CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MRO

Hidayah Kecewa, Ali Puteh Tak Beritahu Letak Batu Nisan Di Pusara Abam

Normabaru replied at 30-7-2020 11:03 PM
Dulu tertengok sbb kaka suka tgk sally tu.. Pastu mmg xpnh layan cite yg ada syukri so ingt nk tgk ...

Hahahaha..betul komen ni win...

iqbalriad replied at 31-7-2020 07:31 PM
Mungkin nasib ko lbh baik kalau kawin nanti dari menyingel mcm skg. Mana tau dapat keluarga mentua ...

terima kadih untuk doa yg baik , itu doa saya juga ... amin

tumpanglalu74 replied at 31-7-2020 07:35 PM
Okay..  I am all 4 the wife.  Tapi reputz & netizen je yang suke mengapi.  Dayah tu kalo dia stay  ...

i tak faham what you said ,
but hubumgan dayah and ibu abam should be as it is masa dia kawen , be it cerai  mati or cerai hidup ...

yg dgn ipar duai tu aku tak pasti la since dr awal kematian almarhum pon aliputih dah buat hal ... and dayah pon mesti la geram , patutnya sama sama atur , sbb sama sama waris , tapi waris kuat abam ada 3 orang , isteri , anak and ibu ... apa pun sebagai tanda hormat elok la ali putih bincang dgn dayah x buat sesuka hati ... sbb sampai bila bila pon hubungan balu and anak lelaki abam dgn mak abam kekal.

macam mana pun suami isteri yg berkahwin patut tahu hak keatas diri masing2 and ada hak yg famili suami atau isteri tak boleh campur..

tapi orang melayu ... paham2 sudah...

tumpanglalu74 replied at 30-7-2020 01:34 PM
Begini ye walopon tak berape sedap didengor:

Memang isteri tempat berkongsi kaseh tapi ibubape &  ...

Betul sgt tu. Iols bila bc nu terus kenapala nak api2 kan dorang ni lagi. Tanya dayah tu ini.. Ya Allah biorla meke ni settle sesama meke xyah lab up2 kan api lagi.. Adehh

Edited by rosannazmia at 31-7-2020 09:00 PM
adelea replied at 30-7-2020 01:53 PM
hidayah anggap je la famili abam dah buang ko
paling tak suka dapat kuarga mertua macam ni
sedih ...

Oh xkawen lagi ye dek non.. Hakak doakan semuga dipertemukan jodoh yg sesuai dan senang utk chuols. Doa byk2 agar dimurahkan rezeki supaya dpt ibu mertua yg baik dan yg serba serbi mudah utk awak. Rezeki ibu mertua baik ni susah nak dpt.. Doa banyak2..

rosannazmia replied at 31-7-2020 08:59 PM
Oh xkawen lagi ye dek non.. Hakak doakan semuga dipertemukan jodoh yg sesuai dan senang utk chuo ...

amiin.. thank you utk doa ya rosa ...
mudahan di temukan dgn mertua dan ipar yg baik2 ...

Follow Us
budakshinchan replied at 30-7-2020 01:25 PM
ok la tu.. bukan family dia pegi jahanamkan Kubo arwah.. family dia lagi lama hidup dengan arwah.. f ...

Aku tak rasa la Hidayah ni nak fikir bukan. Mmg la fmly dorg lbh rpat dgn arwah sjak lahir. Cuma rasa terkilan je. Skurg2nya bgtau je la kat dia yg dorg nk buat kepok tu. X ssh pun. Skurgnya dia x lah tkjut tgok pusara arwah tu dh berubah. Kalau kita kat tmpt dia pun akan rsa yg sma.

clarizsa replied at 31-7-2020 12:01 PM
Lergh
Batu nisan je pun
Wpun i meluat kat alibaba tu tapi dlm hal ni xde masalah pun lah

Memang masalah kalau tak inform..terasa diabak tirikan. Hanya orang yang pernah mengalaminya saja faham.

yang keluarga si ali ni tak pepaham ke si abam ni dah berkahwin dan beristeri dan ada anak? tak boleh ke sebelum buat apa2 keputusan yang melibatkan abam, buat perbincangan sama2? memanglah kau tu keluarga seibu sebapa bla3...namun kenalah fikir juga si balu nya...KAU SEKOLAH TAK????? dasar family degil...ewwwww

sayawifenikmie replied at 31-7-2020 04:44 PM
alaaa .. apa ada hal acik .. hukur kepingan warna perpel barang 10 keping .... itss doneee
...

