CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shaikh

Review Dialog Shaikh & Sheir'ali

Close [Copy link]
Originally posted by Gravedigger at 2-7-2006 12:17 PM
Dengan engko pun tak mengapa aku berbahas tapi boleh ka selalu ada kat forum ni?? Sesekali jer aku tengok engko, Terong Pipit dan Panglima Hitam masuk kat ruangan ini.
Aku dulu pun rajin bahas dengan Ibnur tu sebab tak perlu tunggu lama jawapannya dan ikut peraturan dia siapa yang last jawab dia lah yang menang. Tapi sejak-sejak dah jadi Mod ini nampaknya Ibnur macam control ajer...ishk..ishk dah kena sound agaknya dengan superMod.

kau ni rindu nak cakap dengan aku ke?

rasa aku la...  dari aku layan kau, baik aku pantau thread-thread yg banyak kat board ni.  mana tau kot ada orang yg macam kau ni pi taip perkataan-perkataan yg entah apa-apa tu.

lagi pun kau punya post banyak yg dakwa aje lebih.  bukak jer thread muta'ah tu.  antaranya...  
kau dakwa hadith sahih sunni kata asma muta'ah pada hal hadith muslim cerita lain, kau pi bukak buku sejarah.
kau kata riwayat bukhari tak ada kata muta'ah diharamkan, padahal ada.
kau dengan Pm pun tak sependapat kata muta'ah pakai wali, aku dah check selagi boleh kot ada yg kata pakai wali.  satu pun aku tak jumpa sebut wajib pakai wali.

tu baru muta'ah punya thread.  yg kau pi dakwa budak kaki skodeng tu nak kira apa?

pasal super mod, tak payah ler kau risau.  super mod pun dok berbahas dgn poremer.  tak caya bukak jer bod politik.  takkan kau tak biasa kot?  bod lain pun ada lagi, tapi malas nak layan ler orang punya hal.

Originally posted by sheir'ali at 5-7-2006 09:01 AM

utk lebih lanjut kpd ustaz2 syiah spt....us grave, pipi dll

Sorry noo...wa bukan ustaz dan tak pernah mengaku ustaz. Lu orang semua pun wa tak tahu sama ada ustaz ataupun tidak...cuma Ibnur saja yang bagi pengesahan ustaz-ustaz. Tentu lu orang pun syok kena panggil ustaz kan? Hehehehee...lantak lah!

Panglima Hitam This user has been deleted
Wahai Mod or 'whom it may concern' yang dok mengawasi Dialog Shaik & Sher'ali;

Apa yang hang dok buat?
Sampai jadi kelam kabut jadinya... lepas 'a', datang '1', lepas tu mai 'e'...

Common ler Moderator buat sesuatu..... Ini Pang5 nak cadangkan iaitu:

1) Moderator yang buka soalan 'I' dan tanya sama Shaik & Sher'ali dari segi fahaman Syiah dan Sunni yang mereka ikuti.
2) Kemudian Moderator suruh pihak fahaman Sunni menunjukkan sebab/dalil dimana tak 'eloknya' pandangan fahaman Syiah tersebut.
3) Kemudian Moderator suruh pihak fahaman Syiah menunjukkan sebab/dalil dimana tak 'eloknya' pandangan fahaman Sunni tersebut.
4) Moderator boleh tamatkan soalan 'I' itu atau Shaik & Sher'ali membuat ulasan menutup bagi fahaman masing2.
5) Moderator yang buka soalan 'II' dan berikutnya mengikut prinsip 2, 3 & 4 diatas.

Baru agaknya dialog ini berjalan lancar.

Originally posted by Panglima Hitam at 5-7-2006 01:46 PM

Apa yang hang dok buat?

Com ...

bagus juga tu...
tuan mod jadi pengerusi dlm perbahasan ini

hakimnya???
para pelawat forum

Apa yang hang dok buat?

Common ler Moderator buat sesuatu..... Ini Pang5 nak cadangkan iaitu:

1) Moderator yang buka soalan 'I' dan tanya sama Shaik & Sher'ali dari segi fahaman Syiah dan Sunni yang mereka ikuti.
2) Kemudian Moderator suruh pihak fahaman Sunni menunjukkan sebab/dalil dimana tak 'eloknya' pandangan fahaman Syiah tersebut.
3) Kemudian Moderator suruh pihak fahaman Syiah menunjukkan sebab/dalil dimana tak 'eloknya' pandangan fahaman Sunni tersebut.
4) Moderator boleh tamatkan soalan 'I' itu atau Shaik & Sher'ali membuat ulasan menutup bagi fahaman masing2.
5) Moderator yang buka soalan 'II' dan berikutnya mengikut prinsip 2, 3 & 4 diatas.

