CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Pakar pendidikan dan sosiologi: Parents diminta berhenti hentam, kecam cikgu pas

actually cabaran syarah ilmu secara face to face dan menggunakan internet 4IR ,  sebab rerata selalunya bersetuju kan ,bila kita dah setahun membuat MS Team ke ape?

apa yg anda dapat lihat?
bila proses pembelajaran berlaku kalau face to face , pengajar akan dapat  melihat non verbal cues atau  boleh agak kat mana students tak faham, atau senang gauge atau  agak, tapi bila dalam dunia maya ,  kesemua cues non verbal tak dapat dilihat secara jelas , lagi lagi ada yg tak nak reveal muka depa , dan satu lagi...semasa budak lagi , i rasa parents kat malaysia atau yg terdidik dalam budaya malaysia tak mendidik yg bertanya soalan yg kritikal dan jujur tentang level pemahaman depa tu sesuatu yg bagus.

ini tak dipupuk sejak kecil, so kekadang prosespembelajaran even kat tertiary pun , pelajar jarang nak angkat tanga tanya ap yg tak faham atau depa ingat kalau tanya  berkenaan depa tak faham tu salah atau ' e h eh malu ' so kalau online learning feedback macam ni amat amat perlu

so dari belajar menuding jari, cuba yg complaints ni buat sendiri dan sediakan material P7P sendiri.

Kena ingat samalah , ye - keadaan tak ideal pun dalam time time Covid19 - so belajarlah untuk jadi manusia yg membantu bukan complaint.

Youtube pun baik sebenarnay sebab paparan animasi dan visual membantu pelajar untuk explore sesuatu.

bukan tak mengajar - haiyaa jgnlah narrow sangat !! proses pembejaran tu bukan hanya terkekang dengan dua unsur ini : guru - suara - murid.
kekadang arahan baca , study you tube tu juga bantu, segagahnya  kena follwo up dengan tutoial

lagi satu . amboi kena fikir audien dan peringkat umur mana yg diperkatakan

berapa banyak budak umur 5 thn - 12 thn boleh jadi macam uni students = stay ATTENTIVE  sampai berjam jam depan monitor? letih mata ...
aiyoo....so pada i sesi nline ni pada students yg otak depa bleum mature lagi should be like 30 -40 mins with a break in between.

maerial kena menarik ataulatihan kena menarik.

tak payah complaint sangatlah . yg complaint tu cub sendiri sediakan ppt and mp4 dubbed suara , then  you know.

Tinot7 replied at 24-1-2021 02:52 PM
Camne negara lain buat?

Takyah tengok jauh sis. Tengok reputable International schools, camner depa buat. Kids are happy, cuma depa rindu kekawan jer lah.

Lula2 replied at 25-1-2021 07:42 AM
Asrama memang ada student utk spm.
Kan haritu dah ada kes student positif kt asrama?

patutnya semua bdk spm,cikgu2,kakitangan sekolah(yg barkaitan)ni buat swab test dlu... pastu 'kurung' drng ni sekurang kurangnya 2 bln sblm spm...sampai la spm abeh.

Org tak marah cikgu. Kita marah kpm. X da langsung risk mgmt.

stingerxmas replied at 24-1-2021 04:56 PM
Only parents like you will easily be duped by your kids.....

Online zoom lessons sesambil main  ...

Ank aku siap tido dpn on9 class... Lps kena tangkap aku haramkan bilik tutup... Aku mmg check. Tapi stresslah. Bekejar tgk ank2 n tgk kelas sendiri. Udahnya aku kantoi sbb marahkan ank tapi aku tgh on speaker and cam kat kelas sendiri. Sdgkan dgn murid se ndiripunyalah baik.. Tetiba dgn ank terus jadi rimau

noor2 replied at 24-1-2021 04:27 PM
Buat masa ni cikgu cikgi sekolah kelas anak aku mmg terbaik...sentiasa ada kelas..
Walaupun ada yg  ...

