CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Juwita2020

Kekerapan ke rumah mertua

jazaa100 replied at 20-9-2020 03:01 PM
Kau jual je nama mak kau.....

Ckp mak tak bg kuar rumah klu bkn dgn somi....tak manis isteri org  ...

Jaza, kang suami tt bagi lesen besau pulak siang malam pagi petang duduk rumah mak dia.Silap2 diajaknya pindah terus. Yg dok bercakap tu kang, akak x rasa di akan berhenti bercakap walau tt sampai terpindah ke rumah mertua. Huhuhu

Wakefield replied at 23-9-2020 01:00 AM
Awal-awal kahwin, my MIL pun ada cubaan nak mengatur our life. Antaranya nak tetapkan giliran ha ...

Sama la sikap suami akak pun gitu. Dia memang terang2 nyatakan pendirian dia dalam berumahtangga ni. Jangan kita biar org merempuh pagar rumah kita. Nanti orang lain yg akan tentukan rupa rumah kita. Apa2 hal kami akan bincang dan buat keputusan sama2.

Day 1 lagi dah setuju utk ada giliran beraya walau masa tu kami duduk dekat dgn kedua2 family. Dan bab tidur rumah dua2 pihak pun sama. Anak2 pula kita besarkan sendiri. Time kerja, hantar kat pengasuh. Kalau nak kasi nenek2 bermain dgn cucu, salah seorang kena ada sekali utk uruskan makan minum mandi shishi & poop anak. Kalau bab sakit pening mak ayah ni, selagi terdaya kita attend sebaik mungkin. Satu pihak lagi pun kena faham sebab kita pun tahu org tua ni ada masa sihat, ada masa sakit. So, jgn berkira sangat.

Time ayah sakit, hari2 akak balik utk tolong uruskan pun dia x kesah. Bila dia x kerja, dia pun sekali balik dan uruskan. Bila mak x sihat, akak ajak dia cepat2 balik rumah mak dia dan bawa ke clinic ke apa kan.. Mak dah lega, baru kita balik rumah. Kalau time anak x sihat atau time anak sekolah dan org tua pun x sihat, kita berbagi tugas aje. Yang penting semua terjaga, hubungan dgn semua pihak pun elok dan org tua kita happy dan mereka ada kepercayaan dan keyakinan kat menantu dan anak masing2.

Buritan replied at 23-9-2020 08:53 AM
Susah kan jd org overthinking.. takde petua ke nak hilang overthinking

Aduh Bubu.. Akak dulu oun overthinking so jadi stress sangat. Bab overthinking ni kita perlu support yg sangat kuat dari yg disekeliling kita. Pada akak suami banyak main peranan dlm nak ubah sikap akak tu. Satu lagi kita sendiri kena ready utk overcome perihal ni. Maksudnya kena belajar utk positif, bertenang dan lebih terbuka. Memang struggled sebab kita melawan diri sendiri sebenarnya tp sangat bagus utk hidup kita ni.

Org kata nak besarkan anak tu.. The struggle is real.Sebenarnya nak ubah diri sendiri ni la yg paling susah. Huhuhuhu

Akak baru perasan. Thread ni tahun 2020 punya.. Akak harap suami tt dah xde la fiil merajuk sebabkan hal yg kecil ni. Benda boleh bertolak ansur kan..

rospinki replied at 23-9-2020 09:59 AM
aku walau xseteru dgn ex dgn mil amat baik..hari hari ke rumah dia masa anak no. 3 0arwah mil jaga,  ...

Memang awal2 akan ada sikap prejudis tu akak rasa, rosie Sebab kita dibersarkan oleh org lain. Dah ada pendirian sendiri baru kita masuk family baru ni. So buruk baik kita pun family baru x tahu lagi. Sama juga dgn kita ttg family baru ni.
Lama2 memang worth it la. Kita jadi yg dipercayai, yang dianggap memahami dan tempat dia mengadu. Dan dia pun accept yg anak dia bukanlah manusia yg sempurna. Automatically dia stop cari kesalahan kita. Yg perlu, dia tegur atau ingatkan mcm dia tegur dan ingatkan anak sendiri.

Akak yakin tt ni seorang yg baik hati. Dan tt akan dapat balasan yg baik2 juga nanti. Tp husband kena tahu untuk bertolak ansur dgn isteri sebab isteri ialah tanggungjawab utama dlm rumahtangga. Pakat elok2 ya, tt.

Kak-Leen replied at 16-4-2021 07:37 AM
Aduh Bubu.. Akak dulu oun overthinking so jadi stress sangat. Bab overthinking ni kita perlu suppo ...

Mmg somi sgt sgt support.. sampai skrg family belah mertua tak tau saya dah berhenti keje.. mmg somi gam abis mulot.. kalo tanye nape wife ade kat rumah.. somi dgm selamba je ckp.. oo dia amik crk.. koh koh..