Baru agaknya dialog ini berjalan lancar.

terima kasih, untuk ini saya akan ajukan dlm bod moderator.

grave, nak tanya satu soalan. kau akbari ke usuli?

Follow Us
Apa yang hang dok buat?
Com ...

Thanks en Panglima Hitam di atas perihatin dan cadangan anda..

Oleh kerana I sbg pengerusi majlis... I minta maaf la krn kurang memantau.. atas sebab2 yg tidak dpt dielakkan.  sorryyyyy

I akan cuba sediakan satu peraturan yg lebih sistematik, juga mengambil kira cadangan encik itu.

Jumaat ini InsyaAllah I akan post reply...

Take care

Originally posted by fleurzsa at 5-7-2006 05:57 PM

Thanks en Panglima Hitam di atas perihatin dan cadangan anda..

Oleh kerana I sbg pengerusi majlis... I minta maaf la krn kurang memantau.. atas sebab2 yg tidak dpt dielakkan.  sorryyyyy

I ...

Salam selawat keatas nabi muhammad dan Ahlulbaitnya...

saya rasa bagus cadangan itu kerana saya lihat kini bukanlah seperti yang saya hendakki dan pasti bukan yg seperti mod hendakki, ia telah terpesong dari matlamat sebenar dan beralih kepada saling tuduh-menuduh (saya tidak salahkan sesiapa). Saya harap tuan mod dapat menyelenggara dengan lebih rapi dari mengelak anasir-anasir luar merosakkan matlamat asal sesi berdialog ini.

Wassalam

Salam selawat keatas nabi muhammad dan ahlulbaitnya...

saya sekali lagi ingin mengajak antum sekalian tidak kira syiah mahupun ASWJ agar membuang sejauh-jauhnya sifat ego dan tidak mahu terima kelebihan dari pihak lain, marilah kita bersatu saling mendengar dan bidaslah dgn sifat keterbukaan dan bukan dengan sifat dendam dan saling tuduh-menuduh. Marilah bersama kita saling mengeratkan silaturahim, bila kita ISlam saling berpecah-belah maka akan bersorak gembiralah mush-musuh islam Yahudi laknatuallah dan Syaitan Akhbar Amerika laknatulalh, sedangkan sahabat kita di palestin sedang mengerah segala tenaga mempertahankan negara mereka. Saya bukanlah suruh berhentikan sesi berdialog ini, saya sarankan agar diteruskan CUMA SAYA MINTA AGAR SEMUA DAPAT MEMBUANG SIFAT EGO DAN DENDAM SEPERTI WAHABI, HARUSLAH KITA BERBINCANG DGN SIFAT KETERBUKAAN DAN SALING MENDENGAR DAN MEMAHAMI DAHULU.

SAYA MELIHAT BILA ORANG SYIAH YANG MINTA AGAR BERSATU NANTI ORG ASWJ AKAN KUTUK WALUPUN IA BENAR< BILA PULA ORG ASWJ MINTA BERSATU NANTI ORG SYIAH KUTUK, JADI KITA SUDAH SEPERTI BERPUAK_PUAK MENYOKONG PUAK KITA WALUOPUN SALAH. SAYA MINTA KERJASAM DARI SEMUA AGAR BUANGLAH SIFAT EGO DAN SALING TUDUH-MENUDUH BILA AnDA KEMUSYKILAN TANYALAH DGN HEMAH,

MUDAH_MUDAHAN ALLAH MEMPERLIHATKAN KEBENARAN YANG NYATA DIHADAPAN MATA KITA AGAR TIADA YANG SESAT KECUALI ORANG_ORANG YANG RUGI DAN YANG FANATIK. ILLAHI !!!

Wassalam

Originally posted by shaikh at 5-7-2006 06:05 PM

Salam selawat keatas nabi muhammad dan ahlulbainya...

saya bukan bertujuan untuk mengkafirkan sesiapa, tetapi saya hendak memastikan fakta ini, kenapa semua nak kulam-kabut?

saya ingin  ...

saya cadangkan tuan shaikh dan ahmadi buka satu thread hanya berbincang berkenaan isu tanah fadak.  dalam subboard ni isu-isu tu banyak berserak-serak dalam subboard ni.  ada yg dah direply ada yg dibiarkan saja.  jadi kalau nak berbincang, silakan buka satu topik khusus untuk tanah fadak sahaja.  sebab isu ni saya rasa titik permulaan pemisahan sunni-syiah.  jadi elok juga kita bincang secara lebih detail.

wassalam...  hanya cadangan sahaja.

