CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: M5

Aurat Wanita

Salam Sejahtera ibnur,

Sindrom tidak mahu mengkaji al Qur'an ini telah disemai oleh Mullah dan seangkatan dgnnya dan ditanam sekian lama didlm pemikiran umat Islam.  Umat Islam tidak diperlukan untuk mengkaji al Qur'an dan cukup dengan hanya mengambil tunjuk ajar dari Mullah dan Imam.  Selagi mereka mengamalkan apa yg digariskan oleh imam2 ini, mereka merasa selamat.

Apa2 yg Tuhan gambarkan didlm al Qur'an bila merujuk kepada orang yg menidakkan ayat2 al Qur'an, difahami sebagai ditujukan kepada orang lain dan tidak kepada "umat Islam".

Tidak kah anda terfikir yg ayat2 tersebut juga ditujukan kepada anda semua?  Start with this one.  Siapa yg anda fikir ayat ini ditujukan?

17:46
We place shields around their minds, to prevent them from understanding it, and deafness in their ears. And when you preach your Lord, using the Quran alone, they run away in aversion.

Fikir kan dan amati ayat diatas dengan teliti.  Kemudian lihat kembali soalan2 yg saya ringkaskan untuk ibnur, unless anda pun nak lari lintang pukang dari menjawabnya? :hmm:

Salam Sejahtera.

Originally posted by ibnur at 13-7-2006 11:53 PM

sila reply kepada yang ini tuan M5.  kemudian persoalan hujah-hujah awak kita boleh selesaikan.

Opps, tidak perlu ber tuan-tuan disini ye.  Cara yg berhikmah adalah didahulukan dengan contoh untuk dijadikan panduan.  Contoh yg diberi haruslah ada sandarannya.

Dipersilakan ibnur atau rempo yg mencadangkan mengucap 2 kalimah syahadah.

Masih menunggu.

Eh,eh tengok tu,dia nak putar belit lagi.

Originally posted by rempo at 14-7-2006 12:22 AM
Eh,eh tengok tu,dia nak putar belit lagi.

Anda terputar belit ke atau saya berputar-belit?  Anda suruh orang mengucap.  Saya nak tahu juga macamana anda mengucap.  Apa sandarannya?  Apa yg susah sangat?

Orang menyuruh kamu mengucap ada sebabnya krn merasa ragu dgn keIslaman kamu, kamu menhalalkan apa yg nyata haram dan mengharamkan yg nyata halal dan mempertikaikan amalan dan hukum hakam dalam Islam.Baiklah,oleh sebab aku seorang Islam sudah tentu aku akan mengucap dua kalimah syahadah dgn senang hati.
'Asyhadualla ila haillah,wa asyhadu anna muhammadar rasulullah'

Maksudnya:Aku bersaksi tiada tuhan melainkan Allah dan aku bersaksi Muhammad itu pesuruh Allah.

Mudah bukan.Mengucap syahadah itu mudah tapi bersyahadah itulah yg payah.Kalau tak faham takpe.Ok skrg giliran kamu pulak.Jangan berdolak dalik lg.

[ Last edited by  rempo at 14-7-2006 02:04 AM ]

Rate

1

Originally posted by rempo at 14-7-2006 12:57 AM
Orang menyuruh kamu mengucap ada sebabnya krn merasa ragu dgn keIslaman kamu, kamu menhalalkan apa yg nyata haram dan mengharamkan yg nyata halal dan mempertikaikan amalan dan hukum hakam dalam Isl ...

Anda masih tidak menjawab soalan saya sepenuhnya.  Saya berminat untuk tahu dari mana datangnya kalimah "'Asyhadualla ila haillah,wa asyhadu anna muhammadar rasulullah" yg anda sebutkan itu?  Dimana rujukan anda?

