CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaypo

buku yang boleh mengalirkan airmata/memberi kesan

DETIK-DETIK DIRI DI DAERAH NAIF

mmg seronok betul baca novel ni. Ditulis oleh Sasterawan Negara Shahnon Ahmad.
kisah kehidupannya di kg Banggul Derdap pada masa lalu. Suasana alamnya dan kisah penduduknya yg
pelbagai ragam yg memberi rencah pada autobiografi novel ini. Terasa seolah saya seorang drpd
mereka

Rate

1

wowee........nak kene bace ni...!!

Yelah...Aku Budak Minang tu komik. Saya ni bukannya penggemar komik, tapi citer ni bagus. Terjebak baca, and tak boleh letak sampai habis. Tapi Sara, maaf, sbb bertahun dulu baca so tak brapa ingat. Rasanya its autobiographical psl Ujang, and adeknya dan atuk dorang yg menjaga diorang. Banyak kesukaran hidup yg dilalui, and also kisah percintaan dgn girlfriend Ujang yg budak pandai, sekolah asrama ke, U ke, tak ingat. Tapi Ujang ni plak merempat, takde kelulusan. Kena tanggung adik n atuk dia. Sumthing like that. Tapi yg ingat, memang very moving.

Rate

1

savvy pernah baca novel tajuknya NOTA LUKA - sabariah araur..

sedih jugak la citernya.pastu dia ada nota luka part II.tapi savvy rasa macam dah tak berapa best.
meleret-leret.

yang 1st tu memang best

Rate

1

buku cite melayu la yg membuatkan air mata saya mengalir..tapi yang tak bestnya sbb byk sgt baca, saya tak ambil berat pasal tajuk2..klau nak recall tengok watak tu, pastu baca skit2..then tau la buku tu dah baca...tambah plak semuanya buku pinjam...

yang saya ingat 1 buku liena alfiera malik...watak pompuan ni anak tungal...mak kawen lain, ayah kawen lain...dia liar skit sampai la satu malam tu dah mabuk...kena rape&kena blackmail...
dia berubah lepas kejadian tu..pastu mula la kisah2 sedih....kawen ngan cousin yg anak mix....pastu hubby dia meninggal...kanser otak...
pastu ada la lagi kisah2 kekeluargaan yg sedih

tapi one thing yg saya tgk liena alfiera ni punya cite..klau watak pompuan tu memula bukan main tough lagi..keras kepala la..degil..etc...
tapi last2 jagi 'lembik' lepas couple/kawen...mcm Bukan Puteri Lindungan Bulan...ni cerita dia jgk kan...correct me if im wrong...

satu lagi cite..pun dah lupa tajuk..kisah pompuan ni doktor gigi...hidup dengan mak, nenek & datuk...ayah dia tinggalkan dia..
yang sedih tu part datuk dia la...buta...mcm mana penulis describe yang dlm keadaan buta datuk dia sanggup naik turun bas nak melawat dia...mmg sedih...

saya klau kisah2 mak+ayah, datuk + nenek..ni cepat skit sedih..klau kisah cinta berpisah kekasih tak sedih sangat...

huh...panjang lebar la plak...:bgrin:

Rate

1

Reply #40 lurza's post

ada mcm cerita ranjau sepanjang jalan tak???
biasanya cikgu shahnon mmg suka guna kg banggol derdap sbg latar ceritanya

Follow Us
dia lebih kurang kisah hidup beliau masa kecil sampai dewasa....dlm ranjau sepanjang jalan byk penderitaan..dlm citer ni byk yg hepi...

Reply #43 lurza's post

ermm mcm mana sara boleh terlepas pandang nih.... :stp:
orait.. thanxs arr lurza... sara nak usha buku tu nanti...
biasanya buku sastera mmg sara buat koleksi :bgrin:

saya pun sama gak..saya buat koleksi gak..tapi susah nk dpt buku sastera bahasa melayu ni.

happy new year everyone!!! :pompom:

Reply #46 raeshad's post

happy new year 2006 to you too :bgrin:

he he..thanks.....

ninjamerah This user has been deleted
Originally posted by mysara at 23-12-2005 12:15 AM
aku budak minang? sara belum ketemu lagi... mmg pernah nampak tapi tak kesempatan utk membaca.. lepas nih kalu ada masa boleh le baca...

az...
stori morie le sikit cerita aku budak minang tu : ...

