CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sitizulfa

Nama anak yg baik & Kekal surname mualaf (merged Muntz, scary_movie)

copy and paste drpd tulisan seorg kawan yg dr Madinah:

selain drpd Muhammad dan Ahmad, kita juga digalakkan menamakan anak2 dgn nama para nabi. Nabi Muhammad saw sendiri menamakan anak baginda Ibrahim, selain seorg lagi dinamakan Al-Qasim..

Digalakkan juga untuk menamakan anak dengan nama yang menunjukkan perhambaan kepada Allah seperti Abd. ar-Rahman, Abd. ar-Razzaq, Abd. ar-Rasyid dan lain-lain nama yang di 憄erhamba

rahmat This user has been deleted
Saya ada terbaca kat mane tah yang nama " Muhammad" adalah the most common name kat seluruh dunia. Rasekan mungkin inilah cara Allah nak memuliakan nabi kita kan..
Satu lagi bila kita berjumpa dengan orang yang nama-nama dia ikut nabi sahabat dan tabien..salah satu cara kita nak hormat dia adalah dengan beranggapan kita memang berjumpa dengan orang sebenarnya. Contohnya kalau orang tu nama Abu Bakar.. cuba bayangkan Abu Bakar yang berada dihadapan kita. Actually kan mungkin hikmah Nabi suruh kita kasi name baik baik ni adalah agar ia remind kita pada golongan-golongan ni.Sebab kadang kadang kita tak sensitif dengan nama nama ni. Lebih teruk lagi kita ejek ejek nama tu. Tak eloklah kan mocking nama nama sahabah.

Pastukan sekarang ni nama semakin complicated. Sebab nama ni kan doa. Kalau nama anak tu Siti Mariana Arizna (contoh jer by no mean nak degrade sesiapa), nanti susah kita nak panggil dia ape. Nak panggil siti ke maria ker atau rina ker and so on. So rasenye la kan kasi la nama yang orang akan panggil dengan nama tu contohnya Ali, Luqman, Farid, maksud saya yang simple so that bila orang nak panggil dia dia akan guna nama yang ade makna which also serve as doa. Ataupun attach je dengan nama yang baik baik seperti Muhammad and so on.

pendapat sahaja

Originally posted by simplelife at 13-11-2005 05:34 PM
Boleh check tak taraf hadis tu, sahih ke hasan ke dhaif.. Bukan apa senang nak jawab kat org kalau nak keluarkan hadis2 tu nnt..
TQ

betul tu, x pernah dngar lagi pasal hadith ni.

emm, apa maksud nurnajwa iman? suka nama tu...:love:

Originally posted by myra_ixora at 25-8-2006 12:26 PM
emm, apa maksud nurnajwa iman? suka nama tu...:love:

Nur - cahaya
Najwa - cita
Iman - iman

hehehe..xpandai laa nak gabungkn...apa mksudnya klu digabung ek?

Originally posted by sitizulfa at 26-9-2005 11:18 AM
nak tahu makna nama anak yg baik dalam islam....
saya nak tahu makna nama AMANDA

aman de la nih..
Nama ni tak kisah letak apa je.Dlm bahasa arab ke..mat salih ke..jepun ke..janji makna yg baik2.
Tak kan nak letak kan nama KahirulSial ke..Siti ngok ngek pulak.Kesian la anak2 tu.Mak bapak bertanggungjawab
memikirkan nama2 yang indah2 utk anak2.Jgn main hentam je.

-Almond london-

Follow Us
anNaqiy This user has been deleted
eemmm...emmmm.emmmm
walau pun letak nama anak tak kisah tp tengok la jugak, dah org malayu ni biasa nama dia ada unsur arab2 sikit macam muhammad, ahmad.nur.dsb....
tapi jugak lagi, nama juga perlu mengikiut kesesuaian dr segi jantina contohnya: kalau org prempuan byk org mlayu kita biubuh SITI, NUR,NURUL...padahalnya siti tu dlm bahasa arab maknanya bukan kah PUAN?..dan dalam bhasa mlayu PUAN ni bermakna org yang telah berkahwin...dah bersuami...habis tu kalu kita kasik nama SITI kat anak kita yang baru lahir tu, jadi tak kena lah -walaupun macam yang sstgh forumers kata tu "letaklah nama apapun asal elok baik maknanya"- hah mmglah macam xde menda je kan tapi xkena cara  la macam tu...takkan lah baru2 laahir je terus dah berlaki kot?...nanti esok2 bila dia besor dah kawin maka dgn sendirinya dia dapat lah gelaran PUAN /SITI tu...(mana ada org arab kasik nama anak dia dgn nama SITI)

dan lagi......

dan lagi.....pasal NUR @ NURUL...
NUR/NURUL ni sebenarnya kan nama utk org lelaki...penggunaanya adlh utk muzakkar bukannya muannas..
pasla tu klu ada llaki bernama MUHAMMAD NUR hah ni baru betul...tak pun, ada nama kawan punya kawan punya kawan aku tu nama dia NURUL AMIN...dan dia berjantina lelaki bukan prempuan...yang ni baru kena cara...tapi aku nengok byk betul dlm masyarakat kita suka nbebeno lah tarok nama anak prempuan dia dgn nama ni..tak kena tuh...

dan lagi...