Follow Us
Originally posted by M5 at 14-7-2006 01:46 AM

Anda masih tidak menjawab soalan saya sepenuhnya.  Saya berminat untuk tahu dari mana datangnya kalimah "'Asyhadualla ila haillah,wa asyhadu anna muhammadar rasulullah" yg anda sebutk ...

Masih tunggu kamu mengucap...itupun kalau kamu muslim.
:gantuk:

salam,

ni aper kes paksa orang mengucap ni? Bila seseorang enggan mengucap dihadapan engkau adakah engkau pasti dia itu Kafir sedangkan dia tidak mengaku demikian? Tahukah engkau bahawa tuduhanmu itu bisa kembali menghadap dirimu sendiri?

Sepanjang pembacaanku, aku belum jumpa pengakuan seseorang yang jelas2 mengatakan dia menolak hukum Tuhan tetapi apa yang aku dapati mereka hanya menolak penafsiran2 yang dikatakan bertentangan dengan hukum Tuhan.....

Begitulah pemahaman yang aku perolehi setakat ini.... Maka kiranya benar demikian, persoalannya, bersalahkan mereka? Kafirkah mereka..?

Sekian.

Rate

1

Originally posted by M5 at 13-7-2006 11:28 PM

After our hard days at work, bagus juga anda keluarkan lawak2 sebegini.  Kat mana anda jumpa komedi yg sebegini eh?  Baca dalam majalah nyamuk ke ape?  Atau berguru dengan tukang jual ubat di c ...

saya kembalikan kepada awak..
Sindrom tidak mahu mengkaji al Qur'an ini telah disemai oleh Mullah dan seangkatan dgnnya dan ditanam sekian lama didlm pemikiran umat Islam. Umat Islam tidak diperlukan untuk mengkaji al Qur'an dan cukup dengan hanya mengambil tunjuk ajar dari Mullah dan Imam.  Selagi mereka mengamalkan apa yg digariskan oleh imam2 ini, mereka merasa selamat.
siapa yg mengkaji dan tidak mengkaji disini..
baik..adakah mengikut kepahaman sdr bahawa Alquran itu hanya ayat,terjemahan dan tafsiran sahaja ?
kalau ya..apa bezanya Alquran dengan sebuah kamus?dimanakah rahsia Quran itu?dimanakah kehebatan quran itu?seperti mana ALLAH swt menjadikan  langit dan bumi itu pon tidak terjangkau dek akal kita..inikan pula Alquran yg terkandung segalanya didalamnya.termasuklah langit dan bumi..

harith_hadi1204 This user has been deleted
saya harap xde org yg menganggap akalnya amat hebat hingga mampu mnafsirkan ayat al-Quran ke jln yg terpesong..akal fikiran kadang-kala adalah pengaruh syaitan yg cuba menyesatkan kita.bkn xble berfikir, tp jgn terlalu Xtrim.fikir kena berlandaskan bukti, bkn ikut hawa nafsu.bkn apa, takut pemikiran yg cuba disampaikan tu adalah pengaruh nafsu tanpa kita sedari..(kita mohon perlindungan Allah dr menjd sesat)
marilah kita check link ni.. http://www.darulkautsar.com/pemurniansyariat/aurat.htm
harap kita dilindungi dr sebarang bentuk dakyah yg cuba memecahbelahkan kemurnian Islam dan cuba mengelirukan kita.telah jelas sumber hidup kita adalah al-Quran dan sunnah.sunnah2 ni la yg kita dpt dlm hadith2 yg menerangkan kekeliruan kita.al-Quran turun sbg guide, dan xde sapa nafikan betapa lengkapnya al-Quran ni.

