CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hird

Solat Istikharah (merge threads)

Reply #11 sarahj's post

not necessary. baca sekali pn x apa.

thanks eveione

Reply #6 ct_og's post

yup aku setuju x perlu menyusahkan
get the simple first ..
buat 2 rakaat ..
then after beri salam kanan kekiri tahiyat terakhir
then sujud mase tuh buat lah supplycation that we want
pastu doa tuh dlm bahsa yg kamu faham dulu pon ok
kalau dah lelama bagos la kalau mahu buat dlm arab (ade inisiatif la..
macam mane yg lain

Originally posted by mobalinbong at 14-4-2007 09:06 AM
yup aku setuju x perlu menyusahkan
get the simple first ..
buat 2 rakaat ..
then after beri salam kanan kekiri tahiyat terakhir
then sujud mase tuh buat lah supplycation that we want
pastu d ...

Sebetulnya begitulah...

Solat Sunat Istiqarah Petunjuk: Mesti dari mimpi ke?

Assalammualaikum... aku ada sedikit kemusykilan.. aku ada beberapa kali lakukan solat sunat istiqarah ni nak minta petunjuk untuk aku buat satu keputusan penting dalam hidup aku.. masalah nya ialah setiap kali aku melakukan solat istiqarah mimpi aku mala tu langsung x memberikan apa petunjuk.. adakah petunjuk tersebut tidak semestinya datang dalam mimpi atau ianya mungkin berdasarkan apa yg berlaku pada keesokan harinya? terima kasih atas panduan yang korang berikan

Reply #1 mozaiakis's post

Tak semestinya dapat mimpi. Rasa hati pun dah mencukupi. Kalau dah istikharah belum dapat jawapan (mimpi atau rasa hati), eloklah buat musyawwarah dengan orang yang dipercayai.

Mimpi
-jaga adab tidur: tidur dalam keadaan suci
-solat taubah untuk sucikan diri
-jauhi perbuatan dosa
-tawakkal: kalau tak dapat tak mengapa

Rate

2

Follow Us

tak semestinya... memadai dgn gerak hati.... atau saranan drp org2 yg dipercayai

Rate

2

ustaz aku ckp jarang mimpi betul even after istikarah. biasa dr gerak hati/perasaan kita berat ke arah mana.

Rate

1

mimpi: tak penah ada pengalaman mimpi.

gerak hati: hati condong tuk pilih salah satu.
ikut pengalaman dulu time pelaburan intenet belum femes kat mesia nih membe aku ada approach ajak join. mmg ikut niat nak masuk jer tapi tertangguh bila ayah rasa was2 n larang join dan mak pulak suruh wat istiqarah.. mane tak kabur duit cepat kan? mmg pd awalnye nekad nak join biarpun ayah larang actually.. tapi pikir balik jangka pjg, tak sedap la kalau benda tak pasti.. so memulanya aku surf tenet kiranya usaha aku la nak cari kebenaran. terjumpa la mukadimah yg benda nih tak tau sumber pelaburannya. tapi still tak puas hati.. so aku solat istiqarah dan demi Allah, lepas aja solat hati aku rasa berat betul nak join. hilang langsung rasa berkobar yg dikaburi duit tadi..heheheh masyaAllah.. terus aku tolak tawaran membe. dan dgn izin Allah setahun pastu kuar la fatwa yg kata haram (correct me but ijma satu Malaysia tak salah aku??).. plus dgn Kehendak Tuhan, aku amik subjek principles of fiqh muamalat setahun lps tu dan btambah jelas la lagi nape haramnye. Alhamdulillah..hehe

lagi satu cara Tuhan tunjuk sendiri dpn mata. cthnya kalau nak pilih jodoh antara 2 org, tetiba je ada la incident tak tersangka cam sedare akan npk salah sorg curang ke.. buat onar ke, tetiba kawin lain ke..etc..
atau sedare ragu2 nak gi satu majlis bebas.. so sedare solat istiqarah..time nak gi majlis tetiba ada je masalah timbul..cam tayar pancit lah.. atau takda transport lah.. hujan lebat lah... ada je masalah yg halang dr pegi.. hah tu petanda dr Tuhan gak..

Rate

2

A'kum semua,
Ini yg saya selalu lakukan kalau nak buat sembahyang istikharah..

Bangun malam selepas pukul 12 malam - lebih baik pada satu pertiga malam yg akhir - kira2 pukul 3pagi.

1. Solat witir -     3 rakaat,燿ua爏alam - solat sunat malam - kena ganjil (edited)

2. Solat tahajjud - 2 rakaat - solat kerana bangun malam

3. Solat taubat - 2 rakaat - bertaubat dgn Allah akan dosa2 kita sebelum kita meminta apa2 petunjuk darinya.

4. Solat istikharah - 2 rakaat - doa ketika sujud terakhir minta petunjuk dari Allah atas apa yg kita minta petunjuk.
Boleh doa sendiri atau guna doa yg forumer kat atas tunjuk.

Kalo buat semua ni ambil masa kira2 45 minit bergantung kepada cepat atau lambat.

Lepas tu tidur dan buat seperti biasa. Kalau tidak dapat melalui mimpi akan dapat melalui rasa gerak hati atau ada peristiwa berlaku esoknya atau berita yg akan kita terima esok harinya yg berkait dgn hal yg kita minta petunjuk tersebut.

