CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: afja

zakat pendapatan

Originally posted by seroja_pagi at 1-7-2008 08:34 AM
dah hampir setahun saya mula bayar zakat pendapatan. majikan saya tolak terus dari gaji bulanan. saya makan gaji di KL tapi saya bayar utk negeri johor. Alhamdulillah, sejak saya bayar zakat pend ...

Balasan kepada yg mengerjakan zakat:
Firman Allah: " Sesungguhnya Allah telah membeli dari orang-orang yang beriman akan jiwa mereka dan harta benda mereka dengan (balasan) bahawa mereka akan beroleh Syurga, (disebabkan) mereka berjuang pada jalan Allah". QS At -Taubah (111)
Dia dalam ayat di atas allah telah berfirman tentang janji-janji allah kepada org-org yg beriman yg menjalankan kewajipannya terhadap fakir miskin dan org yg selayaknya menerima zakat itu. Dan berharap juga bukan saja kita mengerjakan arahan allah seperti solat dan zakat malah perlu menghindarkan diri kita dari terjebak dari RIBA,JUDI dan pendapatan Subhah.

Originally posted by kalalah007 at 1-7-2008 11:18 AM
Mungkin anda tergolong dalam golongan yang mahu menyempitkan pengertian zakat (al-mudhayyiqin)

kalau begitu asnaf fisabilillah juga hanya diperuntukkan untuk golongan yang pergi berperang jiha ...

maka apakah para ulama silam yang menjadi panutan umat yang tidak MEWAJIBKAN bah tidak membahaskan tentang ZAKAT PENDAPATAN juga termasuk golongan yang menyempitkan pengertian zakat?

mungkin bagi orang yang bayar ZAKAT PENDAPATAN , mereka rasa mereka lebih ISLAM dari orang yang sekadar menunaikan ZAKAT HARTA dan ZAKAT FITRAH...

Originally posted by Hang at 1-7-2008 08:47 AM

Zakat adalah IBADAH. Nak beribadah kena ada dalil syarak.
IBADAH bukannya boleh di QIYAS dengan tukar henpon ataupun rebet income tax.  

Dengan adanya kelebihan yg telah di berikan oleh Jabatan Hasil dalam Negeri membenarkan zakat di masukkan sebagai rebet maka ianya tak perlu di pertikaikan.

Originally posted by NTvirus at 1-7-2008 12:39 PM

Dengan adanya kelebihan yg telah di berikan oleh Jabatan Hasil dalam Negeri membenarkan zakat di masukkan sebagai rebet maka ianya tak perlu di pertikaikan.

IBADAH bukan bersandarkan kepada Jabatan Hasil Dalam Negeri....
kalau JHDN tak bagi rebet pun Zakat2 yang lain wajib dibayar....
yang menjadi persoalan ini ialah ZAKAT PENDAPATAN....

Fatwa-fatwa Seputar Permasalaha n Zakat Profesi/pendapatan
(nota :- Bukan Fatwa Jakim atau Majlis Agama Pahang - harap maklum)

Soal :
Berkaitan dengan pertanyaan tentang zakat gaji pegawai. Apakah zakatitu wajib ketika gaji diterima atau ketika sudah berlangsung haul(satu tahun) ?

Jawab:Bukanlah hal yg meragukan, bahwa diantara jenis harta yang wajib dizakati ialah dua mata wang (emas dan perak). Dan di antara syarat wajibnya zakat pada jenis-jenis harta semacam itu, ialah bila sudah sempurna mencapai haul. Atas dasar ini, wang yang diperoleh dari gaji pegawai yang mencapai nishab, baik dari jumlah gaji itu sendiri ataupun dari hasil gabungan wangnya yg lain, sementara sudah memenuhi haul, maka wajib untuk dizakatkan. Zakat gaji ini tidak bisa diqiyaskan dgn zakat hasil bumi. Sebab persyaratan haul (satu tahun) ttg wajibnya zakat bagi dua mata wang merupakan persyaratan yg sudah jelas berdasarkan nash.Apabila sudah ada nash, maka tidak ada lagi qiyas. Berdasarkan itu,maka tidaklah wajib zakat bagi uang dari gaji pegawai sebelum memenuhi haul.

