CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: audioslavefan

Pengalaman bersama dng seseorg sebelum mereka arwah

arwah atuk aku, mmg rapat ngan kami adik beradik..
bila teringatkan die, aku jd sedih, byk nasihat2 yg aku dpt..
pastu cite2 org2 alim, yg pelik tp benar..bkn  pelik ape, cuma menakjubkan..
aku ingt lagi, adik aku cite, saat menjelang hari kematiannya..
ms tu aku kat umah pakcik aku, aku keje kat sana..
die mmgpun dah uzur, umo dkt2 100...
ari jumaat pagi, mcm biasa, die byk bcakap2..
masa tgh bjalan kat umah, ada skali tjatuh, nenek aku tolong angkatkan..bawa die ke bilik, then tanya die nape jatuh2 nih, katanya tak tahu la..
die nk minum n makan, nenek aku sediakan..
pastu 2 org adik aku dtg, cakap2 mcm biasa, pastu ms adik aku nk balik..
siap pesan suruh adik2 aku dtg lepas asar..
di saat menjelang kematiannya, datuk aku cuma berbaring, pastu siap bagi tahu nenek aku, die dh nak pegi, minta halal segala-galanya, nenek aku nangis jelah..
pakcik aku dtg nk ajar mengucap, tp die masih sedar kedudukan pakcik aku di sebelah kirinya, pahtu die suruh pakcik aku dok sebelah kanan, br ajar mengucap..
Alhamdulillah, die sempat melafazkan kalimah syahadah sebelum menghembuskan nafasnya yg terakhir, adik akupun ada skali masa tu..
sepupu aku cite, ms die pegang kaki datuk aku, die bole rasa, kesejukan bermula dr tapak kaki, kemudian naik ke atas, mungkin masa tu roh dh mula keluar dr jasad..
akhirnya matanyapun tertutup..
ada masa aku rindu sgt pada datuk aku, aku terkilan tak sempat tgk mayat die..
hanya doa sahaja yg mampu melepaskan rasa rindu aku pd datuk aku...
tp aku rasa senang hati, die pergi dlm keadaan yg menenangkan..
mudah-mudahan Allah menempatkan die di kalangan org2 yg beriman..
secebis cite dari aku

mmg orang kate orang yg akan meninggal perangai nya akan berlainan
dlm masa 4o hari- 3 bulan.....

ni pengalaman bersama bapak sedara....
seminggu sblum dia meninggal....
tiap tiap hari dok nelefon aku .....soh belikan nasik belauk.....lps tu dia cakap.."marilah pak su nak makan sesama......."
"nanti tak sempat nak makan......beli nasi yg sedap tauu...."

tapi smpailah hari dia hembuskan nafas.....aku tak sempat pon menjengah dia...dan membelikan nasi berlauk untuk dia........
tiba tiba saja dia dah pergi meninggalkan kami semua....
tak de sakit ape pon....hanya mengadu sakit dada.......
terkilan smpai ke hari nii....

aku belom pernah ada xperience cam korang sume..
tapi aku selalu dok pk tentang menda ni..
ari ni tgk org ni sihat..esok2 dgr dah tak ada...
aku tak tahu mcm mana nak hadapi situasi mcm ni bila berlaku pada diri aku sendiri..
especially bila terjadi pada org yg paling rapat dgn aku....
mesti amik masa aku nak recover...sob..sob..sob...

experience aku lak b4 mak aku meninggal

2mgu b4 meninggal tuh.. die btau abah aku.. die mimpi api besar.. tp abah aku ckp.. tu sume mainan mimpi je
then, die bgtau kat pak long aku.. kirenye pak long aku tuh org alim2 la.. n die bgtau mak aku.. 'masa' dah nak sampai tuh. n die suh mak aku wat solat taubat n mintak maaf dr suami. then, mak aku pon wat la solat taubat n mintak maaf dr abah aku. n bermula saat tuh.. die pggl abah aku abang. (cter ni aku ketahui spls mak aku meninggal. abah aku cerita kat kitorang)
die xpnh pon panggil abah aku abang. sebelum tuh, die pggl awak je..