Tu je la modal kita kaklid
Win2 situation

Acikgomen replied at 31-7-2020 10:27 PM
Tu je la modal kita kaklid
Win2 situation

.. kann ... rezeki memasing ... nasib bermodal

sayawifenikmie replied at 31-7-2020 01:30 PM
kannnn ...
keji lah kalau belum diuruskan pembahagian aset abam
kalau dah selesai, at least  ...

Kawan, suami meninggal lambat sikit dari abam ni.
Bulan lepas dah settle dah semua urusan sebab waris yg lain termasuk adik beradik arwah suami permudahkan urusan. Tu anak semua perempuan. Have2 lak tu dari abam.

tumpanglalu74 replied at 30-7-2020 01:34 PM
Begini ye walopon tak berape sedap didengor:

Memang isteri tempat berkongsi kaseh tapi ibubape &  ...

Esok kalau ada anak perempuan, jgnlah menantu dan adik beradik in law buat mcm ni ye.

Kesian kat anak arwah dan balunya.

MissQwerty replied at 30-7-2020 01:50 PM
Kalau aku jadi dayah..aku mesti marah..sebab aku x suka kalau kubur ni disimen batu semua, tak bagus ...

Sorry nak tanya, Kenapa ya Tak elok Kalau kubur di simen batu??

Aku Tau Kes Dayah

scarflicious replied at 31-7-2020 11:42 PM
Esok kalau ada anak perempuan, jgnlah menantu dan adik beradik in law buat mcm ni ye.

Kesian ka ...

Tak pase aku nak sapot si Ali tu.  Memang adat jadi menantoo pompuan sekadar menumpang..  Salak la gunong mana pon itulah hakikatnye.

Afie13 replied at 31-7-2020 12:32 AM
Tapi rumah mak ayah dayah masih kt tempat yg sama. I rasa kalau betul diaorg nak melawat hamzah bi ...

Rumah mak abam pun masih sama.x Salah menantu mengalah dulu. Kenang Kan arwah suami je lah. Maaflah aku x sokong memna tp dua dua pihak salah. Saling x tolak ansur. Sbb abam sayang keduanya. Kalau abam Ada mesti marah dgn tindakan isteri dia jugak keluar rumah tu lagi lagi waktu edah . Dan aku Ada 1 point yg aku
rasa kenapa family abam ni x berapa ngam . Iaitu kisah sebelum abam popular dayah ni bukan ke gf abam . Lps tu putus pilih org lain .lps abam popular baru nak Kat abam balik Dan kawin. Katanya abam ni hati baik jd xda dendam terima dayah balik terus kawin. Betul ke x wallahualam.

zeitabaei replied at 1-8-2020 09:57 AM
Rumah mak abam pun masih sama.x Salah menantu mengalah dulu. Kenang Kan arwah suami je lah. Maafla ...

Bab melawat ke tak tu kita xtau apa yg jadi masa sbelum dayah keluar dari situ tapi yang pasti kluarga arwah dh start masuk rumah tu lepas arwah xde sbb nk tolong jaga mak arwah n uruskan pgebumian arwah. Ali tu masa kahwin dulu duk serumah dgn abam lepas tu abam buat rumah sendri sbb malu nk sbumbung dgn org yg dah kahwin n bwk mak dia sekali pindah. Lpas dah ada rumah sndri baru arwah kahwin dgn dayah. Dayah ni baik je tlg jaga mak arwah. Mana2 arwah pergi mesti bwk mak n isteri dia

Bab yg dayah tinggal arwah tu x betul sbb arwah pernah cakap yg dia lebih pentingkan keluarga dia. Masa tu adik2 dia muda belum kahwin lagi jadi dia byk tanggung adik beradik dia. Dia mmg nak kahwin tapi sbb tanggungjwb dia rasa baik dia bujang je dulu itu yg lepas semua dah kahwin baru dia kahwin. Arwah ada ckp masa nak kahwin pun dia tanya pendapat mak dia n mak dia pilih dayah.

Hubungan diaorg 1 family mmg x ngam kalau sapa2 yg baca forum masa kecoh isu faraid hari tu mesti tahu perangai adik beradik arwah tu mcm mana

Aku Tunjok Ni Mohon Insof Ya

adelea replied at 31-7-2020 08:52 PM
i tak faham what you said ,
but hubumgan dayah and ibu abam should be as it is masa dia kawen , b ...

Adekah bapak kita sotan?  Kalo sotan pon ade gak sotan lagi kaye.