And say to the believing women that they should lower their gaze and guard their modesty; that they should not display their beauty and ornaments except what (must ordinarily) appear thereof; that they should draw their veils over their bosoms and not display their beauty except to their husbands their fathers their husbands? fathers their sons their husbands? sons their brothers or their brothers? sons or their sisters? sons or their women or the slaves whom their right hands possess or male servants free of physical needs or small children who have no sense of the shame of sex; and that they should not strike their feet in order to draw attention to their hidden ornaments.? And O ye Believers! turn ye all together towards Allah that ye may attain Bliss. (an-Noor 24:31)

Dan katakanlah kepada perempuan-perempuan yang beriman supaya menyekat pandangan mereka (daripada memandang yang haram) dan memelihara kehormatan mereka dan janganlah mereka memperlihatkan perhiasan tubuh mereka kecuali yang zahir daripadanya; dan hendaklah mereka menutup belahan leher bajunya dengan tudung kepala mereka; dan janganlah mereka memperlihatkan perhiasan tubuh mereka melainkan kepada suami mereka atau bapa mereka atau bapa mertua mereka atau anak-anak mereka, atau anak-anak tiri mereka atau saudara-saudara mereka atau anak bagi saudara-saudara mereka yang lelaki atau anak bagi saudara-saudara mereka yang perempuan, atau perempuan-perempuan Islam atau hamba-hamba mereka atau orang gaji dari orang-orang lelaki yang telah tua dan tidak berkeinginan kepada perempuan atau kanak-kanak yang belum mengerti lagi tentang aurat perempuan dan janganlah mereka menghentakkan kaki untuk diketahui orang akan apa yang tersembunyi dari perhiasan mereka dan bertaubatlah kamu sekalian kepada Allah, wahai orang-orang yang beriman, supaya kamu berjaya(Surah AN NUR Ayat 31)

Persoalan disini jika tidak menutup rambut dapatkah seseorang wanita menutup leher atau bahu serta buah dada mereka kerana allah telah berfirman kepada wanita yang beriman supaya tidak menunjukkan perhiasan mereka.dan satu lgi, rambut tu jugak kategori perhiasan bg org wanita, sbb ia adalah mahkota wanita yg menambahkan keindahan rupanya.tambahan apabila ianya didandan, maka wajiblah ianya ditutup.arwah suami aku(aku adalah sorg wanita,jgn keliru dgn nick harith_hadi ni) pun suruh aku pakai tudung dulu sebab dia xnak biar org lain tgk keindahan (rambut) yg ada pd isterinya.

Rate

1

ini tafsiran yg bkn saya memandai reka...saya xbrani nak tafsir2 hal yg sya x pakar..ni saya ambil tafsiran dr org yg dh pelajari al-Quran berpuluh2 thn, dr org yg betul2 berilmu.

kalu ilmu tu masih cetek, jgnla kita memandai nak guna akal fikiran.nak belajar ttg al-Quran kenala berguru,bkn dgn diri sendiri semata2.takut2 nnt berguru ngan syaitan yg mmg tiap2 masa membisikkan kalimat yg sesat dan mengajak kita menyesatkan orglain jugak.

p/s: harith_hadi1204 kadang2 takut kalu berhujah lama2 sgt tanpa dalil2 dan bukti, guna akal semata2...takut terckp apa yg syaitan laknatullah bisikkan...

nauzubillah...

saifulms,
Aku rasa engkau ni tak tahu hujung pangkal cerita.Lebih baik engkau baca balik thread2 yg berkenaan sbl buat ulasan.Kami menyuruh mamat ni mengucap supaya jelas dgn siapa kami berforum krn pendiriannya sgt meragukan.Antara pendiriannya yg cuba dipopularkan:
1.Babi adalah halal.(lepas ni boleh buat qurban babi sempena aidiladha)
2.Poligami hanya utk nabi.(quran tu utk nabi ke utk seluruh umat?kecuali ada beberapa sj ayat khas utk nabi)
3.Solat diturunkan kpd nabi Musa dlm peristiwa Isra' Mi'raj bukan nabi Muhammad.(tak payah solatlah ye,zikir ajeke atau niat aje ke?)
4.Aurat ikut suka hatilah nak pakai apa asalkan tutup 2 kemaluan.(tak ada garis panduan,bolahlah pakai apa2 pun,solat pakai apa pulak?tak terjawab pulak dia,ke solat pun tak payah?)
5.Dua kalimah syahadah tiada sandarannya dlm Quran.(Maknanya takpayah mengucap syahadah lah ye?)

