CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Syd

Mendaki Gunung Kinabalu

nim..

pasal route tu kena confirm dgn agent tu.klu nak ikut mesilau kena tidur hotel kat sana.jaja rasa baik nim ikut mesilau je sbb route dia landai dn x mencanak sbb nim bukan aktif mendaki kan.klu timpohon semua mencanak mcm naik tangga.semput gak la klu utk yg bukan jenis kaki naik gunung.dapat 2 sijil klu ikut mesilau.

tips persiapan mendaki:-

nim kena training naik bukit2 kecik pn ok.pastu exercise naik tangga turun tangga.setiap petang kena jog supaya muscle kita x terkejut bila nak mendaki nnt.

nak tepek gambar pi kinabalu 4 tahun lepas

memang rasa nak pergi lagik
pengalaman yang sgt indah
cam tak cayer leh daki gunung kul 2 pagi n sampai masa subuh
dahler sejuk sgt2
sampai mengalir hingus
mmg nak pergi lagi...

nie gambar masa sampai(waktu hampir subuh)
tapi i naik Ok
balik I antara yang paling lambat turun
skt giler lutut
esoknyer jalan cam ketam
aduh azabnye...

nie gambar dh pukul 7 lebih,bergilir nak bergambo
kat puncak sampai terbit matahari

maklumlah puncak kecik,,,kikikiki

[ Last edited by  ctsueraya at 6-11-2008 09:15 PM ]

err...dgr org cerita ni rasa mcm sangat mahal la pulak nak daki gunung kinabalu ni...
dah daki akhir thn 2004, sbb waktu tu blajar kat labuan, so ambik kesempatan cuti daki gunung. kitaorg waktu tu pegi satu geng, 21 org.
pegi hari isnin balik hari jumaat. kos semua rm 200 tak termasuk tambang feri dari labuan, tambang feri dari labuan ke kk rm25 one way waktu tu.
kwn waktu tu memang dah biasa daki gunung kinabalu ni, so dia memang tau la nak cari jalan paling murah. sampai kat kk tgh hari pastu trus naik van pegi ke kinabalu park. dan menginap kat sana. kat rumah banglo tu, kitaorg sewa 2 bijik, satu utk perempuan dan satu tuk lelaki tp rasa mcm rugi lak sbb perempuan kitaorg cuma 6 org jer yg ikut, so yg lelaki terpaksa berhimpit dan kitaorg yg perempuan senang2 jer... .petang tu, dengar taklimat dulu dari guide dan jalan2 sekitar kinabalu park tu. nak makan semua masak sendiri sbb kat rumah tu ader dapur.so save la pasal duit makan. pagi esoknya, pukul 9 start daki gunung.tp x ingat la naik route yg mana satu sbb waktu tu ader dua route. nak naik sana boleh kata senang la sbb jalan dia semua mcm tangga jer. pastu kat tgh2 tu, kitaorg stay kat gunting lagadan.kat situ pun kitaorg masak sendiri. yg paling x tahan tu, kat situ kitaorg masak air, letak tangan kat kettle. sbb sejuk sangat. baru jer masak air,trus minum sbb kalau biar sekejap pun dah sejuk balik. esok pagi start daki gunug balik pukul 3.30..sbb guide kitaorg datang lambat. sbb kitaorg cum a ada 6 perempuan, yg budak2 laki tu semua mcm jaga kitaorg la. so mcm nak semput jer kejar budak2 tu. klau lambatsikit, diaorg tunggu, so memang rasa bersalah la...sbb tu sampai kat puncak dlm pukul 5.30. stay kat situ sampai subuh. tp sbb dah lama sangat kat puncak, terpaksa turun walaupun hari blom terang gi. so kat situ cuma ada ambik gambar waktu still gelap jer.   balik tu, puas cuci mata canti biler pemandangan kat situ. then, kemas2 barang, rehat jap then turun. tp waktu tu ambik masa turun lebih lama dari daki sbb waktu nak kejar budak2 tu daki, kakai terseliuh. memang lambat.turun pukul 10, sampai pukul 3. sbb dah lambat, trus cancel plan nak gi ke tempat kolam air panas kat situ..lupa la nama tempat tu...tp kat situ ada air terjun dan org jual batu2 yg berwarna.yg turun awal sempat la pegi.   so tunggu diaorg balik dari situ, pastu trus balik kk. kat situ kitaorg berpecah. yg perempuan semua pegi kat rumah kakak kwn kitaorg. dalam sakit2 kaki tu, esok paginya sempat jalan2 gi sampai ke petang. pegi kat  tanjung aru dan pegi jalan2 kat UMS. petang pegi ke pasar filifina tu, dan kat tepi pasar tu, ada mcm pasar mlm.ader org jual mutiara kerang dan batu karang. waktu memang borong abis sbb kwn memang org sabah,so dpt sangat2 murah. pagi esoknya baru balik ke labuan.
nanti nak cari scanner, scan gambar...

