CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20898|Reply: 98

Kahwin Muslim & Kristian +ahli kitab (merged thread)

salam

saya ingin bertanya soalan:

sekiranya saya ingin berkahwin dengan seorang penganut kristian. dan dia tak akan menukarkan agamannya ke islam.

1) jadi apekah hukumnya sekiranya saya berkahwin di gereja dengan seorang kristian sedangkan saya islam.

2) apekah hukumnya sekiranya saya berkahwin di masjid dengan seorang penganut kristian. adakah sah perkahwinan itu?

[ Last edited by  ibnur at 24-8-2007 11:42 PM ]

Rate

1

jawapan anda saya dahulukan dengan jutaan terima kasih.

Originally posted by ron_amigos7 at 21-12-2005 08:10 AM
salam

saya ingin bertanya soalan:

sekiranya saya ingin berkahwin dengan seorang penganut kristian. dan dia tak akan menukarkan agamannya ke islam.

1) jadi apekah hukumnya sekiranya saya berkahwin di gereja dengan seorang kristian sedangkan saya islam.

Haram.. tak sah

2) apekah hukumnya sekiranya saya berkahwin di masjid dengan seorang penganut kristian. adakah sah perkahwinan itu?
haram.. tak sah.. akan berlaku lah penzinaan

sesuatu yang haram jika masih dibuat ternyata berdosa.. jgn sesekali gadaikan agama hanya kerana sesuatu yang akan membawa kita ke neraka.. wallahualam

Manis7474 This user has been deleted
Ron amigos ni pompuan ke lelaki?Lelaki muslim boleh kawin dgn non-muslim lady tp muslim lady takleh kawin dgn non-muslim man...

Kenapa nak kawin kat gereja...kawin secara Islamlah..pastu kalau nak kawin i do i do tu..buatlah civil
mariage mmmg takde sebut God god ni...tp mestilah kawin secara Islam dulu...tp kat msia ni tak boleh
kawin mcm ni..sebnr lelaki muslim nak kawin dgn non-muslim lady pun ada syarat yg ketat juga..

Rate

1

Originally posted by Manis7474 at 21-12-2005 06:12 PM
Lelaki muslim boleh kawin dgn non-muslim lady tp muslim lady takleh kawin dgn non-muslim man...
really?... tak pernah aku dengar pun

Kenapa nak kawin kat gereja...kawin secara Islamlah..pastu kalau nak kawin i do i do tu..buatlah civil
mariage mmmg takde sebut God god ni...tp mestilah kawin secara Islam dulu...tp kat msia ni tak boleh
kawin mcm ni..sebnr lelaki muslim nak kawin dgn non-muslim lady pun ada syarat yg ketat juga..

nasihat apa ni?...:kant:

Originally posted by Manis7474 at 21-12-2005 10:12 AM
Ron amigos ni pompuan ke lelaki?Lelaki muslim boleh kawin dgn non-muslim lady tp muslim lady takleh kawin dgn non-muslim man...

Kenapa nak kawin kat gereja...kawin secara Islamlah..pastu kalau n ...

ape syaratnye yang membolehkan laki muslim kawin ngan non muslim? mungkin akan buat dimasjid dan kemudian digereja. civil marriage? terangkan sket bule tak. cheers

Follow Us
simplelife This user has been deleted
Yang dibolehkan kawin ialah antara laki muslim dengan perempuan AHLI KITAB dan bukannya semua perempuan non-muslim .....

Kalau nak kahwin bukan kat masjid pun boleh, kat rumah ke misalannya, asalkan ada kadhi yang bertauliah dan wali serta saksi serta akad serta dibayar maharnya.......

Rate

1

Kalau seseorang tu benar benar menyintai  kita...dan sayang...sudah pastinya dia rela untuk menganuti ugama Islam.
Dan yang paling penting nanti... anak anak bagaimana ? Nak ikut Islam ke Kristian ?

sivil marriage yang kahwin di mahkamah kan, selalunya utk antara org berlainan agama tapi ambil masa gak sebab kena hantar permohonan itu semua, kat malaysia tak ikhtiraf perkahwinan camni... dah 1 more thing, sivil marriage ni tak tahu boleh daftar atau tidak dgn kerajaan malaysia.

kalau dah kahwin sivil ni tak perlulah nak kahwin di masjid atau gereja sebab dari undang-undang, perkahwinan ni sah... tapi... kalau dah muslim tu, kira berzinalah kan.