Untuk makluman saudara-saudara sekalian, saya bukannya seorang ustaz, aliran pendidikan akademik saya ialah sains dan ijazah dimiliki pun bukan bidang agama, maka tidak sesuailah gelaran ustaz diberi pada saya.

Makluman kedua pula khusus untuk saudara shaikh, saya telah membaca buku Tijani & Dialog Sunnah-Syiah kira-kira 12 tahun lepas ketika saya baru menuntut di IPTA, masalah tanah fadaq telah lama saya ketahui sebagai modal golongan syiah didalam membahaskan keimanan Abu Bakar r.a. Janganlah menyangka saya ketiadaan maklumat atas isu tersebut, cuma saya lebih berminat sekiranya saudara sendiri membaca perbahasan dan jawapan tentang masalah dengan merujuk pada buku yang saya syorkan diatas, hasil kerja orang lain mengapa pula saya nak ambil nama kan. Cuma saya ingin mengingatkan semula supaya berhati-hati didalam membaca rakaman-rakaman pena manusia, kerana manusia akan menulis mengikut pendapat, keinginan dan hati masing-masing, janganlah mudah-mudah menjadi hakim atas peristiwa yang berlaku hampir 1,400 tahun silam sekiranya peristiwa yang berlaku hampir 10 tahun silam pun saudara tidak mampu buat keputusan. Berapa banyak peristiwa sejarah yang berlaku tidak ditulis seperti yang sepatutnya, berapa banyak kebenaran telah dikaburi dengan penipuan pena manusia, maka berhati-hatilah dan sentiasalah merujuk kembali pada sumber yang tidak boleh dibantah, berpegang teguhlah pada penyataan-penyataan wahyu yang tidak boleh diubah dan wajib diimani.

Sentiasalah menjadikan al-Quran sebagai neraca muktamad dalam mendiskuskan sesuatu perkara, saya ulangi semula kenyataan saya sebelum ini, redhailah golongan yang telah diredhai dan dijanjikan syurga oleh Allah, nescaya anda memiliki hujah dan keterangan yang jelas diakhirat nanti.

Wassalam

anNaqiy This user has been deleted
Originally posted by shaikh at 5-7-2006 06:05 PM
Salam selawat keatas nabi muhammad dan ahlulbainya...

saya ingin bertanya pernahkan Ust Ahmad mendengar mengenai peristiwa tanah fada' fathimah yang dtahan haknya oleh Khalifah Abu Bakar r.a? Saya hanya bertanya, bagi memastikan fakta ini benarkah saya terima...

saya hendak dengar dari ust Ahmad pernah atau tidak ia mendengar mengenai hal ini...

saya harap ust Ahmad dapat menjawabnya...

saya cadangkan tuan shaikh dan ahmadi buka satu thread hanya berbincang berkenaan isu tanah fadak.  dalam subboard ni isu-isu tu banyak berserak-serak dalam subboard ni.  ada yg dah direply ada yg dibiarkan saja.  jadi kalau nak berbincang, silakan buka satu topik khusus untuk tanah fadak sahaja.  sebab isu ni saya rasa titik permulaan pemisahan sunni-syiah.  jadi elok juga kita bincang secara lebih detail.

wassalam...  hanya cadangan sahaja
.

ya..eloklah juga kiranya y demikian kerna ni kan thread review dialog syaikh dan sheir'ali...itupun klu betul nk diskus isu tanah fadak la kan..sbb soalan tu nk jawapan dr ahmadi_bangi sj.....ke macam mana?:hmm:

Saya rasa, sdr ahmadi sila buka thread baru dan nyatakan persoalan yg anda nyatakan itu di sana.

Thread ini terlalu caca marba jadinya. Sepatutnya thread ini hanya untuk comment dan review hujjah-hujjah yg dinyatakan oleh shaikh dan sheir ali di thread dialog, bukan untuk membuka isu lain. Ini memberi kesukaran kepada forumner lain untuk review detail thread ini. Jika sdr ahmadi tak bukak thread baru nanti, saya yg akan split kan post sdr ahmadi ni keluar dari thread ni (dan satu dua posting forumner lain yg wajar untuk buka thread baru).