Soal :Apabila seorang muslim menjadi pegawai atau pekerja yg mendapat gaji bulanan tertentu, tetapi ia tidak mempunyai sumber penghasilan lain.Kemudian dalam keperluan nafkahnya untuk beberapa bulan, kadang menghabiskan gaji bulanannya. Sedangkan pada beberapa bulan lainnya kadang masih tersisa sedikit yg tersimpan untuk keperluan mendadak(tak terduga). Bagaimana cara orang ini membayarkan zakatnya ?

Jawab:Seorang muslim yg dapat terkumpul padannya sejumlah wang dari gaji bulananya ataupun dari sumber lain, bisa berzakat selama sudah memenuhi haul, bila uang yg terkumpul padanya mencapai nishab. Baik(jumlah nishab tersebut berasal) dari gaji itu sendiri, ataupunketika digabungkan dgn uang lain, atau dgn barang dagangan miliknyayg wajib dizakati. Tetapi apabila ia mengeluarkan zakatnya sebelum wang yg terkumpul padanya memenuhi haul, dgn niat membayarkan zakatnya di muka, maka hal itu merupakan hal yg baik saja. Insya Alah.wallahu 'alam,semoga bermanfaat.

Ketua : Abdul Aziz bin Abdillah bin Baz
Wakil : Syaikh abdur Razaq afifi
Anggota : Syaikh Abdullah Bin Ghudayyan, Abdullah Bin Mani

[ Last edited by  Hang at 2-7-2008 09:19 AM ]

[quote]Originally posted by freebird at 20-11-2007 03:14 PM

...oleh kerana kita boleh dapat 100% rebate爖akat燿aripada爄ncome爐ax,

Follow Us
duit yg kita simpan dlm EPF kena zakat tak?

alhamdulillah pada tahun 2008...aku dapa tunaikan zakat pendapatan dan simpanan......hmmm bleh tak kalau kiter gie kaunter zakat bayar tetiap bulan....dari bayar tahunan rasa sakit jugak sekalik kuar terus......

[ Last edited by  iena_kindaichi at 22-1-2009 02:46 PM ]

Reply #107 tobby's post

duit yg kuarkan 2 kn zakat jgk ke..

Originally posted by tobby at 16-1-2009 01:26 AM
duit yg kita simpan dlm EPF kena zakat tak?

Jika wang EPF tersebut anda keluarkan untuk belian rumah atau mengurangkan baki pinjaman maka WAJIB zakat.

nak tanya ye, cemana kalau dah guna jumlah tertera kat borang EA untuk kira jumlah pendapatan perlu dizakatkan.  itu amaun kasar yang belum ditolak epf.  
jadi kalau bayar zakat berdasarkan amaun itu, perlu ke berzakat sekali lagi bila beli rumah atau bayar pinjaman?
cemana pulak dengan wang epf yang disumbangkan majikan?

aku pun keliru...

Reply #111 Gemukkkkkkk's post

aku baca procedure yg selangor bagi, dia suruh bayar zakat ikut pendapatan setahun tu atau bayar selepas tolak semua tu (maksudnya zakat atas yg kena cukai).  dia orag pun ada khilaf.

duit epf setahu aku tak payah zakat kecuali semasa dikeluarkan.  sebabnya, duit epf tu walaupun kita punya tapi kita tak boleh apa-apa.

buat masa ni aku ikut pendapat kata tak perlu zakat pendapatan.  yang aku bayar ialah zakat harta dan simpanan.

saya pun setuju dengan mufti perak.  tak perlu bayar zakat pendapatan.  tapi kan, untuk hilangkan was-was, saya agak-agak je jumlah bersih pendapatan setahun lepas tu gunakan amaun tu sebagai basis untuk kira zakat pendapatan.  selebihnya (sebab tak mau bayar kat LHDN), saya niatkan sebagai zakat simpanan/harta.

pasal epf tu, camtu ye.  terimakasih.  aku tak pernah keluarkan duit epf lagi.  tapi kalau camni, aku kena la ambik tau pasal hukum hakam bila tiba masanya nak keluarkan duit epf.

