CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: julia5094

Kongsikan tip Jimat Wang Anda! Bukan Kedekut Tapi Berhemah

1. pakai baju bundle - dalam 3 tahun ni 1 kali je aku beli baju baru.
2. weekend lepak rumah je tak keluar, kalau keluar pun aku keluar dgn kawan2 dlm 2-3 bulan sekali spend tak lebih RM150
3. masak sekerap mungkin bila tak bz
4. tak subscribe astro, umah takda tv pun kahkah, yg penting WiFi dan Netflix ehe
5. banyak buat benda DIY, contoh buat jamu asam kunyit, repair sendiri benda2 kt rumah
6. make it a point utk bersedekah, waima RM1 pun sehari. kalau sedekah selalunya rezeki murah dan tak putus.
7. jual barang online
8. of course menabung le semampunya, aku mmg tgh parah so tak dpt la nak commit byk2 ahah

mamajawie replied at 25-11-2020 12:08 PM
1st time dgar apps shop back..betul ke dpat cashback?cam menarik tapi beli brape ribu bru dpt cash ...

Betul dapat. Saya dah withdraw. Berapa duit dapat tu depends on kita guna apps apa. Contoh kalau shopee, 0.5% dari duit yg kita spend. Agoda 6%. Ada banyak apps lain jugak. Cara dia, install apps shopback, buka apps lain melalui shopback tu. Baru dia dapat detect

mynameisdot replied at 26-11-2020 03:12 PM
2. weekend lepak rumah je tak ...

Achik agreed sangat part sedekah tu sebab mmg penah kena..dulu ingat lagi gaji tinggal dalam 20 hengget jer dlm purse..anak ada 2 org kecik lagi. sorang tu baby..Lepas tu jumpa org susah jumpa achik cakap dh lama tak makan, tak sampai hati achik bagi rm10..tetiba abah call cakap share secubit yg achik ada bagi bonus dlm rm100..dia nak masukkan duit tu dlm akaun achik..Gitu la..Achik percaya sedekah dengan ikhlas takkan membankrapkan kita..

Edited by green~tea at 22-12-2020 09:11 PM

i'm sooo stressed bila tengok my previous postings dalam ni dalam usaha berjimat cermat i ni... dah almost 2 YEARS i have been trying to tone down my lifestyle and yet i still feel like i'm a failure... and this January is my cut off date to submit my resignation for my early retirement

cemane nak buat ni..... i still have few wishlist yang i kena beli before i retire... i nak kena beli laptop utk ensure i dapat claim full PENJANA 2.5k for sports equipment and 2.5k utk laptop... threadmill tu dah beli, laptop belum, so that's another expenses i kena keluarkan bulan ni....

then i kena beli glasses untuk claim optical 2k by end december and another 2k optical (spec husband) in january.... tp yang ni claim la... cuma i kena dahulukan duit i for 3 days sblm claim tu masuk... i nak kena make sure i fully utilized my optical entitlement rm 2k per year...

then i rasa ok dah kot takde dah wishlist nak beli sebelum retire... i nak tutup my one and only credit card bila i retire next month.. sbb renewal fee kalo tak achieve certain amount of spending is RM800.. i dont think i can afford to use this card anymore lepas retire...

korang kalo retire atau tak keje, pakai credit card tak? i kadang2 rasa cam tak perlu lah kot.. tp entah ler...

green~tea replied at 22-12-2020 09:10 PM
i'm sooo stressed bila tengok my previous postings dalam ni dalam usaha berjimat cermat i ni... dah  ...

Rasanya boleh je kalau sis still nak guna credit card bila dah retire. Kalau credit limit tinggi boleh try tnya bank kot2 boleh reduce.  So x payah la nak bayar annual fee byk2.