Jadi jika mahukan perbincangan lain di luar dialog, sila buka thread baru.

Originally posted by nahzaluz at 5-7-2006 03:55 PM
grave, nak tanya satu soalan. kau akbari ke usuli?

Sorry ler beb...ene masih mengkaji dan belum tamat lagi. Rasanya Usulli ini lebih kuat lagi hujjah mereka atas akbari. Akbari  ini pun rasanya lebihkurang juga seperti wahabi dalam ASWJ....ikut saja dan jangan gunapakai otak.

Salam selawat keatas nabi Muhammad dan AhlulBaitnya...

Saya Harap saudara sheir'Ali dapat memperkenalkan dirinya atau latar-belakang serba sedikit, saya rasa pasti ramai yang ingin mengetahuinya.

Harap saudara sheirA'li sudi!!!

Wassalam

Hmmm... I tgh semak semula thread ini utk cari tajuk2 yg sesuai dan split...

Jika ada idea sila kemukakan...  senang sikit kerja I...  he he he

thanks

Dah buka satu thread baru, dgn mengambil perbincangan dlm thread ini.  Tajuk... Menggunakan Al Quran / hadith Sebagai Hujah

http://forum.cari.com.my/viewthr ... &extra=page%3D1

Sekiranya ada apa2 tak setuju atau nak tukar tajuk ke, sila PM me...

thanks

nampaknya sekarang ini lebih mudah tidaklah bercampur aduk...

terima kasih mod

Wassalam

Wahai rakan-rakan ku sekalian, diamanakah kalian.... kenapa topik ini senyap sahaja......dimanakah Ust Ahmad, dimanakah Gravedigger, dimankah Ibnur, dimankah AntiQue di mankah semua... kenapa tidak membalas dan memeriahkan lagi perbincangan ilmiah ini...

Saya harap semua dapat kembali seperti dahulu....

Wassalam

Originally posted by ahmadi_bangi at 5-7-2006 07:28 PM
Untuk makluman saudara-saudara sekalian, saya bukannya seorang ustaz, aliran pendidikan akademik saya ialah sains dan ijazah dimiliki pun bukan bidang agama, maka tidak sesuailah gelaran ustaz diberi pada saya.

Makluman kedua pula khusus untuk saudara shaikh, saya telah membaca buku Tijani & Dialog Sunnah-Syiah kira-kira 12 tahun lepas ketika saya baru menuntut di IPTA, masalah tanah fadaq telah lama saya ketahui sebagai modal golongan syiah didalam membahaskan keimanan Abu Bakar r.a. Janganlah menyangka saya ketiadaan maklumat atas isu tersebut, cuma saya lebih berminat sekiranya saudara sendiri membaca perbahasan dan jawapan tentang masalah dengan merujuk pada buku yang saya syorkan diatas, hasil kerja orang lain mengapa pula saya nak ambil nama kan. Cuma saya ingin mengingatkan semula supaya berhati-hati didalam membaca rakaman-rakaman pena manusia, kerana manusia akan menulis mengikut pendapat, keinginan dan hati masing-masing, janganlah mudah-mudah menjadi hakim atas peristiwa yang berlaku hampir 1,400 tahun silam sekiranya peristiwa yang berlaku hampir 10 tahun silam pun saudara tidak mampu buat keputusan. Berapa banyak peristiwa sejarah yang berlaku tidak ditulis seperti yang sepatutnya, berapa banyak kebenaran telah dikaburi dengan penipuan pena manusia, maka berhati-hatilah dan sentiasalah merujuk kembali pada sumber yang tidak boleh dibantah, berpegang teguhlah pada penyataan-penyataan wahyu yang tidak boleh diubah dan wajib diimani.

Sentiasalah menjadikan al-Quran sebagai neraca muktamad dalam mendiskuskan sesuatu perkara, saya ulangi semula kenyataan saya sebelum ini, redhailah golongan yang telah diredhai dan dijanjikan syurga oleh Allah, nescaya anda memiliki hujah dan keterangan yang jelas diakhirat nanti.

