CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 23818|Reply: 129

Tak layakkah aku dpt kerja yg elok?

Post time 23-8-2020 11:47 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by mencaribahagia at 23-8-2020 11:54 PM

Assalam..

Firstly,aku seorang wanita yg dah berumur 32 tahun dan masih belum berkahwin. Tujuan menulis ni saja je nak meluahkan perasaan dan berkongsi cerita pasal masalah yg ada dalam kepala aku selama ni.Mungkin ada forumer2 yg boleh membantu memberi semangat dan nasihat yg boleh dipakai.

Aku tak tau mcm mana nk mulakan sebenarnya.Dipendekkan cerita,aku sekarang tgh cari kerja baru.Baru je resign sbb dh x tahan dkt tempat kerja lama. skrg tgh cari kerja,hadapi interview walaupun sbnrnya ikt hati dah malas nk hadap benda ni tp aku terpaksa lalui demi kelangsungan hdp.Bila ckp pasal kerja ni aku sgt sedih bila mengenangkan.

Aku ni sekolah tempat bgs2 yg melahirkan byk org2 berjaya.Aku je yg tak berjaya kot.huhuhu..Alhamdulillah ada la jgk degree dan keputusan tu nk kata elok sgt xla,x elok sgt pn x la jgk.Tp sjk dr grad aku sgt susah nk dpt kerja.kwn2 kelas aku semua kerja bgs2,company besar establish level position yg bgs.kwn skolah xpyh ckp la semua dh kerja elok2 bdk2 pandai kan.Gaji confirm la dh 3k above.Tp aku?? Keje kerani pn ssh nk dpt.gaji pn x smpi 2.5k pun..

Pernah aku dpt interview satu company melayu,aku mtk position lbh krg keje aku skrg ni la tp sudahnya depa mcm perlekehkan aku sbb katanya background bgs tp xtau kenapa aku stuck kt situ katanya.pastu ckp aku dh tua,gaji yg aku dpt kt company lama tu sbnrnya consider sikit utk umur aku katanya.Dia buat mcm aku bodoh sgt je xtau semua tu.Tp aku malas la nk cakap banyak.Aku anggukkan ajer..

Btw aku ni orgnya pendiam.Aku akui aku jenis gugup skit bila bercakap,even cakap dgn kwn2 pn kdg2 tergagap2.Mgkin masa iv tu aku nmpak x meyakinkan ke? Tp aku boleh je buat keje.Cuma aku ni bkn jenis loud.Aku pn xtau nk buat apa coz ini diri aku. Adakah salah aku seorang pendiam? Org pendiam ni x layak dpt kerja yg bgs ke? Adakah aku hanya layak kerja entry level je yg jd suruhan org mcm org gaji?

Kdg2 aku sedih pikirkan nasib diri..dahla xde org nak kt aku,mtk keje pun org xnk ambik.Aku rasa mcm aku ni ada vibes yg org x suka.kdg2 aku rasa ats kepala aku ni ada awan mendung yg membelenggu. Sometime depan fmly aku xla tunjuk kesedihan dalaman aku.Xkan 24jam nk murung je kan..tp itula aku buntu dan risau skrg ni sbb x dpt keje lagi.xkan aku nk kene keje mcm bdk lepasan spm balik. Adakah aku salah langkah? Adakah ini balasan aku sbb xdgr cakap mak kata jgn bhenti lg kalo xdpt keje lain lg? Tp hati perasaan aku sapa yg peduli kalau aku masih kt tmpt keja lama?

Jgn pernah give up sis. Persetankan vibe2 negative tu.kalo sis rase takde luck, try pandang bwh tgk.ramai lgi yg kureng luck & semput2 nak hidup yihhh

selagi u self pity and look down on urself.. selamanya u xkan dpt keje elok.So think about that.. have u done ur best and have u improve urself?

