CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Modngengade

[Tempatan] Setelah suami meninggal isteri dapat CASH

bakawali_04 replied at 23-11-2020 05:53 PM
Mcm my case plak
Penama 2 iaitu me & anak 1st
Sbbnya manalah tau ape2 jd kat myself

kalau kes camtu, memang kena letak jugak la nama lain...  aku ni, part aku memang aku buat group wasap yang ada mak ayah, kakak aku sebagai pemegang amanah anak2 aku, suami aku...  kat situ aku senaraikan segala wasiat aku, baik rumah ke kwsp ke, insurance ke apa ke yang aku dah sediakan untuk anak2 aku...  dan juga apa dan berapa aku tinggalkan kat mak ayah, suami n akak aku (sebagai upah jadi pemegang amanah anak2 aku)...  jadinya, apa2 hal, akak aku ada bukti wasap untuk pertahankan tinggalan aku...

Acikgomen replied at 23-11-2020 05:23 PM
Skang ni laki acik la yg tanggung makan minum pakai berak cangkung haku nyahhhh
Loan rumah weols  ...
Rupanya bincang pasal nih la, dia nak suruh tukar nama rumah tu boh nama anak dia

uish...  sampai kesitu sekali eh...  ada la lebih baik settle cepat rumah tu supaya nanti kalau suami acik takde, takde la orang rebutkan rumah tu...  susah kalau mata asyik nampak duit n harta orang aje...

yang si adiknya tu, awat tak pi duduk ngan mak sendiri aje...  nak gak menempel rumah acik dah kenapa...  takpun masuk rehab balik supaya ok balik n bila keluar, boleh la jadi manusia berguna...  and yuccckkk...  geli betul kalau dengar tandas jadi kotor, bilik jadi kotor...  pelik orang yang boleh duduk dalam keadaan cenggitu...

sofyayra replied at 23-11-2020 05:20 PM
Yg rmh ayah jual tu memula mak tiri slow talk dgn abang srh bhg sama rata tp lawyer tak nak. So ke ...

Allahu...  kesian korang tak dapat hak korang...  nasib lawyer berkeras duit rumah tu nak bahagi ikut faraid...  yang cheque tu, dia berjaya bantah tak?  hopefully tak la...

Meiizu replied at 23-11-2020 09:27 PM
Ni laaaa yg haku menyampah..takdak agamawan kat syariah court tu nak come out dgn new law..asik2 p ...

aku pernah refer dengan ustaz n ayah aku pun pernah cakap, faraid ni sebenarnya tak guna pun takpe...  janji kita buat wasiat n wasiat kena la adil...  cuma masalahnya bila ada yang bantah...  tu yang akan jadi issues...  sebab tu dalam wasiat, kena cakap kenapa bagi sekian2 amount pada sipolan2...  supaya nampak kukuh n justified...

macam aku, terang2 aku cakap kenapa anak sulung aku dapat sekian2...  sebab walau dia anak angkat aku, tapi dia anak susuan aku yang mana aku anggap dia tu anak kandung aku dah...  dan aku taknak nasib dia tak terbela kalau aku takde nanti...  kalau anak kedua aku, kot apa2 jadi, dia boleh tuntut melalui mahkamah untuk waris sedfiakan segala keperluan dia...  anak aku, mana nak laku tuntutan hanya kerana sekeping sijil anak angkat

tapi alhamdulillah mak ayah aku memang jaga betul kebajikan anak sulung aku...  adikberadik aku pun memang jaga, sebagaimana diorang jaga anak kedua aku...  memang takde beza la...  bila aku dah inform diorang keputusan apa yang aku nak tinggalkan pada dua2 anak aku dan yang lain2, diorang tak argue...  suami aku siap bising suruh bagi part dia pada anak2...  tapi harapnya berkekalan la attitude ni bila aku dah takde nanti...

takde... mufti dah keluarkan dah statement yang insurance hibah, sumbangan tak termasuk dalam faraid...  tu bukan harta pusaka...

eyansss replied at 24-11-2020 11:22 AM
Allahu...  kesian korang tak dapat hak korang...  nasib lawyer berkeras duit rumah tu nak bahagi i ...