Berbanding dgn bpk saya..bpk saya mmg memeningkan saya.  Saya dah bgtau jgn bgtau pd adik beradik lain saya berhenti tp bpk saya mulot tempayann.. ujung ujung depa lps tgn ttg tgjwb pd mak pak.. semua tolak pd saya..

Kak-Leen replied at 16-4-2021 07:43 AM
Memang awal2 akan ada sikap prejudis tu akak rasa, rosie Sebab kita dibersarkan oleh org lain. Dah ...

Saya now mmg amik pendekatan hidup lone ranger.. saya tak mau kawan ramai sbb bg saya kenkawan ni pun jenis suke korek rahsia org.. kalo dah tau diam tak pe jugak.. ini pukul tabuh pulakk.. sbb tuu saya suke kawan dkt sini ajo.. kak leen tak kenal pun saya.. satu lg kat forem ni byk ngajo saya say noooooooo pd permintaan yg saya tak nak..

Follow Us
Kak-Leen replied at 16-4-2021 06:15 AM
Jaza, kang suami tt bagi lesen besau pulak siang malam pagi petang duduk rumah mak dia.Silap2 diaj ...

he...he...mcm mcm kannn....

susah nk puaskn hati semua org....
tapi tu lah...kita dah kawin ni, tak blh jugak buat perangai mcm bujang dulu....byk hati yg perlu dijaga.....

hang baca boleh tt, tp takyah ikut "menantu hantu" kat forum ni.
ikut acik forum kepam ni "in laws" ni semua buruk perangai..depa aja yg betoi.

Maaf menumpang thread tt. Tt baru kawin, sila set rules cepat2 n firm. Jgn jadi mcm i. Dah terlambat rasanya.

Iols dah masuk 9tahun kahwin. Takde anak. Dari awal2 dulu, mmg laki i jenis anak mak. Alahai dia punya nak berjasa kt family dia, mcm takda isteri nak dijaga ( isterikan amanah), tiap2 hari laki i p jenguk parent/family nya.

Tapi kali ni lg kronik, since pkp3.0, kami pindah masuk rumah baru, alhamdulillah ada rumah sendiri dah, titik peluh bisnes kami berdua, budget tak besar, so buat tak la grand. Bila baru pindah ni, banyak la barang takda, nak kemas n cuci. Yg geramnya, kita lak kena tinggal sorang, lg kerap la laki i p jenguk makpaknya. Dulu sehari sekali, skrg.. Sehari 3 kali. Pagi, tgh hari, malam.. Pkp tak pkp, sama ja.

Awal2 pagi, org tua dia roger,ada ja nak minta tlg, beli brg itu ini, tlg baiki itu ini.

Ada rumah sndiri, dah mcm i kena campak je dok dlm rumah tu, dia lak mcm yakyakyeee keluar sana sini. Apa2 i minta tolong, takde nye nak settlekan. Baiki pipe ke, beli hardware apa2 ke, last2 i beli sndiri, cari tukang sendiri..

Can u guys imagine, ada seminggu tu, kawan dia sakit kena buatan org, disamping sehari 3 kali jenguk org tua dia, boleh pulak rushing2 gi bawa kawannya berubat. ( i suspect kwn dia depression sbb kena buang keja).  Bergaduh la kami laki bini. Dia kata i tak paham. Udah i ja nak paham dia, dia paham i tak pulak..

Skrg tgh gaduh, sbb i terluah "boleh pindah dok rumah parent dia trus la, mudah tak xyah ulang alik". Dia maki i balik suruh pikir sblm bercakap..

Bottom line nya, i sunyi, n ignored. Perempuan bila dah kawin, laki ni la kawan n teman kita.

I cuba la ambil hati, masak2 bagi kt laki i. Tapi sama ja. Habis makan hilang..

At this point i dah exhausted. Pagi2 smpai malam kerja (bisnes online i buat kt rumah), kerja rumah lagi, by malam i zero dah. Nak apa2 dgn laki, dh takda keinginan (maaf terpaksa jujur).. Tinggal nak minta nasihat pejabat agama je.. Risau depa pun tak paham

Rate

1

rose_2011 replied at 30-6-2021 03:53 AM
Maaf menumpang thread tt. Tt baru kawin, sila set rules cepat2 n firm. Jgn jadi mcm i. Dah terlambat ...

Ini aja isunya????

Your justification utk mintak cerai????

Tahniah..

Hang berhak utk bahagia...perceraian tuh halal....