then, lps die stat pggl abah aku abg, kakak aku kt umah msg aku.. ckp mak dah perangai pelik.. pggl abah abang. sbb time tuh aku kt s.alam. then, aku pun msg abg aku plg sulung yg berada kt s.alam gak.. n weeken tuh kitorang blk kg.. tp time blk kg tu, nmpk mak ok je.. cume die dah susah sikit nk jln..

then, kitorang blk s.alam semula. ari jumaat, kakak2 n abg aku kt mlk bwk mak g klinik sbb tgk mak mcm dah xlarat nk jln sgt. doktor kat klinik tuh suh masuk wad. then, kitorang pon blk mlk sekali lg. n kakak aku ckp, lps disuruh msuk sepital tuh(time tuh dah ptg).. tp mak aku nak jugak suh kakak aku bwk blk umah dulu b4 g sepital. tp kakak aku ckp xpyh.. sbb dh ptg.. takut lewat nnt.. tp upenye tuh permintaan die nk tgk umah b4 die pergi selama2nya..

then, masuk sepital.. aku n kakak2 aku jaga mak bergilir2 setiap mlm. mlm b4 mak meninggal, turn aku n kakak aku yg no 1 jaga. tp tbe2 kakak aku yg no 3  dtg time mlm.. die suh kakak aku yg no 1 tuh blk umah.. sbb die nak jaga mak mlm tuh. die kate.. die pun xtau knp perasaan die kuat sgt nk jaga mak mlm tuh..

mak meninggal lps subuh. b4 meninggal, die ckp dgn nurse tuh.. die nak tukar katil.. katil tuh tinggi.. die nk katil leper je.. senang sikit die nak gerak.. upenye kakak aku ckp.. die nak katil leper tuh sbnrnye.. keranda kot.. then, die bole borak2 dgn makcik sblh katil.. dan yg plg aku n kakak aku ingat ayat mak aku ialah.. 'ajal maut ni di tgn Allah.. bkn kite yg tentukan' .. die ckp ayat tuh sambil senyum2 lg..

then, kakak aku g smyg subuh dulu. mak aku suh turunkan die sbb die nak buang air besar. then, aku pun turunkan die dr katil. pastu.. die pggl2 kakak aku tuh.. aku pun ckplah kakak aku g smyg. pas kakak aku dah siap smyg, turn aku lak g smyg. time ni la mak aku meninggal. huwaaaaaaaaaaaaa....

---- 2b continued-----

-cerita drp kakak aku. pnglmn die tgk mak aku meninggal-
mak aku suh die naikkan blk atas katil sbb die dah xrase nak buang air. kakak aku pun naikkan la die ke atas katil semula. pastu, ble dah naik katil... die ckp mcm nak buang air lg sekali plak. pastuh, die suh kakak aku pakaikan die pampers je.. then, kakak aku pakaikan die pampers n die pun buang air.. sbnrnye pas die buang air tuh.. die trus meninngal upenye.. tp kakak aku xsedar. sbb die ckp, pas mak aku membuang tuh, mak aku tersenyum. then die ckp kt mak aku, "o.. dah membuang, senyum.." die xsdr lg tuh mak aku dah meninggal. then, die g amik air dr toilet sbb nak cucikan mak aku. tp pas amik air tuh, die sdr mak aku cam xbergerak je dr td.. pastu die tgu aku abis dr smyg..

aku smp je dpn pintu wad mak aku.. kakak aku terus btau.. mak aku dah xbergerak. kitorang goyang2 bdn mak tp mak xde tindakbls. then, kakak aku pggl nurse.. tp time aku goyang2 bdn mak aku tuh.. aku tgk kaki mak aku dah biru. aku dah dpt rase.. mmg mak aku dah ninggal.

aku sedih sgt.. sbb aku xpat bersama mak aku time die pergi tuh.. tp aku rase mmg mak aku nak meninggal dpn kakak aku tuh. sbb kitorang tau.. mak aku plg syg kakak aku yg sorang tuh.. sbb kakak aku plg byk berjasa n abiskan masa dgn mak aku.

alhamdulillah.. aku bersyukur sgt sbb mak aku pergi dgn senang.
semoga roh mak aku dicucuri rahmat dan ditempatkan dgn org2 yg beriman..
n alfatihah buat arwah mak aku

