CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2180|Reply: 16

Bangga dengan dosa

Post time 18-5-2021 06:45 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Bangga dengan dosa dan kata-kata umpatan dan fitnah......gelak dan sinis dalam perbualan bila mana seseorang manusia melakukan kebaikkan....riak dan takbur dalam berbicara.........takut akan situasi semasa melebihi takut tak solat on time.........dizaman manakah kita biasa berjumpa dengan situasi ini?dan apa yang terjadi pada umat zaman itu?tidakkah kamu mengambil iktibar?

Bangga dengan dosa? Yang ni ada 2 part Kan?

1) bangga melakukan kebaikkan sedangkan ianya dosa
2) bangga melakukan kejahatan semestinya ianya dosa.

Perlu contoh? Sekadar yg faham setakat ini.

SenangMaju replied at 20-5-2021 08:50 PM
Bangga dengan dosa? Yang ni ada 2 part Kan?

1) bangga melakukan kebaikkan sedangkan ianya dosa

"gelak dan sinis dalam perbualan bila mana seseorang manusia melakukan kebaikkan"......maaf....saya kurang faham dengan soalan senangmaju...tapi saya  jawap bagi penyataan saya.....maaf,bagi saya ayat tu adalah rasa sedih sebab diakhir zaman ni kita memperlekehkan org yang membuat ibadat dengan cakap- cakap sinis sedangkan kita memuji mereka yang banyak melakukan dosa......kita banyak menilai melalui mata zahir bukan mata iman......maaf kalau saya tersalah......kata2 ni hanya utk mengingati diri sy sndri dan sesiapa saja yang menerima penyataan ini.....sy juga insan yang hina sebab banyak dosa.....

Mrdragon replied at 20-5-2021 09:48 PM
"gelak dan sinis dalam perbualan bila mana seseorang manusia melakukan kebaikkan"......maaf....say ...

Pernah dengar kisah wanita Yahudi, yg disuap oleh baginda Rasullullah s.a.w? Cuba kaji, disebalik dosa, adanya syurga?

Edited by SenangMaju at 20-5-2021 10:02 PM

Hidup ini, Kita perlu Taqwa dari-Nya. Kekadang, sesuatu yg dikatakan pahala, ianya sebenarnya dosa. Kekadang, sesuatu yg dikatakan dosa, hakikatnya pahala.

Contoh, hasad. Ada hasad yg bukan dosa Dan ada hasad yg memang berdosa. Hasad yg bukan dosa itu, akan membersihkan hati orang yg menghasad juga orang yg dihasad. Cumanya, ULAMA terdahulu tidak memahami hikmah Dan peringatan2 dari Allah s.w.t Dan Rasul-Nya. Mereka sekadar menjaga hukum aqal yg bersifat memuliakan makhluk sedangkan sebenar2 yg akan memuliakan makhluk itu, Allah s.w.t ke atas orang2 yg beriman Dan bertaqwa.

Sekadar penerangan pendek.

Perihal gelak sinis oleh pihak ketiga, bilamana diri kita berbuat kebaikkan itu hakikatnya BIASA. Yang luar biasanya, yg gelak sinis itu, tidak berbuat kebaikkan, Dan akhirnya, dirinya digelak siniskan oleh-Nya sesudah itu menerusi apa yg diciptakan-Nya.

Perlu contoh?

Follow Us
Edited by SenangMaju at 20-5-2021 10:14 PM

Sebenarnya, orang yg punya sifat gelak sinis ni, dikategorikan-Nya sombong kepada Allah s.w.t. Mereka punya kepentingan, semata-mata untuk menakluk makhluk bukan pula menjadi hamba-Nya.

Berhadapan orang yg gelak sinis ini, perlu kepada kesabaran dan juga ilham ketaqwaan.

Contoh.

Katakanlah si A, seorang yg suka gelak sinis. Keperibadiannya bersifat mementingkan diri lalu berhajat untuk mengambil Hak orang lain untuk kepentingan dirinya. Hasil gelak sinisnya itu pasti berakhir dengan dimalukan-Nya di dunia menerusi jalan ketaqwaan mereka yg bertaqwa. Rasanya cukup kot?

SenangMaju replied at 20-5-2021 10:13 PM
Sebenarnya, orang yg punya sifat gelak sinis ni, dikategorikan-Nya sombong kepada Allah s.w.t. Merek ...

Apa yang ckup?saya bukan nak berdebat......

Saya pernah berhadapan ramai manusia yg jenis gelak sinis ni di dunia nyata. Alhamdulillah, kunci untuk menghadapi manusia jenis ini adalah kesabaran dan ketaqwaan.

Kesabaran akan membuahkan ilham. Ketaqwaan itu merujuk kepada hikmah yg benar untuk maksud ketaqwaan.

Edited by SenangMaju at 20-5-2021 10:38 PM

Dalam Taqwa, ada penjelasan.

