CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Modngengade

[Tempatan] Umur persaraan ditingkatkan kepada 65, korang setuju tak?

green~tea replied at 25-11-2020 07:03 PM
Skang ni ruling JPA kena keje gomen selama 30 tahun baru dpt pencen penuh kan...

25 tahun ssrvis dapat 50% dari gaji pokok
30 tahun dapat 60% dari gaji pokok

ninja boy replied at 26-11-2020 12:54 PM
Setujuk rumah beli sblm 2012 masih harga  ok,

harga rumah skrg sgt gila. sapa punya kerja yg buat spekulasi smp harga rumah mencanak canak naik.

jelitayu replied at 26-11-2020 01:03 PM
nak carik duit tak salah demi kelangsungan hidup....tapi jng lah di lanjutkan umur persaraan tu sa ...

oh tidaklah!! umur 65 thn utk aku bukan masa aku cari duit. if I want to do something with my time, semestinya bukan cari duit. tp aku buat something yg aku suka. aku suka belajar benda mcm mcm. so aku akan byk abiskan masa belajar new things.

Peterpan17 replied at 26-11-2020 02:19 PM
harga rumah skrg sgt gila. sapa punya kerja yg buat spekulasi smp harga rumah mencanak canak naik. ...

ini salah developer lah.. KPKT nak control harga rumah tp MOTAC ada policy Malaysia My 2nd Home... so developer gunakan alasan "Malaysia My 2nd Home" utk jack up property prices... kata mereka, harga rumah di malaysia masih terlalu murah kalo convert in AUD or USD...

sayawifenikmie replied at 26-11-2020 02:16 PM
25 tahun ssrvis dapat 50% dari gaji pokok
30 tahun dapat 60% dari gaji pokok

huhuhuhu lama nya kena berkhidmat nak entitled full pencen.. i mintak my husband tanya JPA bahagian pencen terus la camtu... mcm byk yang tak clear... i sebenarnya nak try to push him in doing advisory or consultancy work in corporate sector... tp kalo terikat dgn kerja full time, i tanak lah kacau his schedule.. TQ wife nikmie

green~tea replied at 26-11-2020 02:22 PM
ini salah developer lah.. KPKT nak control harga rumah tp MOTAC ada policy Malaysia My 2nd Home... ...

inilah bodohnya menteri kita. ko nak jual byk2 juta kat yg ikut program tu sukati koranglah. tp kenapa dgn rakyat kita sekali terpalit. smp tak mampu beli rumah. sepatutnya rakyat kita didahulukan. bukan org luar.

Follow Us
Peterpan17 replied at 26-11-2020 10:37 AM
salah satu plan aku after covid ni nak sambung belajar linguistik kat UPM nun. aku survey survey t ...

terbaik bro, macam menarik jer plan belajar linguistik nih.

aku pun dah ada plan for retirement nih,
merangkap career lepas pencen,
antara nya, jadi certified in financial instrument.
sekarang baru 6 tahun jadi fx spot trader.

brego replied at 26-11-2020 02:56 PM
terbaik bro, macam menarik jer plan belajar linguistik nih.

aku pun dah ada plan for retirement ...

aku mmg suka linguistik tp sayangnya masa muda takde duit nak belajar benda2 yg aku suka. sebab sibuk cari duit nak stablekan hidup. beli rumah, simpan duit utk hari tua dan mcm2 lagi planning. pastu aruah pak aku jatuh sakit, lumpuh selama 8 thn sebelum dia meninggal. so priority kita shifted ke arah yg lain. bila skrg ni dah msk peringkat dimana aku hidup debt free, baru fikir nak buat benda yg tertangguh

Peterpan17 replied at 26-11-2020 02:21 PM
oh tidaklah!! umur 65 thn utk aku bukan masa aku cari duit. if I want to do something with my time ...

ye..ye faham. yg rasa dah cukup duit utk hari2 mendatang, akan buat something else. ni utk yg masih memerlukan income bulanan, kena la usaha generate income sendiri..tak kan nak suruh gomen/company hire sampai bongkok 3...tu maksudnya.

jelitayu replied at 26-11-2020 04:45 PM
ye..ye faham. yg rasa dah cukup duit utk hari2 mendatang, akan buat something else. ni utk yg masi ...

itulah point aku kenapa pd umur 65 thn msh perlu bersusah payah bongkok2 utk kerja?? ini merujuk kpd yg bekerja di pejabat gomen atau swasta. klu orang miskin org susah tu dah tak termasuk dlm konteks ni. seluruh hidup kita abiskan bekerja, dan smp umur 65 thn pun nak kerja lagi. unless klu orang tu mmg jenis suka kerja dan masih sihat. itu lain cerita. kerja as a hobby bukan lagi sumber income. klu kena kerja smp tua, ada something wrong somehwere dgn society kita.