Takde ke sesapa? nak lelong pakej kinabalu?

terkenangan di masa dulu........

upkan tread ni..
em, kengkawan..klu daki bulan 10 tu seswai ke? i mean..awal bulan 10?

Reply #225 fatt's post

wah! cik fatt nak ke kinabalu nmpaknya.
ehehe

Follow Us
nak tanye

kalau nak guna guide kena bayar rm200 tu per person ke atau per group?
rasa2 kalau dlm 1200rm cukup tak nak cover semua including flight ticket KL_KK, accomodation etc.

Reply #227 ~boolean's post

gua rs 1.2k tuh dh cukup
sbb ari tuh ada member gua pegi abis 1k. skali ngan tiket flite.
siap pegi rafting skali

Fuhh dah mahal trip naik kinabalu sekrg yea,haku dulu bayar Rm700 termasuk flight ticket,n satu malam kat KK stay kat apt blakang hotel promenade,siap ada swim po lagi,paha dah sakit elok gak exercise dalam pol,haku rasa elok kau orang arrange sendiri lagi murah tapi kena awal lar.Haku dulu pun joint group MAS,yang thrill nya waktu turun sampai bawah kul 9mlm coz ada yang cramp,sampai kena usung,Yang best bila on the way sampai puncak,view mmg cantik.

dulu pernah naik kinabalu, back in 2002. time tu fit lagi, skang ni hampeh. last sekali daki gunung tahun 2003, naik gunung tahan.

dulu time naik rerasa spend RM250 je, pasal the rest TNB bayar (time tu belajar kat UNITEN, so TNB sponsor)

dari taman kat bawah tu, naik sampai gunting lagadan. yang tak best nye tengah kita daki tu, ada makcik2 tua selamba lari atas bawak tong gas, coca cola sepapan... pergh... rasa malu pun ade

pastu sampai gunting lagadan. malam tu aku duk baring2 kat luar (walau sejuk), tengok bintang2. rasa dekat sangat ngan kita, cam nak petik je. tido jap, kul 2 pagi naik summit. time tu gelap, so cam tak rasa sangat le mendaki. sampai summit low's peak, pergh... memang tak terkata nilainya. nampak awan kat bawah, memang takleh nak cakap le camne perasaan.

time turun tu baru rasa cuak pasal curam sangat. tapi sib baik semua nya ok.

nasihat aku kalau ada extra money pakai porter le. RM50 sekali pakai (dulu le). bukan tak larat, tapi time naik aku rasa senak pasal oksigen nipis.

Reply #229 sukau2003's post

yang gua tahu utk 2009 nih kos nk mendaki kinabalu mmg tinggi.
kena book awl.
ada mmb gua nak book utk bulan 6 ni. tny2 dah full.
hohoho..

Reply #231 elbandito's post

aku pun mebbe kensel sbb kos dia mahal..mcm tiket pegi-balik ostolia jek..
ko jadi pi ke?

paling best pendakian sy n geng2 satu ofis including our boz..
pergh..x dpt dnilai dengan wang ringgit l dah sampai puncak tu...

Originally posted by elbandito at 20-1-2009 04:57 PM
yang gua tahu utk 2009 nih kos nk mendaki kinabalu mmg tinggi.
kena book awl.
ada mmb gua nak book utk bulan 6 ni. tny2 dah full.
hohoho..

salam...

camne kita nak book tu? melalui travel agent ke or ada special group yg handle? plan tu nak jugak mencuba cuti nti.. kalau sesape ade agent yg menguruskan, boleh la kongsi sama...

http://www.suterasanctuarylodges.com.my/
slalo booking kt sini la.
rsnya ni 1 1 nya tmpt stay kt laban rata tu

thread ni mendap aku kasi up balik..

geng citerlah lagi experience korang..persedian?? equipment apa korang bawak..bape kilo beg yang korang angkut..

aku insyaAllah hujung May ni dah nak naik...

ye la..  kasi up skit...

hmm.... nim pun insyaallah... ujung april ni daki g.kinabalu...
hmmm... bole ke ni??

Reply #237 nimaza's post

lu dh booking ke?
bape sume bajet utk trip lu?
kasi share la sket info sini.

Balas #237 nimaza\ catat

Nim, B4 pergi rajin2 lah jogging tak pn naik turun tangga
rsnye mmg berguna lah.
Emm.. bila lah nak repeat lagi last time g 2007
Nx time klu g nak try dr Mersilau pulak lah

Balas #236 reputarena\ catat

equipment biasa2 le, cam daki gunung2 lain. tapi bagi aku le, naik tahan lagi mecabar seh. kena lak part2 cross sungai tu. aku naik tahan dulu 2003, pastu terus tak naik gunung lain dah, hahahahah... tobattt..... (dah gemeuk pun iye, tak larat bernapas dah )