CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mama_fuad

[MERGED] Lagenda Puteri Gunung Ledang

betul betul..aku percaye...

hahaha..ko org wat la travel gi gunung.nnti mesti dpt jumpa pak muhammad tu.pastu ko tanya la dia betul ke tak.tapi mmg dia cerita la.aku ramai saksi dak kolej aku.wat ape la nak tipu dpt ape kot.aku percaya sbb aku dpt tgk muka pak muhammad tu cerita dgn jujur je,air muka dia pun nampak mcm beritahu puteri gunung ledang tu bukan senang untuk di dekati.muka dia mirip mcm sastera negara yg rambut putih tu sape ntah.lebih kurang mcm tu la.ni mcm Datuk A Samad Said.mmg mcm tu la mirip dia.so mmg pakej la,dgn rupa dia,perwatakan.mybe aku percaya sbb itu.dan bahasa dia pun baku je.mmg aku rasa mcm duduk kat alam lain la masa dgr citer tu.mcm kat zaman2 dulu je..hahaha.mmg best.try la pergi gunung ledang.

aku pernah naik gunung ledang.ader satu part tu mmg terbaik la penuh bunga dan bau wangi.aku takut sbb terpikir pasal puteri gunung ledang je.mmg susah nak naik gunung tu.kalau tak cekal aku rasa mmg give up la.dan guider gunung tu cakap masa aku cedok air terjun kat tengah gunung dia cakap tu tempat puteri dgn rakan2 dia mandi ke ape ntah.lagi la aku cuak..haha.tapi aku percaya je pasal ghaib.

so korang start from melaka..ada tak ko tanya pak muhammad pasal jambatan emas
yg dibuat oleh sultan melaka?? aku pun berminat nak tau ni..

jambatan emas tu takde plak aku tanya.sbb aku rasa tu semua kat alam bunian la kot.tapi mybe ader cerita tu,cuba kita tanya dak2 lain yg tahu.aku tahu perjanjian tu je la.dia punya nak jumpa sampai gadaikan 1st day raya dia atas puncak tu.

kenapa mesti 1st day raya yer... pak muhammad tu dah penah jumpa lom dgn puteri tu??

Follow Us
Siapa tahu Puteri Gunong Ledang nama apa dan dari makhluk jenis apa ?.

dah pening laa hani mcm ni.. byknya version...

dah pening laa hani mcm ni.. byknya version...
haneiy79 Post at 6-9-2009 21:46
Pening tak apa asalkan jangan mabuk dahlah.

hehe... en tanggo... mabuk tu insya allah tak.. hani tk minum/makan mende yg memabukkan.. heheh...
pening2 tu biasa laa.. konpius... pasal byk version ni...

aku ingat lagi tahun 2006,kolej aku wat expidisi menaiki gunung ledang tanpa persetujuan dari kolej.kira naik senyap2 la.kita org pergi dgn budak2 belia bangi.kita org ke gunung ledang naik bas la ram ...
apizpunkerstar Post at 3-9-2009 20:39

sekadar membaca...nak cayo ke tak kena pikir 100 x....

rahsia ke...
ntah2 kat sumer orang die citer cam tu...
marumaru Post at 3-9-2009 20:43

dh xde smbungan ke versi cerite PGL ni..?me suka bc..teringin nk tawu versi dr jawa cmne plak yer??

Tetiba terminat nak membaca pasal Puteri Gunung Ledang ...selpas mengugel kesana ke mari ...baru jumpa  kisah PGL

Puteri Gunung Ledang mmg wujud ...?

Di antara panggilan untuk Puteri Gunung Ledang  -raden puteri mas nyawa/raden puteri ratna Gumilah Sari/Raden siti jamilah /nyai semero (1475-1645)

kalu ikut tarikh ni PGL hidup selama 170 tahun

Puteri Gunung ledang adalah anak kepada Raja Demak I - Pangeran Jimbum/Raden Patah/Sultan Ali Akbar Al Fatahillah bersama Raden Dewi Murtasmah binti raden Rahmatullah

Petri Gunung Ledang @ Raden Puteri Mas Nyawa berkahwin dgn Raja Demak II @ Pati Unus/Adipati  unus/Pangeran Mohammad Yunus/Pangeran Sabrang Lor
dan mempunyai dua orang putera  hasil dari perkahwinan tersebut - Raden Abu Bkar dan Raden Shahid

Tapi dikatakan PGL tiada keturunan kerana kedua2 putera dan suaminya Sultan Demak II mati shahid menentang Portugis Melaka pada 1521

Klu nak tguk detail ...PGL adalah dari keturunan Sayyid Husin Jamadil Kubra
kerana Sultan Demak I adalah  hasil dari perkahwinan Nyai Dewi Endang Sasmita Puri binti Saiyid Ibrahim Asmara bin Sayyid Husin Jamadil Kubra  dgn Prabu Brawijaya 5

*Knape PGL pilih nak tinggal kat gunung ledang satu teori sbb gunung ledang tu adalah tmpt penempatan org jawa since 1313 /1383M dgn penemuan batu bersurat

* satu lagi berdekatan dgn Makam putera2 dan Sultan Demak II yg shahid ketika menentang Portugis Melaka

dikatakan makam Sultan Demak II dah dijumpai di Pulau Besar - tapi lokasinya dirahsiakan

* Mungkinkah betul PGL yg menjadi idaman Sultan Mahmud tu rekaan imaginasi Tun Mamat ...tapi disebalik tu sebenarnya PGL mmg wujud

http://alivewire.wordpress.com/2 ... teri-gunung-ledang/

http://perubatn7puteri.blogspot. ... iyid-ismail-al.html

Reply 155# larrazlan

sebenarnya sbb baca tred kat MPS  lah terpk nak tahu pasal PGL  ... ramai yg claim PGL tak wujud... cuma bunian... tapi klu bunian pon mesti ada asal usul ... klu cakap PGL isteri bunian Sultan Melaka .. PGL mana satu ..? adakah PGL yg keturunan Raja Demak atau  PGL lain ..PGL  bunian  ..?

actually ada teori dari yg kaji pasal PGL dan keturunan berkait dgn PGL .. claim PGL  ketrunan Raja Demak I masih hidup dah berusia beberapa ratus tahun ... tapi tu atas kajian dia seorg shj ... bercampur aduk dgn mistik teori juga ...

tapi lupa pulak kat blog mna satu ..nnti klu jumpa letak teori dia kat sini

Reply 157# HangPC2

keh keh keh..smart aa...

ct_og posted on 17-2-2006 02:47 AM
PGL antara kenyataan dan impian... antara kebenaran dan kepalsuan... banyak sangat dah tersasar kisa ...

sungguh menarik ulasan anda; bagaikan sebuah syair.......memang ada versi legenda puteri gunung ledang ini adalah seorang yang alim & warak

saya pecaya PGL mmg wujud...teringin jugak nak jumpa. mesti syok hehe