CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Setakat ni sudah ada 53 kes bunuh diri di Penang

dua_chzy replied at 22-6-2021 10:20 PM
Kelig aku ustaz. Melayu. Mentally ill. Memang prone to suicidal tendency. Datang di fikiran ja.  ...

ustaz pun ada
tp kan kaka kalau org waras ni dorg berani tak eh nk bunuh diri..cth terjun bgunan..
kalau minum klorox tu i rasa plg senang sikit..

edayildiz replied at 22-6-2021 09:26 AM
kak kiranya yg bunuh diri tu dikategorikn x waras ke? tnya jer..sbb dlu mak i ckp la org yg sgup b ...

Yeppp aku stresss keje dan billaa rasa tadak jlm utk kuar dahhh.. hidup pung tak rupe org.. senyum difiizikal tp sebebarnya nangess.. dunia ni mmg kejam

dua_chzy replied at 22-6-2021 10:18 PM
60% Melayu Islam katanya. Sangsi aku. Islam, iya la kot. Melayu, hmm.

Islam laa yg urban mcm harith iskandor tu aku no komenlaaa..

highcastle replied at 22-6-2021 10:23 AM
Den nak share dari FB penyanyi Ella..

Baru baru ini , Ella terbaca satu laporan berbentuk artikel ...

Akupun deresss.. satu soklan... kalo org tuu tadak duit kena bayo rumah toka.. cmn tak nak bg dia stresss.. duit nak mkn pun tadakk.. camana.. bank along dok hari hari mintakkkk duit cmn..

Buritan replied at 22-6-2021 11:36 PM
Yeppp aku stresss keje dan billaa rasa tadak jlm utk kuar dahhh.. hidup pung tak rupe org.. senyum ...

kak buri pun stress ker..sama la kita..kak buri jgn bnh diri plak ye..

edayildiz replied at 22-6-2021 11:45 PM
kak buri pun stress ker..sama la kita..kak buri jgn bnh diri plak ye..

Dulu mmg ade raseee... dan aku phm perasaan org yg takde keje tak de duit cmn.. tp aku nak tolong aki tak mampuu.. sbb aku ade keje tp aku tak manpu nak buatt keje tuu.. stressssss...dan aku pikir dulu.. alhmdlh hari ni aku dpt keje esokkkk belum tentu aku keje.. esok mgkin aku berhentii.. sedih sgt masa tuu..plg sedih aku sorang je rasa perlasaan tuuu.. sdgkan org lain happy boleh buat keje dgn baik dpt gaji leh joliii aku takkk...

Follow Us
Statistik tahun 2018, 2019 & 2020 ada tak?

monreyes replied at 22-6-2021 06:53 PM
dorang ni komitmen besar....
rumah kereta mostly lebih dari 1...
bil utilities, credit card beri ...

Ya sbb sblm ni they alls penggerak ekonomi. B40 mmg gitu je lah x menyumbang sgt. So x ada la terkesan mana berbanding m40. Habis2 pon org suruh m40 downgrade lifestyle on the spot. Ckp mmg sng i rasa, tp x ada dlm kasut diaorang.

Kes kematian kerana Covid beratus2 -
"Statistik negara masih sama lebih kurang tahun2 sebelumnya. Tiada apa yg pelik"

Kes kematian kerana bunuh diri puluh2 orang -
"Kita kehilangan banyak nyawa akibat sekatan oleh kerajaan yang tak bertanggungjawab hingga mengakibatkan kesihatan mental dan nyawa rakyat terjejas"

- komen conspiracy theorists & antivax -

pyropura replied at 21-6-2021 06:56 PM
Patutnya MENTERI KESIHATAN yg.highlight bende nih. Apa dia buat?? Ayak teloq goyang punggong :laugh3 ...

Ade je die highlight sblm ni

Sape ke ade bkk thread

Anyway kempen kesihatan mental kena diperluaskan lg

Skrg duk folo drama series ttg kesihatan mental  tajuk In Treatment
Drama ni tunjuk situasi dlm counseling sessions
Indirectly blh guide ttg ape yg kita rasa yg merunsingkan minda
And also what do you expect bila jumpa psychotherapist

Buritan replied at 22-6-2021 11:50 PM
Dulu mmg ade raseee... dan aku phm perasaan org yg takde keje tak de duit cmn.. tp aku nak tolong  ...

Fikiran mcm ni kalau ada sokongan sekeliling boleh diatasi.. masalahnya sebab wujud situasi ni dalam masyarakat kita..

1- Orang kita generally Asians it's all about face... tak kira Melayu, Cina, India.. susah nak share masalah sendiri pada orang sekeliling esp bila melibatkan air muka.. kalau ingat banyak pepatah/nasihat mcm tu.. jaga air muka, biar mati anak jgn mati adat, conteng arang apa bala lagi.. itu dah menunjukkan budaya kita.. tak boleh keluar dari kepompong atau buat silap..

2- Masih about air muka, ramai yang suka bersaing sesama keluarga/kawan2.. sifat taknak kalah.. jadi ego menguasai diri.. tak boleh tunjuk lemah.. tak perlu pun.. lain orang lain keperluan.. jangan ikut flow orang.. kalau pernah di atas kemudian di bawah, itulah kehidupan.. bukan end of the world..