Follow Us
aku nye pengalaman.. sebelum arwah nenek vimash masuk hospital.. satu badan vimash rase macam sengal2 sakit2.. jantung lak rase macam nak pecah... pas dapat call dari adik, kate nenek dah masuk hospital, koma, terus rasa tu semua hilang.. mak vimash pun cakap macam tu.. die cakap jantung die rase macam nak pecah sangat.. hati debar tak menentu.. haku memang sayang giler kat arwah nenek aku.. sebab dielah yang jage aku dari kecik...aku lebih suke masakan dier dari masakan mak aku..
anyway.. pengalaman mase sebelum dier meninggal... setahun sebelum tu, die suke tidur pakai kain batik lepas.. yang buat tutup jenazah tu ..sampai adik aku memarah kat dier.. sepanjang dier sakit, vimashlah yang jage dier.. basuhkan berak dier.. kencing dier.. tukarkan pampers dier. jade dier kat sepital.. pas tu bile vimash dah keje. adik vimash take over.. tukarkan pampers dier.. sampai satu hari tu dier nangis n cakap kat adik vimash.. sepatutnye.. anak2 perempuan dier yang jaga dier... ini, cucu.. lelaki pulak tu..   sedih dah ni.... lepas tu.. nenek vimash koma masuk hospital... doktor kate dah tak de harapn dah.. tapi satu hari tu dier macam terjaga n mintak air.. adik aku kasik air... keluar hospital... duduk umah mak cik aku.. mase tu bulan puase.. satu hari tu.. lepas berbuke.. lepas tengok dier.. aku nak balik.. pegang tangan dier.. aku cakapler... 'wan.. orang balik dulu ye..' dier pegang tangan aku tak lepas... (nyesal giler aku balik mase tu).. memang dier tak lepas tangan aku.. aku tanye lagi... boleh ke aku balik, dier tetap genggam jari aku.. tapi sebab bulan puasa, rumah orang pulak tu, aku tak selesa.. aku balik ler jugak... dua tiga hari lepas tu.. mak aku gi tengok lagi... mak aku cakap, wan tu dah macam tak lama... esoknye... mase nak bangun sahur... die meninggal....          sedih giler....   tapi aku dapat mandikan dier.. kapan kan dier dengan air mata yang berjurai2... nenek aku senyum je.. muke tenang je...  then bawak balik kampung kebumikan kat kampung... tapi sampai sekarang vimash terase2 yang die masih hidup... sampai kadang2 adik vimash sebuk cakap nenek dier suruh die balik kampung.....   ALfatihah....

waaa...sedihnya baca criter korang....Al-Fatihah utk arwah..:pray:

sedihnya baca citer king...sebab aku juga kehilangan mak.  didepan aku jugak.  Aku anak tunggal.  10hari sebelum arwah meninggal, dia call aku, cakap dia rasa dia nak nak mati.  Dia suruh aku ambil dia (arwah tinggal kat penang, n aku tinggal kat kedah).  So petang tu aku gi ambik arwah. Arwah cita, dia sakit perut, mata dia pun kelabu.  Mak aku cakap, nak mati memang cam tu.  Tapi aku nih..entah laa tak paham2. sepanjang 10 hari tu dia asyik cita bab mati jaaa...cita pasal arwah abah aku, arwah kakak dia n semua arwah lain.  Tapi aku masih tak sedar.  hari dia meninggal, dia pening n sesak nafas saja.  pagi sebelum dia meninggal tu, dia asyik buang air kecil jaaa....sampai laa saat akhir dia nak meinggal dia nak buang air kecil.  Aku pakaikan pampers...belum pun sempat dia kencing di pamper tu...dia dah meninggalkan aku.  Sampai saat nih aku tak pernah lupakan sat akhir aku ngan dia.  Aku bersyukur Allah tetapkan aku ada di samping dia masa arwah tiada.  
Masa arwah sihat, aku selalu terpk cam mana la aku nak hadapi kalau mak aku meinggal nanti.  Aku takut aku pengsan.  Tapi alhamdulillah...aku tabah.  Tak pengsan.  Sampai ke hari nih, aku cakap ngan hubby aku, aku heran aku tak pengsan.  Aku cam leh terima.  Mungkin sebab aku dah biasa hadapi kematian arwah abah aku kot.  Tapi aku ngan arwah mak memang rapat sangat. Semua cerita aku dia tau..n dia jugak selalu cierita apa saja ngan aku.  Telefon tu memang hari2.  Selepas dia meninggal, aku selalu tersilap pegang telefon nak call dia...tapi lepas tu aku sedar...aku dah tak ada mak .....