Achik nye cara berjimat, baju tak branded. Kalau nak yang branded beli waktu sale..Baju pun jarang beli kecuali ada keperluan. Laki achik kata achik kedekut..hahaha

Perangai achik memang x berapa suka nak ke mall..boleh naik migrain kalau ramai sangat orang.
Kalau terpaksa beli barang, buat list siap siap dan jarang melilau tempat lain sbb tak mau migrain. hehe

Achik banyak masak dari makan luar. Cuma melayan kehendak anak je kalau makan luar atau bila achik bizi atau tak sihat.

Mekap pun achik tak berapa suka. kalau beli lipstick dengan compact powder jer..guna sampai expired.

Kereta pun acik suka kereta kecik yg murah..dah habis bayar pun.

Lagi satu achik suka tanam bahan2 yang selalu guna kat dapur mcm serai, daun kunyit, cili api, sikit ulam ulam..so, jimatla sikit kat situ.

Itu je la cara achik berjimat. Lagi satu achik nasihatkan korang bagila duit kat mak bapak kalau dorang masih ada..tak banyak, sikit pun jadilah. Bahagiakan mereka selagi terdaya. In sya Allah murah rezeki dan tenang hati kita. Jangan dilupa hulur2 jugak sedeqah sikit pun takpe..

Follow Us
i'm sooo stressed bila tengok my previous postings dalam ni dalam usaha berjimat cermat i ni... dah  ...

Jangan stress kalau matlamat kita tak tercapai..kurang kurang kita dah sampai satu tahap..usaha lagi..

Achik selalu tetapkan satu matlamat ikut kemampuan..kekadang sepanjang perjalanan tu ada faktor yang menyebabkan tak dapat capai yang kita inginkan. Achik selalu revise my priority supaya achik tak tercicir mende yang lebih penting.

yenil95 replied at 23-12-2020 09:40 AM
Achik nye cara berjimat, baju tak branded. Kalau nak yang branded beli waktu sale..Baju pun jarang b ...

Achik dengan saya bab branded tu mcm sama la...saya pun time offer baru pergi cari baju kat supermarket. Tapi satu saya tak boleh nak ubah...bab pakai mekap...haruss keluar rumah kena mekap sikit2. Tak tau la..kdg2 saya pun pelik dgn diri sendiri. Asal lepas mandi...mesti nak calit2 even hari cuti tak keluar pegi mana pun...ha..ha...Tapi saya beli brg mekap yang biasa2 kat drugstore je la.

Try jugak tanam pokok...tapi masalahnya tak rajin nak siram...belek muka rajin la...Masak pulak...memang boleh kata masak hari2..Tapi time cuti kadang2 bwk anak bfast...saya ni ada masalah suka mengetea...Tak suka sgt terkurung dalam rumah lama2. Tabiat yang tak boleh nk ubah...

Edited by yenil95 at 30-12-2020 03:57 PM
julia5094 replied at 30-12-2020 03:28 PM
Achik dengan saya bab branded tu mcm sama la...saya pun time offer baru pergi cari baju kat superm ...

Julia,

bab mekap tu achik okay saja dengan cara awak janji tak melebih lebih dan tak membazir..Achik amazed dengan orang yang rajin mekap tapi jaga solat....sebab bukan senang weii nak hilangkan mekap sebelum amik wudhu..lepas tu nak apply lagi lepas solat..tabahnya la haii..

bab malas siram pokok tu, beli la self watered pot dik julia..penama tu?..Hygropot..Agak pricey la tapi sangat membantu..cuma jenguk paras air seminggu sekali..dan tambah baja bila perlu..

Hobby ngeteh kat luar tu pun achik hokay jer janji berpada pada....kekadang we need a break from our routine kannn..

