CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: CARI-HBZ

[Tempatan] Hampir 100,000 Rakyat Malaysia Hilang Kerja Akibat COVID-19, 75% Dari Golongan B

JokesCop replied at 4-12-2020 02:10 AM
Artikel ni buat aku check internet, 4K skrg b40 ke? 2019 rm4.9K dah consider b40. Inflation 2014 - 2 ...

fresh grad engineering 2.2-2.5k
fresh grad bidang2 lain bawah 2k pun ada..

pastu employer dan segala macam kesatuan pro-employer suruh bebudak ni ambil aja gaji banyak tu dengan alasan tak ada experience, timba pengalaman dulu..

bila budak2 ni persoalkan gaji rendah, employer ni jugalah merentan fresh grad sekarang manja dan memilih kerja..

tambah pula acik2 dinosaur cerita "zaman aku dulu gaji 1000 ja.." "zaman dulu..." "zaman dulu..."

acik kertu dinosaur dan employer sama aja caprut tak guna...

apam replied at 5-12-2020 09:01 PM
Yg marah2 tu acik-acik melayu la jugak. Dorang petik dulu dorang keje gaji ciput aje....tapi doran ...

Acik2 acah bagus ni juga lah komplen budak sekarang tak reti buat kerja semua benda nak kena ngajar..

dah kalau budak tu apply kerja akauntan tapi disuruh multi-skill termasuklah bancuh air, fotostat paper, jawab telefon, buat kerja admin, marketing, promote produk dll..tak kebodoh namanya tu mempergunakan fresh grad/budak muda...?? bila budak2 ni tak tahu mula lah acik2 ni "budak sekarang tak reti buat kerja"...

apam replied at 5-12-2020 09:01 PM
Yg marah2 tu acik-acik melayu la jugak. Dorang petik dulu dorang keje gaji ciput aje....tapi doran ...

Kadang2 aku xfaham logik orang2 mcm ni. Dia xdapat, pastu dia xnak orang lain dapat. Xtau nak gelar komunis atau Karen.

~boolean replied at 5-12-2020 09:12 PM
fresh grad engineering 2.2-2.5k
fresh grad bidang2 lain bawah 2k pun ada..

Mengingatkan aku pernah pi interview.

Prinsip aku, mmg kerja nak dapat duit, so aku mmg dalam phone akan bincang dgn HR in detail pasal expected salary. Aku bukan jenis, "company dia keluarga dalam satu payung' bs. Atau "ada orang kerja ikhlas nak keredhaan Allah." No no, aku kerja nak support family, and company tu bukan buat kerja amal, dia charge project, xda la mcm keredhaan jugak. So, HR cakap expected aku xde masalah. Aku pun pi lah, ambik cuti, and pi this nightmare interview.

45 mins aku input details yg ada dalam resume aku dekat company form yg dia kasi, punyalah cacat form tu, nak result dari Tahun 6, sampai latest. All careers achievement. Lepas 45 mins, aku give up sebab terlalu lama, aku cakap details2 lain aku xboleh nak isi sebab dah dekat pukul 4. Nanti xsempat nak interview. Well, aku supposely interview pukul 2, tapi derang boleh entertain aku pukul 3 lebih sebab masing2 xbalik dari lunch. Aku patut dah perasan red flag sini.

Then, derang proceed dgn logic test dan personality test. Nak xnak, kene buat. Makan lagi 30-45mins nak siap. Dekat kertas tulis 2jam. Soalan dia mcm "Selesaikan masalah berikut, ada 2 jug air, 1 5 liter, 1 3 liter, mcm mana nak dapat 4liter". BS. Aku paling xsuka soalan kunun2 mindblown tapi solution dia sebenarnya ada satu je. Aku xsuka psychological trick questions. Habis je, aku submit, dia kata interviewer xexpect siap awal, derang keluar. 20 mins lagi aku bazir.

Bila diorang masuk, xde respect pasal masa, jangankan sorry, pandang aku mcm aku freshie. Dia proceed marking test tadi siap2 personality test. Well, personality test tu biggest bs, kalau korang tau trick dia, senang2 dapat mark dekat job role korang nak. Aku pun interviewer juga. Bazir dalam 30 mins lagi.

Dekat pukul 6 baru dia panggil aku masuk. Bayangkan, ko datang 1.30pm, pukul 6 baru dapat masuk interview. Hati aku dah jerit compensation sepenuh tenaga dah masa ni.

Bukan nak judge, tapi those mofo, suruh aku hurai satu2 yg ada dalam resume, sampai keluar soalan "Kenapa result Form 3 ok, Form 5 xok, then, uni ok?". Ada jugak sedikit tazkirah2 pelembut hati which in the end aku faham kenapa tazkirah ni diberi. 45 mins in, derang suruh aku sembang very technical terms and try downkan aku dekat beberapa point, tapi sebab benda ni periuk nasik aku, derang xboleh nak kencing. Aku keluar falsafah2 solutions is the answer, mean is just a methodology. Hangat beb.

Lepas siri2 bullshit ni, last soalan buat aku betul2 snap adalah. "Kami boleh offer XXXX value". Kurang 1,500 dari expected salary. Heck kurang dari gaji aku dapat skrg. Aku betul2 meradang weyh. Penumbuk dah gengam, dalam otak dah terbayang aku hempuk derang pakai kerusi office. Masa ni, dah 7jam masa aku bazir and problem dia very fundamental. Derang xdapat meet expected salary aku. Mood aku yg penat terus tukar jadi very calm, tapi tahap sinis aku mmg dah lepas tahap kebiasaan aku masa ni.

Keluar jurus Team Lead aku scold budak2 aku yg incompetent, masa ni mmg aku dah TL dekat current company. Sebab aku type pun dah panjang, so pendek cerita. Aku marah 3 ekor interviewer ni mcm derang staff aku, aku panggil HR masuk, aku marah HR dia. Sampai CEO dia masuk try to calm everyone down. Aku point out semua unprofessional bs derang buat. This company partner dgn sister company lama aku, so CEO dia mmg member smoking aku, aku keluarkan nama mamat ni. Aku xkire. Derang cakap aku boleh cakap byebye dekat job opportunity ni. Betapa xmalunya cakap mcm tu, aku tengking mcm aku tengking anak lepas aku dengar benda ni. "Expected Salary aku pun xboleh commit, korang rasa company ni deserve ada pekerjakah?". Merah padam muka CEO derang. Then, dengan calmest tone possible, switching like 360 degree, aku mintak semua document aku, resume, test bla bla bla. Aku cakap "You guys xdeserve simpan my info".

Walk out.

Saddest thing, wife dgn anak aku tunggu aku dalam kereta almost 7 hour for this bs. Aku janji bawak derang makan2 dekat area office tu.

baru-baru ni ada nampak feed fb iklan kerja kosong marketing executive company timbang kilo produk serbuk makan jadi putih, whiteglow menatang apa ntah, gaji letak 1100, mentang2 la operation business kat kelantan, so ambik la kesempatan offer job dgn gaji ciput mcm tu

stingerchill replied at 5-12-2020 04:00 AM
Mustahil.kau ini FIRST CLASS HONOURS?

Xpun...da rzeki aku dpat byak cmtu..

Follow Us
12
Return to list New