Xde dia tak kata apa2 pun.

Follow Us
sebenarnya senang sahaja. cuma orang melayu seperti adik2 semua sahaja yang tidak memahaminya.
Harta semua sepatutnya dierikan terus kepada zakat dan badan2 kebajikan.
tidak perlu faraid juga. kerana harta bukanlah segalanya. yang penting ibadah dan pahala yang dibawa ke akhirat.

maka tiada sengketa antara adik beradik dan sanak saudara. semua orang akan hidup aman dan damai kerana tiada perebutan harta apabila semua diberikan kepada badan kebajikan.
InsyaAwloh

Semoga sekolahkan anak2 smpai university. Hati kena keras sbb lps ni ramailaaaaaaaa duk claim mcm2.. biar di cop bakhil asalkan kebajikan anak2 dan diri terjaga.

eyansss replied at 24-11-2020 11:33 AM
aku pernah refer dengan ustaz n ayah aku pun pernah cakap, faraid ni sebenarnya tak guna pun takpe ...

Faraid tuh, kalo kita dpt pun tapi kita taknak, kita nak bagi kat isteri anak2 simati je, ckp je taknak. Bukan bedosa pun

alhamdulilah... bukan sahaja rezeki tapi untuk menghilangkan beban2 dia... harap2 dia melabur ke apa dengan duit2 tu supaya tak habis cepat...

dan akan ada la tu sedara mara yang 10 tahun tak jumpa tiba2 muncul balik

Acikgomen replied at 24-11-2020 12:07 PM
Faraid tuh, kalo kita dpt pun tapi kita taknak, kita nak bagi kat isteri anak2 simati je, ckp je t ...

betul...  tak wajib pun terima tapi wajib laksanakan tanggungjawab walau tak dapat harta faraid...

eyansss replied at 24-11-2020 11:35 AM
takde... mufti dah keluarkan dah statement yang insurance hibah, sumbangan tak termasuk dalam fara ...

kalau dh hibah, hibah lh......bukan harta pusaka.

faraway1 replied at 23-11-2020 11:22 PM
benti pasal faraid tak boleh ke,
ada anak lelaki even pompuan,
bagi dorang teruskan hidup selepa ...

time mcm ni mmg la u object faraid.........satu hari nnti u akan bersyukur krn ada faraid.

tp xpe lh. i reserve dulu my futher comment.

Acikgomen replied at 24-11-2020 01:51 AM
Mil acik baru je meninggal bulan 9 tuari, few weeks lepas bewak komodo tuh kuar pusat serenti
Sib ...

Dugaan sungguh acik.. lepas selesai satu bala, satu bala lain pulak yg dtg.. nak nasihat supaya acik sabar, sape pun tak boleh sabar kalau perangai pengotor, busuk mcm tu..

Minami2013 replied at 24-11-2020 03:31 PM
Dugaan sungguh acik.. lepas selesai satu bala, satu bala lain pulak yg dtg.. nak nasihat supaya ac ...

Kalo chuols nak belajaq sabar, acik sudi je kalo chuols nak pinjam adik ipar acik membewak kat rumah chuols pulak
Nak tak

eyansss replied at 24-11-2020 11:33 AM
aku pernah refer dengan ustaz n ayah aku pun pernah cakap, faraid ni sebenarnya tak guna pun takpe ...