Apb sudah jelas nyata anutannya maka mudahlah kami melayaninya sesuai dgn statusnya.Harap maklum.

Rate

1

Originally posted by harith_hadi1204 at 16-7-2006 02:58 AM
saya harap xde org yg menganggap akalnya amat hebat hingga mampu mnafsirkan ayat al-Quran ke jln yg terpesong..akal fikiran kadang-kala adalah pengaruh syaitan yg cuba menyesatkan kita.bkn xble ber ...

Salam Sejahtera harith_hadi1204,

Terima kasih kerana sudi berkongsi pendapat.

Saya sarankan agar anda dapat membaca post saya diawal thread ini dan berikan pendapat anda merujuk kepada tafsiran yg saya bawa.  Perbincangan secara spesifik sebegini dapat membantu kita (saya dan anda) menguatkan/memperbetulkan pegangan masing2 tentang isu Aurat.  Setelah kita perincikan tafsiran yg saya bawa, kita boleh teruskan perbincangan tentang Aurat ini dengan merujuk kepada sandaran2 yg lain (jika ada dan perlu).

Salam Sejahtera.

Originally posted by rempo at 16-7-2006 09:57 PM
saifulms,
Aku rasa engkau ni tak tahu hujung pangkal cerita.Lebih baik engkau baca balik thread2 yg berkenaan sbl buat ulasan.Kami menyuruh mamat ni mengucap supaya jelas dgn siapa kami berforum krn pendiriannya sgt meragukan.Antara pendiriannya yg cuba dipopularkan:
1.Babi adalah halal.(lepas ni boleh buat qurban babi sempena aidiladha)
2.Poligami hanya utk nabi.(quran tu utk nabi ke utk seluruh umat?kecuali ada beberapa sj ayat khas utk nabi)
3.Solat diturunkan kpd nabi Musa dlm peristiwa Isra' Mi'raj bukan nabi Muhammad.(tak payah solatlah ye,zikir ajeke atau niat aje ke?)
4.Aurat ikut suka hatilah nak pakai apa asalkan tutup 2 kemaluan.(tak ada garis panduan,bolahlah pakai apa2 pun,solat pakai apa pulak?tak terjawab pulak dia,ke solat pun tak payah?)
5.Dua kalimah syahadah tiada sandarannya dlm Quran.(Maknanya takpayah mengucap syahadah lah ye?)

Apb sudah jelas nyata anutannya maka mudahlah kami melayaninya sesuai dgn statusnya.Harap maklum.

Salam Sejahtera rempo,

Walau pun soalan itu dimulakan dengan nama saifulms, saya rasa ianya juga ditujukan kepada saya.  Benarkan saya merujuk kepada soalan2 tersebut.

1. Samada anda hendak makan babi atau tidak, itu bukan persoalannya.   Tiada paksaan.  Perkara pokoknya ialah tentang Hukum Tuhan.  Kita tidak boleh menjadikan sesuatu yg Halal menjadi Haram.  Anda nampak dimana fokus saya?

2. Ayat 33:50 dimulakan dgn Ya ayyuha alnnabiyyuinna, : O Prophet!  dan anda boleh lihat sendiri bagaiamana poligami seperti yg dijelaskan didlm ayat tersebut hanya diberi sebagai privilege kepada Nabi dan tidak kepada orang lain.  Ini bukan saya yang kata, TETAPI penerangan dari al Qur'an.  Sila rujuk tan teliti ayat 33:50 sekali lagi.

3. Saya belum lagi mengatakan amalan sembahyang diturunkan kepada Nabi Musa as per 17:1-2.  Jangan terburu2 dengan membuat andaian.

