CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mochacino

MAT ROMEO

Owh Sang Raja Jin la kot...lupa la. Tp jalan citer tu dah betul dah. Pernah hbskn dulu. Tp pinjam kat Library JB kat Larkin tu. Then, tlg tanyakan gak Hikayat Cekel Waneng Pati ye..
hehehehehe~
attokz Post at 9-3-2010 16:25

..yang tu cita apa plak..nak kena carik..macam besh ja..

Kalau Zira minat cerita-cerita panji, tentu minat juga Hikayat Cekel Waneng Pati ni. Cerita pokok adalah dari Panji Semirang.
Ini sebahagian sinopsisnya (yang pernah ditulis untuk satu pembentangan kertas kerja);
Cerita Panji merupakan cerita Jawa asli. Cerita ini timbul pada zaman Kerajaan Kediri dan Jonggala. Tetapi menurut Prof. Poerbatjaraka, cerita ini baru dibukukan (disalin) pada zaman Kerajaan Mojopahit. Cerita Panji dianggap bersumber dari Kakawin Smaradahana yang ditulis oleh Mpu Dharmaja. Jadi ditulis dari bahasa Jawa kuno.

Hingga sekarang Cerita Panji ini banyak cabangya. Tetapi pokok ceritanya sama, iaitu tentang Panji Semirang. Nama-nama lainnya ialah: Hikayat Panji Kuda Semirang, Hikayat Dalang Indera Kusuma, Mesa Lara Kusuma Cabut Tunggal, Mesa Urip Panji Jayalelana, Undakan Panurat, Panji Jayang Tilam, Dewa Asmara, Endang Malat, Mesa Taman Wilakusuma, Panji Wilakusuma, Cekel Waneng Pati, Jaran Kinanti Asmarandana atau Hikayat Noyokusumo.

Di Palembang cerita ini dikenal dengan nama Anggreni. Di Bali dikenal dengan nama Malat. Dalam bentuk syair dikenal dengan nama Syair Ken Tambuhan dan Syair Panji Semirang.

Secara ringkas, cerita panji ini adalah sebagai berikut.

Raja Daha mempunyai dua orang puteri. Dengan permaisurinya mendapat seorang puteri bernama Raden Galuh Candra Kirana, seorang puteri yang cantik, dan lemah-lembut tutur katanya membuat orang tertarik kepadanya. Seorang puteri lagi bernama Raden Galuh Ajeng, keturunan yang diperoleh atas perkawinan dengan selirnya (gundik) bernama Paduka Liku.
Tabiat Galuh Ajeng tidak baik dan selalu iri hati terhadap kakak tirinya, Galuh Candra Kirana. Dayang-dayang dan orang-orang istana tidak senang kepadanya.

Baginda raja mempunyai beberapa orang saudara. Seorang menjadi raja di Kahuripan (Kurripan) dan seorang menjadi raja Gagelang, seorang lagi wanita, menjadi pertapa di Gunung Wilis dengan gelar Gandasan.

Raja Kahuripan mempunyai seorang putera yang tampan dan baik perangainya, bernama Raden Inu Kertapati. Raja Kahuripan ingin supaya puteranya menikah dengan puteri yang layaknya sebagai menantu raja. Pilihan jatuh kepada puteri saudaranya yang cantik, iaitu Galuh Candra Kirana. Dikirimlah utusan ke Daha untuk meminang, dan dengan senang hati raja dan rakyat menerima pinangan itu.
Tetapi Paduka Liku menjadi cemburu. Timbul maksud jahatnya untuk menyingkirkan permaisuri serta Galuh Candra Kirana, agar ia dapat menggantikan kedudukan sebagai permaisuri dan Galuh Ajeng dapat dijodohkan dengan Raden Inu Kertapati.

Amat berbeza dengan Hikayat Pandawa Lima yang mengambil cerita pokok dari kitab Mahabharata. Tetapi unsur kekaguman dan ciri hikayat tetap asli.

82# attokz tokkk...macam dah tsuke je..

Tersuka? hahahaha~
Kalau Zira suka watak jin Bota yang ganas-ganas, n watak hero yang boleh menjelma-menjelma...confirm Zira suka hikayat ini. Tp itulah...nk cari payah la amat. Bahasa dia klasik tau. Kalau tak biasa, agak sukar la.

Tersuka? hahahaha~
Kalau Zira suka watak jin Bota yang ganas-ganas, n watak hero yang boleh menjelma-menjelma...confirm Zira suka hikayat ini. Tp itulah...nk cari payah la amat. Bahasa dia klasik tau ...
attokz Post at 11-3-2010 17:03

memang suke yang ganaz2...akan dicari...abeslah kedai badan...nak p selongkaq setoq depa nanti...jaga2 pak aji.....(pak aji=pekerja badan yang menjaga stok2 buku..nak tajuk apa..p la tanya dia...pakai kopiah tuh panggil pak aji..naseb bukan bung aji..)

85# ZiraHashim
Ok, tp jgn lupa beli 2 ye. hehehehe~
try tnya dia stok cerita-cerita hikayat atau panji ~ mostly yg terbit ialah DBP.

