CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: afja

zakat pendapatan

Originally posted by Hang at 8-5-2006 02:33 PM
cuba tanya PPZ apa dalil cara pengiraan zakat pendapatan tersebut?

Yang diajarkan Islam ialah zakat harta... bukan zakat pendapatan?

kalau ada zakat pendapatan berapa % nilai keluar zakat? Be ...

nih 1 lg persoalan yg masih x terjawab....

apa kata HANG yg tepon PPZ... then bg tau kwn2 kat sini....hehehe

Aku lebih mengikuti fatwa ulama-ulama saudi..dari fatwa ulama msia...
..setakat yang jumpa dari masalah yang ditanya kepada mereka... mereka menyuruh membayar zakat harta... bukan zakat pendapatan.

p/s dalam kes afja... kalau dah kena bayar zakat RM500... boleh bayar terus kepada anak yatim kerana anak yatim salah satu dari 8 asnaf yang layak terima. ( cuma tak leh claim ITax jer sebab tak de resit)
Tapi masa bayar kat anak yatim tu, mesti niatkan bayaran ZAKAT. Kalau niat sebagai derma, maka ZAKAT sebanyak RM500 masih belum ditunaikan.

Originally posted by Hang at 9-5-2006 08:36 AM
boleh bayar terus kepada anak yatim kerana anak yatim salah satu dari 8 asnaf yang layak terima

dalam al-Quran: 8 asnaf yang layak terima zakat, tiada asnaf yang dikhaskan/khusus untuk anak yatim.
Setahu i  zakat hanya boleh diberikan kepada anak yatim jika dia tergolong atau mempunyai sifat 8 asnaf, contoh dia fakir. ataupun sekadar  bantuan tertentu pada anak yatim jika keluarga dia fakir. kadang-kadang ada anak yatim yang mewarisi harta pusaka yg bertimbun, bagi pendapat i tak layak diberi zakat. ada sesetengah majlis agama yang hanya sedekah  saguhati hari-raya pada anak yatim sebab mereka bukan asnaf zakat. tapi ada juga yang mengagihkan  wang zakat pada anak yatim sebagai bantuan sebab tergolong dalam asnaf fi-sbilillah. wallahualam

[ Last edited by  cactus at 9-5-2006 11:38 PM ]

Originally posted by cactus at 9-5-2006 11:32 PM

dalam al-Quran: 8 asnaf yang layak terima zakat, tiada asnaf yang dikhaskan/khusus untuk anak yatim.
Setahu i  zakat hanya boleh diberikan kepada anak yatim jika dia tergolong atau mempunyai sif ...

aku setuju dgn pendapat cactus....:setuju:
sbb x dinyatakan ANAK YATIM sebagai penerima zakat iaitu asnaf yg lapan....
ada sesapa yg boleh huraikan dgn lebih lanjut berkenaan isu ini? TQ

..sorry..memang tersilap..
Anak yatim tak de dalam asnaf yang layak terima zakat

Tapi Afja boleh cari anak-anak yatim yang masuk kategori fakir / miskin dan lain-lain tu...
Kebanyakan anak yatim yang masuk pusat anak yatim ni banyak yang jatuh dalam kategori ni..
Nak lagi afdal cari  mereka yang ada hubungan kekerabatan denga afja dan masuk kategori asnaf-asnaf tu.... 2 pahala boleh dapat . 1 kerana bayar zakat. 2 kerana menyambung sillaturrahim.

aku pun nak belajar jugak... ni, aku nak share info sikit..

apa yan aku dapat tahu dari ppz perak.. kebanyakan negeri mewajibkan zakat pendapatan.. untuk individu dan jugak companies.. boleh dikatakan semua (betul ke?).. kecuali negeri perak.. ini kerana mufti perak beralasan ramai antara kita yang walaupun ada duit tapi sebenarnya tidak debt-free.. bermaksud, masih ada hutang rumah, kereta, etc..
tapi, kalau ada penduduk perak nak bayar zakat pendapatan, ppz tidak akan tolak..
masa aku bayar, cara pengiraan zakat memang macam ikut pengiraan 2.5% (pendapatan kasar - tanggungan).. selepas amaun ditentukan.. aku bayar lebih sikit dari amaun tu

oh ye.. aku memang tak kizah bayar zakat lebih.. kerana boleh ditolak semuanya dari income tax.. lebih rela duit aku diamanahkan kepada orang yang diyakini tidak melanggar amanah.. dari aku bagi duit ni untuk diisi dalam perut-perut orang yang corrupt..

dan lagi satu.. make sure bayar zakat untuk tahun itu, didalam tahun yang sama.. contoh.. untuk taun 2006, bayarlah pada disember 2006.. ini untuk mengelakkan perbalahan dengan irb, jika ada..

Follow Us
satu soalan aku nak tanya, if lessaylah,.. (konon-konon aje tau) aku dapat kurniaan dari "orang besar" sebanyak rm 2 juta. and aku belanja kan hampir 90% daripada wang yang aku dapat tu untuk beli setel segala hutang aku, and beli harta utk diri aku which left only 10% balance in my pocket. And this 10% aku dah tolak tepi sebab aku nak bayar zakat harta dan sedekah (pendapat jahil seorang aku lah).. so berapa jumlah yang perlu aku zakatkan? i know this is kinda crazy, tapi aku just nak tanya.. soalan yang selalu mencabar minda aku nih... sebab aku penat berdebat sensorang sebab tak de sorang pun kengkawan aku boleh tolong jawab selain suruh aku tanya ppz.. boleh kita bincangkan tak?

agak berat jugak isu nih ko nih fawabi...

tp setahu aku la kan....... zakat nih dikira tuk jangka masa setahun. maknanya cukup haul la tu dan cukup nisab (aku still tatau baper kadar nisab ni yg perlu kene zakat. sbb ada certain limit dia. kalau pendapatan kita cecah limit tu... then baru kita kene zakat). kalu dlm isu ko nih kan........aku rasa RM2juta tu....perlu dikumpulkan dgn nilai setahun pendapatan ko tu. then campur.... baru tolak dgn 2.5%. dpt la baper yg kena zakat. tu ikut kaedah pengiraan 1.

kalu tgk dr cara pengiraan tu.....ada beberapa kaedah kan... ikut la mana yg ko nk.

betul kan aku ekk kengkawan....kalu aku silap. TQ

gemukkkkkkkkkkkk....

aku 2 thn x byr zakat nih...... byr lump sum leh x?
inysaAllah kalau ada rezeki....