Contohnya, ada orang gelak sinis untuk meremehkan seseorang, lalu berhajat agar orang lain mementingkan dirinya, dikeranakan tebakan orang yg gelak sinis itu, MENOLAK keterangan keperibadian seseorang atas perkara yg benar mengenai orang yg cuba digelak siniskan, makanya orang yg gelak sinis ini akan mencari-cari kelemahan keperibadian seseorang atas perkara yg benar agar diremehkan dalam bentuk kebatilan. Makanya, ketika seorang yg jenis gelak sinis ini mula mendekati seseorang yg benar, dirinya akan MEMBUAT ulah yg diada2kan dalam bentuk peremehan. Pastilah, ulangan ulah yg diada2kan dalam bentuk peremehan itu akan membangkitkan kemarahan jika yg diremehkan itu tidak bersabar Dan bertaqwa. Sekiranya yg diremehkan itu seorang yg bersabar Dan bertaqwa, makanya, Allah s.w.t akan menurunkan Nur-Nya ke atas orang yg diremehkan langsung sekelian makhluk yg berada dikelilingnya meremehkannya (yakni orang gelak sinis). Lebih parah lagi, ketika Allah s.w.t ambil sebahagian kebanggaannya lalu diremehkan-Nya hingga dirinya bersedih hati. Hal ini kerap berlaku. Memang ianya hakikat, bukan sekadar sangkaan.

Mrdragon replied at 20-5-2021 10:16 PM
Apa yang ckup?saya bukan nak berdebat......

Ini bukan sesi debat. Ini penjelasan. Jika Saya nak berdebat, maka akan berakhir dengan kepasrahan dan kelemahan.

Berdebat itu menyatakan hujjah yg saling tutup menutupi, sedangkan penjelasan itu, mengatasi soal pendebatan.

saya mendapat laporan dalam thread ini akan SPAM- tapi bila diteliti tak ada spam pun, cuma beza pendapat

SELAGI ia berhemah dan bukan name calling it is fine.

tapi kalau memudaratkan i tutup thread ini.

so far it is okay .

so please be objective  jgn personalised unless ade clear cut frasa  yg kurang sopan, perli dan  tak matang .

mbhcsf replied at 20-5-2021 10:54 PM
saya mendapat laporan dalam thread ini akan SPAM- tapi bila diteliti tak ada spam pun, cuma beza pen ...

Boleh nyatakan, dimana hal2 bersangkut urusan personal? Jika ada, state untuk rujukan semasa. Tq

Edited by SenangMaju at 20-5-2021 11:19 PM

Tiap penerangan yg saya nyatakan diatas, mencakupi keseluruhan proses pengajaran Dan pengalaman, yg BUKAN MELIBATKAN 1 INDIVIDU, malah lebih dari satu individu. Demi Allah, individu itu tua2 semuanya, setingkat umur atas 50 tahun!

Makanya, ianya pasti bersifat umum dan tidak menyentuh mana2 pihak di dalam forum ini MELAINKAN mereka (di dalam forum) itu seperti yg dimaksudkan, makanya, itu BUKAN URUSAN SAYA dan admin kerana ianya penjelasan yg bersifat umum berdasarkan pengalaman.

Jika merasakan, pernyataan diatas Merujuk kepada diri kamu, Saya Tak pernah berjumpa dengan kamu diluar Sana, melainkan sekadar berkongsi apa yg berlaku di dunia nyata yg Tak ada kaitan dengan diri kamu pun as my exp. Jika itulah diri kamu seperti yg diterangkan saya, makanya sorry ya, Tak ada kaitan dengan kamu. Saya jumpa ramai diluar Sana dan Saya Tak kenal dengan kamu yg disini. So, behave yourself Dan jaga adab dalam komplain.

Untuk kes diatas as pernyataan, Merujuk kepada pengajaran Dan pengalaman Saya ke atas seorang pakcik yg sudah pencen kkm, seorang pesara tentera yg kamu Tak kenal Dan beberapa yg lain. Tak ada kaitan dengan orang dalam forum pun! Kenapa gegabah nak komplain?

Makanya, hal TIADA KAITAN dengan kamu. Apa yg dipermasaalahkan menyentuh urusan peribadi kamu? Sejak bila saya kenal kamu di dunia nyata? Admin? Are u there? How you treat others without knowing the truth?

Tolong jaga etika termasuk admin. Saya sudah jaga etika untuk berkongsi pengetahuan Dan pengalaman untuk kebaikkan ummah. Jangan overdose ya. Ikut rules!

Nak ke, Saya cerita in detail, apa yg orang2 tua jenis gelak sinis nyatakan kepada Saya sebelum ini? Nak ke tahu, apa berlaku sesudah itu? Jika nak tahu, Saya boleh jelaskan, nanti barulah nampak yg sebenarnya, Saya menjelaskan individu kawasan Saya, yg Mana, forum ni pun, mereka Tak tahu!