[ Last edited by faraway at 21-12-2005 07:17 AM ]

Rate

1

assalamualaikum..
setahu sy..perkahwinan tu x sah (haram)..
dan semmgnya perkahwinan ini dibolehkn sekiranya wanita itu ahli kitab..
dan setahu sy lg..di dunia kita skrg ni x wujud lg ahli kitab..
seblhnya..pujuklah si dia utk memeluk islam, INSYAALAH..sekiranya dia mencintai awk..dia akan memeluk islam..
tp pastikn hati dia ikhlas utk memeluk islam..

Rate

1

Bagaimana dengan  ayat  ni
Berdasarkan  firman Allah:

"Makanan-makanan ahli kitab adalah halal buat kamu begitu juga makananmu halal buat mereka. Perempuan-perempuan mu'minah yang baik (halal buat kamu) begitu juga perempuan-perempuan yang baik-baik dari orang-orang yang pernah diberi kitab sebelum kamu, apabila mereka itu kamu beri maskawin, sedang kamu kawini mereka (dengan cara yang baik) bukan berzina dan bukan kamu jadikan gundik." (al-Maidah: 5)

Rate

1

memang tak boleh... HARAM..

tapi kat Indonesia, selamba je..

pernah berkawan ngan seorang budak kristian ni........ bersyukur gak sebab tak ler jatuh cinta teruk sangat kat dia.......... sebab boleh bayangkan betapa susahnya nak mendidik dia ........... silap-silap dia pulak yang didik saya......... nau'zubillah......... simpang malaikat 44

cekpoin This user has been deleted
apa maksud ahli kitab?.....golongan yag pernah diberi kitab?...maknanya tinggal yahudi jerlah...

Manis7474 This user has been deleted
Nnti dulu jangan buat tuduhan sebarangan..Indonesia tu lagi ramai muslim diaorg mmg very strict....
Korang cariklah n tanya betul2..Lelaki Islam boleh kawin dgn non-muslim lady dgn beberapa syarat yg
ketat

1-pompuan tu mestilah virgin(ni ada lagi ke ni...hehehe)

2-Pompuan tu tak bolehlah nak melarang laki dia nak gi masjid ke..something yg related to the deen.

3-Anak2 semuanya ikut husbandlah...

Itu yg aku ingat aku dgr ceramah lah...ada lagi kot...

Tp tulah kalau betul2 sudah sayang why dont the man wait for the girl to become muslim fisrt kan...maybe wait for while n Inshaalllah.

Mcm aku ckp kawin civil tu..mcm aku ni lah..memula aku kawin dgn husband aku kat masjid secara Islam
pastu mentua aku nak aku kawin lagi kat rumah dia..kitaorg buatlah kawin civil tapi bukan ada ke mengena dgn mana2 agama pun.....mcm lakonan semata2lah ni..kami dah sahpun suamai isteri masa tu...

Kalau nk buat jemput2 org  make surelah takde maksiah...alchohol ke apa get involvedkan.Boleh register kat embassy kalau kawen overseas...dua2 certificate tu diaorg cop balik msia register lg...tak kena denda
lah...selamar mencuba

Rate

1

Saya pun selalu dengar yang lelaki Islam boleh kahwin dengan wanita Kristian atau Yahudi tetapi bukan sebaliknya.
Jalan yg paing selamat ialah dengan menyuruh perempuan itu memeluk Islam

Rate

1

emaray This user has been deleted
penganut kristian yg percaya pd trinity tak dianggap ahli kitab.

Originally posted by mahathirGX at 21-12-2005 08:47 PM
Bagaimana dengan  ayat  ni
Berdasarkan  firman Allah:

"Makanan-makanan ahli kitab adalah halal buat kamu begitu juga makananmu halal buat mereka. Perempuan-perempuan mu'minah yang baik ...