dan lagi...emmm pasal apa pulak hhee...hah
pasal nisbah dgn nama tempat , kampung,bandar dan sebagainya...
macam ni...pernah dgr tak nama anak org tu..BAIHAQI, TIRMIDZI, BUKHORI dsb...
mesti ada kan....aku pun ada gak sepupu aku nama ahmad baihaqi....tapi masa tu xsempat nak cakap kat mak dia....okey xpe .....cam ni..okey apa nama dia BAIHAQI.. tapi klu teliti, ia akan jadi x kena lah walaupun xde menda sangat boleh  jugak bubuh nama tu tp...BAIHAQI tu kan nama tempat di tanah arab sana tuh..mmg ada nama imam aswj BAIHAQI tapi tu pun bukan nama sbenar dia (ni laqob gelaran dia je)..imam baihaqi tu pun nama sbenar dia adlh..AHMAD BIN AL HUSAIN BIN ALI BIN MUSA AL BAIHAQI..jadi disebabkan dia ni org BAIHAQ (nama tempat) maka nisbah nama dia BAIHAQI lah..dan bukan dia sorang ya baihaqi, org baihaq semuanya baihaqi...sama gak klu seseorg tu dia org selangor,mka boleh lah nisbahkan dia dgn as selanjuri (org selangor) dan org2 slangor smuanya selanjuri....gitu gak klau kelantan maka al kelantani...al fathoni (org fathoni)...dan seterusnya.....ffuuh..
walaubagaimana mgkn si ibu @bapa ingin anaknya jadi seperti tokoh tu maka dia pun bubuhlah nama anaknya sama dgn tokoh tu bersempena supaya anaknya itu menjadi org yang hebat macam tokoh tu..tu pu nokey jugak...contoh dlm kes ni mgkn si ibu mahu anaknya jadi hebat macam imam baihaqi tu..seoran gtokoh hadis, seorang faqih, ahli dlm usul, pengarang kitab dsb...

dan dah la dulu..

bxn This user has been deleted
hmmm... byknya pendapat... amik yg logik je laaa, sesuai dgn penggunaan mengikut tempat duduk letaknya...

dasar panduannya mudah, berikan nama2 yg baik kpd zuriat keturunan umat islam... kelak nama2 tersebut akan dipanggil di akhirat nanti...

tak payah pandang sampe akhirat laaa, kat dunia pun kita dah ada nama timangan, nama yg member kutuk2 spt gemuk, jongang, boyot dsb... kat dunia pun kita tak suka org panggil kita dgn gelaran yg buruk sbb malu... so kalau kat akhirat di hadapan Allah nama kita tak best mcm Ahmad & Muhammd, sudah tentu kita lagi malu...

aku namakan anak pompan aku NUR DAMIA... bermakna cahaya keberkatan/kebijaksanaan... actually aku nak DAMIA je, tp wife aku nak letak NUR sempena nama arwah ayahnya MOHAMMED NOOR... pada aku janji nama senang sebut, pendek, makna baik... sudah memadai...

kang nama panjang2 kang susah nak ingat, kesian datuk nenek mereka nak ingat nama cucu... maklum laaa semakin tua semakin short memory mereka... kalau nama panjang pun kena potong gak akhirnya... so takde makna nak letak panjang2... kena plak nama bapak pun dah panjang... nanti mcm karangan plak dlm IC tu... hehehe...

assalamualaikum, boleh tanya tak ada sesiapa tahu maksud nama Humaira Dania?

thanks

Originally posted by dhani at 6-9-2006 12:40 PM
assalamualaikum, boleh tanya tak ada sesiapa tahu maksud nama Humaira Dania?

thanks

Humaira tu dari perkataan hamra'.. maksudnya merah... humaira is kemerah-merahan..

Daniya... hmm... rapat / rendah ?? :hmm:

humaira merupakan gelaran yg diberikan oleh Rasulullah kepada A'isyah sebabnya mungkin kulit a'isah putih kemerah-merahan

yada_yada This user has been deleted
dania tak elok kan?
aku dengar org2 tua bercakaplaa...

emm....nak tau maksud DARWIN.....pe maksudnye yek...:-) mekasihhh

abis anak aku nama iridina lambat lah soal jawab kat alam akhirat nanti....
tak best ler camni...

tumpang tanya apa nama yg membawa maksud erti 'mencari keadilan ilmu'? :tq:

Originally posted by Muntz at 23-10-2005 01:04 AM
apa pandangan korang kalau seseorg mualaf tu dia kekalkan surname dia..contohnya org cina atau org putih... Abdullah Choo atau AbdullahCampbell. lepas tu camner pulak kalau dia terasa nak kekalkan surnametu kepada anak dia.. contohnya Roslan Choo bin Abdullah Choo, atauRoslan Campbell bin Abdullah Campbell. adakah salah dari segi Islam?bagaimana pula kalau makna surname tu yg sensitif seperti "Choo" atau"Chu" yg bermaksud babi dlm bahasa cina? ataupun contoh surname orgputih spt "crow" yg bermaksud burung gagak.

setahu aku laa...... dalam tulisan cina, bentuk tulis utk khinzir dgn surname Choo & Chu adalah berlainan laa........ amenda laa ko nie... :lol

tak wajib tukar nama mualaf melainkan nama membawa maksud tak mbaik mcm tong sam pah ke, tan lom bong ke, G Kebakaran ke, S. Amaran ke... *the last 2 names tu aku tau orgnye hihi*

mak aku pun kekalkan nama dia b4 peluk Islam...

org kat msia ni bila mualaf, dia pentingkan tukar nama, bukan dia emphasize mende2 yg lagi penting dari tu...

mana nak cari web utk tafsir nama?