CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 10135|Reply: 74

Patut tak pinjamkan wang pada kawan ?

Edited by CitySity at 1-2-2021 05:27 PM

Hai, nak buat satu survey,

Sekirany kawan kawan kami memerlukan wang , patutkah kami memberi pinjama kepada mereka?
Ada tak apa-apa perkara yg kritikal yg patut dipertimbangkan?

pinjam duit nak beli aksesori rambut ka?

Tgk keadaan kesusahan dorg tu tahap yg mcmana, pastu tgk attitude jenis komited ke, ada usaha ke idak.. pastu tgk keadaan kewangan sendiri.. kalau kukuh, berlebihan dan mmg ikhlas apa salahnya bg pinjam sbb in case org tu x mampu byr pun, hati yg ikhlas nak bantu tu sedia utk halalkan.. niat nak tlg org, pahala pun dpt..

tak perlu kecuali dia nak makan.

Tengok kawan tu jenis jujur and komited nak bayar balik ke tak. Kalau masih ragu-ragu tapi nak tolong jugak, just bagi pinjam amount yg rasa kurang ralat kalau dia tak bayar sampai ke sudah

tak bagi. sedekah je mana yang mampu.

Follow Us
Jangan bagi pinjam, just bagi amount yg u bleh anggap sedekah saja... biasa yang menipu duit kita adalah org yg palinh rapat dgn kita.... i pernah kena tipu berpuluh2 ribu cash money dgn kawan baik i dia janji nak bayar dlm masa sebulan je sekali haram dah 3 tahun berlalu satu sen pun dia tak bayar.... kita pulak mcm pengemis nak mintak balik duit.. i pulak kena buat2 susah konon mintak simpati dia agar dia bayar... so end up dah 3 tahun dia degil tanak bayar.. i pun malas berlakon miskin so i hambur je harta i ada utk dia tengok terkulat2 even singgit pun iols takkan bantu dah orang mcm ni.... dia mengajar i jadi keras hati

so DONT.. jangan bagi pinjam ribu2.. kalo takat rm50-100 u boleh je kasi kira khalas je...

green~tea replied at 31-1-2021 12:24 AM
Jangan bagi pinjam, just bagi amount yg u bleh anggap sedekah saja... biasa yang menipu duit kita ad ...

after that, ada ke dia approach utk pinjam lagi?

Kena tengok juga perangai kawan tu, kalau dia ada didikan agama tentang berhutang ni mintak2 lama2 dia bayar juga, cuma sikap je la menangguh2 tak ambil berat etc

Edited by Catpaw at 31-1-2021 01:59 AM

Orang kata kalau sayang kawan tak payah la beri dia hutang duit, pandai2 la beri alasan. Biar gaduh sekarang daripada gaduh kemdian hari sampai putus hubungan....

Kalau nak beri pun beri la setakat niat ko boleh sedekah, ni sampai kita pula duk korek tabung ayam hutang ngan adik beradik sedara mara sahabat handai semata2 nak tolong orang pinjam duit tak payah la...dah nyusahkan org lain, ikat perut pula kecuali tuan badan sanggup dan tak meratap hiba kat socmed lepas tu hehe

Catpaw replied at 31-1-2021 01:55 AM
Orang kata kalau sayang kawan tak payah la beri dia hutang duit, pandai2 la beri alasan. Biar gaduh  ...

Setuju Sgt

Kalau jenis bayar on time tiada masalah untuk berikan pinjaman

aku ni maybe muka lembut kot. ramailah 2 3 org kawan opis  nak pnjam duit.  mula2 aku bagi lah tapi idak le byk  RM sbb aku pn gaji kecil. Tp ehh bila sorang pinjam,  mari pulak  4 5 org nak pinjam.  Lama2 aku tpaksa keras kan hati tak dpt tolong. mana leh jadi tiap2 bulan nak pjam. kitapun nak gna duit. ada yg sorang tu mkn tahn nak bayor. aku apa kisah aku minta sampai dpat..  
teringat kawan lelaki aku (hampir2 nak jadi special bf)  asal aku gaji dia call nak pijam duit. pantang btul aku. terus aku tiggal dia cari org lain. Ni tup2 dh berbelas2 tahn berlalu. Tiba2 dia add aku kat fb. Layan kan aje... sekali borak2 pya borak. nak pinjam duit.. aduh mamat ni... terus aku block. siutt punya org... tak berubah perangai.. .  

Bab duit ni baik mcm mana pun mmg boleh hilang kwn.. bila bagi pinjam tak bayar dia hilang.. tak bagi pinjam dia marah pun dia hilang.. 1 perkara yg kita boleh bljr ialah kwn yg baik tu kita bg pinjam duit dia bayar balik.. yg kita tak bagi pinjam plk marah & hilang.. itu bukan kwn.. biar je dia blah.. yg real kwn tak akan marah pun klu kita tak bagi.. yg bagi pinjam & hilang itu lahanat.. hahaha.. itu sbnrnya kwn ambik kesempatan.. pilih lah

Jangan bagi pinjam, just bagi amount yg u bleh anggap sedekah saja... biasa yang menipu duit kita ad ...

Couldn’t agree more. Just beri sekadar yang chuols nak anggap sedekah and never expect it back. Happened too many times tp iols anggap sedekah sajork, bekalan utk dibawa ke akhirat.

I pernah kena peer pressure utk bantu kawan yg dlm kesusahan, konon nak tampung medical expenses her mom. Rupanya sheols menjoli sakan yach siap block I kat fb supaya I taktau sheols pegi holiday. Kawan yg pressure I tu pun senyap sampai ke sudah sbb bukan duit sheols. That’s the last time iols bantu org. Lebih baik bagi kat Ebit Liew dah tentu heols bantu org yg betul2 susah.

Laaa...tgk gambar tu ingatkn nk member nk mintak pinjam getah rambut ke, cekak rambut ke...
Bg pnjam tp sikit je..

kalau hilang kerja dan nak pinjam utk alas perut sedekah je la

Aku bagila
Setakat 100-200 tu aku kira sedekah je kalau betul dia terdesak

Betul
Prinsip aku pon sama dengan ko
Pinjam setakat boleh bagi halal je

Catpaw replied at 31-1-2021 01:55 AM
Orang kata kalau sayang kawan tak payah la beri dia hutang duit, pandai2 la beri alasan. Biar gaduh  ...

Pada aku kalau syg kawan ko patut bg pinjam
Dan kawan tu pon kalau syg kawan akan bayar balik

Pada aku kawan yg tak mo tolong kawan di saat kita tgh susah tu bukan kawan
Dan kawan yg nak amik kesempatan pinjam duit tak bayar tu jugak bukan kawan..

Aku ada kawan kaya nak mampos
Tapi hidup asyik mikir takut duit habis je
Talut duit tak cukup
Aku tgk dia x tenang juga
Walau dia ada pendapatan tetap puluh ribu sebulan
Tapi nak pinjam 100-200 pon kedekut ya amat..
Sudahnya hidup dia sendiri pon tak tenang jugak.. asyik duk takut duit tak cukup
Rumah besar kereta besar simpanan dan beratus ribu pon masih takut duit tak cukup..
sedey

So kawan macam ni takat kawan luah rasa jelah ..