Assalamualaikum Tan Tin Tun GX,

Memang Ayat di atas di bolihkan dgn Ahli Kitab.
Dan miker kena fahami juga akan makna AHLI KITAB yg di maksudkan itu.
................MASIH WUJUD ker Ahli Kitab yg di maksudkan di dalam ayat di atas.?????
Yakni KITAB yg ASAL......i repeat.............yang ASAL or ORIGINAL. :cak:

Dan adakah KITAB yg di amalkan olih orang orang Yahudi dan Nasrani sekarang ini adalah KITAB yg ASAL??

Sekiranya TIDAK,.......ayat di atas TIDAK BOLIH di aplikasikan utk mereka itu. :cak:

Sekian
Harap Maklum

Wsalam

Rate

1

Satu topic bagus sebab saya pun selama ni tertanya-tanya tentang bab lelaki Islam boleh kahwin dengan pompuan ahli kitab.  Soalnya  ada lagikah ahli kitab yg. sebenarnya sekarang yg. ikut ajaran sebenar Nabi MUsa,Nabi Isa,Nabi Daud(betul, daud?). Maksud saya kitab 2yg. sebenar yg. Allah turunkan yg. tak di'corrupt'kan?

Kalau pompuan tu ikut kitab bible pesen sekarang ni adakah dia masih dikira ahli kitab? Pada fikiran saya yg. amat cetek agama, tak masuk akal pula kita anggap dia ahli kitab.

Pada fikiran saya Ron, adalah lebihbaik bagi kamu (untuk keselamatanroh dikemudian hari)kamu jangan kahwin dengan orang bukan Islam. Pastikan sidia masuk Islam dulu dengan keikhlasan sepenuhnya.Kalau dari awal dia tak minat tukar agama, nampak payah ni. Amat penting dia jadi Islam bukan hanya sebab nak kawin dengan kamu.  Takut nanti susah kamu.

Banyak saya tengok orang yg. pasangannya masuk Islam tanpa niat ikhlas dan percaya penuh ada masalah apabila pasangannya  yg. Islam asal nak dia  ikut dan praktik agama Islam. Lainlah kalau orang Islam tu sendiri tak berapa kisah tentang agama maka rumahtangga mereka akan bahagia juga macam orang lain. Saya rasa kamu ikhlas dan sayang agama Islam sebab tu kamu bertanya dulu. Timbanglah bebetul dan saya harap kamu buat pilihan yg. terbaik.

Rate

1

Originally posted by Xenodragonz at 22-12-2005 11:05 PM
Saya pun selalu dengar yang lelaki Islam boleh kahwin dengan wanita Kristian atau Yahudi tetapi bukan sebaliknya.
Jalan yg paing selamat ialah dengan menyuruh perempuan itu memeluk Islam

bab suruh2 ni susah juga Xeno. Tak berapa selamat juga. I've seen and heard so many cases and it's very sad. To add one more is sadder. Kita kena fikir tentang anak2 yg. bakal lahir juga. Kesian bebudak. Saya rasa pastikan keikhlasan dan kesediaan untuk belajar Islam dulu dengan hati terbuka (without prior judgement) dan akhirnya dapat terima Islam sepenuhnya. Kalau setakat terus masuk Islam hari ini, esok lusa kawin, very risky. So sad.
     Kat tempat belanga sekarang ni ada satu pasangan yg. saya sendiri sedang risau cemana nak nasihat. Saya bukan jenis jaga ambil kira bawah selimut orang, tapi kalau terlampau memudaratkan kawan, saya tumpang risau. Tambahan bila saya tak tahu nak bagi nasihat sebab takut dikata 'jaga tepi kain orang'. Saya duk fikir, anak derang bakal lahir nanti tentunya dikira anak haram dan derang berzina selamanya. I feel sad, angry at myself for not saying anything, yet I don't know how to open my mouth to try to save them from everlasting zina. Jadi I tertumpang samalah dosa kut, I don't know. Hanya berdoa Tuhanmaafkan saya.