CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: M5

Aurat Wanita

Originally posted by M5 at 6-7-2006 02:44 AM
Dengan melihat konteks yg lebih luas, saya dapati ayat2 Q33:58-59 adalah berkisar kepada saranan Tuhan bagi mengelakkan dari manusia menjadi mangsa disebabkan kaedah pemakaian/budaya yg tidak bersesuaian dgn masyarakat setempat.

Atas dasar yg sama, ayat2 ini menekan aspek social integration, terutamanya bila ada unsur yg merbahayakan diri, dan pakaian kita tidak patut menjadikan diri kita easy target for unnecessary persecution.

'saya dapati'? sape kau ni yang nak bagi pendapat pasal saranan tuhan?

Dengan melihat konteks yg lebih luas..

Sila berikan ayat al-quran yang menyokong dan menyuruh kau 'melihat konteks yg lebih luas..dlm memberi pndpt dan saranan tuhan.please.

Semoga ini  dapat membantu.heh.

-Rabbi-

Rate

1

Originally posted by M5 at 7-7-2006 01:10 AM

Spenda cop apa yg ibnur biasa pakai?

Heheheheee......spenda Orlando kot! Spenda Orlando ni ada jenis mini yang tutup depan saja tapi belakang bertali saja.

Originally posted by Gravedigger at 7-7-2006 05:19 PM

Heheheheee......spenda Orlando kot! Spenda Orlando ni ada jenis mini yang tutup depan saja tapi belakang bertali saja.

kau biasa tengok aku punya spenda ke?

kau pun nak tolong M5 jawabkan soalan aku ke?  Boleh ke gravedigger sembahyang pakai spenda sahaja?

...  ni aku tolong bagi dalil M5 punya

Al Qur'an menggariskan minimum standard didlm pemakaian yg menutup kemaluan lelaki/wanita.  

[ Last edited by  ibnur at 7-7-2006 06:05 PM ]

Originally posted by ibnur at 7-7-2006 06:03 PM

kau biasa tengok aku punya spenda ke?

Oooh..jadi ko tak pakai spenda Orlando lah yer? Ko pakai spenda cop apa??

kau pun nak tolong M5 jawabkan soalan aku ke?  Boleh ke gravedigger sembahyang pakai spenda sahaja?

Boleh juga aku tolong jawabkan. Kalau ikut kaedah wahabi, selagi tiada nas atau hadis yang mengharamkan sesuatu perbuatan itu maka ia adalah halal. Sembahyang di public pakai spenda memanglah orang tak siuman seperti belalang saja yang lakukan..this is common sense beb!...tapi kalau sembahyang sendirian didalam bilik maka ada khilaf disana sebab ia melibatkan batas-batas aurat (antara pusat dan lutut?). Ada segolongan wahabi mengatakan bahawa pakai spenda (jenis boxer kot!) sudah memadai menutup aurat maka sudah sah sembahyang mereka.
Jangan samakan dengan orang tasauf yer sebab orang tasauf lain pula pendirian mereka.

Originally posted by Gravedigger at 8-7-2006 11:06 AM

Boleh juga aku tolong jawabkan. Kalau ikut kaedah wahabi, selagi tiada nas atau hadis yang mengharamkan sesuatu  ...

Thanks bro for the reply.  Saya ingatkan kalu ibnur beritahu cop spenda dia, nak ditanya lagi, berapa lapis sekali dia pakai?

Konsep yg mudah sebegini (bagi yg nak gunakan akal) pun boleh jadi complicated (bagi yg tak rasa puas dengan penerangan Tuhan).  Teringat kisah Yahudi dengan Lembu.  2:66-271.  Macam ada persamaan je :hmm:

Salam Sejahtera,

Originally posted by Gravedigger at 8-7-2006 11:06 AM

Boleh juga aku tolong jawabkan. Kalau ikut kaedah wahabi, selagi tiada nas atau hadis yang mengharamkan sesuatu  ...

wahabi lagi jadi sasaran...  aku tanya engkau tu.  tak paham soalan ke?  ke kau kena tanya marjae dulu?

Follow Us
Originally posted by M5 at 8-7-2006 01:26 PM

Thanks bro for the reply.  Saya ingatkan kalu ibnur beritahu cop spenda dia, nak ditanya lagi, berapa lapis sekali dia pakai?

Konsep yg mudah sebegini (bagi yg nak gunakan akal) pun boleh  ...

Nampak sangat M5 tak berani nak jawab.  Harap jawapan mengarut dari syiah!

sila jawab dengan terang dan jelas.  awak dah bagi dalil dan sekarang silakan bagi jawapan tanpa was-was.