Originally posted by ThreeSya at 30-3-2007 11:08 PM
sedihnya baca citer king...sebab aku juga kehilangan mak.  didepan aku jugak.  Aku anak tunggal.  10hari sebelum arwah meninggal, dia call aku, cakap dia rasa dia nak nak mati.  Dia suruh aku amb ...

sedeynya akubaca...semoga roh arwah ditempatkan dikalangan org yan solehah..Ameen...

"cinta?.........
korang tahu apa maksudnya???
sukar untuk tafsirkannya......
bagi aku cinta mampu mengubah segala-galanyaa..
untuk itu aku nak citer pengalaman cinta aku...
ini adalah untuk tatapan korang...
semoga korang dapat mengunakan erti cinta
sebaiknya.. nama aku edy...... nama betul beb!!
aku telah lama bercinta dengan dila.. itu mmg nama
sebenarnya... wat per aku nak pakai nama samaran....

kami dah bercinta hampir 5 tahun..
kami bertemu melalui chatting.. biasalah zaman dulu
kan tgh hangat chat2 nie..
lama juga kami bercinta melalui email n chat..
aku budak perlis n dila budak shah alam...
tapi jarak x menghalang cinta untuk berputik...
buktinya pabila taggal bulan jun 2001... aku dapat
tawaran membuat dip (kolej jer)dkt pulau pinang..(
untuk pengetahuan korang aku nie x brapa pandai.. jd
selepas stpm baru aku sambung dip.. maklumlah aku
ni budak kampung..) tanpa aku sangka dila pun dapat
tawaran ijazah dkt univerct pulau pinang... aku rasa
itu mmg jodoh kami...
akhirnya, buat pertama kali kami berjumpa di pulau
pinang.. dekat pisa. time tu ada pc fair.. aku tolong
dia beli laptop.. time first time jumpa tu!!!! aku rasa
amat malu sbb dila itu cute x sepadan dengan aku..
sbb aku ni jangan nak dikatakan kacak!!! hampeh..
tapi aku tak tahu knp dila amat menyukai aku.. inilah
bukti cinta yang tak mengenal paras rupa...
semasa pengajian aku di kolej dkt pulau pinang.. aku
punya pointer teruk (sem 1 n sem 2).. maklumlah aku
nie tak pandai.. tapi dila banyak memberi dorongan
kpd aku.. kadang-kadang tu assign aku pun dia tlg
watkan.. maklumlah dia budak pandai n wat ijazah
plak.. kebetulan aku ambik kursus kjuruteraan
mekatronik n dia ambil ijazah kjuruteraan sains com..
so adalah sedikit persamaan...
ketika aku sem 3 pointer aku naik mendadak. hampir
3.9.. ini bukan tipu tapi realiti... mula pada ketika itu
cgpa aku terus naik... inilah dikatakan semangat cinta
membawa kejayaan...
bulan demi bulan... hubungan kami bertambah intim
bila aku pergi kerumah dila di shah alam.. kebetulan
time tu aku ada pertandingan robot... aku berjumpa
dengan family dia.. aku rasa family dila bleh terima
aku..
mak n ayah dia ok sangat2.. mcm terima jer aku jd
menantu dia..
hihihihi...
nak pendekan citer.. tanggal 3hb january aku mula
menjalani on jop training di sebuah syarikat
terkemuka di pulau pinang.. jd hub. aku dengan dila
terbatas..
tapi dila masih tak marah bila aku tidak melayan
pangilan telefon dia..
maybe dila faham yang aku penat keja..
tapi aku still sms dila..
pada suatu hari aku beritahu dila yang aku nak bawa
dila jumpa dengan family aku di perlis..
pada tanggal 25 feb ari jumaat (kalu x silaplah) kami
bertemu.. sbb dila nak pulang ke shah alam untuk
mendapatkan petua dari mak dila.. petua nak
berjumpa dengan mak aku.. hihihi..
ptg itu dila pulang bersama-sama abg dia dari penang
ke shah alam.. diaorang bertolak pkul 5 ptg.. selepas
dila bertolak aku terus balik umah hostel.. dalam pkul
6.28 ptg aku mendapat msg yang berbunyi "abg.. dila
amat menyintai abg walaupun dila d panggil untuk
bertemu allah s.w.t. dila harap abg halalkan makan
minum dila.. i love you so much"
aku x sangka itu adalah msg terakhir dari dila untuk
diriku... dila telah meninggal dunia akibat kemalangan
jln raya...( al-fatihah)
walaupun 6 bulan telah berlalu.. tapi aku masih x
dapat menerima kenyataan... aku tak tahu mcm mana
nak menghadapi liku-liku hidup tanpa org yang amat
aku cintai...
tapi semangat untuk melanjutkan pelajaran tetap aku
teruskan demi dila.. dila banyak kali kata dekat aku...
menimba ilmu biar sampai puaskan ati diri sendiri!!!
jadi skrg aku mlanjutkan pelajaran wat ijazah..
walaupun aku rasa aku tak mampu.. tapi itu cuma
mulut aku... tapi hati aku tetap akan berusaha demi
membuktikan aku mampu... tapi kadang-kadang aku
terfikir.. siapalah nak berkongsi kegembiraan aku ini..
sekarang aku amat berasa kesunyian... kadang-
kadang aku menjadi lemah... inilah dikatakan cintaa..