Follow Us
85# ZiraHashim  
Ok, tp jgn lupa beli 2 ye. hehehehe~
try tnya dia stok cerita-cerita hikayat atau panji ~ mostly yg terbit ialah DBP.
attokz Post at 12-3-2010 17:22

baik tok......

bru abis baca anak dara menteri...endingnya wat aku rase cm nak cekik2 je matt romeo ni..bleh plak bgtau dgn selambanya dia nak smbung kat buku lain cite ni..dahla aku punya excited baca kes dia kene kahwin ngan rozie tu...tp aku mmg salute gilela ngan gaya penulisan matt romeo ni. wat aku tergelak sorang2 cm baca komik gila2. lagi satu aku prsan, dr mula smpai abis, matt romeo ni tak mention lgsung sapa nama watak utama dalam novel ni.

bru abis baca anak dara menteri...endingnya wat aku rase cm nak cekik2 je matt romeo ni..bleh plak bgtau dgn selambanya dia nak smbung kat buku lain cite ni..dahla aku punya excited baca kes dia kene  ...
senahsirap Post at 16-3-2010 00:32

he..he..kalu aku bace rase nak gigit2 mat romeo nih..gatai..jadi bacalah anak dara menteri 2 dan 3....geli ulu hati!!!

Aku dah baca ADM pastu melompat ADM3. Sbb tu la aku dok mencari ADM2. Sampai la ni tak dpt-dpt.
Tp memang sempoi abesla Matt Romeo ni punya gaya tulisan. Sangat ringan dan sesuai dibaca dikala jiwa kacau.

Senah
Nnt boleh la jumpa kat PWTC. Aku kenalkan ko dgn anak dara tokei CESB.

Aku dah baca ADM pastu melompat ADM3. Sbb tu la aku dok mencari ADM2. Sampai la ni tak dpt-dpt.
Tp memang sempoi abesla Matt Romeo ni punya gaya tulisan. Sangat ringan dan sesuai dibaca dikala jiwa k ...
attokz Post at 16-3-2010 10:17

tok..aritu tak dapat beli ke ADM2 ngan si zorroe tuh???laaa...

he..he..kalu aku bace rase nak gigit2 mat romeo nih..gatai..jadi bacalah anak dara menteri 2 dan 3....geli ulu hati!!!
ZiraHashim Post at 16-3-2010 08:04

betui tu zira. ayat kbykn suma perasan tak hingat. dialaa yg menjadi rebutan ramai gadis. aku paling suka bab dia cite masa balik kg tu. macamana org kg dok sanjung2 dia..hahaha..aku dok gelak sorang2. ending memang unsangkarable la...burung yg cantik aka anak dara menteri tu rupanya lesbian. paling tak sangka dia kena tangkap basah ngan rozie yg cam lelaki tu. lepas tu mimi kawin ngan kwn dia yg pengotor gile tu...tu suma buat aku tak sabar nak cari sambungan ADM ni.

Tp memang sempoi abesla Matt Romeo ni punya gaya tulisan. Sangat ringan dan sesuai dibaca dikala jiwa k ...
attokz Post at 16-3-2010 10:17

atokzz aku nak ko kenalkan aku ngan matt romeo ni. ko msti kenal kan? tak pun ko risik2 la ngan anak tokei cesb ni matt romeo yg mana. aku nak sgt2 tgk dia, amik auotograf dia. admire abisla..hahaha

93# senahsirap
Erk...no komen. hehehehehehehehe~
Lalalalalalalalalala~  

91# ZiraHashim
Ada bg PM. Tp no respon. Nnt aku followup.

43# attokz
nak..nak...

93# senahsirap  
Erk...no komen. hehehehehehehehe~
Lalalalalalalalalala~  
attokz Post at 16-3-2010 15:25

hahaha, cam berkonspirasi je ko ni ngan matt romeo. konspirasi menyembunyikan identiti..
atokz nak mntk tlong ko leh? since ko kata ko akan ada banyak hari kt book fair nnti, leh tak ko tlong belikan aku anak dara menteri 2 dan 3 kt booth creative? aku hanya dpt dtg minggu last tu je. especially ADM 2 tu, payah sgttt nak cari. yg 3 aku tgk de jual online. leh tak? plzzzzzzzz.....pape nnti kita pm k.

97# senahsirap
teori konspirasi ~ heh! mana ada merahsiakan identiti la. Tp Abg Matt memang misteri sket. Dia tak suka glamour-glamour, katanya la kan. Ermm..aku pun cari ADM2 Cik Senah oiii...ehehehehe~
Tp tak pe, nnt aku tlg tgk kan ye.

96# zusya
ini thread post zaman bila ni ko tgk? bulan 5 thn lepas daaa...dkt 10 bulan dah. hehehehehe~ aku dah jual pada berry tu.
Tak pe, kalau ko g CESB booth ms KLIBF ni nnt, ko cari kat situ eh. Rsnya dorang ada jual byk stok lama.

heheheh...tau tak brpae % discount yg CESB bg?