Lagi naik had umur pencen, lagi ramai graduan menganggur. Bagi la peluang untuk anak muda pulak. Yang tahap nenek 55 tu, pencen jela. Habiskan sisa hidup dengan beribadat, main dengan cucu. Yang sibuk nak kerja lagi buat apa. Hidup bersederhana cukup la.

Apa ada hal, setakat 65, no problem. Ada orang, more than 90ties, relax je bekerja and I adore him much. All is about how your mind works.

55 cukup ah.. tu pon tah la

wirazam replied at 26-11-2020 01:27 PM
tak rasa pelik pun  sbb option mmg diberikan..
kalau rasa nak keje sampai 65, dipersilakan...kala ...

betul tu pilihan masing2 kepada yang nak enjoy atau nak bekerja sampai 65 pun. saranan tambah umur pencen sampai 65 tu lebih kepada untuk orang yang sangat memerlukan, yg masih ada komitmen dan masih sihat. 60 terpaksa pencen lepas tu jadi security sedangkan ada skil. kalau di jepun industri masih simpan staff yang senior sebab kepakaran mereka.  cuma di negara kita ni kalau gomenlah, yang tua2 tu ramai juga tak produktif tapi sibuk nak stay dok target pangkat lagi boleh naik. ni yang leceh.

baru je jiran lama kampung iols meninggal,   umur 61

Edited by Innrukia at 26-11-2020 08:24 PM

aku kalo boleh nk kerja sampai mati. Takleh imagine, duk atas sejadah & kat rumah x buat apa. bleh brain dead.
Tp bukanla yg kena stress mcm skrg. Nak yg ringan2 fun & enjoy. Mcm jd pembantu tadika ka, pembantu veterinar ka or pembantu geologi, or part time librarian... eh ada ka

remind lagi sekali  ... P.Ramlee meninggal pada usia 44 tahun,    bini dia Saloma meninggal usia 48 tahun

dedua bukan mati atas sbb kemalangan ke pape ...  penyakit org tua je

mengikut kajian purba,   manusia secara normal sejak di cipta just umur around 35 tahun,   melainkan uols caya mitos Adam yg umur 1000 tahun

senang je nak tafsir,   weols kaum wanita datang bulan mostly umur aorund 15 tahun,  so kalu org dulu dulu xde sekolah,   umur 15 mostly anak gadis dah start mengeseks dan beranak,   umur 30 dah jadi nenek,   sampai umur around 35 dah tua dan dekat nak pergi Alam Barzakh

dulu manusia masih tak bertuah cam kang ...  bila makin bertamadun,  perubatan makin baik,  makanan makin ukur unsur khasiat dan sihat,   baru la manusia mampu hidup melebihi umur 40, 50, 60 ...  dan masa akan dtg mebi lagi panjang umur

dulu zaman batu kena gigit nyamuk je pon barangkali tak mampu hidup,    cuba tgk spesis mamalia yg lain,  gajah, singa badan lagi kuat dr manusia tapi umur deols kalah dgn manusia

buaya, kura kura bukan spesis mamalia,   so tak boleh samakan dgn deols,   hanya mamalia adalah spesis menyusu anak,   spesis lain betina dia tak menyusu anak

in the end, tengok akaun memasing kot,
jika berangan nak anak anak korang kasi duit bila umur 60 tahun,
please kerja..

so anak anak korang boleh besarkan family dia pula
tanya mak ayah asyik tanya mana duit tak masuk lagi ni?

kalau kaya, oklah kot lets go jawatan so orang lain boleh apply ke apa..

tapi still in the end, bergantung kemampuan dan camana korang suka kerja korang..

green~tea replied at 26-11-2020 08:42 AM
Kitorang ternampak posting pasca pencen

Dolu2 25tahun utk dpt 60% gaji pokok terakhir. La ni dah tukar jadi 30 tahun

Baik letak umur 100 pun ok.. biar seko seko rabun..