Soalan saya ulangi:

BOLEHKAH M5 SEMBAHYANG MEMAKAIN SPENDA SAHAJA?

la.apsal nak tanya dia sembahyang pakai spenda ke tak? tak payah tanya pun korang boleh paham.kan kita diberi akal.Dlm mentafsir posting2 si m5 ni pun dah tahu jawapannya.Alquran pun boleh tafsir ikut akal je cam m5.So aku tolong jwbkan ..yg si m5 ni sembahyang cuma pakai spenda aje.Korang jgn tanya dia sorg je, cuba tanya mak dia semayang pakai spenda sahaja ke.Telekung wat lap periuk.

tu pung kau semayang la..

-TuhanAkal-

[ Last edited by  back_hand at 11-7-2006 04:30 PM ]

Originally posted by ibnur at 8-7-2006 04:19 PM

Nampak sangat M5 tak berani nak jawab.  Harap jawapan mengarut dari syiah!

sila jawab dengan terang dan jelas.  awak dah bagi dalil dan sekarang silakan bagi jawapan tanpa was-was.

Soal ...

Salam Sejahtera ibnur,

Saya syorkan ibnur untuk meneliti apa itu Fallacy-ad hominem bagi kita berhujah secara teratur.  Attack on personal belief tidak wajar digunakan untuk membuktikan kesahihan hujah anda.  Usahlah kita menolak komen seseorang berdasarkan fahaman mereka semata2. Melabelkan syiah itu mengarut, etc tidak akan menjadikan hujah anda benar dan betul.

Now, back to the issue at hand, saudara Ibnur ada ke melihat apa2 penjelasan yg saya bawa ttg takrifan aurat wanita sebagai tidak betul atau tidak jelas.  Diharap dapat difokuskan dahulu kepada argument yg saya bawa dari ayat Q24:31.

Tentang kaitan dgn sembahyang, saya ada buka thread tentang Isra' Mikraj.  Kita boleh bincangkan tentang persoalan pokok tentang sembahyang dithread tersebut.  Apa yg nak pakai dalam sembahyang juga boleh dibincangkan di sana.

Jika anda melihat konteks ayat2 yg berkaitan Aurat yg dibincangkan di thread ini, jawapan dari Gravedigger tidak ada apa2  percangghan dgn ayat berkenaan Aurat.  Maka saya merasakan tidak perlu saya mengulangi benda yg sudah jelas jawapannya.

Untuk memudahkan Ibnur melihat isu yg saya bawa dithread ini, saya ringkaskan rasional ayat2 yg saya rujuk:

1.  Aurat wanita disebut sebagai zeenatahunna. lihat Q24:31 (xviii)

2.  Dan zeenatahunna pula adalah secara jelas disebut sebagai furoojahunna. lihat Q24:31 (xix)

3.  Alasan rambut perlu ditutup tidak boleh dilandaskan dari ayat2 Q24:30-31 dan Q33:58-59.

Jika ibnur sudah meneliti ayat2 yg saya rujuk diawal thread ini, sila bawa komen saudara secara spesifik yg merujuk kpd ayat2 tadi untuk membetulkan pemahaman saya.

Salam Sejahtera.

Rate

1

Dalam berjela-jela cerita pasal ayat-ayat quran, bila tanya soalan mudah, tiada jawapan spesifik yang diberi.  last-last suruh main akal sendiri.

peliknya, GAH menyuruh menggunakan akal sendiri, tetapi bila akal kita bertentangan dengan akal GAH, berjela-jela hujah diberi.  adakah GAH takut untuk bertanggungjawab tapi cuma berani cakap sahaja?

Originally posted by M5 at 11-7-2006 02:19 AM

Salam Sejahtera azmi2020,
Kemudian saudara minta saya buka thread baru untuk dibincangkan lagi ttg isu ini, tetapi pada masa yg sama, masih meneruskan hujah anda dgn merujuk Q33:34 yg anda fahami sebagai merujuk Hadis2 Nabi.  Cara ni bagi saya tak berapa betul untuk digunakan ketika berhujah.  Anda set the rules, tapi anda sendiri melanggarnya.

Tentang mengucap, sila bawa ayat dari Kitab yg anda percaya sebagai rujukan.
Salam Sejahtera.  

aku baru jumpa statement dari bdk m5 ni.Mengenai mengucap.Dia mintak prove dari kitab mengenai mengucap kalimah syahadah.
Aku rasa sbhgian forumer kat sini pernah kan berhujah dgn orang yg macam ni diluar forum.Last sekali org2 mcm ni bukak sendiri siapa diri dia yang sebenar bila dia minta kepastian pasal mengucap kalimah syahadah.hah!