Then, resume you sila ubah.. get someone to redo balik... im sure resume u ada yg x kena. Now mmg susah so xleh demand sgt.. but again u kena step up if u nak change ur life, ok? so buck up.. redo resume and start calling each co. Belajar stop gugup. abe confident.

Ko social anxiety disorder ke?

adila39 replied at 24-8-2020 12:13 AM
selagi u self pity and look down on urself.. selamanya u xkan dpt keje elok.So think about that.. ha ...

Sy takde demand sgt pun.Sy cari pun range xsmpi 3k pn gaji sbb sy sedar kelayakan sy. I always try to improve myself.Dah try utk jadi konfiden tp tak tau kalau masih org nampak x meyakinkan. Kdg2 bila org cakap kuat atau gertak aku dh mula gelabah dan gugup cakap pun dah berterabur.

Resume part mana perlu dibetulkan tu ye? Boleh bagi tunjuk ajar?

Perk77 replied at 24-8-2020 12:19 AM
Ko social anxiety disorder ke?

Tak pasti lah.. tp bila baca cerita org yg ada social anxiety disorder i can relate to myself. Maybe la aku ada masalah tu cuma x pernah la pegi sahkan dgn yg pakar huhuhu

Follow Us
mencaribahagia replied at 24-8-2020 12:23 AM
Sy takde demand sgt pun.Sy cari pun range xsmpi 3k pn gaji sbb sy sedar kelayakan sy. I always t ...

nope.. buang mind set gitu, sy sedar kelayakan sy.. no dont. U deserve it. age 30++ gaji suppose 2800-3500 if executive level i think. hmmm xpelah... survey lagi.. call setiap co yg u hantar resume..cuba cari Co yg lain sikit dari biasa.

Cara menjawab soalan masa interview kena improve

resume kena on d dot.. precise dgn apa yg u ada, experience etc.. and cover letter mesti ada.. okayla nak tido nnt sambung.

pasal org tak nak tu kan...
and pasal kerja susah nk dapat tu kan...

Okay

.,

If tt pakai pakaian kepam, mean baju gelap seluar gelap, bercermin mata (if lah ya), tudung melekap mcm kepala penyu, tt tak wangi, kasut serebet mean tumit kasut pecah dan ada lecak pasir, handbag terkelopek kulit, gaya pakaian tak ada...

Ubah!

Beli office attire, paling murah kat padini ke, kat G2000 ke, element ke, pakai seluar, pakai skirt, pakai blouse, pakai blazer, dgn court shoes one inch, boleh beli yg murah kat vincci, tukar handbag yg berpadanan...

Kadang2 tt, bila org tgk penampilan kita yg selebet, org pun malas nak ambik pot.

Bukan nk kata inner beauty tk penting (mean education and budi bahasa), tpi percayalah, org luar mmg akan tgk appearance kita first. Kan ada idiom 'love at the first sight'.

Jgn sedih sedih okay, muka jgn mundom dan jangan pakai tudung melekap penyu tu okay, pakai tudung mortada sure nmpak ceria, pakai lipstick sikit, blusher sikit, baju kemas sikit, tt nk walk around pun ada keyakinan.

Like me,
.

Eheh.

Take care tt.

Edited by Lagubestbest at 24-8-2020 06:07 AM

Hmm.. i sarankan u main bigo sembang n menyanyi. Niat nak improve diri depan orang, pandai sembang, jadi berani halau haters. Tak perlu fikir pasal bazir masa duit dapat tak banyak ke ape, main je untuk improve diri dulu.

Takpun you join la parttime cuckoo ke coway ke, pergi jual barang merata. Jangan fikir pasal duit jugak, niat nak improve diri tahan hinaan tahan rejection tahan maki.

Takpun you join je mana2 mlm shaklee ke ape.

Warning. Sangat2 butthurt okay face-to-face baru bukak mulut je terus kena ayat macam menghalau xnak dengar langsung. Rasa macam nak bunuh je manusia. Tp tu laaaaamaaa dulu la.