Dah 2021...tips jimat sama mcm org lain
1. Bwk bekal gi ofis...sblm2 ni pun mmg bwk bekal
2. Husband wfh smpi hujg bln ni...so apa lagi...bwk kete myvi dia la pegi keje,..jimat giler minyak..rm50 seminggu..banding bwk estima rm100 seminggu...
3. Dah stop shopping baju tudung make up pelbagai...sbb dh byk shopping bln lepas..klu shopping lagi pun mungkin waktu raya...tu pun baju dan kasut anak2...aku pki apa yg ada mcm thn lepas...
4. Disebabkan dah xblh travel...nak simpan rm1k sebln....pecah rm700 asb..rm300 beli emas 1g..start gaji hujg bln ni..simpanan emas tu utk anak2 kawen nanti...sspn dan tbg hj...dorg pakai duit tabung dan duit raya...target asb aku nanti dlm masa 5thn ada cash rm50k
5. Sblm ni pegi spa sebln sekali..thn ni mungkin 2 bln sekali je...
6. Thn ni pun dah tak cuti2 Malaysia..blik kg sndr dan mertua je lah...sambil bagi family duit...aku ada makcik2 yg xkawen dan xkeje...bagi dorg duit juga..jimat tol juga...
7. Thn ni dah stop tgk wayg dan pegi karoks....byk gilers duit save...nmpk sgt sblm2 ni aku boros utk hiburan...
8. Astro mmg dh lama potong..tggl netflix je..

yenil95 replied at 30-12-2020 03:55 PM
Julia,

bab mekap tu achik okay saja dengan cara awak janji tak melebih lebih dan tak membazir.. ...

Tapi achik...saya ni mekap bukan la tebal sangat..setakat celak, buat kening..bedak, blusher n lipstik....orang kata just basic. Nak tanggal senang je...Guna micellar water pun dah boleh hilang semua. Kalau kat opis,  biasa lps sembahyang just pakai pelembab n lipstik je...mls nak tacap. Tapi kalau kat rumah rajin la pulak. Mungkin kat rumah barang semua lengkap...

Sekarang sub kat anak siram pokok..Ada la tiga pasu yang masih survive. Pokok pandan masih hidup. Yang 2 lagi tu pokok lidah mak mertua dengan pokok apa ntah..dah lupa. Bagi tanggungjawab kat dia pulak.

Sekarang cuti skolah...dah kurang sikit dah mengeteh. Sbb pagi2 masak kat rumah, nak tinggal bekalan kat anak2. Kadang2 lewat siap..so tak sempat menegeteh.

Awal Dec hari tu ada beli phone baru. Konon nak reward la pasal dok meniaga kat shopee kan? Tapi phone hiang masa transit. Sedih punya pasal, sebulan tak shoping kat shopee. Nasib baik la dapat balik duit. Sep duit jugak sbb kemurungan tu membuatkan i berjimat..trauma punya pasal.

i maintain je my old cc.. just a silver visa. i keep it for convenience.

Iols mcm awal tahun really good girl, xde la boros sgt ke apa..
tp hujung tahun kan byk sales, sekali hbis camtu tu je..

Tahun ni dapat la sikit duit hasil tabungan ASB. So, boleh la sikit2 ganti duit bonus yang nampak gayanya tak dapat taun ni. So iols pakat dengan kakak n adik, beli kambing untuk diternak. Suruh adik bucu lelaki yang kat kampung jaga . Dia dah nak masuk 2 tahun dok jaga kambing. Dah ada 12 ekor dah kambing dia. Kami tumpang la..sebab dia pun macam dah pro je bab jaga kambing ni. Ni sebagai pelaburan la jugak. 2 ibu dan 3 ekor anak.

Kandang tu kat belakang rumah mak je pun. Kambing biasanya boleh bunting 2 kali dalam setahun. Kalau nasib baik dapat kembar 3...So tengok la macamana. Harap2 beranak pinak la kambing2 kami tu nanti. Daripada duit tak tau kemana, baikla beli kambing kan?