Wassalam

hmm..baru khatam buku tijani dan murajaat dah buat kesimpulan...perkhhhh. Memang sejarah dah berlalu 1400 thn tapi ianya dicatat oleh ulama2 salaf. Dari cacatan merekalah kita jadikan rujukan..so kalau nt tak mau terima catatan mereka ni dan menganggap sejarah itu dongeng maknanya nt juga tidak percaya kepada keimanan khalifah 4 kerana quran tiada menceritakan sejarah mereka, dan sejarah mereka hanya dicatat oleh tabi'in dan selepasnya. Tanak fadak ni suatu isu yg dah lama selesai..kebenaran berpihak pada syiah..hanya aswj saje yg taknak terima hakikat. syiah pun satu...isu ni dah lama selesai tak perlu diungkit lagi, antum semua nak balas dendam pada siapa? semua pelaku-pelakunya sudah kembali pada-Nya, biarlah Allah swt saja yg membalas perbuatan baik dan buruk mereka.

satu lagi..sebetulnya sejarah memang ditulis oleh manusia yg hidup dizaman nabi dan selepasnya..nt aje yg tak habis baca kot atau tak tau nak cari kat mane? byk cerita sirah ditulis oleh aswj dan syiah. antum kena baca kesemuanya..jgn buat rujukan pada kitab sirah aswj saje.

memang allah redha pada muhajirin dan ansar tapi ade syarat2nya. mane boleh redha aje pastu esok lusa buat dosa. nak quote ayat quran biar sampai habis jgn dok cedok sini sikit situ skit nanti maksudnya dah jadi lain. kalau allah tu redha pada kaum muhajirin (tak kira berbuat salah atau dosa) maknanya kesemua keturunan abubakar, umar dan rasulullah saw masuk syurgalah. kalau gitu syed2 yg ade zaman skrg ni semua dijamin masuk syurga(diredhoi allah swt) sebab depa pun keturunan muhajirin yakni nasab mereka bersambung pada rasul..tak kiralah samaada dia jahil atau alim. Kerana nasab dan keturunan boleh diwarisi tetapi tidak pada iman dan taqwa.

jgn dok komen byk sgt tentang cacatan bukhari, muslim, ibnu ishaq, tabari dll kerana jasa mereka ni sgt besar. mereka2 ni ahlul sunnah..jika mereka ahlulsunnah syaratnya ialah, sesuatu cerita sirah atau hadis mesti perawinya ahlul sunnah..mana mungkin mereka ni boleh menerima sesuatu cerita atau hadis yg perawinya syiah. Kalau camtu nt sangsi terhadap mazhab nt sendiri yakni aswj. kerana ianya berlaku 1400thn lah kita kena buat byk rujukan, kalau benda tu berlaku bulan lepas takpa..boleh p tanya tuan punya tubuh sendiri.

kita kena sentiasa berhati2 hatta sampai mati pun kena hati2 sebab Ibnu abbas pernah berkata ""Sesungguhnya ilmu ini adalah agama, maka hendaknya kalian lihat dari siapa kalian mengambil agama kalian." berhati2 tidak semesti bersangka buruk, sebab sesiapa yg tidak berhati2 akan khuatir terjerumus. kita hari ini byk mengambil ilmu agama dari kaum sufi iaitu yang asasnya adalah ittiba (mengikuti) quran dan sunah samada sedar atau tidak.

Nabi pernah berkata "belajarlah dari mereka (ahlulbaiyt) dan jgn mengajari mereka". sebagai cth Rasul pernah berkata: "Shalatlah kalian sebagaimana kalian melihat aku shalat." dan sebaik-baik yang kita contoh adalah rasulullah saw, tapi kita tidak melihat beliau, habis bagaimana?

Maka kita dapat melihat beliau melalui anak murid beliau yang belajar di Madrasah Muhammad saw, yaitu para sahabat dan keluarganya. Kita tidak sezaman dengan mereka juga, bagaimana?. akan tetapi secara turun-temurun kita dapat melihat dan mencontohi melalui anak cucu dan keturunan rasululah saw yang sudah jelas berjalan di jalan mereka dari para ahulbait (keturunan rasulullah) dan pecinta2 mereka. sebab itulah nabi pesan jgn tinggalkan ahlulbaitnya kerana merekalah tempat kita membuat rujukan sesuai dgn hadis beliau yg terkenal yakni tsaqalain(2 perkara berat iaitu quran dan itrah).

mereka2 ini (yakni itrah@keturunan rasul) dipanggil "rantaian emas" atau "silsilah dzahabiyah" karena setiap mata rantai yang disebutkan disini merupakan keturunan rasulullah (ahlulbait),mereka ini alim, arif, wali bahkan quthub (bos segala wali...bukan senang nak capai level ni melainkan keturunan Nabi saja).

hmmm..byk pulak menceloteh kat sini..ana nak p solat dulu..jumpa lagi.

salam hormat