Aku Budak Minang.
Suatu siri yang tidak asing lagi bagi peminat Gila Gila.
Aku budak minang (ABM) ialah satu siri yang dilukis oleh Ujang ketika beliau masih berada di dalam Gila Gila.

Begitu juga dengan Aca dan Atuk, bolehlah dikatakan kedua-duanya kesinambungan daripada ABM.

Jibam pula ialah karya Ujang, dilukis oleh Ayie ketika Ujang berada di dalam Ujang.

Rate

1

sudah banyak buku buku yang aku baca, malangnya aku tidak dapat mengingat kesemuanya. Mungkin itu bermakna buku buku tersebut tidak meninggalkan kesan?

Sebenarnya tidak. Manusia itu insan, dan insan itu bermaksud pelupa. Manusia memang dijadikan supaya melupakan sebahagian perkara yang pernah diingatinya. Ini adalah perlu supaya memori baru dapat masuk ke dalam ingatan.

Di antara novel-novel yang pernah aku baca ialahelarian dan Khailee oleh Abdul Talib Hasan.

[img] [/img]

Jikalau tidak salah ingatan aku, Khailee aku baca pada 1987 dan Pelarian pada 1991.
Cubalah kalian baca jikalau belum membacanya.

Kalau tidak salah ingatan aku, sudah lebih 3 kali aku mengulang The Count of Monte Cristo, dan sekurang kurangnya 2 kali aku mengulang Flower for Algernon.

kemungkinannya buku terbaru yang aku baca ialah The Green Miles, The Bourne Identity & The Bourne Supremacy.

sedang mencari masa untuk membaca The Bourne Ultimatum dan The Bourne Legacy.

Rate

1

buku lain yang meinggalkan kesan? SAGA.. karya masterpiece abdul talib hassan.. terbitan creative enterprise..

cerita pergolakan keluarga, dalam saga satu, isteri diceriakan dan diberikan kepada kawan.. astagfirullah.. sampai begitu sekali diperlekeh perempuan.

dalam saga dua, kisah anak-anak hasil perkahwinan kedua isteri dengan rakan baiknya sendiri.. dimana mereka dibiarkan bebas dan dibesarkan tanpa landasan agama...

dan saga tiga, rasa bersalah yang menjunam junam dalam diri kerana hidup dalam dosa..

Rate

1

SAGA ni aku dah tak ingat sama ada aku sudah baca atau tidak. Tapi aku ingat lagi kawan aku ada baca.

rasanya semua tahu Tenggelamnya Kapal Van Der Wijck by HAMKA. kemungkinannya aku membacanya pada 1991?

ada satu lagi karya beliau yang aku pernah baca, mungkin pada 1985? aku dah lupa judulnya. Ia mengisahkan seorang ibu yang dalam kesempitan lalu menjadi pelacur, dan ia dihadapkan ke mahkamah kerana tuduhan membunuh.

Ada sesiapa yang pernah baca novel ini?

Rate

1

satu lagi buku yang aku dah lupa tajuknya, tetapi mengisahkan mayat yang hilang dan kes rogol sehingga terkoyak perinium.

Dr T ke apa tajuknya. ada sesiapa pernah baca?

Reply #51 limau_nipis's post

yeap.....SAGA....tp rae tak suker sgt a saga...tak tau apsal...

mebe sbb dlm citer tu takder saper yg totally baik kot(rahmat and munirah pernah terlanjur????) and the ending? x suke ending SAGA 1...ader plak rahmat leh main bg2 jer isteri dier kat hisyam???? apakah?

saga lain tak baca lg...saga 3 ader kt umah, tp tak sentuh lg........

tp yg bestnyer saga is becoz teknik penceritaan dier - monolog dalaman each main characters....instead of a narrator telling us all the stories....

sama mcm teknik Bram Stoker dlm novel - Dracula....die ni guner monolog, isi hati, pieces of newspapers, documents, diaries (esp), and phonographs.....

Rate

1

ai_ai_ai This user has been deleted
Novel melayu yg buatkan aku seedy
Bisikan hati (Damya Hanna, Alaf 21)
Aku sedeh bila husband Zahlia tu tinggalkan dia masa dia peknen
Then dia stay ngan member dia, pastu dah boyot2 tuh pindah lak umah yg husband dia sediakan
Dok sorang lagi

Rate

1