CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 16566|Reply: 146

tawar hati nak nikah. aku pentingkan diri ke?

Edited by scarredheart at 6-10-2020 04:46 PM

Assalamualaikum semua.

Hai, saya nak minta pendapat. Saya berbelah bahagi sama ada nak teruskan nikah dgn bf/ delay/ minta diberi ruang sendiri sementara waktu. Ceritanya, kami dah bincang nak nikah dlm masa terdekat. Saya minta wang hantaran RM10K. Parents saya tak masuk campur dlm bab hantaran cuma memang dorang ada pesan jgn letak harga melampau. Mulanya bf setuju dgn jumlah tu dan prefer bagi tunai, tapi lama2 tu dia ada minta nak bayar half cash half installment. Saya tak nak sbb saya takut dia mungkir janji lepas kahwin semua nanti. Saya kata cari sampai ada, kalau takde maksudnya u belum mampu nak kahwin.

Baru2 ni dia ada cakap yg mak dia suruh split half duit hantaran tu utk belanja kenduri, dulang hantaran, mas kahwin, emas perhiasan utk nikah dll. Saya sedih sangat2 bila dengar tu seolah olah nilai diri saya ni rendah betul. Saya memang planning buat kenduri kecik2 je jemput yg paling rapat (bawah 200 pax), hantaran pun kami decide buat minimum dulang je, baju semua sewa. Saya sanggup berkorban ikut dia pindah jauh lepasni berpisah dari family, sanggup berhenti kerja tukar kerja baru lepas ni atau jadi housewife, downgrade lifestyle sebab dia baru nak mula kerja baru time pkp ni. Saya faham kehidupan lepas kahwin tu LEBIH penting banding majlis kahwin, banyak nak pakai duit lagi lagi time covid macam ni. Salah ke bila saya fikir saya patut dapat lebih dari itu? I know my worth sebab saya boleh buat semua house chores, ada education semua bukan nak mengangkang saja.

Saya tahu kenapa dia cepat2 nak nikah dgn saya. Sbb dia dah 30s, dan dia takut saya lari cari laki lain. Padahal saya bukan jenis berfoya2 sebab malas bercinta ulang2 kali (walaupun tu adalah perasaan paling indah sekali dlm hidup). Ramai kawan2, orang luar, sedara mara puji saya ada rupa cantik (bukan nak syok sendiri dekat sini).... Saya dapat rasa bf saya insecure dgn diri saya sebab tu nak cepat2 ikat saya.

Bila jadi mcm ni saya rasa tawar hati dah nak nikah. But I really love him so much that it hurts me now. Saya takut kalau saya proceed juga, saya tak boleh redha dgn dia, akan mengungkit. Entahlah penat nangis..

Ada tak forumer pernah alami benda sama? Atau u all ada pendapat lebih bernas nak share dekat sini. Sorry saya tak berani meluah dekat kawan2 saya irl dan saya tahu takkan dapat jawapan sbb kebanyakannya belum kahwin lgi.

Rate

1

Saya tahu orang akan cakap nak cari duit tu susah, bukan turun dari langit macam tu saja. Dan ramai orang minat kita tak semestinya dorang boleh terima baik buruk kita

Tapi saya ragu2 dgn bf saya skrg. Dia text saya pun saya jawab sepatah je

Rasa give up dgn dia, tapi sayang dgn dia

Dia baru start keja baru? Brp lama menganggur?
Kalau xleh tunggu sampai kje stabil, nikah je la dulu.. sanding time sekarang kes covid stiap hari meningkat pun mcm x best je..

Edited by scarredheart at 6-10-2020 04:49 PM
lattehazelnut replied at 6-10-2020 04:37 PM
Dia baru start keja baru? Brp lama menganggur?
Kalau xleh tunggu sampai kje stabil, nikah je la du ...

mmg nak nikah dulu
and mak si dia insist buat kenduri cepat2
soalnya duit hantaran tak boleh bagi mcm i mintak

macam tu u tukar strategi..
tak payah hantaran tapi mas kawin u nak rm10 ribu..
kenduri belah u, u tanggung..
belah dia, dia tanggung..
kalau takde duit, tak perlu hantaran tak perlu kenduri..
hanya akad nikah dan mas kawin je..
pada i, u tak pentingkan diri..
bagus la u fikir masa depan..
jangan sesekali mengalah pada kehendak belah lelaki..
kalau sekali u mengalah, then lepas ni u akan selalu kalah..
sayang tu takkan membantu bayar bil bayar makan pakai..
ishtikharah juga untuk tenangkan hati dan fikiran untuk buat keputusan..

putus je.... rupa cantik misti laku jgn risau + bf akan lebih berusaha mencari duet walau dgn apacara sekali pun...usaha misti ada.

