CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: arinn

[Falsafah] Jangan sebarkan aib orang ...

TT perlu pandai bezakan antara dosa peribadi dan dosa awam. Dosa peribadi boleh minta keampunan daripada Allah tapi dosa awam hanya undang2 cara penyelesaiannya.

Macam mana nak bezakan dosa peribadi vs dosa awam?
Dosa peribadi kesan buruk hanya kena kat diri sendiri. Takde istilah mangsa terlibat.
Dosa awam ni kesan buruk akan kena pada pihak lain / mangsa. Ada pemangsa dan mangsa.
Cth: minum arak (dosa peribadi) sampai mabuk pukul anak bini (dosa awam).

Kdg org tu xnk sebarkan..tp utk koleksi sndri dan kawan2.. tp still bnd atu x elok

ifanonline replied at 25-7-2021 07:36 AM
dalam context duniawi boleh la pepatah ko tu...tetapi dlm context ukhrawi, kenyataan ko tu tak val ...

Welppp... Sekali sekala aku reply secara serius bolehkan? Bukan selalu. Hehee.. Sebab mcm ada ketidakfahaman dari segi apa itu pepatah.

Pertama sekali,
Ada ke istilah pepatah duniawi atau pepatah ukhrawi? Selama aku hidup, tak pernah lagi dgar. Klu kau faham sifat pepatah, aku rasa kau tak komen. Pepatah itu bersifat teguran, nasihat orng orng tua. Tak pernah lagi ada orng pertikai, pepatah tu tak ukhrawi, peribahasa ni tak ukhrawi sbb it is common sense yg pepatah itu berdasarkan apa yg berlaku didunia dan untuk membimbing manusia ke arah kebaikan. Kebaikan tu dah merangkumi duniawi dan ukhrawi. Indah kan klu kita faham? Konteks pepatah aku ni, berdasarkan topik thread ini. Kita baca sekali pun dah faham maksud tersirat pepatah tu. Kita klu suka seseorang jgn smpai memuja muja orng itu, benci jgn sampai kita mengeji orang itu. Tiada langsung pertikaian berkenaan memuji nabi dan memuja Allah. Dan memuji nabi dan memuja Allah itu adalah pengetahuan umum. Kau sorng je baca bunyi arab, sbb tu pening.

Aku pernah belajar. Kita klu berbincang dan nak menyangkal point orng lain, kita kena bawa point kita sndiri. So, kau kata tak valid kan? (Tak valid pun sbb kau telah menyimpangkan pepatah tu). Apa kata kau sndiri keluarkan pepatah kau sndiri based on topic of this thread yg bersifat duniawi dan ukhrawi. Sbb aku tak bigbrainer mcm sesetengah orng dalam forum ni.

Ok, habis dah sesi serius serius. Tujuan aku adalah utk menjernihkan salah faham. Itu je.

Sekian terima kasih.

Veneer replied at 29-7-2021 08:52 AM
Welppp... Sekali sekala aku reply secara serius bolehkan? Bukan selalu. Hehee.. Sebab mcm ada keti ...

pepatah ukhrawi banyak dlm hadith2...sila rujuk dan hadam...

dlm context duniawi, awak punya pepatah is acceptable...

as i mentioned before, sesuatu pepatah kena tengok context of that pepatah...

ifanonline replied at 29-7-2021 09:08 AM
pepatah ukhrawi banyak dlm hadith2...sila rujuk dan hadam...

dlm context duniawi, awak punya pe ...

Tak apa lah. Aku malas nak berpanjangan. Klu teruskan juga my intelligence feels insulted.

Follow Us
Veneer replied at 29-7-2021 09:50 AM
Tak apa lah. Aku malas nak berpanjangan. Klu teruskan juga my intelligence feels insulted.

we need to agree to disagree...

yes....terlalu sibuk jaga hal org...ada masa terluang tu renunglah pulak diri sendiri ni mcm mana...

hiburan masa kini

aku baca je.. tak mampu nak komen. aku mengharapkan yang baik2 shj. setiap org ada pandangan masing2.