Reply #29 afja's post

boleh.. aku pun bayar lumpsum.. tapi resit tu, mintak ikut tahun..

kalau buat satu resit je pun takpe.. boleh claim lebih dari income tax kot he he.. tapi wa tak pasti le..

haku income tax pong x kene arr....

Originally posted by afja at 22-5-2006 12:09 PM
agak berat jugak isu nih ko nih fawabi...

tp setahu aku la kan....... zakat nih dikira tuk jangka masa setahun. maknanya cukup haul la tu dan cukup nisab (aku still tatau baper kadar nisab ni yg ...

ummph.. tu lah afja,.. kengkadang tu aku ni suka me-wonder..:hmm:  yelah kan.. bagi jutawan2 overnight nih... kan ke kengkadang depa lepas dapat duit sekali hempuk juta2 tu, depa belanja kasik perabes, tak dan nak tunggu setahun benda tu dah licin.. so persoalan aku,.. kalaule aku jadi jutawan segera ni,.. aku nak le duit yang aku dapat tu diberkati... :pray:.. tu yang aku nak tanya,.. cemana perkiraan zakat tu ek? ff:lagi satu kalau dapat duit camtu kena tunggu satu haul baru dizakatkan, cemana plak dgn tax? boleh escape ke?ff: satu lagi soalan bangang daripada aku... harap ada yang nak layan.. tenkiu

Reply #32 fawabi's post

err.. aku pun memang tak reti..

tapi, kalau berdasarkan cara ppz kira zakat pendapatan.. aku rasa kau tetap kena bayar..
kalau ikut cara ppz.. gaji setahun ditolak dengan segala macam belanja (seperti post di page 1 terangkan).. bakinya dikenakan zakat 2.5%

konsep gaji tu..sama macam kes kau.. gaji dapat sekali sebulan.. dan kengkadang, dalam seminggu, dah habis pakai bayar itu-ini.. tak sampai setahun jugak, kan?
macam kes kau jugak, kan?

KALAU MCM AKU SEORG WANITA DAN TAK KAWIN LAGI, KALAU AKU NAK BAYAR ZAKAT PENDAPATAN, AKU KENA BAYAR 2.5% PENDAPATAN KASAR SETAHUN LE YA?? TAK YAH TOLAK PERBELANJAAN AKU...MAAF KALAU MCM SOKLAN BODO, SAJA NAK PASTIKAN

Reply #34 kads's post

ye.  kalau tak yakin, boleh terus bertanya di kaunter ppz.. diorang boleh kirakan.. malah, kalau tak konfiden, diorang boleh terus hubungkan dengan pejabat mufti untuk ustaz-ustaz yang ada menjawab..
jangan risau.. diorang kat ppz tak reti bermuka masam melayan kita..

Originally posted by Gemukkkkkkk at 24-5-2006 08:17 AM
ye.  kalau tak yakin, boleh terus bertanya di kaunter ppz.. diorang boleh kirakan.. malah, kalau tak konfiden, diorang boleh terus hubungkan dengan pejabat mufti untuk ustaz-ustaz yang ada menjawab ...

terima kasih gemukkkk...baru rasa lega skit

Reply #36 kads's post

ehh..tak yah lah berterimakasih..  aku kalau tanya pasal bab agama.. memang fail.. jawapan aku pun lebih kepada prosedur saja kan.
sama-sama la kita berharap mendapat rezeki yang diberkati.. dan barakah itu membawa kepada dan membantu menetapkan di jalan yang benar..

aku memula pening gak, tapi aku apply tmpt aku buat potongan bulanan. senang skit.

ada company tak kasik. jgn mengalah, fight for your right!

to fawabi...

gemukkkkk dh jwb persoalan ko tuh. RM2juta tu dikira sbg pendapatan ko gak la. eben ko dpt rejeki terpijak...hehehe... dan bukan la aku maksudkan suwuh simpan rm2juta tu sampai setahun dulu baru boleh belanja... yg aku maksudkan sampai setahun (haul) ialah  pendapatan kasar setahun yg belum ditolak expenses kita. kan pengiraan zakat ni ada 3 kategori. yg aku ckp tu kategori pertama. ko pilih la nk guna mana 1...

bab kene tax ni plak.......haku tatau. sbb haku pon x kene tax TP kwn aku ckp... leh diberi pengecualian tuk tidak dikira. so... boleh la kot. hehehe...

cadangan bernas aku.... ko pi jek la PPZ. suwuh derang kirakan.... pastu bg tau aku ekk caner... aku ada hajat gak nih...

[ Last edited by  afja at 25-5-2006 11:36 AM ]

Originally posted by snipersnake at 25-5-2006 08:43 AM
aku memula pening gak, tapi aku apply tmpt aku buat potongan bulanan. senang skit.

ada company tak kasik. jgn mengalah, fight for your right!

citer sket caner wat potongan zakat bulanan nih? leh kongsi info kat sini.... TQ
(tingat plak kat sorang mudak nama sniper. ada kaa org yg sama? :hmm