Setuju. Lecturer anak aku pun sgt komited. Class tak pernah miss. Ada ruang untuk berdiskusi.Masalah di sini, cg-cg tak beri ruang untuk diskusi. Anak-anak sekolah menengah dan peringkat Uni okla sebab mereka dah matang sikit. Yang mslh skrg ni anak-anak bilis sekolah rendah. Semua org tak pernah/tak ada pengalaman dgn pdpr. Kurang-kurangnya cg ada skil mengajar cuma perlu diupgrade sikit. Ada cg yg kreatif buat poll di telegram, tapi berapa kerat je? majoritinya diam  membisu. Cg sains anak aku muncul 3 kali je tahun lps.Tu pun katanya tak perlu buat zoom bagai..janji bagi latihan untuk murid buat. Macam mana nak buat kalau tak faham? mak bapak nak ajar pun silibus dh banyak lain. Kena study dulu. Semua ni bergantung pada sekolah juga. Sekolah-sekolah yg pegang ranking sekolah cemerlang, memang tip top pdpr dia. Sekolah-sekolah yang sendu ni,memang sendula pdprnya.. sedihhh..aku tanya anak aku faham tak buat latihan ni? tak faham sgt tapi buat jelah.Cg pun tak check punn....aduhhh tertusuk jiwaaa dengar..

Follow Us
Zirara99 replied at 25-1-2021 10:08 AM
Masalah you memang should be highlighted pasal guru cakap tak reti sedangkan BERLAMBAK depa buat w ...

Haha..u ni offended knp ye? Pelik le...Mmg ikut parents kitorg boleh urus ikut masa sendiri, tapi cikgu plak merempan ngamuk kat parents...hahaha..i bgtau apa yg i nampak je dlm grp2 n klgan kwn2 i...chill le...

Tunan replied at 24-1-2021 05:44 PM
Pelik jugak kes uols ni
Sek ren ya?

Bkn mslh i..i xde isu ni..it savvy gitu...kdg i yg ngajar parents n cikgu awal2 online/gcr dulu...cikgu ok je..sbb devices ni byk os n interface x sama...

TulenBang replied at 24-1-2021 02:49 PM
Aku baca2 luahan kt fb insta etc tu dari golongan cikgu2 je kata parent komplen sana sini tp tk pena ...

Memang ada parent komplen. Parent komplen tak nampak muka cikgu la. Komplen muka cikgu x senyum la.

Ni baca dalam fb. Lepas tu komplen cikgu bg youtube orang lain lah. Aku pasti cikgu tu dah search berpuluh2 video..dia akan cari video yang betul2 bagus.

testly replied at 26-1-2021 11:26 PM
Haha..u ni offended knp ye? Pelik le...Mmg ikut parents kitorg boleh urus ikut masa sendiri, tapi  ...

Tak offended. Hng yg baca secara offensive. Baiklah lepasni saya tulis secara sopan santun bak mira filzah ya.

Skuau replied at 24-1-2021 03:17 PM
sekolah asrama boleh berlajar bersemuka haper...lockdown sekolah tu...xde sapa  blh kuar msk.Mende x ...

Cikgu yang ada family lah tak boleh balik rumah . Stuck kat asrama. Kalu balik harian. Buatnya cikgu tu terkena covid.. Satu hal pula warden nk jaga satu sekolah.

noor2 replied at 24-1-2021 04:27 PM
Buat masa ni cikgu cikgi sekolah kelas anak aku mmg terbaik...sentiasa ada kelas..
Walaupun ada yg  ...

Lecturer senang..dia just guna slide.budak dewasa senang adapt. Budak kecik, cikgu kena cari jalan nak bagi pembelajaran tu mudah difahami dan kne bagi ibteractive. Lepad tu nk kena berlakon plak, ye la ibubapa jadi judge kan.

mbhcsf replied at 25-1-2021 10:42 AM
actually cabaran syarah ilmu secara face to face dan menggunakan internet 4IR ,  sebab rerata selalu ...

Betul.. Kadang skrip depan mata pun boleh tersasul. Kena record dari mula.  Kalu nak buat interactive video secara tiba2, kena announcement pkp..memang cikgu x tidur, nak sedia bahan.

Aku suka.. Sbb aku blh belajo sekali.. Anak bongsu aku darjah 1 sjkc.. Seronok dgr cikgu ajar 1,2,3 sampai 100 dlm b. Cina sambil nyanyi.. Petang lak kelas sekolah agama.. Ustaz mengajar satu2..aku join duk tepi.. Jd x nampak la muka dlm tu.. Seronok la.. Ustaz dan ustazah pun ajar satu persatu. Kita pun belajar balik..