4. Sekali lagi anda membuat andaian.  Surah yg saya rujuk berkenaan aurat menakrifkan furoojahunna sebagai zeenatahunna.  Maka jika kita berandaikan rambut itu perlu ditutup dengan menggunakan ayat2 Q24:30-31/Q33:59, anda akan dapati yg andaian itu tidak ada sandarannya.  Sila rujuk kembali hujah saya untuk melihat kenapa saya mengatakan demikian.  Berkenaan apa yg perlu dipakai, ini adalah tertakluk kepada keadaan dan keperluan setempat.  Secara ringkasnya gunakan common sense anda.

5.  Saya masih tidak nampak apa yg peliknya saya meminta anda merujuk kembali sandaran tentang 2 Kalimah Syahadah.   Saya pun tidak pernah meminta anda mengucap untuk saya berhujah dengan anda.  So I think it's fair on both sides.  Isunya adalah untuk melihat sandaran/asas/justifikasi tentang 2 KS.  Afterall saya bukan lah orang yg mula2 menimbulkan isu ini.

Salam Sejahtera.

Rate

1

saya dah baca dr awal pun..dan saya faham.tp nampak cam fakta yg diputar belit je.kami xnak guna common sense secara berlebihan...anda yakin syaitan xde bisikkan ilham2 yg menyesatkan?Allah juaga suruh kita ikut kata2 nabi dia.wahai sedara m5,bkn sedara sorg je yg baca tafsir al-Quran.tp org lain berguru.malahan kaji samapi berpuluh2 thn.boleh saya tahu berapa puluh thn sedara kaji al-Quran ni?sedara belajar bahasa Arab samapai tahap mana?dah berapa lama belajar bhs Arab?sapa guru sedara?jgn kata akal fikiran semata2.sedangkan ada kisah sorg tu,saya dgr dlm ceramah agama, sgtla riak dgn ilmunya.sedang dia puas berfikir ttg sesuatu isu,tiba2 adala sekor burung ni bg ilham.last2 dia pun dpt penyelesaian n claim tu dia dpt sendiri,de rujuk sapa2.sorg ulama ty dia.dia masih meriya'kan diri dia.akhirnya,camne ntah ulama tu ckp,dia pun kata dia tgk dr sekor burung.ulama tu pun kata, burung tu la guru dia.

aku x condemn ko ok.akal fikiran aku pun x layak nak tandingi 'kehebatan' akal ko yg dah dpt tafsir al-Quran Nur Karim tu.

lagipun aku ni bdk kg je.pemikiran mungkin xsama ngan org bandar cam ko kan...

bila baca isu ko ni tingat aku isu Astora Jabat yg kata rambut bkn aurat...cam ko jugakla...

tp ko kira ekstrim lg la..xpayah mengucap,babi tu halal,peristiwa isra' tu berlaku kat nabi musa n so on...wah, ajaran br nih...

aku harap moga2 Allah SWT bg petunjuk pd ko ok :pray:.n time kasih sbb bukak thread ni.ko wat aku makin bersemangat nak faham isi kandungan al-Quran.kalu ko mintak aku kaji al-Quran,fine, aku akan kaji sedlm2nya.moga2 Alla SWT akan dpt melindungi aku dr syaitan yg direjam...

Originally posted by rempo at 16-7-2006 09:57 PM
saifulms,
Aku rasa engkau ni tak tahu hujung pangkal cerita.Lebih baik engkau baca balik thread2 yg berkenaan sbl buat ulasan.Kami menyuruh mamat ni mengucap supaya jelas dgn siapa kami berforum k ...