Zaman jadi pendiam adat timur tu dah berakhir  lama dah U, lagi2 sekarang dah tahun 2020. Kat USA sana dah kacau bilau dah sebab 24/7 bersepah semua orang vokal sangat nak express diri sendiri sampai jadi racist, islamophobe, prolgbt, antifa etc kemudian kena tumbuk kemudian bergaduh sebab mulut. Semua benda kita nak kutuk dan, semua benda yang kita kata/ buat ada je orang kutuk kita balik. Mmg serabut.

Lagipun sekarang kita nak pekerja yang memang boleh buat kerja, tapi lebih dari tu nak rakan kerja yang boleh interact dengan bos dan rakan sekerja, naik atas juga turun bawah i help u you help me etc. Kira nak pekerja yang yang boleh bertindak at least macam supervisor, walaupun bukanlah nak suruh jadi supervisor pun, kadang2 offer diri outstation, jadi assistant tak rasmi bos join regional meeting ke ape.

moral support mmg aku xreti
sila bgtau ko background ape exp ape nk keje ape
senang org lain bole sajes pape

buat masa skrg keje je kat mall besar2
xpon aku sarankan ko target industry yg melibatkan food, brg baby dan consumer product
kalo jenis xputus order pulak kilang buat glove, mask dgn carton box
xpon ko solek cantik2 pastu masterkan main game pastu buat live stream
nanti ramai yg bg star dan dari situ dpt duit
kdg2 org xtgk ko main game pon tp nk tgk muka ko je
xpon ko main forex atau saham tp tu high gain high risk
xpon ko modalkan beli printer gedabak buat biz printing kat rumah
xpon ko blaja buat kek
kalo ko ada tanah pegi ternak cendawan tiram pastu jual kat kedai goreng

ada byk lagi la peluang buat duit ni
xde masa pon nk sedih2 merintih sana sini

pe problem ko kat tmpt keje lama
smpi benti

di musim kerja susah sgt skg ni, mmg x patut kobreti keja pun sis, aku x jd mak ko pun mmg itulah nasihat terbaik aku blh bagi tp apekah daya ko dh breti pun..

kita kena ingta, stress mcm mana pn kt tmpt keja, jgn brenti. sape nk byr utiliti, bil telefon, myk kereta, makan pakai kita etc?? unless duit simpanan cukup utk setahun hidup sementara dpt job baru.

beginilah noks.. jgn bandingkan life u dengan kawna2 yg lbh berjaya. cuba tgk org lain yg lagi susah. jgn dikenang ko sklh yg bagus, ko ade degree, ko ada pengalaman keja yg terbaik... xde sape nk pandang semua tu.

sape je nk bg keja gaji mahal skg ni ngn keadaan ekonomi teruk?

u keja lah ape2 pun asal boleh cari duit poket sendiri,  x susahkan sape2, dan duit tu halal.

bluebutter replied at 24-8-2020 01:12 AM

tudung melekap penyu tu tudung apa?

Sis, u niaga online. Pastu buat live. Try to interact. And please stop complaining yg u xmcm kawan2 u. Apa yg u nmpk itu cuma apa yg dorang nk display. Dalaman dorang kita xtau hidup mcm mana? Entah2 lagi malang dari hidup u.,, stop lah downgrade kan self esteem u sendiri. Berguni2 nasihat we all bagi, kalau u tak apply dekat diri u sendiri, it’s pointless.

adila39 replied at 24-8-2020 01:07 AM
nope.. buang mind set gitu, sy sedar kelayakan sy.. no dont. U deserve it. age 30++ gaji suppose 2 ...