Halo..  Agame dah letak syarat:

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ تُنْكَحُ الْمَرْأَةُ لِأَرْبَعٍ لِمَالِهَا وَلِحَسَبِهَا وَجَمَالِهَا وَلِدِينِهَا فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدِّينِ تَرِبَتْ يَدَاكَ

Wanita dikahwini kerana 4 perkara; kekayaan, status, kecantikan dan agama.

Ni dia asal-usul hadith ni:

Jabir b. 'Abdullah (Allah be pleased with them) reported: I married a woman during the lifetime of Allah's Messenger (may peace be. upon him). I met the Apostle of Allah (may peace be upon him), whereupon he said: Jabir, have you married? I said: Yes. He said: A virgin or one previously marrried? I said: With due previously married, whereupon he said: Why did you not marry a virgin with whom you could sport? I said: Allah's Messenger, I have sisters; I was afraid that she might intervene between me and them, whereupon he said: Well and good, if it is so. A woman is married for four reasons, for her religion, her property, her status, her beauty, so you should choose one with religion. May your hands cleave to dust.
Istilah 'tangan tepok debu' ni pepatah ereb lama.  Kalo nak ejek orang jadi miskin & tak bernaseb baik dia bak mai pepatah tu.  Macam gesture tangan kita buat bila sebut "kalo tak (sekian2).. habis la".

The Prophet (peace be upon him) said: “A woman is married for four things: her wealth, her lineage, her beauty and her religion. So you should marry the religious woman (otherwise) your hands will be smote with dust.” [Sahīh al-Bukhārī (5090) and Sahīh Muslim (1466)]

Wealth, lineage, and beauty are mentioned as common reasons for marriage with a woman. This is simply a confirmation of the desires that men have, not a recommendation.

Islam requests its followers to have higher outlook and regard what is most useful to them, which is to give highest priority to religion.

That is why the Prophet (peace be upon him) said at the end of the hadīth: “So you should marry the religious woman (otherwise) your hands will be smote with dust.”

The phrase means that if a man marries a woman who is not religious, he will lose out on account of it.

And Allah knows best.

Fatwā Department Research Committee of IslamToday chaired by Sheikh `Abd al-Wahhāb al-Turayrī

Russ34 replied at 31-7-2020 09:09 PM
Aku tak rasa la Hidayah ni nak fikir bukan. Mmg la fmly dorg lbh rpat dgn arwah sjak lahir. Cuma r ...

yes just bagi tau nak turun batu je

Edited by adelea at 1-8-2020 01:24 PM
tumpanglalu74 replied at 1-8-2020 10:17 AM
Adekah bapak kita sotan?  Kalo sotan pon ade gak sotan lagi kaye.

Halo..  Agame dah letak sya ...

ye aku tau semua tu ... so apa  kesimpulan kau ni ?
kau ni macam bangang je ( sorry for my language)

first post ko kata ~ pompuan kawen hanya sekadar tempat faaaaak bagi jantan , ko kata suami bukan hak mutlak isteri , sbb isteri tu baru je kenal ,, ko kata famili  lagi berhak sbb dah kenal dari lahirrr ko yg kata yer ...

aku kata suami hk mutlak even , klu mayat yg kena tuntut tu isteri atau , anak lelaki dia yg kena tuntut ,

mak bapak x berhak lgsg klu isteri and anak lelaki almarhum masih hidup

then aku reply , klu cam tu ko tak yah kawen , and ko reply plak aku yg tak yah tak kawen sbb aku sangka buruk ipar duai ...

then aku ckp aku x de intention pon nak kawen , pastu ko reply  ntah laaaa apa bende pon aku haram lgsg tak paham ...

pastu utk tak nak OT aku jelaskan pasal kekusustan between waris Abam ( isteri and anak lelaki ) dgn mak abam ...

ko plak replay merepek suruh aku insaf wanita di kawini kerana 4 sebab .. yg ni semua org tau laaa so apa kene mengena dgn abam , ko nak kata dayah semekin abam ni kaya ke ? x sekufu.
sekufu x sekufu hidayah tu tetap bini abam

adik beradik abam tu xde mengena yer
cuma tolong masa urus jenazah tu aaku tahu mmg fardhu kifayah

selain tu mak abam and adik beradik abam takde hak , even nak letak batu tanda kubur pon ,

bagi aku ni semu permainan ali puteh ..
ali tu kena ingat abanh mmg dia mati as lelaki berkhwinn, suami org yg ada anak lelaki..
dia bukan laki bujang  yg hak nya jatuh seluruhnya pada mak bapak ... adik betadik pon x leh tuntut apa harta lelaki bujang yg mati ... selain klu dah di faraid atau di hibah... ...