CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 768|Reply: 0

Inovasi: Kenapa Anda Harus Merenung Aha! Momen

Saya menyedari awal tahun lepas bahawa saya telah menulis dalam jurnal selama lebih dari sepuluh tahun.
Ia adalah amalan yang merupakan sebahagian dari rutin harian saya, upacara ritual, tetapi saya hampir tidak perasan. Ia membantu saya mengumpul fikiran saya dan mendokumenkan idea saya. Ironinya, saya tidak pernah memperhatikan berapa lama ia biasanya mengambil atau saya mengikuti rutin asas yang sama. Ia telah dibakar ke dalam otak saya seperti petikan yang dihargai atau memori manis.
Suatu pagi, saya memutuskan untuk memberi perhatian kepada proses itu. Hmm. Ia mengambil masa tujuh minit. Ia selalu membawa saya jumlah masa untuk menulis dalam jurnal, dan saya sentiasa melakukan perkara yang sama setiap kali. Ternyata ada beberapa sains serius di belakang ini, kerana kita biasanya boleh memusatkan perhatian kita selama kira-kira tujuh minit secara purata (ia dipanggil tumpuan berterusan ). Apa kebetulan yang indah, huh?
Ia terbukti menjadi kesedaran yang agak menakjubkan, kerana ia membawa kepada artikel saya yang paling popular dan baik membaca. Untuk memberikan konteks itu, saya telah menerbitkan kira-kira 8,500 artikel dalam 15 tahun, termasuk puluhan ulasan permainan seminggu pada hari-hari awal saya, ulasan muzik yang banyak, beratus-ratus dan beratus-ratus alat bulat, dan satu atau dua keping setiap hari dari Inc.com beberapa tahun kebelakangan ini. Ia juga termasuk satu ciri permainan yang terkenal yang menyita lebih daripada 13,000 komen sekali. Terdapat satu badan besar kerja, jadi "yang paling popular" adalah pencapaian yang besar untuk saya.
Apabila saya semakin tua, saya telah belajar untuk menghargai aha ini! momen. (Aha sentiasa memerlukan tanda seru selepas itu, jika tidak, mereka tidak kelihatan begitu mendalam.) Idea seperti permata yang baik. Saya bersetuju dengan David Whitford, editor besar-besaran untuk Majalah Inc., bahawa percikan idea tidak berguna seperti api. Apa yang saya ambil daripada komen itu ialah orang mahu idea yang telah berubah menjadi produk yang boleh dibeli. (Anda boleh mengambil langkah tambahan dan melihat bagaimana ia terpakai untuk melabur juga.)
Namun, percikan api diperlukan untuk membuat api. Bagi saya, saya terpaksa membuat artikel itu. Saya terpaksa menulis langkah-langkah. Saya terpaksa menyempurnakan masa. (Saya telah meminta beberapa rakan untuk meneruskan prosesnya untuk memastikan.) Saya perlu membuat satu petunjuk yang menarik. Idea ini tidak ditulis sendiri. Walau bagaimanapun, ia amat mengagumkan kerana artikel itu keluar pada bulan Mei 2015. Saya masih mendapat satu atau dua e-mel setiap minggu dari orang yang mengatakan mereka mengikuti "tujuh" dan menikmatinya. Saya suka membayangkan, mungkin agak dengan sedikit keyakinan, bahawa saya membantu dengan cara yang kecil untuk membantu orang menangani stres, menghasilkan beberapa pemikiran segar, untuk mencatat kejayaan mereka, dan mungkin juga berjaya.
Saya ragu-ragu saintis akan dapat menentukan dengan tepat bagaimana kita mendapat aha ini! momen. Atau, bagaimana kita tahu ia adalah percikan sebenar? Mungkin ada bahagian tertentu otak yang berfikir secara kreatif. Mungkin kopi itu. Bagi saya, saya telah belajar menikmati kebahagiaan. Saya tahu ini. Mereka hanya datang kadang-kadang.
Nasihat saya adalah untuk mendokumentasikannya. Jangan biarkan mereka lulus tanpa disedari. Tuliskan. Simpan rekod, dan bawa mereka ke peringkat seterusnya. Bina atas idea itu.
Dan, pastikan anda menyemarakkannya. Saya sentiasa membaca, sentiasa memerhatikan perkara-perkara, terus mencari kotak yang boleh saya fikirkan di luar. Saya amat sedar tentang percikan api dan betapa jarangnya mereka datang, dan ia hanya mengambil satu idea yang baik untuk membuat api dan menjadi sesuatu yang boleh berubah dunia.
Saya ingin tahu tentang pandangan anda. Idea yang benar-benar baik apakah anda berubah menjadi api? Beritahu saya jika anda memulakan syarikat dari satu percikan idea.