Mintak tolong ya. Tiap yg saya nyatakan disini, Tak ada kaitan dengan kamu2 yg dalam forum ni. Sejak bila kamu datang jumpa Saya, lalu say nyatakan urusan kamu disini seperti itu? Itu Tak masuk akal! Dimana keadilan, jika tajuk dan penjelasan, fitnah sebagai debat, langsung fitnah memfitnah orang yg saya Tak kenal dirinya siapa?

Aneh betul berforum!!!

Dah lah, banyak kali benda2 pelik berlaku dalam forum ni. Dalam forum ni, ada orang yg bermasaalah ka?

Edited by SenangMaju at 21-5-2021 12:07 AM

Saya cerita sikit hal pakcik pencen kkm ni.

Sejak 4-5 tahun yg lalu, saya ni kan jenis lepak Dan minum di restoran atau gerai lepas maghrib, Adalah kenal gitu2 aje orang2 tua yg melepak kedai sambil minum waktu malam ni. Saya pulak, duduk sorang2 Dan layan hp aje. Yang menariknya, org tua ex kkm ni, asal nampak aja Saya, terus cakap tah hapa2, masa tu Saya memang ada sakit slip disk. Nak angkat tong gas kosong pun sakit, so rehat ajelah keje saya. Ada juga keje guard, tu pun memang sah slip disk.

Apapun, orang tu ex kkm ni, selalu sindir lalu berkata "aku heran noh, hang Tak kerja, tapi dok kat kedai. Kalau akulah, Tak reti dok diam!" Apaleh buat, Saya diam ajelah sambil senyum. Saya pun tak kenal dia, dia pun tak kenal Saya.

Memanglah, asal dia nampak saya she, mesti dia buh ayat macam2. Senang cerita gelak sinis sambil meremehkan.

Suatu hari, macam BIASA, dia datang dekat Saya, lalu komplain "la hang ka! Hang ni, awat hang Tak balut daun rokok kat rumah, boleh terus hisap aja tang sini?". Sebab banyak kali saya senyum aja jumpa orang tua ni, Saya jawab le "ada masaalah ka?". Dia jawab "Tak dak masaalah aih, tu lah, kawan aku semua balut kat rumah aja daun rokok tu!" (Kebetulan member dia yg selalu duduk satu meja dengannya, pun tengah balut daun rokok). Saya jawab "bang, orang ni macam2 jenis bang. Cuba abg tanya kawan abang, pasai apa Tak balut daun rokok kat rumah? Masing2 punya pilihan bang. Takkanlah, semua akan sama Kan? Kalau semua sama, semua orang jadi manager, siapa yg akan jadi kuli? Pasalnya, memang Allah ciptakan semua tu, Tak sama bang." Sekali kena diam teruih.

Masa Saya keje guard, Saya ada jumpa dia jugak. Asal jumpa aja, gelak sinis Dan remeh tu jadi BIASA. Tapi yg bestnya, masa Saya dapat kerja, time lepak di kedai minum air, dia kata "hang ni Tak dak keja ka? Dok minum ayaq aja? Orang gi lah keja, cari duit!". Saya jawab "nak tanya abanglah Kan, selama ni, dah berapa ringgit Saya ambil dari abg? Banyak ka yg abg bagi kat Saya? Esok Saya masuk keje guard. Abg ka yg bagi keja kat Saya? Sebenarnya, abg ni ada masaalah apa dengan Saya?" Tetiba diam terus!!

Hari demi hari, bila orang tua ni, kehilangan Anak kesayangannya (meninggal dunia), kebetulan pula, dia mula berkawan dengan kawan Saya (orang umur 74 tahun), makanya, dia baru tahu kisah2 lama Saya yg sebenarnya menerusi kawan yg kenal Saya.

Lar ni? Dia dah Tak macam dulu. Sebab dia tahu, saya jenis yg macam Mana menerusi kawan yg dah lama kenal Saya. Lagi pula, sewaktu saya umur 20 tahun, kawan2 Saya 90%++ umur atas 65 tahun, sebab Saya Tak mampu nak berkawan orang yg bawah umur 30 tahun kebawah Dan jika ada, mereka itu kawan anak2 kepada kawan Saya sekitar bawah 5 jari.

Cukup kot? Cerita ringkas yg sepatutnya lagi panjang.

Saya nak tanya, ada kaitan dengan kamu semua disini?

Edited by mbhcsf at 21-5-2021 12:06 PM
SenangMaju replied at 21-5-2021 12:02 AM
Saya cerita sikit hal pakcik pencen kkm ni.

Sejak 4-5 tahun yg lalu, saya ni kan jenis lepak Dan  ...

Assalamualaikum

Tuan Thread ni berhajat agar perbincangan tak diteruskan atas hal hal tertentu. Saya akan menutup thread ini.

Saya harap kerjasama pengnjung board ini agar membuat thread yg bebetul impactful and sart dengan mesej yang relevant, kaya dengan ilmu sebba Islam itu tinggi.

Saya ingin menyeru, kalau nak buat thread mohon dibawa artikel dan topik yang relevant , impactful untuk dibincangkan dan  mohon  , kualiti lebih penting dari kuantiti.