edy...sedih citer ko...al-fatihah...

Reply #191 putra_bengal's post

edy..aku nk tanya sikit ni...msg last yg ko terima dari dila tu sblm dia eksiden ker?abg dia camna?meninggal jugak ker?sorry yer..aku banyak tanya sikit..

lidi88 This user has been deleted
actually citer lidi ni lain sikit..sebelah rumah nenek lidi kat kampung tu tinggal sorang lelaki tua. Pakcik ni semput dan kureng pendengarannye. so nak dijadikan citernye 1 hari tu dah 2 malam org sekitarnye perasan umah pak cik ni gelap je... so abg lidi pun cuba le pegi umah dia manala tau kot-kot bekalan letriknye putus.. ketuk2 pintu tak nyaut lama2 abg lidi tendang pintu tu cek2 pak cik tu dah arwah dah sama duduk kat atas kerusi.. sedihnye tengok arwah..dalam hati lidi jgn jadi mcm tu kat kita biarlah kita mengadap org yang tersyg hingga akhirnye...

aku dah mengalami
kakak aku meninggal sakit asthma  masa aku jauh kat bumi orang...
Tuhan jek yg tahu macam mana sayunya perasaan aku masa tu..
nak balik memang tak boleh sebab tgh ada kelas..
balik masa lepas exaam... kakak dah xde, tinggal batu nisan jek...

kt ofis ni i penah jumpa one officer pompuan trauma lebih setahun after hubby dia meninggal.  takde sakit takde apa, masa gi travelling hubby dia rebah dan terus meninggal, according to doctor hubby dia ada jangkitan di liver (hati).

masa dia ke ofis kiterang; she was wearing black outfit, tak terurus, tali bra pon berbelit2.. i can feel her sadness bila tgk mata dia kuyu.  ada sorang kakak ni, rapat ngan that lady... dia kata.. kite as orang pompuan jgn manja sangat ngan hubby, mesti belajar berdikari.  kisahnya, this lady sangat2 disayangi dan dimanjakan oleh hubbynya.. sampaikan hubby dia simpan duit belanja dalam purse dia, bukannya dia sendiri.

seriau gak aku mdengar nasihat kakak tu; iyelah aku ni manja jugak ngan laki, hantar anak skolah laki aku, byr2 bil suma laki aku, aku sepah2kan kasut laki aku yang susun  dlm stor sampai kan dia yg tolong aku pakai stoking dan pakai kasut....adoiii tak sanggup aku nak membayangkan, me and my hubby mmg rapat giler2.. sorry to say, mandi pon masih bersama2 gak w/pun dah 7 thn kahwin (musti org ingat aku mengada2 nak pi citer apa suma.. tapi hakikatnye camtu) ..errr. errrr.. adoii tanak ckplah...