I feel you yansss
On this date tahun lepas, Allah bagi acik sorang lagi anak lelaki
Bila berumo dpt baby mcmni, acik dgn somi jadi betambah sensitip
And dlm setaun nih arwah mil acik mcm cemas la jugak sbb takut reta weols jatuh kat tgn org luar
Tapi takpe lah, dia pun dah takde, adik2 ipar acik lelain semua dah ada rumah keja bagus sendiri, cuma yg bewak ni je lah
Dah la anak dia paling ramai antara weols semua
Sejak dia mai menumpang rumah acik dgn alasan nak cari keja nih, nampak la true color dia. Dia mmg berpotensi besaq nak putar belit apa2 saja
Dulu masa mil acik hidup, dia ada bekap. Mil acik yg akan paksa anak2 lain tunaikan kehendak bewak tu. Ni dah mil takde, acik rasa dia tgh asah bakat nak jadi kaki putar belit
Anak kecik acik nih depan laki acik je dia acah2 suka, belakang weols, mcm2 dia bising dkt anak sulung acik.
Skang ni anak bujang acik tido kat sofa depan tv jek. Nak masuk bilik pun geli. Lemari baju pun dia kunci. Nak report Kt bapaknye, takut bapak kecik ati plak
So weols anak beranak dendiam je lah biaq laki acik tgk sendiri

Acikgomen replied at 24-11-2020 03:35 PM
Kalo chuols nak belajaq sabar, acik sudi je kalo chuols nak pinjam adik ipar acik membewak kat rum ...

aku punya adik ipar yg bongsu kategori bewak gak acik. tp dia bukan mat pet. dia cuma malas kerja. mkn tido mengangkang kat rumah. umur dah 25 lbh. mak mentua pun dgn rela hati menanggung bewak kat rumah tu. dibelikan motor, bewak tu pergi merempit dgn kekawan. aku berdoa satu hari nanti dia aksiden lumpuh dan mak mentua aku kena jaga bewak ni. baru dia rasa. sayangkan anak berlebih lebihan. aku tak pernah bagi muka kat budak tu. aku selalu ckp, malanglah siapa kahwin dgn ko. dahlah bewak, mkn duit mak bapa. tak reti cari kerja. elok ko tukar jantina jd pompuan saja. tunggu org laki dtg pinang. sentap abis mak mentua aku dengar

Acikgomen replied at 24-11-2020 07:35 AM
Kalo chuols nak belajaq sabar, acik sudi je kalo chuols nak pinjam adik ipar acik membewak kat rum ...

Takkkkk nakkkkkk..  hehehe.. tak sanggup den.. dengar je dah berat kepala, belum lagi nak hadap.

Peterpan17 replied at 24-11-2020 03:48 PM
aku punya adik ipar yg bongsu kategori bewak gak acik. tp dia bukan mat pet. dia cuma malas kerja. ...

Syukor laaa dia tak kawin lagi. Budak lagi haa, ada masa lagi kita nak basuh dia sampai jadi manusia
Iniiiiii dah 42 yach, anak dia je 5 org haaaaa
Bini pulak sombong namampos tak padan dgn keja siang ayam kat kedai nasik ayam jek
Dah tu ada skendel lagik
Skang ni dok merempan dlm fesbuk hari2 mintak cerai
Yg si bewak ni pulak bangang
Bini dah ada jantan lain pun ko asek dok merintih masih nak kan bini tak sadardiri tuh
Heran betul haku
Yg anak2 korang ntah makan ntah tidak kat rumah korang tuh, takde plak korang kesahkannn
Babi betul ada sedara mcmni

Ni la spesis yg akan berebut reta org lain

Acikgomen replied at 24-11-2020 03:56 PM
Syukor laaa dia tak kawin lagi. Budak lagi haa, ada masa lagi kita nak basuh dia sampai jadi manus ...

ini semua berpunca dari kegagalan parents mendidik anak smp jd begini. klu dah umur 42 thn tp msh gak buat taik perangai, sepatutnya parents jgnlah menangkan anak lagi. lepaskan saja biar dia cari hala tuju sendiri. ko nak jd mat pet hisap dadah smp mampos, silakan. tak yah kita beriya nak bg support konon dia nak berubah. orang nak berubah bukan setakat ckp, terus buat sesuatu utk diri tu nak berubah. pastu orang kahwin ko pun nak kahwin tp anak2 terabai. elok di kasi je jantan jantan mcm ni supaya jgn membiak generasi perosak negara.