Follow Us
Edited by merahrose at 6-10-2020 04:57 PM

tunang brpa lama? 10k biasa ja skrg..aku x rsa sbb duit tt tergugat..klau rsa x happy nk kawen fkir hbis2..tkut dh kawen menyesal plak nnt..awal2 lg bkal mak mertua srh split duit hntran nnt ko kwen apa lg dia nk suggest..
P/s aku single so mindset aku myb lain dr org lain..

bgi je mase bf tu usaha cari sampai cukup..ini kira mcm ujian dan cabaran utk dia..bukan pasal mata duitan ke ape...lagipun nnti 10k mesti kamu akan guna lepas kawin balik kan. and lagipun lepas ni kamu kene berkorban lebih byk..korban pindah jauh, pindah kerja...apelah sgt dgn usaha kumpul 10 k tu...tak selfish aku rase...lagipun dah berjanji..mesti la tepati..sebagai mana kamu berjanji nk berkawin dgn dia..bukan kawin org lain.gitu..papepun istikharah lah..dan minta pandangan keluarga sendiri... sbb ape2pun at the end keluarga yg bole tolong

Rate

1

nak lagi murah, kawin jer di pejabat agama.
gurau jew

sorry to say la TT, your man is not ready financially.
kawin bukan sekadar chenta.
kos hidup perlu di fikir kan, kena ada plan utk mase depan.

dia xde duit kenapa? sebab xberduit or beli bubble tea starbuck?

Jangan kahwin...selagi bakal suami tak cukup duit hantaran penuh... Tak ada split split nya...

Dengar tips Pokchik pasal lelaki nih..

Lelaki ( bakal suami) nih kalao dari mula nak kahwin dah diberi muka dan kelonggaran atau dibiarkan untuk mula mungkir dari janji...

Diaorang akan lihat perkara nih sebagai SOP...standard prosedur... dan akan di amalkan sepanjang perkahwinan.

...jadi kes asik nak berunding dgn isteri pasal duit ringgit atau untuk sikit sikit mungkir janji...akan jadi amalan tetap semasa perkahwinan.

Sis kena tegas....bakal suami kena pegang pasal janji hantaran.

Jangan dibagi muka... Biar dia tahu bakal isteri dia seorang yang tegas dalam semua perkara.

Tak jadi kahwin??........tak payah pelik pun.....selain dari tarikh mati kita memang dah ada......juga nama bakal suami yang sebetulnya pun dah ada....belum pasti nama tu lelaki terkini tu punya nama.

Sekian...

Pokchik

Rate

1

TT mkn la garam byk2. InshaAllah hati tu x kan tawar lg lps ni

kalau rasa berbolak bagi serba salah etc. jangan kahwin. hehehe..

Biarlah kewangan stabil dulu

Byk penceraian berlaku di sebabkan kewangan

masalah masa hadapan yang i nampak lebih serious is his financial stability.
he is in his 30's kalau nak sediakan 10k pun punya la susah it shows dia tak stable lagi financially..
boleh je delay kawin.. 10k yang you letak tu is to show his commitment to you..
kalau tak boleh tunaikan nanti dah kahwin lagi laaaa...

lagi satu kalau mak bf you yang beria ia nak kenduri la apa la haaa suruh dia la yang fund wedding tu..
i would rather have that 10k then spend the 10k untuk kenduri..
esok esok duit tu jugak nak tolong laki you..

bakal mak mer you jangan macam macam.. cakap memang la pakai mulut je, yang nak usaha cari duit is anak dia yang obviously tak berkemampuan sekarang!

sayang sahaja tak cukup TT untuk bahagia..

Rate

1

prettyuglybabe replied at 6-10-2020 04:50 PM
macam tu u tukar strategi..
tak payah hantaran tapi mas kawin u nak rm10 ribu..
kenduri belah u, u ...

thank you sis
saya dah cuba ringankan beban dia potong yg mana tak penting
boleh saya utarakan idea sis tu nanti kat bf saya
duit tu mmg utk masa depan saya, biar secure kalau terjadi apa2

AbukRokok replied at 6-10-2020 04:50 PM
putus je.... rupa cantik misti laku jgn risau + bf akan lebih berusaha mencari duet walau dgn apacar ...

awak sarcastic ke ni?

merahrose replied at 6-10-2020 04:54 PM
tunang brpa lama? 10k biasa ja skrg..aku x rsa sbb duit tt tergugat..klau rsa x happy nk kawen fkir  ...

takde tunang. buat nikah je terus
orait thanks sis. saya pun takut menyesal kahwin kang gaduh ada ungkit bab duit hantaran
mintak simpang jauhhh
tak nak kerja atur kepala laki sepanjang hidup

lelaki harus dominan dan mempunyai pemikiran tersdri yg teguh
klu jadi puppet walaupun keluarga sdri ...susah beb.. mcm mana dia nak melindungi awak dari keluarga dia sdri?

Rate

1

Hello TT.

Part 10k tu i reserved my comment 1st

Tp klau lepas kahwin u nak tggalkan kerjaya u, nak jd housewife etc etc, i said PLEASE DONT!! Unless laki tu kaya raya. Kalau setakat baru nak mula hidup, gaji less than 10k/month. Xperlu korbankan diri nak jd suri rumah. Unless u mmg dari keluarga yg dah biasa hidup susah. Lelaki ni kalau kita kat rumah, the less they respect us.

I x hina mana2 suri rumah ye, tp bila perempuan x ada duit sendiri, mmg susah kalau jd apa2

Rate

1