CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Juwita2020

Kekerapan ke rumah mertua

Mertua ko sakit ke?

Buritan replied at 21-9-2020 05:44 AM
Kaksk somi i anak dia kawin ngan org kelate.. dah 5 tahun i tak pernah junpa bdk tu.. dan anak bua ...

haa bagus sis buat camtu. sometimes orang tu sedap je cakap sebab bukan dia kena. cuba dia kena baru tau sentap tak sentap.

iol ni sedaya upaya cuba elak, sebab i takot tak dapat fake dan i terbuat muka menyampah. so selalu bila nak bersembang, i buat2 busy..

rayriff replied at 21-9-2020 08:28 PM
haa bagus sis buat camtu. sometimes orang tu sedap je cakap sebab bukan dia kena. cuba dia kena ba ...

I dulu mmg jaga hati.. tapi nmpknya mulut seko seko selupe itu jubo ayam.. emm ape salahnya mulut aku cam jubo  babi plk.. ontahlaa .. wlpun tahu berdosa tp tak tahan.. so sembur aje laaa

Buritan replied at 21-9-2020 05:49 AM
Wow untung hang.. aku dulu nak kawin dgn cina tp aku takut.. rupanyw kawin melayu pun tak ok gak.. ...

Kenapa pulak xnak jadi cikgu uols? Ada sejarah hitam kaa?

cmf_jeangrey replied at 22-9-2020 09:47 PM

Ye.. rasanya aku tak sesuai jd cikgi terutama di bandar bandar hesar.. masa aku jd cikgi kat kg di perak ok je.. mmg jd sgt sgt bodo..aku jd sgt stress .. jadi pemarah.. sampai aku jumpa psikiatrik.. adekala aku rasa aku ni mmg looser kot

cmf_jeangrey replied at 22-9-2020 09:47 PM

Bila ckp kat setad kata aku solat tak.betul.. kawan seperjuangan pun bkn boleh pakai pun.. depan simpati belakang ceitt.. so aku terima aku mmg takde rezeki

Follow Us
HYSB replied at 20-9-2020 10:27 PM
Tt bende ni kene cakap awal lah, kalau ikutkan sangat nanti dah terbiase.. lepas tu pendam 20thn haa ...

I setuju. Dari awal lagi TT dah kena set amalan yang termampu nak buat sampai bila-bila. Apa yang TT rasa x mampu nak amalkan (pergi tetiap malam + pergi waktu siang + masak siang utk kakip tapau + masak malam lagi), jangan ikut n amalkan sampai terpaksa menjadi kebiasaan dalam keterpaksaan. Nanti esok dah turutkan kemahuan in-law yang ni, diorang akan demand lagi benda lain sampai TT rasa tersepit, lemas n x boleh patah balik.

TT kena cakap dengan suami. Luahkan juga kekecewaan TT. Terang n ulang sampai dia faham. Bagitau dia, dalam pada nak kena patuh pada emak, suami kena pandai bezakan ada benda yang mertua x berhak nak masuk campur n atur. Ini, suami TT kena faham dulu.

Wakefield replied at 22-9-2020 11:30 PM
I setuju. Dari awal lagi TT dah kena set amalan yang termampu nak buat sampai bila-bila. Apa yan ...

Awal-awal kahwin, my MIL pun ada cubaan nak mengatur our life. Antaranya nak tetapkan giliran hari raya. My MIL dia nak semua anak menantu berkumpul raya sekali. Suami I x setuju n bertegas untuk bergilir. Dia mintak adik-adik lain yang dah berkeluarga tetapkan giliran balik beraya sendiri tp make sure setiap tahun penggiliran ada anak lelaki yang balik. Ada lagi a few hints my MIL bagi di belakang suami. Katanya dia dulu x pernah langsung balik beraya dengan family sendiri, kena balik ikut my FIL. Indirectly saying dia nak I pun baliklah kampung suami jer. I sampaikan pada suami hasrat emak dia tu. Suami jawab pendek dan tegas 'Xda. Ikut sistem penggiliran.'

Jugak terjadi di tahun-tahun awal perkahwinan. My MIL cadangkan something tp suami balas tu kena bincang dengan I dulu tp my MIL tempelak apehal kena bincang dengan I pulak. Suami jawab kenalah bincang dengan I dulu, dah hidup sekali kenalah berbincang cari keputusan persetujuan bersama. Yang buat keputusan sendiri-sendiri tu orang bujang. Terdiam my MIL.

Walaupun my MIL ni kerapkali ingatkan anak-anak lelaki kena patuh pada ibunya 3x, dan mengingatkan yang kedudukan isteri entah no berapa, tapi mujur suami I jenis x patuh semberono. Dari awal suami I dah letak batasan ada perkara yang my MIL x boleh masuk campur dan atur, lama-lama my MIL backed off.

Dan bila my MIL cakap sstu yang mengganggu fikiran I pulak, suami tegur I balik, kita hidup ni bukan nak kena puaskan hati semua orang so x payah fikir apa yang emak dia cakap.

Dalam situasi I ni, suami banyak membantu n mainkan peranan. Kalau tidak, I pun entah jadi mcm TT.

Buritan replied at 22-9-2020 10:14 PM
Bila ckp kat setad kata aku solat tak.betul.. kawan seperjuangan pun bkn boleh pakai pun.. depan s ...