So tahun ni disebabkan pkp, dijangka duit pun tak keluar banyak la..hopefully. So target tahun ni nak cukupkan tabungan 6 bulan gaji. Sekarang dok ada 5 bulan gaji je. Target nak simpan at least rm 500 min. Harap2 tercapai la misi tahun ni.

lattehazelnut replied at 7-1-2021 07:55 PM
Iols mcm awal tahun really good girl, xde la boros sgt ke apa..
tp hujung tahun kan byk sales, sek ...

Jangan menyesal dear...anggap la tu semua sebagai reward untuk diri sendiri..

mynameisdot replied at 26-11-2020 03:12 PM
2. weekend lepak rumah je tak ...

Bagus sangat ni..i pun dulu masa tengah banyak komitmen, memang pakai baju bundle je. Memang pernah merasa zaman susah, anak 3 tapi masa tu tak kerja. Nak beli baju anak rm 5 pun berkira. Anak pulak dekat2 umur. Semua minum susu, pakai pampers. Seksa..nak balik kampung pun tak ada duit. Sanggup jual emas semata2 nak balik kampung. Memang sedih sgt masa tu. Orang pun pandang kita sebelah mata je. Sebab tu sekarang ni walaupun mampu nak pakai mahal2. tapi i masih cheapskate bab pakaian ni.

Yang penting, bila kita pakai even myrah pun, orang ingat mahal...ha...ha...masuk bakul angkat sendiri gittew...

mmg iols dah ade list pembayaran n  dlm tu mmg dah asingkan utk simpanan wajib n kecemasan.baki tu bru buat belanja..iols asingkan duit minyak kereta rm400 dalam sampul duit raya.so setiap bulan dapat tahu brapa anggaran utk minyak kereta n tol..baki yg ade dlm duit minyak tu mmg iols simpan dlm bank terus

n setiap hari iols bajet makan rm20.00 sehari..so mmg catit brapa iols dah blnjer everyday..pstikan xlebih rm20.kalo lebih kene tolak utk esoknya lebihan kite dah belanja tu. alhamdulillah dah 3tahun buat mcm ni..msa haritu pkp kene tolak gaji atleast xtrasa sgt msa bosx bayar full gaji..sbb ade duit kecemasan.

cucuq replied at 19-1-2021 12:58 PM
mmg iols dah ade list pembayaran n  dlm tu mmg dah asingkan utk simpanan wajib n kecemasan.baki tu b ...

Ya..sepatutnya memang kena buat macam ni kan. Orang kata duit kecemasan at least kena ada dalam 1K. Tapi tu la..tak ramai yang menitik beratkan pengurusan kewangan ni.

Iols suka buat IF. So boleh jimat duit belanja harian. Plus hari2 masak kat rumah..maklum la ada anak2 kat rumah. Setakat ni benda yang paling susah na jimat...brg dapo la. Kalau masak tu, ayam biasa sekor sekali masak. Beras nearly 60kgs/months. Sepatutnya kena buat perancangan untuk makanan. Buat list apa yang nak masak n beli je ikut list masakan tu. Tapi tu la...malasnya..hi..hi

lurve82 replied at 3-1-2021 02:55 PM
Dah 2021...tips jimat sama mcm org lain
1. Bwk bekal gi ofis...sblm2 ni pun mmg bwk bekal
2. Husba ...

Wahh.gaji you mesti banyak boleh simpan sebulan rm1k.
Iols tgh shopping barang utk masuk rumah baru..rasa sgt duit ngalir keluo dgn lajunyaaa.
Bab baju  tudung iols bukan kaki shopping sgt.
Dan iols malas nak saving banyak.banyak sbb shuben iols kaki saving..gila cermat...terasa perit idup dgn penjimat..hahha..

julia5094 replied at 20-1-2021 09:34 AM
Ya..sepatutnya memang kena buat macam ni kan. Orang kata duit kecemasan at least kena ada dalam 1K ...

Mmg skrg bab makan tak boleh nak jimat sgt..dengan anak anak kat rumah kan..