Post Last Edit by otai_g at 24-10-2009 20:34

tolong aku.
ada sapa2 bleh tlng kirakan brp zakat pendapatan yg aku perlu bayar?
kalo guna rumus 2.5% darab (gaji setahun - tanggungan) , jawabnya aku layak dpt duit zakat la.
ada definasi tanggungan ni?

adakah bayar duit kete month2, servis kete, bayar hutang ptptn, bagi duit kat org tua, beli barang2 keperluan utk org tua, isi minyak kete, bayar hutang kad kredit, makan minum aku dikira sbg tanggungan?

kalo yer plk mcm mn aku nak kira sbb let say aku bayar hutang ptptn/perbelanjaan lain adalah x konsisten tiap bulan.kadang2 kurang kdng2 terlebih sampai aku jd sengkek.

serupa jgk dengan malam minum.kalo hari2 aku makan makanan yg sedap jerk mmg tinggi la kos tanggungan makan aku tu.

so, mcm mn?

Post Last Edit by otai_g at 24-10-2009 20:34

tolong aku.
ada sapa2 bleh tlng kirakan brp zakat pendapatan yg aku perlu bayar?
kalo guna rumus 2.5% darab (gaji setahun - tanggungan) , jawabnya aku ...
otai_g Post at 24-10-2009 08:32 PM

cuba tanya kat jakim ka...
dalam kitab muktabar imam-imam mazhab syafei yang mana ada suruh bayar zakat pendapatan ni...

bgmn dgn harta yg masih berhutang. contohnya kereta?  kena zakat tak?  bukankah kereta itu ibarat unta/kuda di zmn dahulu?

naik pulak issue zakat ni...so far yg saya tahu kalau zakat pendapatan blh ikut kiraan mcm lhdn..tolak diri sendiri, anak2 dan blh juga tolak allowance utk parents..tolak duit hutang rumah, kereta, nursery pun boleh...tapi end up tak payah zakat nanti so pandai2 lah...

saya rasa zakat pendapatan ni walau pun tak ada dalil tapi dimulakan oleh saiyidina umar...saiyidina umar ni nabi pernah berkata, kalau ada nabi lagi selepas ku maka umar lah yang paling layak...dia juga yg memulakan solat jemaah terawih, dia juga yg mulakan solat 20 rakaat terawih...so sendiri fikir lah kalau nabi boleh kata mcm tu..
ada orang tak nak bayar..tunggu sampai simpanan lebihan dari gaji tu dah cukup haul kiraan zakatnya bayar keluarkan zakat ni pun ok..
so terpulang pd diri sendiri...
for me. time surut bayar sikit time air pasang bayar lebih tak payah tolak apa2 pun ikut lhdn ke apa ke..niat sedekah je...utk menjana ekonomi islam..dna juga membantu saudara sesama islam...tapi saya tak bagi pada baitul mal or pusat zakat...minta maaf...saya beri sendiri pada asnaf...and saya bayar on monthly basis..nak keluar tahunan tu rasa byk sgt bayar lah monthly basis...

kalau nak selamat takut terlupa keluarkan zakat...duit simpanan elok simpan di tabung haji tak perlu bayar zakat lagi sbb sudah dibayarkan oleh tabung hj sblm diberi dividen...so my bank account  kena make sure tak lebih dari 3k every month ada lebih je transfer terus ke tabung haji

s'rang pelepasan individu utak i/tax dh naik RM9k.
adakah kiraan zakat pun tolak RM9K jugak?