Note: Thread has been banned by manager

Kakak ipau aku jarak naik moto 5min je nk dtg umah mak aku time raya je..kenduri2 pon xdtg..walau pon dia keje..dia cuti pon xdtg..skrg turn aku pulak pon 5 min ke ke rumah mak mentua..haruskah aki hari2 bekuntum di rumah mak mentua?

rose_2011 replied at 30-6-2021 03:53 AM
Maaf menumpang thread tt. Tt baru kawin, sila set rules cepat2 n firm. Jgn jadi mcm i. Dah terlambat ...

Dekat sangat ke rumah mertua Tu?
Payah kalau Suami tak paham hak isteri
Bukan Baru kawin
Buatlah solat hajat, mudah-mudahan Suami bertimbang rasa

chenta_dewi replied at 2-7-2021 01:58 PM
Kakak ipau aku jarak naik moto 5min je nk dtg umah mak aku time raya je..kenduri2 pon xdtg..walau po ...

Hahahaha
Ikut kaulah kak
Aku idoklah rajin kikiki

Sebulan sekali balik rumah mertua walaupun jarak 5 minit drive dah sampai..sbb husband tgh busy buat thesis sambil wfh...

penmerah replied at 2-7-2021 04:54 PM
Hahahaha
Ikut kaulah kak
Aku idoklah rajin kikiki

Dont be too complacent...kesabaran suami pun ada batasnya...kalau nanti hang diuji olehNYA dapat 'adik' baru...baru hang akan lebih kenal erti nikmat bermertua....

chenta_dewi replied at 2-7-2021 01:58 PM
Kakak ipau aku jarak naik moto 5min je nk dtg umah mak aku time raya je..kenduri2 pon xdtg..walau po ...

Nanti dah kena cerai baru mula pikir..."mana silap aku?"

Edited by m.a.n.a.kautau at 2-7-2021 11:25 PM
Elle_mujigae replied at 2-7-2021 06:02 PM
Sebulan sekali balik rumah mertua walaupun jarak 5 minit drive dah sampai..sbb husband tgh busy buat ...

Macam berasap rambut dan hati kalau jengok meetua tanpa suami sekali kan????

agama dah sebut bila kita dah berkahwen nee...ibu bapa suami kita adalah juga ibu bapa kita dari segi layanan serta hormatnya...

kan??? atau hang yg tak paham agama? nsk batang suami aja?

Wakefield replied at 23-9-2020 01:00 AM
Awal-awal kahwin, my MIL pun ada cubaan nak mengatur our life. Antaranya nak tetapkan giliran har ...

ya allah..bagusnya husband uols..mcm laki ai..mak dia dah jd ketua keluarga..semua dia atur..semua nk kena dgr cakap.. macam raya first dia dh ckp dekat ank dia,nk ank lelaki dia ada tiap kali raya pertama..kena salam cium dia dulu..sampaikan.. mse tahun pertama kahwin beraya tu,ai sedih..first time raya jauh dgn mak,video call.. sebak nangis.. dia boleh terjerit2 panggil semata-mata nk suruh tangkap gambar(bukan ada photographer pun,snap guna phone je!) mmg ai menyumpah dalam hati(btw,ai pernah ckp dgn dia mak dgn ayh ai sorg utara sorg selatan,elok je amal sistem bergilir masa raya,kenapa kita tak boleh ikut mcm tu,suami ai ckp,dia kne ikut ckp mak dia!)..sama jgk dgn pantang, dia atur dah siap-siap utk ai pantang dgn dia(ai xsuka sbnrnya,sebab perangai dia,ai takut ai stress mse pantang nnt..)sebab ai dh memang stress masa awal-awal mengandung lagi,sampai ai berhenti kerja yg ai suka sebab nk balik duduk dgn mak..sebab rimas dengan perangai mil..n suami masih tak faham,nk suruh ai jd gila meroyan agknya..baru dia faham..

holothurian replied at 11-2-2022 01:34 AM
ya allah..bagusnya husband uols..mcm laki ai..mak dia dah jd ketua keluarga..semua dia atur..semua ...

I pun dah lupa pernah komen mcm tu.

Bila dah jadi ibu, x bolehlah nak guna tiket sebagai ibu nak control hidup keluarga nuklear anak lelaki. Bagilah peluang anak lelaki tu jalani hidup dengan aman. Syurga anak di bawah tapak kaki ibu tp bukan bermaksud anak lelaki satu keluarga tu termasuk dengan isterinya sekali kena akur perintah ibu. Tentu ada batasan derhaka x dengar kata ibu tu sampai takat mana.

Dalam isu ni, cuba dengar penerangan dari Mufti Menk. Bagus penerangan ni. Suami n ibu mertua pun kena dengar juga. Semoga isteri tidak lagi tertindas, suami dapat berlaku adil antara isteri-ibu n ibu mertua lebih memahami tanggungjawab anak lelaki yang sudah berkahwin.

Watch "Wife or Mother - Who Is First? - Mufti Menk" on YouTube
https://youtu.be/oo0C96oYFtI