bg apa korang nk.... Tk mcm mak aku..kejam dn berat pilih kasih

dulu bg.skang klu jumpa baru bg..punca mcm  tt..terasa..dulu sy sorg shj yg bg dkat mak wlpon income ciput. adik beradik yg lain wat derk ja..tp terasa sb kita x mewah, tp dia bangga2 hok lain gaji mewah. sedangkn masa dulu sy belajar guna duit sendiri,mak support hok lain..sy lansung xde.

skang bila jumpa baru bg sb bila mak dpt duit, dia perabih kt ank kesayangan..asal org tu sebut ja nk apa, mak beli. lepastu mengadu duit abih.perbelanjaan umah ngn diorang laki bini mak yg tanggung.ank kesayangan la katakan... so sy akan kumpul duit utk mak sket demi sket..bila jumpa baru bg sekali gus.skang de 1 lg adik yg waras bg jugak kt mak. yg bg ni la yg dihalau dulu. alhmdulillah kami bg wlpon x byk.

Edited by antiQue at 20-1-2021 09:04 PM

Sifir bila kita deal dengan parents ni lain. Ia tak seperti equation matematik 1+1=2.

Jangan hanya bagi parents bila "ada lebih".  Dalam rezeki yang kita terima, sentiasa adakan allocation untuk parents (lagi-lagi jika parents tidak kaya). Sepertimana kita mendahulukan untuk menyelesaikan hutang dengan bank, begitu lah kita menyisihkan pendapatan kita untuk mereka.
Mak ayah kita memang biasanya kalau boleh taknak duit anak-anak. Tapi kita bagi mereka sebagai hadiah untuk mereka.

Sifir dengan ibu bapa ni bukan 1+1=2. Percaya ini, selagi kita berazam utk mencukupkan bahagian mereka, Allah akan permudahkan kita mencapainya. Pasti cukup. Apa lagi kalau niat kita untuk mencukupkan keperluan mereka (jika tidak cukup), pasti ada jalan yang Allah akan bagi. Pasti cukup.

Matematik dengan ibu bapa ni, adakalanya 1+1=3.