kisah pak spupu aku plk camni.sehari sblm dia nk pergi dia mcm dah dpt tau bila dia nk sampai ajal dgn merasa nadi sendiri.dia ckp kat wife dia esk dia dah nk pergi sambil merasa nadi.dulu dia seorang bomoh kampung.berubat hanya dgn merasa nadi org je.dpt tau penyakit ape yg ada.tp setelah dia pulang buat aji dia jatuh sakit dan dah x bleh nk berubat org.sorang pun anak dia x sempat mewarisi kepakarannya itu

sedeynye baca citer korang..insaf jap..

aku nk citer gak..tapi tak la misteri sgt..cuma aku tak suka dgn gerak hati aku ni huhu..

semalam aku terima berita kawan satu dorm masa kat MRSM dulu meninggal...sakit lelah...mmg sejak dr sekolah dulu, ubat sedut tu mmg kawan baik dia...paling aku kesian waktu mlm2 n pagi..mesti selsema n lelah..

aku tak ingat serapat mana aku ngan dia..cuma masa satu dorm tu kitorg ni kira kamceng gak la..cuma kat dorm kot..kat sekolah tak..pernah gak g umah dia masa outing, sebab umah dia dekat je ngan hostel...mkn2 buah pelam, buat carrot juice..kenangan manis tuuu..hehe..

masa aku dpt sms dr kwn2 semlm, aku tak la shock sgt...cuma terkilan sgt2 tak pergi rumah dia masa aidilfitri thn lepas...aidilfitri yg lalu, lps hbs cuti sekolah, aku hntr adik g hostel ...masa melintasi kampung arwah kawan aku ni, hati aku kuat sgt nk singgah rumah dia..nk jumpa n mintak maaf..maklumla hari raya, lagipun dh bertahun2 tak jumpa..tapi kitorg dh kesuntukan masa...so, terpaksa la lupakan hajat aku tu...aku berkata di dlm hati "tak apalah, nanti suatu masa kita jumpa ek.."

pastu aku dh tak ingat kt dia..lupa sat..sampaila bulan lepas..aku terjumpa kawan lama satu geng ngan arwah kat career fair, n perkara pertama yg aku ingat adalah pada arwah..aku tanya ape berita si arwah..dia pun tak tahu apa2...awal bulan ni pulak terjumpa junior2 yg satu dorm masa di bawah 'pengawasan' arwah..arwah ni ketua dorm dulu..semua tu menguatkan lg ingatanku pada arwah..hati aku berdebar2 saat nama dia terlintas..aku rasa pelik...something happeng ke?

rupanya betul...dia pergi meninggalkan semua tengahari smlm.....semoga rohnya dicucuri rahmat..amiin...

aku harap dia halalkan mkn minum dan maafkan segala salah silap terkasar bahasa...aku terkilan sgt2 ni...aku takut aku ada buat kesilapan yg tak disengajakan dan membuatkan dia tak maafkan aku..bila ingat2 balik masa raya hr tu...buat aku menyesal je..kenapa la aku tak berkeras nk pegi umah dia mintak maaf...kenapa la aku tak bertindak mengikut gerak hati aku...sepatutnya aku cr jalan macam mana nk contact dia semula, cari no tepon dia ke..alamat frenster ke...aduh..nak menyesal pun tak guna..skrg ni aku fobia ngan gerak hati sendiri...

sedih baca kisah korang. tros ingat kat mak bapak aku, huhu...

moga umur mereka dipanjangkan, amin...

lagi sebak...5 bulan pas mak aku meninggal...abah aku plak meninggal. jadik ler aku n adik beradik anak yatim piatu. banyak gak yang pengalaman aku masa ngan arwah abah plak b4 dia meninggal. tp aku tak boleh nak citer sbb terlalu sebak..aku lom ilang sedey mak tercinta meninggal..tetiba abah plak tinggalkan kami

tp kami redha..allah lebih sayangkan mak dan bah..alfatihah..uwaaaaaaaaaaa ni semua kejadian tawon lepas..mak meninggal 02/01/2006, abah meninggal 13/06/2007. ni ler tawon paling sedey wat kami adek beradik