Paling baik dilakukan sekurang2nya tiga malam berturut2 atau sehingga kita benar2 yakin dengan petunjuk yg kita dapat - kadang2 kala sekali sudah memadai.

Buku panduan yg bagus - Himpunan Solat2 Sunat oleh Kamarudin Mahamod (edited)

Malam yg terbaik utk saya - isnin malam selasa, khamis malam jumaat

(edited) maaf, ada info yg perlu diperbetulkan...

[ Last edited by  kahmadz at 12-6-2007 10:54 AM ]

Rate

1

nak tumpang tanya sket,

saya nih kalau nak sembahyang sunat boleh lah nak buat... tapi masalahnya kalau bab nak hafal doa-doa yang panjang2 macam susah nak masuk... terutamanya sejak lani la... umur pun dah meningkat... tapi kalau doa-doa yang yang dah hafal dulu-dulu tuh memang akan lekat dalam otak... walau pun dah lama tak baca.. kalau sekali dua tengok kitab dan baca balik insyaalah cepat re call balik... kalau doa2 baru nak hafal memang payah nak ingat....

Kalau saya cuma baca doa2 dalam bahasa agak-agak afdal tak ye? ade sape2 boleh komen atau bagi idea macam mana nak hafal doa dalam bahasa arab nih

Reply #51 nalang's post

Doa bahasa Arab yang Nabi lafaz adalah yang terbaik jika kita faham maksudnya sekali.

Kebiasaannya orang baca doa (sekadar di bibir), kerap kali banyak orang tak faham maksud doa tu, cuma dia usahakan doa Arab dengan harapan lebih afdhal.

Doa yang baik adalah yang datang dari hati, jadi dalam bahasa apa pun adalah elok, selagi doa tu doa yang baik.

Kalau kita faham apa yang kita minta, contohnya minta hidayah kepada diri kita dan ahli keluarga, maka dengan lebih mudah kita menangis ketika berdoa, bila kita rasakan diri kita banyak dosa dan melakukan kesalahan.

Apabila menangis, itulah tandanya merendah diri (Al Quran perintah kita berdoa dengan rendah diri)

Kalau tak mampu menangis, buat-buat macam nak menangis...moga Allah terima doa kita walaupun tak dapat menangis...

Rate

1

Originally posted by mnm77 at 12-6-2007 12:57 AM
Doa bahasa Arab yang Nabi lafaz adalah yang terbaik jika kita faham maksudnya sekali.

Kebiasaannya orang baca doa (sekadar di bibir), kerap kali banyak orang tak faham maksud doa tu, cuma dia  ...

Setuju..doa yang baik adalah doa yg datang dari hati...dan yang terbaik adalah doa yang datang daripada hati yang bersih...yang di isi dengan penuh rasa kehambaan dan tinggi rasa berTuhan...yang di dalamnya penuh rasa kasihsayang dan penuh rasa pengharapan yang optimis...

Airmata yang mengalir dari doa itulah yang disebut Allah sebagai airmata yang dapat menyelamatkan hambaNya di akhirat nanti...

Wallahualam...

assalammualaikum, aku nak bertanya sedikit ari tu aku ada buat sembahyang istiqarah untuk membuat pilihan pasal jodoh... malam aku x bermimpi apa2 pun tapi dak perempuan tu bagi aku sms pada keesokan harinya pada pukul 6.55pagi dan hati aku makin bertambah yakin yg dia adalah ditakdirkan untk aku. adakah itu boleh dikira sebagai petunjuk?

Reply #54 mozaiakis's post

waalaikumsalam...  ada juga ustaz yg bagitau, kalau tak berapa pasti, boleh solat beberapa kali lagi...

Sholat istikharah ni biasanya kena buat beberapa kali sehingga terasa kuat kecenderongan hati terhadap sesuatu pilihan seperti yang Ibnur katakan tu..
Tidak ramai yang mendapat petunjuk dengan hanya sholat sekali sahaja.. Lainlah kalau seseorang tu betul2 beramal dengan seikhlas hati semata2 hendak mengharapkan redho Allah SWT..
Kebanyakan dari kita berniat lebih kepada kepentingan diri sendiri semata....

Wallahu a'lam..

Rate

1

ct nak tanya boleh ke solat istikharah ni digunakan untuk membuat pilihan samada perlu bercerai atau tidak dengan suami?

Reply #57 ctamira's post

Setahu saya solat istikharah ni mmg dianjurkan utk kita membuatnya dalam mencari keputusan tak kira perkara besar atau kecil...

Apatah lagi kalau perkara itu besar melibatkan perkahwinan dan perceraian..

Tetapi sebelum itu sudahkah anda berjumpa kaunselor perkahwinan dan menceritakan masalah awak ni..? Sudahkah anda habis berusaha menyelamatkan perkahwinan anda?

sudah. terima kasih atas pandangan anda, cuma hati ct aje yg berbelah bagi.mungkin berpisah lebih baik agaknya.

Reply #59 ctamira's post

Kalau begitu buatlah solat istikharah - lakukan seberapa banyak kali yg boleh sehingga benar2 yakin dgn keputusan anda, seperti mana yg dicadangkan oleh forumer2 diatas. Moga2 Allah SWT memberikan petunjukNya kepada anda. Amin.

(Cara2nya adalah seperti post tasha #23 kat first page tu.)