Salam,

walau dengan siapa pun engkau berforum atau berdebat atau berdiskusi, hendaklah engkau mengawal nafsu amarahmu.... Jika berdebat dengan kafirun sekalipun hendaklah engkau memelihara kehormatan dirimu... Bidas atau patahkan hujah mereka dengan lemah-lembut bagai mengeluarkan telur dari dalam tepung, telur tak pecah tepung pula tak berselerak! bukan dengan cara kasar atau ganas, ianya bukan menyelesai masalah malahan menambahkan lagi kekusutan yang sedia ada.......

sekian..

Originally posted by saifulms at 18-7-2006 07:39 PM

Salam,

walau dengan siapa pun engkau berforum atau berdebat atau berdiskusi, hendaklah engkau mengawal nafsu amarahmu.... Jika berdebat dengan kafirun sekalipun hendaklah engkau memelihara ...

Aku terima nasihat engkau tu,tp dah 10 tahun aku berforum Alhamdulillah belum sekalipun aku menurut perasaan amarahku sepanjang ingatanku dan Alhamdulillah juga sebab aku tidak mempunyai sebarang musuh di dunia cyber sepanjang tempoh itu.Mungkin kadangkala agak keras sedikit tp tidaklah kasar.Semuanya hendaklah bersesuaian dgn siapa kita berforum dan isu yg diperbincangkan.Harap jelas.

Sekian.

M5,

Ok,disebabkan thread ini berkenaan aurat wanita,maka eloklah kita fokuskan pada aurat wanita shj.Satu soalan aku ingin kemukakan kpd kamu,sila beri jawapan dgn bahasa yg mudah dan straight to the point.
Soalan:
Apakah had minimum aurat wanita ketika bersolat mengikut pegangan kamu?

Contoh jawapan:Seluruh tubuh kecuali dua tapak tangan/pergelangan tangan.

Originally posted by saifulms at 18-7-2006 07:39 PM

walau dengan siapa pun engkau berforum atau berdebat atau berdiskusi, hendaklah engkau mengawal nafsu amarahmu.... Jika berdebat dengan kafirun sekalipun hendaklah engkau memelihara kehormatan dirimu... Bidas atau patahkan hujah mereka dengan lemah-lembut bagai mengeluarkan telur dari dalam tepung, telur tak pecah tepung pula tak berselerak! bukan dengan cara kasar atau ganas, ianya bukan menyelesai masalah malahan menambahkan lagi kekusutan yang sedia ada.......

Nak dakwah lembut2 dgn org kafir pun ada hadnya.Apa lagik dgn org munafik.Makin korang lembut makin kena pijak le jwpnya.Nak pertahankan Islam ada cara dan kesesuaiannya.Kalu nak keras..lantak pi lah. Kalu nak tahu aku la backhand jenis keras ckp lepas kat org2 munafik.nape tak caya? Kalau ko nak berdakwah dgn kafir yg 'zero' ok la kut lembut2. Tapi nak pertahankan Islam dgn org yg pernah Islam,yg  kaji islam dan kemudian jadi kapiq..jgn kasi can.Hentam.dulik per aku.

Paham tak apa yang diriku nasihatkan untuk dirimu ni wahai saipul?Sblm menulis harap dirimu baca dulu dari awal sampai abis setiap thread dan posting.Kelak dirimu umpama tepung cekodok.

akhir sekali sambutlah  gurauan dari diriku ini wahai cepul.ingat..cuma gurauan dari diri  ku ini.

-Diriku-

[ Last edited by  antiQue at 19-7-2006 06:07 PM ]

Originally posted by rempo at 18-7-2006 08:17 PM

Aku terima nasihat engkau tu,tp dah 10 tahun aku berforum Alhamdulillah belum sekalipun aku menurut perasaan amarahku sepanjang ingatanku dan Alhamdulillah juga sebab aku tidak mempunyai sebara ...

Alhamdulillah... syukran.. syukran...

Jika engkau telah membaca sejarah rasulullah berdakwah, maka ikutilah cara baginda menyampaikan.... Semoga berkekalan sikap yang sedemikian....

Sekian.