Kalimah syahadah merupakan satu lagi permainan org kafir terutama kristian yg selalu mengatakan kalimah syahadah itu sendiri tak de tersebut dlm Al-Quran.Juga benda ni satu permainan org yang murtad.Benda biasa.Dulu masa aku pegi israel, pun ada bdk jews argue benda macam ni.Aku jwp memang takde.Tapi seluruh umat islam, berjuta-juta umat islam kat dunia, akan mengucapkan kalimah syahadah semasa sembahyang dan mengangkat satu jari.Aku tanya dia balik, kenapa takde dlm Alquran pun  benda yang sama dan perbuatan yang sama semua umat Islam lakukan?

Bagi orang yang ragu dan tak mengucap dua kalimah syahadah, maka confirm dia ni kafir or murtad.Terbatal akidah dia.
Ko pn murtad macam aku jugak ke m5.hahahah!

Jadi apa yg bdk M5 ni bagtu dlm thread2nya  psl keraguan dia dlm hukum Allah, arahan Allah, psl ketakpercayaan dia dgn para nabi, pak imam, syeikh, keraguan dgn kalimah syahadah dan sebagainya anggap sahajalah sbg AUTA or bdk trainee dlm injil.Dari dulu lagi aku dah agak bdk m5 ni.Mgkin kecik dia ngaji. semayang, tapi dah besar jadi pandai dlm lingkungan org2 bangan.heheh.

Kerja aku dah abis utk bdk mcam ni.Sekarang masa utk bermain2 dgn posting dia.heheh.

-Rabbi Aragon-

Rate

1

Originally posted by back_hand at 12-7-2006 10:28 AM

aku baru jumpa statement dari bdk m5 ni.Mengenai mengucap.Dia mintak prove dari kitab mengenai mengucap kalimah syahadah.
Aku rasa sbhgian forumer kat sini pernah kan berhujah dgn orang yg mac ...

ni kire ok ckit back-hand..dulu masa kat lp ade sorang minah tu terang2 ngaku tak perlu bersyahadah tapi solat,berpuasa ngeluarkan zakat dan sebagainya dan dia anggap dia sudah islam...bila aku tanya balik adakah islam itu pada anggapan saje ke,dia terus pusing2,kona2 entah kemana...

Originally posted by ibnur at 12-7-2006 10:01 AM
Dalam berjela-jela cerita pasal ayat-ayat quran, bila tanya soalan mudah, tiada jawapan spesifik yang diberi.  last-last suruh main akal sendiri.

peliknya, GAH menyuruh menggunakan akal sendiri, ...

Salam Sejahtera ibnur,

Proses mencari kebenaran bukannya datang dari senarai yg saya atau imam2 anda keluarkan tentang apa itu boleh, dan apa itu tidak boleh.  Kaedah ini diguna pakai secara tradisi oleh rabbi, mullah, paderi dan mereka2 yg merasa diri mereka dilantik oleh Tuhan untuk membawa hukum Tuhan.

Saya faham kenapa anda gemar bertanya soalan2 sedemikian. Kita dibesarkan didlm masyarakat yg diajar untuk merujuk kepada senarai2 do's and don'ts yg dihasilkan oleh autoriti2 yg duduk dibawah naungan agama.  Sejak berzaman, keperluan berfikir dihakis sedikit demi sedikit di dalam jiwa manusia.

Kaedah berfikir yg sempit menyebabkan manusia tidak sedar yg akal mereka berpotensi untuk digunakan dengan lebih bermakna.

Setiap individu diberi akal untuk menilai apa itu benar dan apa itu tidak benar. So, it's all about you yourself.  Anda kena nilaikan pegangan anda sendiri berpandu kpd garis panduan yg diberi didlm al Qur'an.  It's a vicious cycle eh.

Salam Sejahtera.

Originally posted by kuba4 at 12-7-2006 12:09 PM

ni kire ok ckit back-hand..dulu masa kat lp ade sorang minah tu terang2 ngaku tak perlu bersyahadah tapi solat,berpuasa ngeluarkan zakat dan sebagainya dan dia anggap dia sudah islam...bila aku t ...

Salam Sejahtera kuba4,

Lupakan sebentar kisah anda dgn minah tu.  Back to the issue at hand, Saya minta saudara rujukkan saya pada Kitab yg anda percaya tentang 2 kalimah Syahadah anda.  Mudah sahaja permintaan saya.

Diharap dapat tunaikan permintaan saya.

Salam Sejahtera.