Tinot7 replied at 24-1-2021 02:52 PM
Camne negara lain buat?

Negara lain macam india hantar guru jd frontliner terus...isk3

TomyamPuteh replied at 25-1-2021 10:16 AM
Kwn aku cikgu kaunseling. Relak2 je x yah ngajar. Hari2 pos je adab belajar online, cara tangani str ...

Mmg la relax takyah ngajar, tp yg dok post pasal adab belajar, cara tangani stress, biarlah dari produk sendiri, buat nota baru and share..bukan cedok mana2 pastu forward je...bila dari produk sendiri, baru la nampak kerja tu..takde la goyang kaki pastu bergossip jer masa pkp ni.

X semua anak-anak boleh fokus dengan pdpr, apa-apa pun pujian dan kredit harus diberikan kepada kesemua warga pendidik yang tanpa jemu memberikan pendidikan kepada anak kita

TulenBang replied at 24-1-2021 02:49 PM
Aku baca2 luahan kt fb insta etc tu dari golongan cikgu2 je kata parent komplen sana sini tp tk pena ...

Ko bc dalam firum ni pon melambak..
Ko pi kat fb kpm pon melambak
Betul ke ko bc ni?
Aku jumpa je merata je mak bapak komplen cikgu

Dlm group kelas ank aku
Yg bising kt pengetua kawan aku
Ada je mak bapak camni

Setkt ni cikgu2 anak2 aku pon ok sgt2.. dirg cuba sehabis baik
Aku ok je dirg share video utube bg latihan selagi ada bahan
Sbb ada murid yg x mampu nk join
Share gadjet dgn mak bapak so cikgu cari jln bg semua pon boleh belajar jugak..
buat kelas zoom/meet ke

Aku tgk cikgu anak aku yg tua2 pon cuba la nk guna teknologi walau terkial2.. kesian dorg
Sudah2 la komplen sekolh baru 5 hari je kot
Dalam keadaan mcm ni xyahla nk salah menyalah
Semua org norma baru
Cikgu pon baru nk belajr guna itu ini
Bukn senang nk buat kelas online nk kena ada kelenkapan jugak
N bukan murah jugak nak beli kelengkapan tu Setakt ank kita nk guna belajar bolehla beli cikai2.. tp klu ko yg nak buat content nk buat video kena ada gadjet yg elok jugak..

Aku pon setabut dgn mak bapak kaki komplen ni. Cer bg dirg ngajar online tgk baru tau kot .
Kawan aku yg cikgu pon kata dorg pandai2 sendiri je belajar bukan ada org tunjuk ajar pon
Pandai2 jela explore sendiri
And korg tahu kan org kita ni semua ramai je yg bukan it savvy
Tambah2 cikgu yg tua2 tu
Nak guna printer pon terkial2.. tetiba kena ngajar online

Serabut ah dgn kaki komplen ni.. anak aku pon nk belajar jugak org lain pon ramai je ank sekolah seluruh dunia kot terkesan
Jangan sbb ko org hilang semangat..
bongok la kaki komplen kaki royan ni bukn membantu tapi menambah beban je

testly replied at 24-1-2021 05:26 PM
Cikgu pun jgnlah marah2 bila ada parents tny isu knp moe id xleh guna utk meet, google classroom pro ...

Ada pon sebelum ni x guna sgt pon
Ko tau kawan aku cikgu dia citer sebelum ni
Dia kena kecam  dgn cikgu lain sbb bg tugasan online kt bebudak nak masuk lab komputer
Cikgu tu kata buang masa..bukn cikgu senior tau yg ckp tu aku mcm loh
Gila mundur n sempit pemikiran cikgu2 ni

Dr apa yg kawan aku cerita 1 sekolh tu dari 100 lebih cikgu yg betul2 pandai benda2 it ni x sampai 5 org
Yg lain mmg hauk wei tmbah2 yg senior..
skrg ni mmg semua  pandai2 la explore sendiri je la

Lagi susah org atasan xreti it ko bygkn mcm mn dia sbg bos nk buat keputusan.. dah xreti sebelum ni xmo sokong pulak cikgu2 yg nak guna teknologi masa mengajar
Ni mmg kengkawan cikgu aku citer