3- Masyarakat kita termasuk keluarga/rakan terdekat bersifat suka mencemuh, mengungkit, cakap lepas, memadankan muka dan menyebarkan aib.. yang bermasalah ni hilang kepercayaan dan keyakinan diri.. jadi tiada siapa dia boleh share vulnerability dia..

Faktor2 ni I believe yg membuatkan ramai menyendiri dan in isolation bila ada problem.. lebih2 lagi kita makin sibuk bekerja hidup dalam kelompok kecil masing2.. tak macam dulu masyarakat saling bantu membantu.. kalau tak rapat pun ada saja orang tegur bila jumpa.. skrg nak ckp dgn orang satu taman pun tak berani sebab masing2 kurang kenal..

Ada uncle India ni I jumpa kat shoplot.. dia mengomel2 kt I pasal budak2 dia selisih kat kedai.. apa nak jadi budak2 sekarang.. jumpa org lebih tua tak reti hormat.. dulu2 org muda akan tegur org lebih tua say hi or good afternoon tanda hormat.. benda basic yg makin hilang dalam masyarakat..

I might be wrong tapi some people I jumpa mcm ni...

Gagalnya handling Covid bukti UMNO gagal, sebabnya:

Menteri kanan SOP PkPpbtd - UMNO
Menteri covid air suam - UMNO
Menteri vaksin harga rahsia - UMNO

https://assets.bharian.com.my/images/articles/Logo_UMNO_1617437721.jpg

kalau dorang g jumpa kaunselor apa kaunselor blh buat..
sekiranya niat nak suicide tu sbb hilang keje. x leh byr hutang etc..
kaunselor blh jadi mediator mcm akpk ke

getarsukma replied at 23-6-2021 01:47 AM
Fikiran mcm ni kalau ada sokongan sekeliling boleh diatasi.. masalahnya sebab wujud situasi ni dal ...

Aku nak nyalahkan org luar pun tidak.. salah sendiri pun tidakk.. dann mmg aku tetiba keras kejung tak leh buat keje tuu.  Aku pun hairan.. pdhal sblm.ni ok je.. nak tulis buku rekod mengajar punn  rasa berat sgt..

Bg aku laa. Ini pendapat akulaa.. tak payah laa jumpa doc gila ke kaunselor ke.. doc psi dia bg ubat ubat dan ubattttt... yg kwunselor mcm nmpkkk phm sgt.. tp cuma dengo aje dan plg best pi bgtau kat org lain koh koh koh..

Plg aku nyampahhhh sekali adalah kakak celaka aku.. time dia susah aku tolong dia.. bg pinjam duit ape aemua.. time aku sesak dan perlukan duit dia maki aku balik.. ini satu satu manusia aky plg benciiii

Skrg ni aku ok sbb dua perkara je aku buat.. aku tak peduli hal org sekeliling dah... aku tutup mata aku dgn hal hal org.. aku tak pernah compare diri aku dgn org lain.. anak aku pandai ke bodo ke aky terima kekurangan dan klbihan.. even laki aku pun aku tak compare dgn laki jiran aku pung.. laki jiran tu baikke smart kee pgkt besoke bg aku laki aku jugak tetap yg terbaik.. yg kedua aku cuma tolong binatang jlnana ... dua perkara ni bg aku dpt bsngun semula

Allahu sedihnya dengan situasi sekarang nie..tekanan hidup..duit tak de banyak tanggungan..tu kdg ramai yang ambil jalan singkat.

xpdckelate replied at 21-6-2021 08:19 PM
ye ke??siyessss...bukan ke cara nak mencapai tahap nirwana kena banyak berkorban dan buat yoga sal ...

Wahhhh dah jadi mod ye

Comments

nak ke?apelai la  Post time 24-6-2021 10:46 AM

blastoff replied at 22-6-2021 02:46 PM
kan KKM pentingkan kuasa PM , health atau ekonomi rakyat tak penting. Kes perlu di canakkan agar PM  ...

Kah kah kah

Buritan replied at 22-6-2021 11:50 PM
Dulu mmg ade raseee... dan aku phm perasaan org yg takde keje tak de duit cmn.. tp aku nak tolong  ...

selain duit, seteruk mana depress/stress tu rasanya masih boleh di manage...tapi kalau xde duit..nak ngadu kat siapa pun x guna...
unless org tu bagi kau pinjam duit...tapi sampai bila...
pas tu stress lagi bila dia tanya duit dia..

monreyes replied at 24-6-2021 12:03 PM
selain duit, seteruk mana depress/stress tu rasanya masih boleh di manage...tapi kalau xde duit..n ...

Yeppppppp.. sgt sgt betul.. duitttt.. setakat rm1000 brp lame bertahan.. sewa rumah duit toka pun cukuppppppp..b

monreyes replied at 23-6-2021 08:04 AM
kalau dorang g jumpa kaunselor apa kaunselor blh buat..
sekiranya niat nak suicide tu sbb hilang ke ...

Bodo jah pi jumpa kaunselor tuu.. silap hb di hebohnyaa tempoyak ko.. org ckp byk nii bkn leh caye..