Cara nak menjawab soalan tu yg sy sgt bermasalah..tak tau nk improve mcm mana.

bluebutter replied at 24-8-2020 01:12 AM

Pasal penampilan tu sy xde masalah sgt.jenis pandai la jgk bergaya tepek bedak tepek lipstick.cuma pakaian tu krg la sikit sbb xbyk pilihan baju tp quite decent la jugak idakla kepam. Bukan nk perasan ke aoa tp kalau dr segi rupa tu idakla buruk sgt. Kalo pg mana2 ada je jantan yg nk menggatal sbb tgk luaran tp xde yg serius.saja nk test market mostly laki org.kalo yg single plk tkt2 nk approach sbb i pendiam tkt kene reject gamaknya or x interested dkt org pendiam mcm i. But actually if dah kenal i ok je..

mencaribahagia replied at 24-8-2020 12:39 PM
Cara nak menjawab soalan tu yg sy sgt bermasalah..tak tau nk improve mcm mana.

mesti boleh.... bfr interview tu selawat and then set mind u akan jawab dgn calm. Tarik nafas bfr jawab... u can do it... hmmm no choice but to make sure u did ur best, ok?

Lagubestbest replied at 24-8-2020 05:49 AM
Hmm.. i sarankan u main bigo sembang n menyanyi. Niat nak improve diri depan orang, pandai sembang,  ...

Alamak x pandai la main bigo.nk menyanyi lagi la tak 😅 nk cakap dekat ig story pu. X konfiden malu,akward segala bagai huhu..seriously i cannot.Bab ni "tapi lebih dari tu nak rakan kerja yang boleh interact dengan bos dan rakan sekerja, naik atas juga turun bawah" setuju itu la yg sy fikirkan yg sy rasa sy susah. Bukan sy x boleh tp mungkin lambat untuk tunjukkan kebolehan diri tu. Tapi tula bila interview tu yg masalah..

mdhelmi replied at 24-8-2020 09:12 AM
moral support mmg aku xreti
sila bgtau ko background ape exp ape nk keje ape
senang org lain bole  ...

Background study pasal food.mmg lepas grad target nak kerja bahagian food indutry tp rezeki takde.pernah masuk dalam food indutri sekejap tp more to outlet mcm fast food mcm tu.tak berapa kena jiwa sbb keje shift 24 hour gaji pun kecik je starting masa 1300 x silap.then sy quit cr tempat lain prefer keje office hour dan bahagian office.tp semua sekejap2 sbb x leh go,sampai la finally sy dapat keje office sampai la last company keje office as admin Assistant je walau bukan bahagian food.last company yg plg lama sy keje almost 5 years.

Main game sy x pandai.buat kek ada jugak buat mmg ada partime biz kek tp on off sbb dulu kerja xde masa nk buat kek.tapi xde sgt pun org order so sy rasa down lama2 sy xbuat.sekarang dh open jgk tp xde org order..

fifie_olin replied at 24-8-2020 09:17 AM
pe problem ko kat tmpt keje lama
smpi benti

Sebab hari2 stress,toxic people,burden of workload,management/manager yg x jaga welfare staff,style yg keep blaming staff yg bawahan mcm sy ni mcm buat keje x betul..isu org lain punya psl tp pukul rata semua salah dan level sy yg kene btl kan semua dgn tambah additional work yg mengarut.rasa diri btl2 mcm slave..salesman not respect kita buat kita mcm org gaji diorang.pagi2 nk teguk air pun x sempat pg tandas pon kene kejar.xboleh takde kt kerusi mesti kene tny pegi mana..lepas tu manager expect nk kita buat kerja perfect mcm robot yg x pernah ada salah.dgn berat sebelahnya sbb toxic plg besar kawan baik dia.deparment lain attack ank buah dia pun dia salahkan anak buah dia.pastu x professional semua hal dalaman dia share dgn bff toxic dia tu. Seriously dh tak boleh tahan...rasa kalau bertahan lagi sy bakal dapat sakit mental.blk rmh pun jd cepat emo sebab byk memendam hal tempat keje,hdp jd stress.. walau kita komplen kt superior xde apa yg jd pun sbb kita xde power.