Setiap individu diberi akal untuk menilai apa itu benar dan apa itu tidak benar. So, it's all about you yourself.  Anda kena nilaikan pegangan anda sendiri berpandu kpd garis panduan yg diberi didlm al Qur'an.  

nampak sangat Golongan Anti Hadith tak ada commitment, cuma berani hujah akai tapi takut nak komit.  ulamak-ulamak semua berani-berani komit.

tapi ini GAH berani lawan ulamak tapi takut mau komit.  cakap tak serupa bikin.

Originally posted by ibnur at 13-7-2006 02:10 PM

nampak sangat Golongan Anti Hadith tak ada commitment, cuma berani hujah akai tapi takut nak komit.  ulamak-ulamak semua berani-berani komit.

tapi ini GAH berani lawan ulamak tapi takut mau  ...

Salam Sejahtera ibnur,

Ini bukannya masalah nak komit.  Saya percaya apa yg saya pegang akan diadili oleh Tuhan.  Saya nak takut komit untuk apa?    Hakikatnya, anda sendiri yg akan dipertanggungjawabkan dikemudian hari terhadap pegangan anda.  There's no such excuse yg anda boleh gunakan dengan mengatakan anda merujuk kepada mana2 individu yg menjadikan anda terlepas dari tanggungjawab anda.  Ignorance is not an excuse didlm agama.  Sila amati kandungan Q17:36.

Salam Sejahtera.

[ Last edited by  M5 at 13-7-2006 02:24 PM ]

kalau dah bertaklid pada yang tak betul tu tanggung sendiri yer.

Originally posted by ibnur at 13-7-2006 02:26 PM
kalau dah bertaklid pada yang tak betul tu tanggung sendiri yer.

Salam Sejahtera ibnur,

Proses menentukan yg mana betul dan yang mana tidak, ditunjukkan kepada manusia melalui penerangan2 didlm Al Qur'an.

Saya masih menunggu jawapan saudara ibnur kepada post saya #29 didlm thread ini:

Untuk memudahkan Ibnur melihat isu yg saya bawa dithread ini, saya ringkaskan rasional ayat2 yg saya rujuk:

2.  Dan zeenatahunna pula adalah secara jelas disebut sebagai furoojahunna. lihat Q24:31 (xix)

3.  Alasan rambut perlu ditutup tidak boleh dilandaskan dari ayat2 Q24:30-31 dan Q33:58-59.

Jika ibnur sudah meneliti ayat2 yg saya rujuk diawal thread ini, sila bawa komen saudara secara spesifik yg merujuk kpd ayat2 tadi untuk membetulkan pemahaman saya.

Salam Sejahtera.

Originally posted by M5 at 13-7-2006 02:43 PM

[quote]Originally posted by M5 at 13-7-2006 02:43 PM

Salam Sejahtera ibnur,

QUOTE:

tak yah jwb la ibnur.org yg tak kenal kalimah syahadah  pas tu nak tegakkan psl hukum alquran wat pe jwb.tgk je.dan mari kita bermain.heh.

fuh!penat tukaq2 nick nih.Layan board kat RSF lagik, LC lagik & kalu guna nick backhand camnilah aku jwb.free skit bahasa.Nih aku nak showkan kat forumer apa yg si m5 ni nak bgtau posting kat atas.Ikut tafsiran akal aku  dari gaya dia tulis aku dpt bygkan kalau bdk m5 kita srh dia berucap depan klcc atas bangku.

weh korang yg muslim & muslimat selama nih? Apsal korang pakai tudung? Tak payah pakai tudung kepala pun takpe..Tarak tulis lah dlm Alquran ler. Aku bgtu korang "tarak' 'takde' 'ilek' zero yg firman Allah dlm alquran menyuruh menutup rambut.Rambut bukan aurat.Kalu ada itu ayat quran tulun bagitau sama saya aaa.korang pikirlah.Bgtu kat smua org tau..pikir...rambut bukan aurat.Kalau nak pegi haji..pompuan bleh tak yah pakai telekung tutup rambut.(sambil tangan dia macam karam singh walia)

-Backtothefuture-

Originally posted by M5 at 13-7-2006 02:08 PM

Salam Sejahtera kuba4,

Lupakan sebentar kisah anda dgn minah tu.  Back to the issue at hand, Saya minta saudara rujukkan saya pada Kitab yg anda percaya tentang 2 kalimah Syahadah anda.  Mud ...

kenapa tak jumpa ke?kalu tak jumpa saya tanya sdr balik..baca baik2  dengan dengan ilmu..6666 ayat quran tu terkandung dalam apa?sifat 2 puluh itu terbentuk dengan apa?
kaji dulu sebelom jawab..jangan pening2..
saya malas nak hurai lebih2 takut sdr pening..