Kesian uols..bertabahlah...sembang2 je lah kt forum ni sbb ummah sini lebih memahami walaupun ada yg mulut agak terkedepan perginya...solat pun solat tapi sakit dalaman camni kena ada someone tolong rungkaikan...kena ada sesi soal jawab or at least hulur bahu for you to cry on

Anyway utk tidak OT, harap TT pun butakan hati pada keluarga mertua yg tak sekufu camni. Hari2 pergi pun byk bunyi. Kalau tinggal sekali terus agaknya lagi parah, ada je yg tak kena. So ikut masa sendiri jgn terlalu nk jaga perasaan org lagi2 yg tak sedar diuntung

citer TT ni mcm aku kecik2 dlu..
terjadi kt mak aku..
ayah aku bising sebab mak aku xgi umah atok tiap2 ptg, manakala arwah mak ngah aku g tiap2 petang..last2 mak aku ckp kt ayah aku g dia kerja..balik lewat petang, sampai rumah dah siapkan makan suami dgn anak2..nak kemas rumah bagai..klu xkisah baju basuh dobi, tiap2 malam makan lauk beli, mak aku xkisah balik kerja lepak rumah atok...lepas luahkan  perasaan,mak aku ikut kata sendiri jer.. makarwah biras mak aku suri rumah, so klu petang nak dtg lepak rumah atok aku xde masalah sbb kerja rumah dah siap belah siang...

untuk TT, aku rasa kena bincang dengan suami..bgtau pendapat TT..

cmf_jeangrey replied at 23-9-2020 05:44 AM
Kesian uols..bertabahlah...sembang2 je lah kt forum ni sbb ummah sini lebih memahami walaupun ada  ...

Itulaa saya anggap bkn reseki aku.. adekala jeles jugak tengok wanita diluat sana bekerjaya.. ade duit byk.. pakai cantik cantik.. boleh berdikari tanpa perlu bantuan sesiapa pun.. tengok diri saya sedihhhh..

Wakefield replied at 22-9-2020 11:30 PM
I setuju. Dari awal lagi TT dah kena set amalan yang termampu nak buat sampai bila-bila. Apa yan ...

Teruk kan family mentua tt.. nak ape lg entah.. serba tak kena..

Wakefield replied at 23-9-2020 01:00 AM
Awal-awal kahwin, my MIL pun ada cubaan nak mengatur our life. Antaranya nak tetapkan giliran ha ...

Suke suami yg tegas mcm ni.. suami saya pun tegas cumaaaa saya plk jenis overthinking.. susah nak lupe satu benda atau hal berlaku.. satu lg family mentua jenis ckp dpn saya.. depa tak ckp pd suami sbb tau suami saya jenis boooolayan...

Buritan replied at 23-9-2020 06:52 AM
Suke suami yg tegas mcm ni.. suami saya pun tegas cumaaaa saya plk jenis overthinking.. susah nak  ...

Ya. Sy pun sejenis overthinking jua.

Wakefield replied at 23-9-2020 07:54 AM
Ya. Sy pun sejenis overthinking jua.

Susah kan jd org overthinking.. takde petua ke nak hilang overthinking

aku walau xseteru dgn ex dgn mil amat baik..hari hari ke rumah dia masa anak no. 3 0arwah mil jaga, mil tu baik dan fhm emosi aku..kt pintu lagi dia dh tanya nak mak buatkan air ke..dia amik nasik sebab aku akan makan je apa yg dihidang. sembang dan gurau dgn dia..aku peluk dia sprt dgn mak sdri. tapi masa mula kawen dia prejudis jgk kt aku..akhir hayat dia baru dia tau aku bukanlah sprti dia sangka..eh mcm dlm drama plak. al fatihah utk mil

biasa la nama pun mader in law bnyk sgt law.. ada je tak kena dimata..  selalu perangai mil gini mmg aku turn off.. nak berbaik jadi malas sbb buat baik pun dikata tak buat baik lagi la kena keji..

Buritan replied at 20-9-2020 03:15 AM
Emmm.. ko dah sgt sgt ok dah.. montua  ko yg too demand.. adekala uah layan laaa prangai mentua ni.. ...

aku stuju gila dgn ko

Juwita2020 replied at 20-9-2020 12:25 PM
Yes this wat i mean.... Suami i boleh pk benda yg sama juga. Tu yg upset. So sapa lagi nk i harapk ...

kesiannya u,kalau i jd u i ajar sikit suami.. bila raya i balik je kg sendiri nk jd apa jadi la dah tu bincang elok2 pun tkda solusi.. i bkn nk ajar bukan2 tp jd isteri kena tegas jgk tau hak isteri.. lama2 pendam pun tak elok.

Buritan replied at 23-9-2020 08:53 AM
Susah kan jd org overthinking.. takde petua ke nak hilang overthinking

Overthinking in everyday life atau melibatkan perihal in-laws sahaja?

Overthinking sy ni x selalu tapi bila terjadi, sy selalu cuba alihkan fikiran pada benda lain. Kalau dah teruk sangat-sangat, sy akan curik masa tonton movie/ baca buku misteri/ thriller yang perlu concentrate n fikir. Nak sangat fikir kan, nah amik misteri, cuba selesaikan. Ni teknik diversion sy. After watching/reading, kepala still akan berlegar pasal plot cerita tu dll. Kebiasannya mode overthinking tu akan berakhir sendiri.